7/24 Randevu ve sorularınız için arayabilirsiniz : 0 (232) 000 0 000

İZMİR DÖRT BOYUTLU ULTRASON – 4D ULTRASON

Dört Boyutlu Ultrason

Tüm Anne Adaylarımıza Bebeklerinin 4 Boyutlu ultrason Görüntülerini Özel Çekim DVD / VİDEO + FOTOĞRAF şeklinde Özel Cd’de Teslim etmekteyiz !!!!

Dört Boyutlu Ultrason Nedir?

En son teknolojik ürün olan 4 boyutlu (4D) ultrasonlardaki görüntü kalitesi, standart 2 boyutlu (2D) ultrasonlardan çok daha iyi olup -adeta MR cihazındaki gibi- dokulardaki detaylar ayrıştırılabilmektedir.

Ultrason cihazlarının çalışma prensibi, kulağın duyamayacağı yüksek frekanstaki (ultra-sound) ses dalgalarının üretilerek bir prob (transducer) yardımıyla dokuya yollanması ve daha sonrasında değişik yoğunluklardaki dokulardan yansıyan ses dalgalarının bir ekran (monitor) üzerinde görüntülenmesi esasına dayanmaktadır.

Özellikle bilgisayar teknolojileri ve endüstriyel alandaki gelişmeler ultrason cihazlarındaki görüntü kalitesini arttırmış, her geçen gün de arttırmaya devam ettirmektedir.

Op. Dr. Hasan YILDIZ Anlatıyor 4D (Dört) Boyutlu Ultrason Nedir? Ne Zaman Yapılır ? Video;

Ultrason Nedir ? Ne işe Yarar ?

Ultrason ya da ultrasonografi modern tıbbın vazgeçemediği görüntüleme yöntemlerinden birisidir. Ultrasonun insan vücudunun içinde olup bitenleri anlamaya yarayan diğer görüntüleme yöntemlerden en önemli farkı bu amaca ulaşmak için X- ışınlarını kullanmaması yani radyasyon içermemesi, bunun yerine insan kulağının duyamayacağı frekansta ses dalgalarından yararlanmasıdır. Bir başka olumlu özelliği de elde edilen görüntünün gerçek zamanlı olması yani işlem yapıldığı sırada görüntünün monitör ekranında izlenebilmesidir.

Ultrason Türleri

 • 2 Boyutlu Ultrason (2d Ultrasound)
  En ve uzunluk boyutları olup derinlik boyutu olmayan, dokuların bir düzlem üzerinde görüntülenmesini sağlayan, muayenehanelerde en sıklıkla kullanılan standart (“geleneksel”) ultrasonlardır.
 • 3 Boyutlu ultrason (3d Ultrasound)
  Normalde standart ultrason cihazlarında yapılan 2 boyutlu (düzlemsel) bir tarama sonrasında, bir bölgenin derinlik boyutu da katılarak 3 boyutlu şekilde görüntülenmesine imkan tanıyan cihazlardır. Ancak 2 boyutlu görüntünün 3 boyutluya dönüşmesi biraz zaman alıcıdır (10-15 dakika gibi).
 • 4 Boyutlu Ultrason (4d Ultrasound)
  Üç boyutlu ultrason, Dört boyutlu ultrason, ultrasonografi, 4d, 3d ultrason, ayrıntılı ultrason
  En, uzunluk ve derinlik boyutlarını içeren 3 boyutlu (uzaysal) görünümün eş zamanlı olarak (“real time özelliği”) bir monitorde görüntülenmesine olanak sağlayan en son teknolojik ürünlerdir.

Önceden üç boyutlu ultrason cihazlarıyla yapılan incelemeler ile anne rahmindeki bebeklerin hareketleri gecikmeli olarak görüntülenebilirken, 4 boyutlu ultrasonografi ile bebeğin kaşlarını çatması, gülmesi, esnemesi, parmak emmesi gibi hareketleri anlık ve hızlı bir şekilde izlenebilmektedir.

Normalde ultrason cihazı; “prob (tranducer, scanner)” adı verilen anneye temas eden uçtan yayılan yüksek frekanstaki ses dalgalarının değişik yoğunluklardaki dokulardan yansıyarak oluşan görüntünün bir ekran üzerine yansıtılması esası ile çalışır.

Geleneksel iki boyutlu ultrasonlarda yansımalar düz olarak gelirken, bu üç boyutlu ultrasonlarda belirli açılarla olmakta ve böylelikle dokular ayrıntılı bir şekilde görüntülenebilmektedir.

4. boyut ifadesi çekim sırasında, anne karnındaki bebeğin 3 boyutlu görüntülerinin fotoğraf kareleri gibi eş zamanlı görüntülenip kaydedilmesini ifade etmektedir.

Önceden kullanılan üç boyutlu ultrason cihazlarında görüntünün incelemeden sonraki 10-15 dk içerisinde oluşması ve görüntünün tam olarak yaratılamaması bebeğin gelişimi hakkında yeterli bilgiye sahip olunmasının önünde bir engeldi. Bu sebepten dolayı doğumsal anomalilerin teşhisi daha geç konulmaktaydı.

Tüm bu özellikleri ile 4 boyutlu ultrason ailelere bebeklerinin sağlık durumundan sonra en fazla kime ve neye benzediğini merak ettikleri için çekimler sırasında eli, ayağı, burnu, yüzü gibi detayları yorumlama ve bebeği birilerine benzetmeye çalışma gibi hoş anlar yaşatmakta ve hamilelik sürecindeki heyecanın güzel anılara dönüşmesini sağlamaktadır.

Tüm bu özellikleri ile 4 boyutlu ultrason aşağıda belirtilen konularda tanı ve teşhis konusunda önemli bir yere sahiptir:

 1. Bebeğin cinsiyetinin daha erken dönemlerde (14. haftada) belirlenmesi (pozisyona da bağlıdır)
 2. Bebeğin gelişimsel analizi
 3. Çoğul gebeliklerin ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi
 4. Rahmin yapısal problemlerinin teşhisi
 5. Plasentada oluşabilecek anomalilerin saptanması
 6. Anormal kanamaların sebeplerinin teşhis edilmesi
 7. Ektoptik (dış) gebeliğin tanısı
 8. Yumurtalık tümörleri, kistleri, polip ve miyomlarının teşhisi
 9. Plasentanın yerleşiminin (lokalizasyonunun) belirlenmesi

Merkezimizde En Son Teknoloji En İyi 4 Boyutlu Ultrason Cihazı Kullanılmaktadır. Cihazımını Aşağıdaki Videodan İnceleyebilirsiniz !!!!!

Dört boyutlu (4d) ultrasonun avantajlı yönleri

 • Eskiye oranla çok daha erken dönemde cinsiyet, yarık damak, yarık dudak, eksik parmak, beyin ve omurilikten kaynaklanan rahatsızlıkların tanısı konulabilmektedir.
 • Geleneksel iki boyutlu ultrasonda bebeğin el ve ayak parmaklarını tam anlamı ile değerlendirebilmek pek mümkün olmayabilir. Ancak 4 boyutlu ultrasonda bu mümkündür.
 • Bebeğin ense kalınlığı ölçümüyle anlaşılabilen “mongolizm” (Down sendromu) 4 boyutlu ultrason sayesinde 3. ayda tanılanabilmektedir.
 • İkiz, üçüz gebeliklerin gelişimi 3 boyutlu ultrasona göre çok daha net bir şekilde izlenebilmektedir.
 • 4 boyutlu ultrasonlar, geleneksel iki boyutlu inceleme özelliğinin yanı sıra hem renkli doppler hem de 3. boyut özelliğini birlikte içerir. Bu sebeple de ailelere üçüncü aydan itibaren cinsiyeti öğrenme ve renkli fotoğraflarını alma fırsatı doğar.
 • Siyah beyaz ve 2 boyutlu ultrasonla kıyaslandığında; anne karnındaki bebeğin hem bir buçuk ay daha önce görüntülenmesine hem de net fotoğraf kalitesindeki renkli görüntüsünü elde etmeye olanak sağlar.
 • Bebeğin cinsiyeti daha erken dönemlerde (14. haftada) belirlenebilir.
 • Rahmin yapısal problemlerinin teşhisi kolaylaşır.
 • Plasentada oluşabilecek anomaliler rahatlıkla saptanabilir.
 • Anormal kanamaların sebepleri daha kolay teşhis edilebilir.
 • Ektoptik (dış) gebelik, yumurtalık tümörleri, kistler, polipler ve miyomlar daha kolay teşhis edilir.
 • Plasentanın yerleşimi tespit edilir.
 • 4 boyutlu ultrasonların klasik (geleneksel) ultrasonlara göre üstünlükleri

4 boyutlu ultrasonla erken tanı

Hemen her sağlık sorununda olduğu gibi doğumsal anomalilerde erken tanının konulması hamilelik süresinde oluşabilecek tehlikeleri azaltır. Aileler hoş olmayan sorunlardan doğumdan önce haberdar olmaktalar ve bu sayede doğum sonrası bebeğe gerekebilecek bir takım operasyonlar için uygun koşulların önceden hazırlanabilir.

4 boyutlu Ultrason Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

4 boyutlu ultrason klasik ultrasondan farkı nedir?
Yüksek görüntü kalitesi sayesinde dört boyutlu ultrasonda bebeğinizin tüm organları ve hareketleri oldukça net ve hızlı bir şekilde izlenebilir. Anne adayı, bebeği ultrason ekranında üç boyutlu bir şekilde izleyerek bebeği ile arasında duygusal yakınlaşmayı artırır. Ancak 4 boyutlu ultrason yapılması, 2 boyutlu ultrason muayenelerinin aksatılabileceği anlamına gelmez. Çünkü bebeğin iç organları ile ilgili taramalarda 2 boyutlu taramalar oldukça yeterliyken 3 boyutlu, 4 boyutlu ultrason görüntüleri yetersiz kalır. Fakat yine altı çizilmelidir ki; dört boyutlu ultrasonların iki boyutlu ve transvajinal görüntü kaliteleri standart iki boyutlu ultrasonlardan daha yüksektir.

4 boyutlu ultrason ne zaman yapılır?
Normal bir gebelik süresinde gebelik izlemleri hamileliğin ilk haftalarından itibaren ultrasonlarla yapılır. Ancak dört boyutlu ultrasonla görünüm 4. ayın bitiminden itibaren anlamlı şekilde yapılabilir. Bu yüzden 16. haftadan sonra 4 boyutlu ultrason için kliniklerde randevu alınabilir. Ultrasonda bebek görüntüleri için en iyi

4 boyutlu ultrason randevusuna nasıl gelinmeli?
4 boyutlu ultrason görüntülemesi diğer ultrason randevularından, standart muayenelerden faklı değildir. Anne adayının aç veya tokken, idrarı varken veya yokken gelmesi görüntü kalitesi değiştirmez.

4 boyutlu ultrason güvenli midir?
Kesinlikle evet, ultrason 40 yılı aşkın süredir jinekologlar tarafından güvenle kullanılmaktadır. Günümüze kadar yapılan çalışmalarda ultrasonun zararlı hiç bir etkisi saptanmamıştır. Uzmanlar, tanısal ultrason muayenelerinin doku üzerinde biyolojik etkilerin olmadığı konusunda hemfikirdir.

4 boyutlu ultrason ile her zaman iyi görüntü almak mümkün mü?
Bu soruya “çoğunlukla evet” demek doğru olur. Zira bazı durumlarda bebeğin duruş pozisyonuna ve amniyon suyunun azlığına bağlı olarak düzgün görüntü alınamayabilir. Özellikle incelemek istenen kısmın önünde amniyon sıvısının yeterli düzeyde olması çok önemlidir. Ancak 4 boyutlu ultrasonlardaki iki boyutlu standart tarama görüntü kalitesi de kesinlikle çok yüksektir.

Tüm Anne Adaylarımıza Bebeklerinin 4 Boyutlu ultrason Görüntülerini Özel Çekim DVD / VİDEO + FOTOĞRAF şeklinde Özel Cd’de Teslim etmekteyiz !!!!

 

4D Ultrasonların Klasik (Geleneksel) Ultrasonlara Göre Üstünlükleri

Rahim içindeki fetuste oluşabilecek anomalilerin daha erken ve daha doğu bir şekilde tanınmasında önemlidir.

Bunlar arasında özellikle;

 • Spina Bifida (Omurgada oluşan açıklıklar) veya ensefalosel gibi (beynin kemik yapıdan dışarıya sarkması) gibi santral sinir sistemi ile ilgili problemlerin tespiti
 • Yarık damak ve yarık dudak anomalilerinin tespiti
 • Down sendromu gibi kromozomal anomalilerde bebeğin özellikle de yüzü olmak üzere fiziksel görünümünün izlenmesi
 • Bebeğin el ve ayakla ilgili anomalilerin daha net ve doğru şekilde teşhis edilebilmesi
 • Gastroşizis veya omfolosel gibi karın ön duvarında olan defektler sonrasında batın organlarının dışarıda olması anomalilerinin daha erken hamilelik haftalarında tespiti
 • Bebeğin cinsiyetinin daha erken bir hamilelik haftasında tespiti sayılabilir.