7/24 Randevu ve sorularınız için arayabilirsiniz : 0 (232) 000 0 000

VAJİNİSMUS HASTALIĞI

Vajinismus

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Nedir?

Vaginanın girişindeki kasların istem dışı kasılarak cinsel birleşmenin acılı ve imkansız olarak algılanmasına ‘’vajinismus’’ denir. Bu kasılmalar gerçek bir cinsel eylem girişimi dışında yalnızca cinsel ilişkinin hayal edilmesiyle bile tetiklenebilir.

Pelvis taban kaslarının yani vajinayı da içine alacak şekilde çevreleyen bu kasların istemdışı kasılmasıyla vajinismuslu kadınlar ve eşleri cinsel ilişki denemelerinde vajina girişini bir duvar gibi hissedebilir. Cinsel eylem denemelerinde vajina girişinde ağrı, yırtılma, parçalanma, yanma veya sızlama hissedebilir. Vajina içine herhangi bir şey (parmak, penis..vs) sokma denemeleri acı verici bir eylem olarak algılanabilir. Aynı zamanda o esnada panik atak benzeri bir durum yaşanabilir.

Vajinismusta sadece vajen etrafında değil diğer kas gruplarında da kasılmalar olabilir. Endişe, korku ve panik hali neticesinde hasta bacaklarını sıkıca kapatır, eşini iter ve tüm vücudu kasılarak kendini korumaya alır. Kızlık zarının çok kanayacağını, patlayacağını, yırtılma esnasında canının çok acıyacağını, kızlık zarının çok kalın veya vajinasının çok dar olduğunu düşünen bu kadınlar acı beklentisi sonucunda kendini koruma ve savunma çabasına girer ve vajinismus gelişir.

Gerçekte vajinal açıklık erkeğin penisini içine alabilecek hatta normal doğum esnasında bir bebeğin başı ve vücuduyla geçmesine müsade kadar esnek yapıda olduğu halde vajinismuslu kadınlarda cinsel ilişki esnasında acı duyacağı kaygısıyla pelvis taban kasları istemsiz olarak aniden ve sıkıca kasılıp vajina girişini kapatır ve birleşmeyi imkansız hale getirir.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus seans tedavimiz yaklaşık 2 saat sürmektedir. Psikoterapist veya psikiatristlerin uyguladığı haftalar, hatta aylar süren tüm egzersizleri hızlı, kolay, etkili ve doğru şekilde birlikte yapıyoruz. Seans pek çok egzersizden oluşmaktadır ( Nefes Alma Tekniği, Dokunma egzersizi, İmajinasyon (hayal etme), Pelvik Taban Kasları Rahatlatma, Tüm Vücut Gevşeme, Vajina kaslarını gevşetebilme, yüzleştirme vs…).Bu uygulama sayesinde hastalarımız güvendiği doktoruyla, güvenli bir ortamda gerçekleştirebildiği tüm egzersiz ve olumlar sonrasında korku ve endişelerinden büyük ölçüde kurtulmuş, kendi bedenine hakim, kendine güvenir ve cesaretli hissetmektedir.

En önemlisi kontrol edemediği vajina kaslarını kontrol edebilmeyi ve duvar gibi hissettiği vajina girişini rahatlatıp açabilmeyi öğrenmektedir. Yani seans sonunda hastalarımız hem bedensel hemde beyinsel olarak kendilerini cinsel ilişkiye hazır hissetmektedir.

Seans sonunda hastalarımıza aynı gün denemelerini önerebiliriz, bu sebeple hastalarımızdan eşleri ile beraber gelmelerini ve tüm haftalık programlarını vajinismus seansında öğrendiklerini uygulamaya yönelik yapmalarını istiyoruz.

Genital bölge hassasiyeti olmaması için hastalarımızdan genital temizliğini seansa gelmeden en az 5 gün önce yapmalarını istiyoruz ve adetli olunmayan bir zamanda tedavilerini başlatıyoruz.

Hastalarımızdan seans görülen hafta eve yatılı misafir kabul etmemelerini, arkadaş, davet vb. buluşmalara gitmemelerini ve eşlerin birbirlerine mutlaka zaman ayırmalarını istiyoruz.

Seans sonrası tüm egzersizleri yeniden hatırlatmak için pekiştirme seanslarımızı 4-7 gün içinde yapmaktayız. İhtiyaç durumuna göre pekiştirme seanslarımızı tekrarlayabiliyoruz ve pekiştirme seanslarından hiç bir ek ücret almıyoruz.

Vajinismusa son vermek için bize İstanbul’dan ulaşan hastalarımız olduğu gibi İstanbul dışından ve yurt dışından da pek çok çift tedavi için bize ulaşmaktadır. İstanbul dışından gelen hastalarımızın pekiştirme seanslarını arka arkaya her gün yapıyoruz, bu nedenle İstanbul’da en az 3-4 gece geçirmelerini istiyoruz.

Vajinismus tedavisinde 3. derece (orta şiddetli) hastalarda aynı gün veya haftasında sonuç alıyoruz. 4. derece (şiddetli) vajinismus hastalarını en az 4 kere görmemiz gerekmektedir. 5. derece (en şiddetli) hastalarımızın ise tedavisi 7-8 seansa kadar uzamaktadır. Seans ücreti sadece 1 kereye mahsus alınır, sonraki seanslardan ücret alınmaz.

Vajinismus nasıl tedavi edilmelidir?
Vajinismus tedavisinde hastanın genel anestezi veya ilaçlarla uyutulup eşleri ile cinsel ilişkiye girme ortamı hazırlanması son derece yanlıştır. Bu şekilde asla kesin ve başarılı sonuç alınmaz.

Kızlık zarının hasta uyurken açılması veya yırtılması yada vajinanın genişletilmesi işlemi de kesinlikle işe yaramaz. Çünkü anestezinin veya ilacın etkisi geçip hasta uyandığında hala aynı problem yani cinsel ilişkiden korku ve acı duygusuyla kaçınması devam ediyor olacaktır. Bu kişilere sakinleştirici ve benzeri ilaçların verilmesi de sorunu çözmez. Aksine bu tip ilaçların bazıları cinsel isteği azaltabilir. Yani özetle hastanın duyduğu korku ve acı duygusu çözümlenmeden bu uygulamaların başarılı olma imkanı yoktur. Boşuna para ve zaman kaybına sebep olacağı gibi hastanın probleminin çözümü olmadığına duyduğu inancın daha da artmasına sebep olur.

Bu nedenle vajinismuslu hastalarda cinsel ilişki eylemi veya düşüncesine karşı bir takım nedenlerle biliçaltında geliştirdikleri olumsuz düşünceleri ve bunların bedenlerine yansıma şekli olan tüm vücudun ve vajina kaslarının istemsiz kasılması yeniden yapılandırılmalıdır. Olumsuz düşünceler ve olumsuz kas hafızası, olumlu düşünceler ve olumlu kas hafızası ile değiştirilmeli, kadına kendi vücudunu kontrol edebilme ve vajinanın içine rahatlıkla ve kendi isteğiyle penisi alabilme yeteneği kazandırılmalıdır.

Unutulmamalıdır ki vajina ne kadar dar veya girişi küçük olsa dahi penisi rahatlıkla içine alabilir, çünkü vajina esneyebilen, genişleyebilen bir organdır, doğum esnasında bir bebeğin başının ve tüm vücudunun çıkmasına yetecek kadar genişleyebilir. Dünyadaki milyarlarca kadın için cinsel ilişki acılı değil zevkli, eğlenceli bir eylemdir. Vajinismuslu kadınlar da doğru ve etkili şekilde tedavi edildikleri takdirde sağlıklı ve doğal şekilde cinselliğini yaşamaya başlayabilir.

Vajinismus tedavisi için jinekolojik muayene gerekli midir?

  1. Jinekolojik muayene kadının cinsel ilişkiye girememesine neden olabilecek bazı genital anomalileri veya organik sorunları saptayabilmek için oldukça önemlidir. Vajinismusla karışabilecek diğer rahatsızlıkların da ayrımı yapılabilmiş olur. Genel olarak gözle yapılan bu muayene esnasında kadının vajinismus derecesi değerlendirilir.
  2. Vajinismus problemi olan kadınların jinekolojik muayeneleri oldukça zor olmasına rağmen doktorun hastasına karşı sabırlı ve anlayışlı yaklaşımı, rahatlaması ve gevşemesi için yapacağı sözlü telkin ve sadece birkaç dakika süren jinekolojik değerlendirme ardından acı ya da ağrı hissedilmemesi hastanın endişe ve panik duygusunu ortadan kaldırır ve doktoruna duyacağı güveni arttırır.

Vajinismus ve Tedavisinde Yeni Yöntem: Nöroterapi

Vajinismus Nedir?
Vajinismus ve Tedavisinde Yeni Yöntem: NöroterapiVajinismus; cinsel birleşme sırasında vajinanın dışa yakın bölümünü çevreleyen kasların kasılması sonucunda cinsel birleşmenin imkansız ya da ağnlı hale gelmesi sorunudur.

Vajinadaki kasılmaya bedenin başka bölümlerindeki kasılmalar da eşlik edebilir. Kasılmaların ve korkunun şiddeti ile paniğe kapılan kadın ilişki sırasında eşini itebilir, kendini ilişkiye tümüyle kapatabilir. Bu davranışları eşi tarafından sanki ilişkiyi istemiyor veya bilinçli olarak kendisini ilişkiye kapatıyor gibi algılanabilir.

Ancak kasılmalar tamamen istemsizdir ve gevşemek kadının elinde değildir.

Vajinismusda söz konusu olan kas grubunun ismi PC (Pubococcygeus) kas grubudur. Bu kaslar üretradan anüse kadar bir hat çizer ve idrar yapmadan doğuma kadar birçok bedensel işlevde rol oynar. Normal şartlarda bu kaslar cinsel ilişki sırasında oldukça esneyebilme özelliğine sahiptir. Kişi eğer korku ve endişe yaşamıyorsa, istek ve uyarılması da yeterli düzeydeyse penisin büyüklüğüne göre kaslar esner ve cinsel birleşme rahatlıkla gerçekleşir. Vaginismusu olan hanımlarda ise istem dışı vajinal reflex ortaya çıkar ve spazmlar vajina girişini daraltır.

Vajinismus, cinsel sorunların sınıflandırılmasında cinsel ağrı bozuklukları içinde yer almakla birlikte vajinismus tanısı koymak için mutlaka ağrının olması gerekmez.

Vajinismus sorunu kadından kadına değişiklik gösterir. Bazı kadınlar jinekolojik muayeneden geçebilir veya vajinaya tampon alabilir ama penisi içine alamaz. Bazıları penisi kısmen alabilirler ama süreç çok ağrılıdır.

Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar vajinalarının penisi alamayacak kadar küçük olduğunu veya vajina girişinin olmadığını zanneder ya da kızlık zarının çok kalın olduğunu ve cinsel birleşme denemelerinde de bu yüzden çok büyük güçlük yaşayacaklarını düşünürler. Bunlar vaginal kasların spazm durumundayken sanki girişe kapalıymış görüntüsü vermesinden kaynaklanan hatalı düşüncelerdir. Gerçekte, vaginismuslu kadınların bedeninde cinselliği yaşaması için hiçbir fiziksel engel yoktur; genital bölgeleri tamamen normaldir.

Vajinismus yaşayan kadınların birleşme dışındaki eylemler için cinsel istekleri vardır, uyarılma yaşayabilir ve cinsel yakınlıktan zevk alabilirler. Ancak vajinismus uzun süre devam ederse, cinselliğe karşı ilgi tümüyle

Vajinismus çeşitleri

Vajinismus sorunu primer veya sekonder olabilir.

  • Primer vaginismus: Kadının PC kas gruplarının spazmı nedeniyle hiç ağrısız ilişki yaşamaması durumudur, ilk cinsel birleşme girişiminde veya jinekolojik muayene sırasında farkedilir.
  • Sekonder vaginismus: Daha önce ağrısız cinsel ilişkisi olan bir kadında sonradan kasılmaların ortaya çıkmasıdır. Bu durum çoğunlukla bir travma veya cerrahi müdahale sonrasında ortaya çıkar.

Vajinismusun nedeni nedir?

Vajinismus çok nadir durumlar dışında psikolojik nedenli bir sorundur.

Bilinçaltına yerleşmiş hatalı düşünceler ve olumsuz koşullanmalar bu soruna yol açar. Bilgi eksiklikleri veya kulaktan dolma yanlış bilgiler, hatalı inanışlara ve cinsel ilişkinin korkutucu, acı verici olarak algılanmasına neden olur.

Vajinismusta söz konusu olan negatif duygu ve düşünceler genellikle kolayca görünmezler, bu nedenle detaylı bir şekilde araştırılmaları gerekir.

Yetersiz cinsel eğitim, katı ahlaki değer yargıları ile yetiştirilmiş olmak, cinselliği ayıp, günah, pis bir şey olarak algılamak, kızlık zarı veya cinsel birleşme ile ilgili kulaktan dolma yanlış bilgilerin etkisinde kalmak, kaygı düzeyinin yüksek olması, gebe kalma korkusu, olumsuz cinsel deneyimler, kötü çocukluk yaşantısı veya sorunlu ana-baba ilişkisi, aşırı kontrollü kişilik özellikleri, duygusal bağlanma güçlükleri, güven eksikliği ve eşle iletişim sorunları sıklıkla rastlanan nedenlerdendir.

Vajinismus sorununa nasıl yaklaşmak gerekir?

Vajinismus sorunu yaşıyorsanız bunun sadece sizin başınıza geldiğini düşünmemelisiniz.
Vajinismus batı toplumlarında da görülmekle birlikte bizim toplumumuzda geleneksel yapıdaki nedenlerden ötürü sık karşılaşılan ve aslında çözümü en kolay olan kadın cinsel işlev sorunudur.
Vajinismus ilk gece korkusu ile karıştırılmamalı ve “nasıl olsa geçer, biz bu sorunu aşarız” diyerek kendi haline bırakılmamalıdır.
Kasılmalar tamamen irade dışı olup gevşemek kadının elinde değildir ve tedavi gerektirir. Bu nedenle “senin elinde, istesen yapabilirsin, kendini yeterince zorlamıyorsun” gibi yaklaşımlardan kaçınılmalıdır.

Bu şekilde yaklaşmak kadında anlaşılmadığı hissine veya suçluluk, çaresizlik duygularına yol açabilir.

Tedaviye ne kadar erken başlanırsa sonuç almak da o kadar kolay olur. Geç kalındığı takdirde sorun büyür; kadında depresyon, özgüven kaybı ve eşler arasında iletişim problemlerinin yanı sıra vajinismuslu hanımların eşlerinde de zamanla erken boşalma, sertleşme sorunları ve cinsel isteksizlik ortaya çıkabilmektedir.

Vajinismusun çözümündeki en önemli aşama bu problemi aşmaya “karar vermek” dir.

Ama bu eşinin veya çevrenin baskı ve ısrarları ile zorlama bir karar olmamalıdır. Kişinin problemi çözeceğine inancı ve uygulamaları sürdürmedeki kararlılığı tedavide önemlidir.
Sık yapılan hatalı uygulamalar: Alkol, kas gevşetici veya sedatif ilaçlar kullanmak, lokal anestezik pomatlar sürmek, kızlık zarının operasyonla alınması, uykuda veya hipnoz altında veya muayenehane koşullarında ilişkiye girme denemeleri, çocuk sahibi olunca geçer düşüncesi ile veya cinsel ilişkiyi gerçekleştirme umudunu kaybederek tüp bebek uğraşları içine girmek vb. sorunu çözmediği gibi büyümesine yol açmaktadır.

Vajinismus kadının değil, çiftin sorunudur!
Vajinismus sadece kadının yaşadığı bir problem gibi görülmemelidir. Erkeğin de problemin yaşanmasında ve tedavisinde önemli bir rolü vardır. Bu nedenle erkeğin eşini yalnız bırakmaması, eşlerin tedaviye birlikte katılmaları gerekir. Başlangıçta tedavi kadının üzerinde yoğunlaşacağı için erkeğin tüm seanslara katılmasına gerek olmayabilir. Tedavi açısından önemli olan eşler arasında işbirliği ve uyumun devam ediyor olmasıdır.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ ve KLİNİĞİMİZDEKİ UYGULAMALAR

Vajinismus; bilişsel-davranışçı yöntemlerin yer aldığı “cinsel terapi” ile tedavi edilir.
Herhangi bir ilaç veya operasyonla tedavisi mümkün değildir.
Hipnoz, bu sorunu yaşayan kişilerin acil çözüm ve kesin fayda beklentisi ile arayış içine girilen bir çözüm yolu olarak düşünülmekle birlikte vajinismus tedavisinde etkililiği kanıtlanmış bir yöntem değildir.
Vajinismusun etkili tedavisi hem zihnin hem de bedenin ele alınması ile mümkündür. Zihnin cinselliğe yönelik olumsuz koşullanmalardan ve kaygıdan arındırılması ve bedenin de vajinal girişi kabul edecek ve bundan zevk alacak hale gelmesi hedeflenir.

CİNSEL TERAPİ

Cinsel Terapi sürecinde başlangıçta ayrıntılı değerlendirme görüşmesi yapılır. Kişinin/çiftin cinsel bilgi eksiklikleri ve hatalı öğrenmeleri tespit edilip ilk olarak bunların giderilmesi hedeflenir.
Eşlerin arasındaki cinsellik ve cinsellik dışı ilişki ve etkileşimleri anlaşılıp, aralarında işbirliği ve uyumun sağlanmasına yönelik yaklaşımlarda bulunulur.
Vajinismus yaşayan kadına hem genel olarak gevşeme ve bedenindeki otonomik tepkileri tanıma-kontrol etme, hem de bilgisayar desteği ile vagen kaslarını tanıma ve aşamalı olarak gevşetmesi öğretilir.
Merkezimizde bu öğrenme süreci için, bilimsel olarak etkililiği kanıtlanmış bir yöntem olan biofeedback metodu kullanılmaktadır.

Vajinal Biofeedback Uygulaması ne sağlar?

  • Kadının, kendi bedensel duyumlarını tanıma ve vajinal kaslarını esnetmesine yönelik olarak yapacağı uygulamalar tedavinin önemli bir bölümünü oluşturur. Geleneksel tedavilerde bu uygulamalar daha sonra seanslarda değerlendirilecek ev ödevleri olarak kişinin kendisine bırakılmaktadır. Ancak uygulamalardaki aksamalar tedavinin önünde büyük bir engel oluşturmakta, çoğunlukla da tedavinin yarım bırakılmasına yol açmaktadır.
  • Vajene yönelik uygulamalar ev ödevi olarak verildiğinde kadının yaşadığı korku ve kaygının getirdiği kaçma/kaçınma davranışları ve ertelemeler devreye girip başlangıçta tam olan tedavi motivasyonunun giderek tükendiği görülmektedir. Yine gözlemlerimize göre; uygulamalar (ev ödevleri) yapılsa bile yaşanan korkunun algılarını etkilemesi nedeniyle kişilerin bedensel duyumlarını doğru tahlil edemedikleri ve ne kadar ilerleyip ilerlemediğini bilemedikleri görülmektedir.
  • Kliniğimizde bunun için hazırlanmış özel bir bölümde bilgisayar destekli yöntem ile vajinal kasılmaların geribildirimi (biofeedback) üzerinde çalışmak kadınların üzerindeki büyük yükü gidermekte ve tedavideki tüm bu güçlükleri ortadan kaldırmaktadır.
  • Tedavi süresi genel olarak problemin yaşanış şekli ve şiddetine bağlı olarak birkaç seanstan 8-10 seansa kadar sürebilmektedir. Vaginal biofeedback uygulamaları bu sürenin oldukça kısalmasını sağlar. Terapi, haftada bir veya iki görüşme olarak düzenli aralıklarla sürdürüldüğünde daha hızlı yol alınır.
  • Tedavi etkililiğinin, uygulanan yöntem ve tekniklerin dışında kişinin sorunu çözmedeki motivasyonu ve kararlılığına bağlı olduğu unutulmamalıdır. Kişinin problemini çözeceğine inancı ve uygulamaları sabırla sürdürmesinin yanı sıra erkeğin de eşinin yanında olduğunu hissettirmesi ve desteği tedavinin başarısında önemli bir etkendir