7/24 Randevu ve sorularınız için arayabilirsiniz : 0 (232) 000 0 000

İZMİR BEKARET KONTROLÜ – KIZLIK KONTROLÜ – BEKARET RAPORU – BAKİRELİK TESTİ ÜCRETİ

BEKARET KONTROLÜ  NEDİR ? NASIL YAPILIR ? KİMLER YAPAR ?

Kızlık Zarı (Hymen) Anatomisi

Türkçede ki tabiriyle kızlık zarı, latin dillerindeki ifadesiyle hymen eski yunan mitolojisinde evlilik ve düğün tanrısının adıdır. Düğünden sonraki gece bu tanrıya adandığı için kızlık zarı da bu isimle anılmıştır. Hymen, bekareti temsil etmesi nedeniyle Türkçede ki yerleşmiş ismiyle kızlık zarı olarak adlandırılmaktadır.

Vajina dediğimiz ilişkiye girilen yerin iç tabakasının yani mukozasının girişindeki bir kat yeridir. Başka bir ifadeyle vajina girişini kısmen kapatan genellikle ortasında bir açıklık (delik) bulunan ince bir dokudur. Yapısal olarak tıpkı ağız iç mukozasının yumuşaklığında ve dokusundadır. Genel manada, kızlık zarı vajina girişinin 0,5 – 1,5 cm iç kısmında yer alır. Kızlık zarının herhangi bir fizyolojik görevi yoktur ancak bazı toplumlar ve dini inançlara göre daha çok ideolojik bir öneme sahiptir. Bakire olan ve henüz ilişki yaşamamış genç kızlarda göz ile yapılacak bir muayene de görülebilir.

Kızlık zarı, vajina girişini yani ilişkiye girilen yeri tamamen perdelemez, ortasında adet kanamasının aktığı ve vajina içerisinde bulunan salgı bezlerinin salgılarının dışarıya akmasını sağlayan yaklaşık parmak kalınlığında bir delik bulunur. Hymen’in yani kızlık zarının kalınlığı ve elastikiyeti kadından kadına değişmektedir. Bu doku bazı kadınlarda daha kalın ve sert, bazılarında ince ve daha esnek bir yapıda görülebilir.

Bu yapısal farklılıkların haricinde ortada yer alan açıklığın şekli ve yerleşimi de kadından kadına farklılık göstermekte, bu yapısal farklılık kızlık zarının türlerini de belirlemektedir. Bu türler aşağıda kısaca belirtilmiştir. En sık görülenler anüler (yarım ay),kribriform, ayrık (septalı) yapılardır.

KIZLIK ZARININ GÖREVİ NEDİR?

Bilindiği kadarıyla kızlık zarının herhangi bir görevi yoktur fakat birçok araştırmacı kızlık zarının vajinayı (döl yolunu) bakteri ve benzeri virüslerden korumak amacıyla bulunduğunu düşünmektedir. Adli tıpta ise birçok vakayı ortaya çıkarmakta kızlık zarından faydalanıldığı bilinmektedir.

BEKARET TESTİ NASIL YAPILIR?

Bekaret testi bilindiği kadarı ile iki farklı şekilde yapmaktadır. Bunlardan ilki kadın doğum uzmanı bir doktordan randevu alınarak muayene olunur. Muayene sonucu vajina girişinde kızlık zarı oluşumu mevcutsa yada tahrip olup zedelenmişse bu muayene sonucu belli olmaktadır.

Kızlık zarının bir çok çeşidi ve tipi olduğu için evde muayene gibi konular genellikle sağlıklı bulunmamaktadır. Bilindiği gibi kızlık zarı hassas olacağı gibi düşük ihtimaller gereği tamamen esnek bir yapıda olabilir. Bilindiği üzere esnek kızlık zarı ilişki sırasında genellikle yırtılmamaktadır ve hamileliği bile önlemektedir.

Kızlık zarı muayenesi normal jinekolojik muayeneye benzemektedir. Hasta jinekolojik masaya yatırılır. Küçük dudaklar (labium minus) aralanıp kızlık zarı (hymen) gözle incelenerek muayene yapılır.

Kızlık Zarı Muayenesi – Bekaret Kontrolü Nedir ?

Kızlık zarı muayenesi, Kızlık zarı testi, hymen muayenesi, bekaret testi, bakirelik incelemesi gibi değişik isimlerle anılan ve herhangi bir olay sonrasında kızlık zarının bozulup bozulmadığını ortaya koymak için yapılan özel jinekolojik muayenenin bir adıdır. Çoğu zaman toplumsal baskıların sonucu pek çok kişi bakireliği ile ilgili kuşkular taşır ve bu nedenle kızlık zarı muayenesinin nasıl yapılacağı, kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı ya da zarar görüp görmediği hakkında korku ve endişelerini gidermek amacıyla kızlık zarı muayenesi olmak ister.

Kızlık zarı muayenesi normal jinekolojik muayeneye benzemektedir. Hasta jinekolojik masaya yatırılır. Küçük dudaklar (labium minus) aralanıp kızlık zarı (hymen) gözle incelenerek muayene yapılır. Muayene sırasında bazen jinekolog kaymayı önlemek amacıyla gazlı bez ile dudakları tutar, küçük dudakları yanlara doğru çekerek kızlık zarını daha net görür. Bazen de kızlık zarı daha derinde olabilir. Bu durumda ise, hasta ıkındırılarak kızlık zarı görülmeye çalışılır. Kızlık zarı muayenesi 5 dakika olup, muayene sırasında herhangi bir ağrı veya acı hissedilmez, içeriye birşey sokulmaz, kanamaz.

Kızlık Zarı Muayenesini Kim Yapar?  BEKARET KONTROLÜNÜ KİMLER YAPAR ?

Kızlık zarının kişinin kendisinin aynada bakarak ya da el yordamı ile yapması, kızlık zarı muayenesi sonucu anlaması imkânsızdır. Hatta, yırtılmamış durumda olan kızlık zarına da zarar vermiş olabilir veya zedeleyebilir. Bu yüzden kızlık zarı muayenesin bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır. Kızlık zarı muayenesinde; kişinin sahip olduğu kızlık zarının tipi de belirlenebilmektedir. Kişiden kişiye değişen kızlık zarı türleri de bu muayene sonrasında rahat bir şekilde görülebilmektedir. Özellikle septalı hymen (ara bölmeli kızlık zarı) yapısına sahip bayanların eşleri ile cinsel ilişkiye girmelerinde de sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Kızlık zarının muayenesi tecrübeli bir jinekolog tarafından saniyeler içinde yapılan özel bir muayenedir. 18 yaşın altındaki kızlarda mutlaka velisinin ve aileden birinin olması gerekir. 18 yaşının üstündekilerde muayene için ‘ ben muayene olmak istiyorum’ demesinin dışında birşeye ihtiyaç duyulmaz. Kızlık zarı muayenesi için gelen hastaların bilgileri kesinlikle gizli tutulmakta ve resmi kurumlar da dahil herhangi bir kişi ya da kurumla paylaşılmamaktadır.

EVDE KIZLIK ZARI TESTİ NASIL YAPILIR?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere evde kızlık zarı testi, evde bekaret testi yapmak sağlıklı bir konu değildir. Yani yapılabilir ancak sağlıklı olmayacaktır. Uygun doktordan randevu alınarak çok basit bir şekilde kızlık zarı testi çok kısa süre içerisinde yapılabilir.

Küçük bir maşa ve steril bir ortamda gerçekleşen test can yakmamakta ve zarar vermemektedir.

Kızlık Zarının Çeşitleri

Anüler Kızlık Zarı: Anüler (yuvarlak halka) kızlık zarı yuvarlak halka şeklinde olup, ortasında yine halka şeklinde bir deliği vardır. Eğer ortadaki delik çok büyükse penisin geçişine rağmen yırtılamayabilir. Esnek tabir ettiğimiz tıp camiasında buna hymen duhule (müsait) dediğimiz halk arasında da esnek ya da elastik dediğimiz kızlık zarı çeşididir. Toplumda en sık görülen hymen şeklidir. Toplumlarda görülme sıklığı %60 – %90 arasında değişmektedir.
Yarım ay Kızlık Zarı: ( Kresentrik) Kadınlarda ikinci en sık görülen türdür. Kızlık zarını şeklen yarım ay olarak görürüz. Üst kısmındaki zar daha incedir veya hiç yoktur arka kısımda ise daha belirgindir. Başka bir değişle ortada bulunan açıklık kızlık zarının üst veya altına kısmına doğru yerleşiktir. Bu tür zarlar genellikle ilişki sırasında yırtılmayabilir. Toplumlarda görülme sıklığı %5 ila %20 arasında değişmektedir.
Septalı Kızlık Zarı: Kızlık zarının ortasındaki normal büyüklükteki deliği ikiye ayıran ince bir doku parçası vardır. Bazı durumlarda bu yapıyı değiştirmek için ortada yer alan doku parçası ufak bir müdahale ile alınabilir. İki veya üç delikli olarak da görülebilir.
Micro-perfore Kızlık Zarı: Bu türde kızlık zarı ortasında yer alan delik çok küçüktür. Adet kanamaları oldukça sancılı ve ağrılı olarak gerçekleşir. Bazen bu sorunun giderilmesi için cerrahi müdahale ile açıklığın büyütülmesi gerekebilir.
Kribriform Kızlık Zarı: Kızlık Zarı ortasında birden fazla irili ufaklı delik görülür. Bu yapısı nedeniyle şekli bir kalbura benzer. Bu nedenle bu türe “kalburumsu” tabiri de kullanılmaktadır.
Dudak şeklinde kızlık zarı; Bunun da fiziksel olarak zarın ortasında yukarıdan aşağıya dar bir yarık bulunur.
İmperfore Kızlık Zarı: Bu türde vajinal girişin tamamı kızlık zarı ile perdelenmiştir ve kızlık zarının üzerinde herhangi bir delik bulunmamaktadır. Bu tipin varlığı genellikle ergenlik çağında tespit edilebilir. Adet kanaması dışarı atılamadığından vajina içerisinde birikir ve bu durum sürekli bir karın ve/veya sırt ağrısı şeklinde belirti verir. Bu sorunu gidermek için jinekolog tarafından ufak bir cerrahi bir müdahale ile normal büyüklükte bir delik açılması sağlanır.
Multipar himen (doğum yapmışlarda bulunan) normal doğum yapmış kadınlarda kızlık zarı doğum esnasında yırtılır zedelenir ve geriye bazı kalıntılar yani “karinkül” (hymen artığı) adını verdiğimiz kızlık zarının artığı dokular kalır, bunu gören hekim zaten kadının normal doğum yaptığını anlar.

Kızlık Zarının Esnekliği

Bazı kızlık zarları çok kalın, sert ve ilişki esnasında yırtılmaya müsaade etmez. Bunun tedavisi bir hekim tarafından müdahale ile kızlık zarının yırtılması, kesilmesi ya da alınması şeklinde olabilir.

Bazıları ise, adeta lastik gibi genişleyerek yabancı cismin ya da penisin içeri geçmesine müsaade eder ve cinsel birleşmede yırtılmaz, sadece esnerler, bu durumda olan kızlık zarlarının tamir edilmesine günümüzde ameliyat teknikleriyle mümkündür.

Bakirelik (Bekaret)
Toplumumuzda bakirelik özellikle kızlık zarının düğün akşamı yırtılması ve kan akması olayı ile özdeşleşmiştir. Bakirelik özellikle modern yaşam açısından değerlendirilirse aslında sadece o kızın kendisini ilgilendirir.

Fakat Türkiye’de bakirelik halen toplumsal bir olaydır ve bazı çevrelerde hala namus meselesi olduğu için, çeşitli cinayetler, ölümler ve dışlamalar ile sonuçlanabilir.

Kızlık Zarı Hakkında İstatistiki Bilgiler

 • Bilinenin aksine hymen – kızlık zarı bir zar değildir. Ağız mukozasına benzeyen bir dokudur.
 • Kızlık zarı embriyoların %99,9 unda gelişir. Başka bir deyişle doğan bin kadından birinde kızlık zarı bulunmaz. ( %0,1)
 • İlk cinsel ilişki yaşayan kadınların %44 ‘ünde kanama görülmemektedir.
 • Anketler Akdeniz kökenli genç erkeklerin eşlerinde ilk gece bekâretine önem verdiğini göstermektedir.
 • Araştırmalara göre genç kızların %40’ı sadece kız olarak önemsenmelerini adil bulamamaktadır.
 • Kadınların %25 ‘i evlilik öncesi cinsel ilişkiyi eğer ilişkileri uzun sürecekse onaylamaktadır.
 • Akdenizli kızların %89’u ailelerinin onları reddetmesi, yaptırım uygulanması ya da aşağılaması nedeniyle ilk gece kanamak istemektedir.
 • Görüşülen kızların %50 si kız kardeşlerinin kendilerinden daha geç ilişki yaşamasını ve kızlık zarının bozulmasını istemektedir.

BEKARET KONTROLÜ HAKKINDA EN ÇOK SORULAN SORULAR ?

Kızlık Zarının Yırtılması ve Kanaması

Kızlık zarı öncelikle ilk ilişki sırasında, yabancı bir cisim ile, doğum ya da muayene sırasında yırtılabilir. İlk cinsel ilişki esnasında kızlık zarı, penis temasından sonra ortasındaki deliğin genişlemesi ile bir ya da birkaç yerden zedelenir ve/veya yırtılır sonuçta bir miktar kanama meydana gelebilir. Bu kanama, kişiden kişiye değişmekle birlikte, bir ya da iki pedi dolduracak miktarda kırmızı renkte bir kanamadır. Bu yırtılma ile birkaç gün içinde kanama durur ve bir daha o yerden kanama olmaz. Bazen ilk ilişki esnasında penis tam sertleşmez veya tamamen girmezse, kızlık zarı yırtılmayabilir. İkinci ya da üçüncü ilişkiler esnasında müteakip yırtılmalar olabilir ve kanamalar devam edebilir.

Normal olarak ilk cinsel münasebette kızlık zarının yırtılıp kanaması beklenir, fakat esnek ya da elastik olduğu durumlarda ortadaki delik büyüyebildiği için penis içeri girdiğinde yırtılma olmayabilir. Aksine bazen kişinin kendi parmağı, partnerinin parmağı, adet kanamasını önleyen tamponlar, bazı ani hareketler, yabancı cisimler ya da penis ucunun çok az girmesi de kızlık zarının yırtılmasına neden olabilir.

Kızlık Zarı Tamiri Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı bir şekilde yırtılmış ise, kızlık zarı dikimi olarakta bilinen kızlık zarı tamiri işlemi uygulanabilir. Bu işlem; plastik cerrahi uzmanı veya kadın doğum uzmanı tarafından yapılabilmektedir. Fakat kızlık zarı dikimi işleminin bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılması daha faydalı olacaktır. Kızlık zarı tamiri işlemi bir hastane ortamında, kadın doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır. Kızlık zarı ve kızlık zarı tamiri konusu ile ilgili detaylı bilgi için divakadin.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kızlık Zarının Sosyolojik Yansıması

Kızlık zarı yani (hymen) birçok toplumda kadında hem saflığı hem de bekâreti temsil eder. Çoğunlukla kapalı toplumlarda evlenme öncesi cinsel ilişki yasak olduğu ya da tabu olduğu yerlerde bekâretin büyük bir önemi vardır. Bazen cinsel ilişki sonrasında kızın pişmanlık duyması bazen zorla ilişkiye girilmesi, taciz ve tecavüz vakalarından sonra bu olaydan sıyrılmak, ölüm tehdidinden korunmak, kimi zaman da aileye temiz çıkmak amacıyla kızlık zarının dikimi planlanabilir.

Kızlık Zarı Muayenesi (Kızlık Testi) Nedir?

Kızlık zarı ataerkil toplumlarda namusun ve bekaretin simgesi olarak görülmektedir. Yüzyıllardır da bu şekilde kabul edilmiştir. Kızlık zarı günümüzde eski önemini nispeten yitirmiş olsa bile yine de bizim gibi muhafazakar toplumlarda hala önemini korumaktadır. Kızlık zarı muayenesi diğer adlarıyla bekaret kontrolü, kızlık kontrolü, bekaret testi, kızlık testi, himen (hymen) testi, himen muayenesi jinekolojik muayene çeşitlerinden biridir.

Kızlık Zarı Muayenesini (Bekaret Testi) Kimler Yapar?

Kızlık zarı muayenesi (bekaret testini) esas Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları yani jinekologlar yapar. Kızlık kontrolü rutin jinekolojik muayenenin bir parçasıdır. Poliklinik şartlarında jinekologlar tarafından yapılabilir. Jinekologlar dışında kızlık zarı muayenesini adli tıp hekimleri de yapabilir. Ancak olay adli boyutlara taşındıysa kızlık zarı muayenesini (bekaret testi) adli tıp uzmanları yapar. Adli bir olay yoksa kızlık testi Ankara’da kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılır.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır? Bekaret Testi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi Ankara jinekolojik muayenenin bir parçasıdır. Tıpkı jinekolojik muayene gibi kızlık kontrolü yani himen muayenesi yapılır. Halk arasında bekaret muayenesine kızlık testi veya bekaret testi denilse de bu bir test değil bir muayene şeklidir. Bekaret kontrolü için hasta idrarını yaptıktan sonra jinekolojik muayene masasına alınır. Litotomi pozisyonunda iken her iki iç dudak (küçük dudaklar) aralanarak, bazen dışa ve yanlara doğru hafif çekilerek kızlık zarı görülmeye çalışılır. Bu şekilde kızlık zarı görülemezse hastadan ıkınması ya da öksürmesi istenebilir. Bu şekilde bekaret zarının yapısı, şekli, kalınlığı değerlendirilir. Kızlık testinde ya da bekaret testinde kesinlikle alet, spekulum kullanılmaz. Sadece bekaret kontrolü sırasında spanç yardımı ile iç dudaklar tutulur ve kızlık zarı muayenesi yapılır.

 

Kızlık Zarı Muayenesi Ağrılı mıdır?

Kızlık zarı muayenesi diğer adıyla kızlık testi kesinlikle ağrılı bir muayene değildir. Diş doktoru diş muayenesi için nasıl sadece dişlerimizi aralayıp bakıyorsa, bekaret kontrolünde de(kızlık kontrolü) sadece küçük dudaklar elle aralanarak himen muayenesi yapılır. Vajinaya hiç bir şey girmediği için ve kesici hiç bir alet kullanılmadığı için kızlık zarı muayenesi ağrılı, acılı değildir.

Kızlık Zarı Muayenesi Nerede Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi tüm illerde olduğu gibi Ankara’da da devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, özel kliniklerde veya muayenehanelerde yapılabilir. Ancak hastanede yapılan kızlık zarı muayene sonucu kayıtlara geçer ve sicile işlenir. Bu anlamda hastaların kızlık kontrolünü yaptıracakları yerleri iyi seçmelerinde fayda vardır. Özel muayenehanelerde yapılan bekaret kontrolü ve kızlık testi sonucu kesinlikle kayıtlara geçmez. 3. şahıslar ve kurumlar ile paylaşılmaz. 18 yaşını doldurmuş bir kız kendi başına gelip kızlık zarı muayenesi ile kızlık kontrolü yaptırabilir. 18 yaşın altındakiler ise anne ve babalarıyla gelip bekaret kontrolü yaptırabilirler.

Kızlık Zarı Muayenesi Kayıtlara Geçer mi?

Yukarda da belirtildiği gibi hastanelerde yapılan kızlık testi kayıtlara geçer. Ancak muayenehanede yapılan himen muayenesi kesinlikle kayıtlara geçmez ve hasta dışında hiç kimse ile ve hiç bir kurum ile paylaşılmaz. Kızlık testi sonucu ile ilgili resmi rapor sadece belirli devlet hastanelerinden veya adli tıptan alınabilir. Özel klinik, hastane ve muayenehanelerde yapılan kızlık zarı muayenesi sonuç bilgisi sözel olarak hastaya verilir. Kızlık kontrolü ile ilgili resmi belge isteyen hastaların bulundukları yerdeki savcılıklara veya karakollara başvurması gerekir. Ankara kızlık zarı muayenesi uygulaması da bu şekilde yapılmaktadır.

Kızlık Zarı Muayenesi Kesin Sonuç Verir mi?

Bekaret kontrolü tecrübeli uzman hekimler tarafından yapıldığında kesin ve doğru sonuç verir.

Kendi Kendine Kızlık Zarı Muayenesi Yapılabilir mi?

Bir kızın kendi kendine kızlık kontrolü yapması pek mümkün değildir. Çünkü kendi kendine iç dudaklara uygun pozisyon vererek kızlık zarını net bir şekilde görmek büyük marifet ister. Bizim yaptığımız muayenede hasta jinekolojik masada ve uygun pozisyonda yatarken bekaret kontrolü yapıyoruz. Hastanın uzanarak dudaklara uygun pozisyon vermesi çok zordur. Biz bile bazen uygun pozisyon verdiğimiz halde kızlık zarını göremiyoruz ve hastadan öksürmesini veya ıkınmasını istiyoruz. Hadi bir şekilde tesadüfen kızlık zarını gördü. Bu konuda tecrübesi olmayan birisi kızlık zarının yapısı, şekli veya bozulup bozulmadığı ile ilgili doğru yorum yapamaz. Bu nedenle bu konuda şüphesi olanların kendilerini hiç yormadan, ağrısız ve kolay bir şekilde jinekolog doktorlarda bekaret kontrolünü yaptırabilirler.

Adetliyken Bekaret Kontrolü (Kızlık Kontrolü) Yapılabilir mi?

Kızlık kontrolü için adetli olup olmamanın hiçbir önemi yoktur. Adetliyken de bekaret testi (kızlık testi) rahatlıkla yapılabilir.

Bekaret Kontrolü Sırasında Kızlık Zarına Zarar Verilebilir mi?

Yukarda da belirttiğimiz gibi kızlık kontrolü sırasında vajinaya hiç bir alet vs ile bakılmadığı için kesinlikle kızlık zarına zarar gelme ihtimali yoktur. Çünkü bekaret kontrolü küçük dudaklar aralanarak gözle yapılan bir muayene şeklidir. Bu anlamda hastaların veya anne-babaların endişe duymasını gerektirecek hiç bir durum yoktur.

Jinekolojik Muayene Bekarete Zarar Verebilir mi?

Evet, jinekolojik muayenede spekulum ve el kullanıldığı için jinekolojik muayene ile kızlık zarı bozulabilir. O yüzden bakire bir kızın bakire olduğunu muayene öncesinde doktoruna belirtmesi gerekir. Jinekologun da muayene etmeden önce hastasına bakire olup olmadığını sorması gerekir.

Kızlık Zarına Zarar Vermeden Jinekolojik Muayene Yapılabilir mi?

Evet kızlık zarına zarar vermeden jinekolojik muayene yapılabilir. Bakire kızlarda jinekolojik muayene rektal tuşe ve abdominal ultrason ile yapılmaktadır. Gerektiğinde vajinal kültür de alınabilir. Vajinal kültür alınmasının bekaret zarına hiç bir zararı yoktur. Yukarda da belirtildiği gibi bakire bir hastanın bakire olduğunu doktoruna belirtmesi yeterlidir. Doktor buna göre muayenesini yapacak ve kızlık zarına hiç bir zarar vermeyecektir.

Kızlık zarı nerededir?Kızlık zarı muayenesi, bekaret kontrolü, hymen muayenesi, 

Kızlık zarı anatomik olarak vajinal girişte yer alan yaklaşık 1- 2 cm derinde, 2-2.5 mm inceliğinde elastiki bir zardır. İçinde ince damarlardan zengin olduğu için ilk ilişki ile birlikte genelde hafif bir kanama izlenmektedir.

Kızlık zarının fizyolojik olarak işlevi halen tam olarak bilinmemekle birlikte pek çok toplumda namus ve bekaretin bir simgesi haline gelmiştir.

Kızlık zarının ne tür işlevi ve yararı vardır?

Çoğunlukla kabul edilen düşünceye göre kızlık zarının fonksiyonel olarak bir işlevi bulunmamaktadır. Ancak bazı bilim adamlarına göre kızlık zarının (hymen) iki tür fonksiyonu bulunmaktadır.

Bunlardan birisi özellikle bebeklik döneminden 11-12 yaşlarına kadar olan süre içinde vajina içine yabancı cisimlerin alınmasının engellenmesidir.

Böylelikle küçük kız çocuklarında içeriye parmak veya değişik bir takım cisimler sokarak enfeksiyonlara yol açmaması için mekanik bir engel (barier) işlevi görür. Çünkü bu dönemlerde vajina içinde oluşacak enfeksiyonların rahim ve tüpler kanalı ile batına doğru çıkması erişkine göre çok daha kolaydır.

Kızlık zarının diğer bir yararı ise doğuştan üretra (idrar kanalı) yokluğu durumunda çıkartılıp kullanılarak bu bölgeye üretra yapılmasıdır. Bu çok nadir olarak görülen bir durumdur ve literatürde çok çok az sayıda uygulandığı belirtilmiştir.

Kızlık zarı pek çok kişide farklı türde olabilmektedir. Kızlık zarı türleri, değişik tipleri aileden geçen genetik yapı ile de ilişkili olabilmektedir.

 

Kızlık zarı nedir?

Literatürde hymen (himen) olarak geçmektedir. Kızlık zarı, halk arasında ise bekaret zarı, kızlık halkası, kızlık perdesi gibi isimlerle anılmaktadır.

Bakire nedir?
Önceden cinsel ilişkiye girmemiş olan kız (“bakir” ise erkekteki karşılığıdır). Bakirenin Latincesi “virgo” dur. Latin dillerinde (örneğin İngilizce’de) “virgin” olarak geçer.

Halk arasında bakire kızlar “kız oğlan kız” veya “kız” olarak da geçer.

Bekaret nedir?
Kelime anlamı ile saflık, temizlik, masumluktur. Konu ile ilgili anlamı ise cinsel ilişkinin olup olmadığı ile ilgili bir kavramdır.

Hymenoplasty (himenoplasti) nedir?
Bakire olmayan birisinin kızlık zarının onarılması veya ilk cinsel ilişkisinde kan gelmesi amacıyla vajinasına yapılan basit bir cerrahi operasyonun adıdır.

Kızlık zarı diktirme, onarımı, tamiri ile ilgili tüm operasyonlar ‘himenoplasti’ ameliyatları arasında yer alır. Himenoplasti ameliyatları ‘genital estetik’ ameliyatları arasında yer almaktadır.

Kızlık zarı dikimi kalıcı ve geçici yöntemler ile olabilmektedir.

Kızlık zarı muayenesi nedir?

 • Ara bölmeli kızlık zarı- Kızlık Zarı MuayenesiKızlık zarı testi, Hymen (hymen) muayenesi, bekaret testi, bekaret denetimi, bakirelik testi, bakirelik incelemesi gibi değişik isimlerle anılan ve herhangi bir olay sonrasında kızlık zarının bozulup bozulamadığını ortaya koymak için yapılan özel jinekolojik muayenenin adıdır.
 • Kızlık zarı muayenesinde kişinin sahip olduğu kızlık zarının tipi de belirlenebilmektedir.
 • Kişiden kişiye değişen kızlık zarı türleri de bu muayene sonrasında rahat bir şekilde görülebilmektedir.
 • Özellikle septalı hymen (ara bölmeli kızlık zarı) yapısına sahip bayanların eşleri ile cinsel ilişkiye girmelerinde sorunlar ortaya çıkabilmektedir. (Üstteki resim- Ara bölmeli kızlık zarı)

Aşağıda kızlık zarı muayenesi ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulunmaktadır.

Bekaretin bozulması nedir?
Kızlık zarının yırtılması ‘bekaretin bozulması’ anlamına gelmektedir. Bir akut travma (düşme, çarpma gibi), masturbasyon vajinaya parmak veya bir cisim sokma ya da cinsel deneyim sonucunda penisin vajinaya girişi ile birlikte kızlık zarının yırtılması ile anatomik bütünlüğünün bozulması durumudur.

Bu durum kendini bir miktar kanama ve hafif acı ile gösterebilir. Tıbbi literatürde “hymen perforasyonu” olarak geçen bu durum halk arasında kızlığın bozulması, kızlık zarının yırtılması, kadın olma, kızlığın gitmesi gibi terimlerle anılır.

İntakt hymen nedir?
Kızlık zarının bozulmadığını ve kişinin bakire olduğu ifade eden tıbbi terimdir.

KIZLIK ZARI ile ilgili diğer terimler
Perforasyon: Yırtık (İngilizcesi ‘perforated’)

Çentik: Doğuştan gelen veya sonradan kazanılan bir takım hasarlar sonucunda tam olarak kızlık zarının tabanına kadar inmeyen yırtıklara verilen addır. Çentik olsa bile bu durumdaki kişi anatomik olarak bakiredir.

Perfore hymen: Kızlığın bozulduğu ve kişinin bu haliyle anatomik olarak “bakire olmadığını” ifade eden tıbbi terimdir.

Hymen yeni perfore: Kızlık zarının birkaç gün öncesinde (7 gün içinde) yırtıldığını ifade eden terimdir.

Hymen eski perfore: Kızlık zarındaki perforasyonun (yırtığın) 7 günden önce olduğunu ifade eder. Bu durumda yırtığın ne zaman olduğunu kesin olarak saptamak mümkün değildir.

Bekaret neden önemlidir?
Bekaret önemlidir; çünkü bakirelik veya halk arasındaki tabiri ile “el değmemişlik” kadınlarda saflığın, temizliğin ve namusun sembolüdür.

Bu nedenle ülkemizde ve özellikle bazı İslam ülkeleri ile birlikte töreselciliğin yaygın olarak yaşandığı bir takım ülkelerde halen önemini korumaya devam etmektedir.

Bu ülkeler arasında ülkemiz ile birlikte Mısır, İran, Çin ve Akdeniz ülkeleri sayılabilir (Pekin Deklarasyonu, 1996). Batılı ülkelerde; özellikle Almanya ve İngiltere’de ise bekaretin ve kızlık zarı korumacılığının bir öneminin olmadığı ifade edilmektedir.

Kızlık zarı muayenesi ne amaçla yapılır?
Kızlık zarı muayenesi bir kişinin halen bakire olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan özel bir jinekolojik değerlendirmedir.

Tarafımıza yalnız başına veya çift olarak kızlık zarı muayenesi amacıyla başvuran kişilerin öyküleri alınıp hymen muayenesini hangi amaçla istedikleri sorulduğunda değişik cevaplar alınmıştır.Bunlardan en sık olanları;

 1. Arkadaşımla ilişkiye girdim, tam bir şey anlamadım, bir şey olup olmadığı konusunda kesin bilgi almak istiyorum.
 2. İlk gece (gerdek gecesi) sonrasında kanama gelmedi, durumu merak ediyoruz. Maalesef ülkemizde halen ilk gecede “çarşaf gösterme adeti” yaygın olarak uygulanmaya devam etmektedir.
 3. Masturbasyon hafif kanamam oldu, acaba kızlık zarıma zarar vermiş olabilir miyim?
 4. Küçükken, yıllar önce bir taciz yaşadım, hala içimdeki tereddüdü aşamadım, artık emin olmak istiyorum.
 5. Sandalyeden (veya yüksek bir yerden) düşerek apış aramı çarptım, hafif kanamam oldu, kontrol olmak istiyorum.
 6. Kız arkadaşımla (veya eşimle) ilk cinsel deneyimimizi yaşadık ama hiç kanaması olmadı, merak ettik, kontrol olup bilgi sahibi olmak istiyoruz..
 7. (Küçük bebek için) Çocuk uzmanımız kızımızın kızlık zarının kapalı olabileceğinden şüphelenip bir jinekoloğun görmesini istedi. (Ebeveynler)
 8. Adli vakalarda açılan davalar (Kişinin zorla veya istemli bir şekilde ilişkiye girip girmediğinin anlaşılması amacıyla)
 9. Vajinismus ve ağrılı cinsel birleşme (disparoni) durumlarında anatomik-patolojik bir durumun olup olmadığını görmek maksatlarıyla kızlık zarı muayeneleri yapılabilmektedir.

BEKARET RAPORU NASIL VERİLİR ?  BAKİRELİK TESTİ FİYATI NE KADAR DIR ?

 Kızlık zarı muayenesi (bekaret kontrolü) nasıl uygulanır?

Kızlık zarı muayenesi, bekaret kontrolü, bakire, bekaret, himen muayenesi, himen kontrolü, bakirelik testiKızlık zarı muayenesi jinekolojik muayene masasına yatan hastanın dış dudak (büyük dudak) adı verilen kısımlarının yana çekilmesi sonucunda içerideki kızlık zarının gözlenmesine dayanan bir muayene şeklidir.

Tamamen ağrısız olan ve birkaç saniye süren bu muayene şeklinde; kişinin rahat olması, muayene sırasında derin nefes alıp vererek kendisini gevşetmesi işlemi son derece kolaylaştıracaktır. (Yandaki resim)

Bekaret kontrolu sırasında kızlık zarına zarar verme olasılığı var mıdır?
Hayır. Kızlık zarı muayenesi sırasında dış dudaklar yana çekilmesi ile birlikte zara zarar verme olasılığı asla bulunulmaz.

Kızlık zarı muayenesi yalnızca görsel bir değerlendirme şeklinde olup kızlığa bir zararı yoktur (Yandaki resim).

Jinekolojik muayene bekarete zarar verir mi?
Muayene öncesi bakire olduğunu jinekoloğa belirtmeyen bir kişinin kızlık zarı, jinekolojik muayene sırasında yırtılabilir.

Bu nedenle eğer bakireyseniz ve vajinal akıntı veya başka herhangi bir sebepten ötürü jinekolojik muayene (alttan muayene) olmanız gerekiyorsa; bakire olduğunuzu jinekoloğunuza mutlaka önceden belirtiniz.

Aksi takdirde yapılan jinekolojik muayene, spekulm uygulaması veya alttan yapılan transvajinal ultrason sonucunda kızlık zarınız zarar görebilir.

Bir kişi kendi kendisini kontrol ederek kızlık zarını kontrol edebilir mi?
Hayır. Kızlık zarı, kişinin kendi kendisine ayna ile bakarak kontrol edebilecek konumda değildir. Kızlık zarı muayenesi mutlaka bir jinekolog hekim tarafından yapılmalıdır.

Kızlık zarı yırtıkları nasıl tarif edilir?

Kızlık zarı yırtılması, çentik, perforasyon, bekaret kontrolü

Muayene sırasında kızlık zarında görülen yırtıklar veya çentikler saat kadranı hizasında ifade edilmektedir.

Örneğin, saat 12 en üstteki klitoris bölgesini, saat 6 ise makad bölgesini yani kızlık zarının en alt kısmını ifade etmektedir.

Kızlık zarının durumu her zaman kolaylıkla anlaşılabilir mi?
Evet. Tecrübeli bir jinekolog tarafından kızlık zarının durumunun anlaşılması yalnızca birkaç saniye sürmektedir.

Ancak bazı durumlarda yırtığın tam olup olmadığını (tabana tam olarak inip inmediğini) kestirmek zor olabilir. Tabana inmeyen çentikler ilişki sırasında hasarlara bağlı olabileceği gibi doğuştan da olabilmektedir. Bazen bu tür durumlarda ikinci bir jinekoloğun görüşlerine de başvurulabilir.

Hatta “kolposkopi” denilen bir cihaz aracılığı ile kızlık zarındaki çentik bir büyüteçle büyütülerek ayrıntılı bir şekilde incelenebilir.

Kızlık zarı muayenesi bir kişi adetli iken de yapılabilir mi?
Evet. Jinekolojik muayenelerin aksine bir kişi adetli iken de kızlık zarı muayenesi ve değerlendirmesi acil durumlarda yapılabilmektedir.

Kızlık zarı muayenesinde yanılma payı var mıdır?
Hayır. İyi bir şekilde yapıldığında yanılma payı yok denecek kadar azdır.

BEKARET RAPORU NASIL VERİLİR ?  KIZLIK ZARI KONTROLÜ YAPAN MERKEZLER NERELERDİR ?

Kızlık zarı raporu ülkemizde adli tabipler tarafından verilmektedir. Bunun için de savcılık raporu gereklidir. Devlet hastaneleri, özel hastaneler veya üniversiteler tarafından kızlık zarı raporunun verilmesi kanunen yasaktır.

Kızlık zarı nerededir?
Kızlık zarı vajina girişinde 2-3 cm içeride yer alan 1-1.5 mm kalınlığında ince bir zardır.

Kızlık zarı yırtılması genelde vajina içerisine yabancı bir cismin girmesi, travma veya en sık olarak da cinsel ilişki sırasında gerçekleşmektedir.

Kızlığımı kendi başıma kontrol edebilir miyim?
Hayır. Kendi kendine kızlık muayenesi olmaz. Ayna ile himeni görebilirsiniz ancak bunu yorumlamak deneyim gerektirir. Bazı durumlarda kadın doğum uzmanı (jinekolog) bile buna karar veremeyebilir ve “kolposkopik inceleme” ye gereksinim duyabilir. Özellikle doğal çentik bulunan hymen varlığında karar vermek güç olabilir.

Kızlık zarında çentik ne demektir?
Bazen bir ilişki olmasa da kızlık zarının serbest kenarı düz olmaz ve çentikler bulunur. Kadınların yaklaşık %20’sinde bu tür çentikler bulunur. Bu çentikler zorlanma veya doğuştan gelir. Çentiklerin olması durumunda da bekaret devam eder; yani bu çentikler kişinin bakire olmadığını göstermez.

Esnek zar nedir?
Kızlık zarının (Hymen) yapısına bağlı olarak ilk ilişkide yırtılma olmayabilir. Bu tür kızlık zarı esnektir ve penisin birçok defa girişine izin verir. Bu tür zarlara “duhule (girişe) müsait” ya da “ilişkiye müsait” zar adı verilir. Halk arasında ise “elastik zar” olarak adlandırılır. Kadınların %26-41’inde zar duhüle müsaittir ve ilk ilişkide kanama olmaz.

Kızlık zarının bozulması ağrıya neden olur mu?
Genelde ağrı olmaz. Ancak bazı durumlarda ilk cinsel birleşme esnasında kadının kendisini kasması sonucunda ciddi ağrılar ve normalin üzerinde kanamalar yaşanabilir. Burada erkek eş de anlayışlı ve duyarlı olmalıdır.

Kızlık zarı (hymen) kanamanın miktarı ne kadardır?
Kızlık zarı yırtılmalarında kanamalar çeşitli olmakla birlikte genelde kısa sürer ve kendiliğinden geçer. Bazen kanama az az birkaç hafta süresince devam edebilir.

Çok nadir de olsa damarlı bir alanın yırtılması sonucunda kanama beklenenin üstünde olur. Bu gibi durumlarda cerrahi müdahale ile dikiş atılması gerekebilir.

İlişki sırasında vajina yırtılır mı?
Bazen cinsel ilişki sırasında vajina girişinde ve vajina içinde yırtıklar olabilir, şiddetli ve kontrol edilemeyen kanama görülebilir. Buna “coit yırtığı” (ilişki yırtığı) adı verilir. Bu durumlarda acilen cerrahi müdahale ile dikiş atılması gerekir.

Kızlık zarı ilk bozulduğunda mutlaka kanama olur mu?
Hayır. Bazı durumlarda kızlık zarında yırtılma meydana gelmesine rağmen kanama olmaz.

Kanama olması kızlık zarının bozulduğunu mu gösterir?
Hayır. Vajinadaki her kanama kızlık zarının yırtıldığına işaret değildir. Ancak dış kısımlarda yırtık ya da sıyrık olabilir ve buralardan kanamalar görülebilir.

Yüzeyel ilişki sırasında (sürtünme ile) kanama oluşabilir. Bu kanamanın kızlık zarından mı yoksa vajina girişindeki tahrişe mi bağlı olup olmadığını kontrol etmek için bir kadın doğum uzmanı tarafından “kızlık zarı muayenesi” şarttır. Kızlığa zarar gelip gelmediği başka şekilde söylenemez.

Kızlık zarı ilişki dışında başka bir yolla bozulabilir mi?
Kızlık zarı genelde vajina içine giren ve genişliği hymen ortasındaki halkadan daha büyük olan cisimler ile bozulur. Ancak bazen ata ya da bisiklete binme, bacakları çok açmayı gerektiren bale gibi aktiviteler ya da kaza ve travma sonrasında da bozulabilir / zedelenebilir.

Mastürbasyon kızlık zarına zarar verir mi?
Eğer masturbasyon sırasında vajina içine parmak veya yabancı bir cisim sokulmadıkça kızlık bozulmayacaktır.

Kızlık zarı kendi kendine iyileşir mi?
Zedelenen kızlık zarı daha sonra hiç ilişki olmasa bile kendi kendini onarmaz.

Kızlık zarının ne zaman bozulduğu anlaşılabilir mi?
Hayır. Eğer aradan 7-8 günden fazla zaman geçmişse anlaşılamaz.

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınabilir mi?
Evet. Kızlık zarı gebeliğe karşı koruma sağlamaz. Kızlık zarı sağlamken (elastik ya da dışarı boşalma) spermler içeri girebilir ve dış gebelik de dahil olmak üzere hamilelik oluşabilir.

Kızlık zarı bozulmadan muayene ya da kürtaj yapılabilir mi?
Evet. Zar yapısı uygun olan kişilerde hymen yapısına zarar vermeden spekulm muayenesi hatta kürtaj dahi yapılabilir. Vajinal akıntı sorunu olan hemen hemen tüm bakire genç kızlarda ve kız çocuklarında vajinal kültür alınabilir. Hatta bakirelere smear testi dahi yapılabilinir.