7/24 Randevu ve sorularınız için arayabilirsiniz : 0 (232) 000 0 000

İZMİR VAJİNİSMUS TEDAVİSİ – İLİŞKİYE GİREMEME TEDAVİSİ

VAJİNİSMUS NEDİR ? VAJİNİSMUSUN TEDAVİSİ VARMDIRI ? VAJİNİSMUS NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Vajinismus ilişki sırasında cinsel birleşme anı geldiğinde yaşadıkları istemsiz kasılmalar sonucunda penisin vajina içine girememesi veya zorla çok fazla ağrılı ilişki ile sonuçlanan bir cinsel sorundur.

Vajeni çevreleyen kasların (özellikle pubococcygeus kası) istemsiz olarak kasılması sonucunda ilişkiye izin vermemesi veya çok zor ve ağrılı olmasıdır. Bu istemsiz kasılmalar kesinlikle kadının kontrolü altında olmayıp sadece vajende değil karın, bacak, bel ve sırt gibi diğer bölgelerde de olur. Kasılmaların şiddeti vajinismusun derecesinin göstergesi olur.Bu kasılmalar ilişki sırasında, pelvik muayenede ve hatta istemli olarak vajen bölgesine dokunmada bile olabilir.

Vajinismusta başta vajina etrafında olmak üzere tüm vücutta kasılma, endişe , korku, tiksinme, panik olur. Hasta bacaklarının açılmasını engelleyecek boyutlarda sıkıca kapatır ve kesinlikle ilişki pozisyonu alamaz.Canım acıyacak, ağrı olacak düşüncesi, bilinçdışından köken alan vajinal bir refleks sistemini harekete geçirir ve kontrolü ele alır.Vajinismusta cinsel ilişki sırasında ağrı olması da şart değildir. Bazı hastalar penisin ucunun girmesine izin verebilirken bazı hastalar o safhaya bile gelememektedir.Vajinismus kişinin ilişki sırasında kendisini kasması kendisini tehlikeden koruma için oluşan reflekstir. Penisin vajinaya girme anında kişi kendisini istemsiz bir şekilde refleks olarak kasmaktadır.

Vajinismus Belirtileri;

 • İlişkide zorlanma ile birlikte yanma ve sızlama
 • Penisin zorla veya vajene hiç girememesi, penis girerken şiddetli ağrı ve rahatsızlık
 • Doğum, enfeksiyon, histerektomi, tecavüz, menopoz ve diğer nedenlerden dolayı cinsel rahatsızlık
 • Jinekolojik muaynede zorluk
 • Pelvik kasları dışındaki kas guruplarında spazm
 • Ağrı ve başarısızlıktan dolayı cinsellikten kaçma

Cinsel ilişki anında kadın panik atak benzeri bir durum yaşar. Eşini iter, endişe, korku ve kaygı içindedir.Kişi zamanla olumsuz düşüncelerle yaşamaya başlar, genellikle uzun süren vakalarda depresyon eşlik eder .Vajinismus şikayeti olan kadın zamanla ‘’herkesin rahatlıkla yaptığı şeyi ben neden yapamıyorum’’ ve ‘‘kocama haksızlık ediyorum’’ şeklinde suçluluk, kendinden nefret etme, hayal kırıklığı, aile büyüklerinin çocuk konusundaki beklentileri nedeniyle korku, normal bir cinsel hayat beklentisi ile oluşan umutsuzluk, hiç kimseye söyleyememe ve rezil olma duyguları ve depresyon ortaya çıkar.

Bunların sonucunda da vajinismus sorununun nedeni ile ilgili;

 • Kızlık zarım çok kalın
 • Vajinam çok küçük ve dar
 • Vajinamın girişinde bir engel, bir duvar var şeklinde savunma geliştirirler.
 • Vajinismus problemi yaşayan çiftler problemi kimseye anlatamazlar bu yüzden uzman yardımı almakta çok geç kalırlar.

Vajinismusta Farklı Durumlar;

 1. Bazı kadılar vajene hiçbir şey yerleştiremezler
 2. Bazı kadılar vajene tampon veya fitil yerleştirip, Jinekolojik muayene olabilir fakat penisin girmesine izin vermezler
 3. Bazı kadınlar penisin girmesine izin verir fakat çık ağrı hissederler
 4. Bazı kadınlar penisin girmesine izin verir ilişki olur ancak orgazma yaklaşınca ağrı ve rahatsızlık olur.

İlk Gece İlk İlişkide Ağrı ve Kanama Nedenleri;

Yeterli ön sevişme ile vajinada sağlanan sulanma yeterli ise, eşlerin doğru zaman  ve doğru  yerde ise (kapıda kanlı çarşafı görmeyi bekleyenler yada kalabalık yaşayan aileler)  ilk gece cinsel ilişkide hiçbir ağrı, acı olmaz.  Kanama kızlık zarının yapısına göre hiç olmayabilir veya olabilir.

İlk ilişkide ağrı olmasının nedenleri
İlk ilişkide aşırı ruhsal gerginlik
Korku gerginlik yaratır.Sinirsel gerginlik kaslarda gerilmeye yol açar.Vajina kaslarında kasılır, penisin vajene girmesi zorlaşır, ilişki bir mücadeleye döner. Zorladıkça kasılma artar ve ağrı oluşur.

İlk ilişkide vajinanın kuru olması
Cinsel uyarılma vajeni sulandırır. Uyarılma olmadan ilişki kurmaya çalışmak ağrıya neden olur.Gerginlik vajinanın kurumasına neden olur.

İlk ilişkide sıyrık ve zedelenmeler
İlk ilişkideki zorlamalar vajen girişinde sıyrıklara neden olabilir.Sonraki ilişkilerde bu zedelenmeler ağrıya neden olur.Kasların zorlanması kas yırtıklarına neden olabilir.İdrar yapılan yer vajinaya yakın olduğundan  yanlışlıkla buraya yapılan zorlu sürtünmeler idrar yaparken ağrılara neden olabilir.İlişkiye Girememe Tedavisi İzmir

Vajinismus nedenleri;

fiziksel ve/veya fiziksel olmayan (psikolojik) nedenler sonucunda oluşan veya hiçbir nedene bağlı olmayan bir durumdur. Çoğu kadın için vajinismus ilk ilişki denemesinde açıklanamayan kasılma, ağrı ve penisin giriş problemleri olarak ortaya çıkan sürprizdir. Ağrı sonucunda vajen etrafındaki kaslarda (pubococcygeus kası) kasılma başlar. Bu bilinçli ve istemli olmadığından kadın için bile çok şaşırtıcıdır.

Genellikle vajinismus temelinde ağrıyı tetikleyen psikolojik ve fiziksel sebep birlikte bulunur. Ağrı duyacağı hissine kapılan vücut reaksiyon vererek otomatik olarak vajen kaslarını kasarak kendini korumaya alır. İlişki rahatsızlık verici ve ağrılı oldukça kasılmanın şiddeti de artar ve durum kısır döngüye (ağrı döngüsü) :

Vajinismus’un Fiziksel Olmayan (Psikolojik) Sebepleri:

 • Korku : İlişkide ağrı beklentisi veya korkusu, pelvik yaralanmayı takiben tamamen iyileşmeme korkusu, doku travma (yırtılma) korkusu, gebe kalma korkusu, kızlık zarını korunması ile ilgili (bekaretle ilgili) mesajlar ve korkular, vajinanın normalden dar ve küçük olduğu, penisin girmesinin imkansız olduğu düşüncesi bulunmaktadır.
 • Anksiyete Stres: Genel anksiyete, performans baskısı, daha önceki kötü seks deneyimi, sekse karşı duygusal travma, sağlıksız seksüel duygu,
 • Partner Sorunu: Kötü davranış, duygusal ayrışma, değersizlik hissi, güvensizlik, kontrol kaybı
 • Travmatik Olaylar: Duygusal ve seksüel eski kötü olaylar yaşama veya tanıklık, bastırılmış hatıralar, pornografik film izleyip tiksinme, anne babanın cinsel ilişkisine şahit olma
 • Çocukluk Deneyimleri: Katı anne baba, dinsel baskı ( seks kötüdür), ebeveynlerden birisinin baskıcı yaklaşımı,seksüel imaj zedelenmesi, yetersiz seks eğitimi, iç disiplinin fazla gelişmiş olması,
 • Sebep Olmadan: Bazen fiziksel veya fiziksel olmayan herhangi bir sebep bulunamayabilir

Vajinismus’un Fiziksel Sebepleri:

 • Tıbbi Sebepler: İdrar yolu enfeksiyonu, mantar, endometriozis, genital ve pelvik kanser, kist, vulvadinia(vulva ağrısı), pid, lichen planus, lichen sklerosis, ekzema, psöriazis, vajinal sarkma
 • Doğum: Zor vajinal doğum veya doğum problemleri nedeniyle ağrı, sezaryen, düşük
 • Yaşa Bağlı Değişiklikler: Menopoz ve hormonal değişiklikler, yetersiz vajinal ıslaklık, vajinal kuruluk,
 • Geçici Rahatsızlıklar: Erkek tarafından yetersiz uyarılma nedeniyle oluşan vajinal kuruluk ve ağrı
 • Pelvik Yaralanma: Pelvik cerrahi müdahale, zor vajinal muayene
 • Suiistimal: Fiziksel saldırı, tecavüz, seksüel ve fiziksel suiistimal veya saldırı
 • İlaç: Yan etkisi pelvik ağrı olan ilaçlar
 • Yapısal Nedenler: Kızlık zarı kalın ve yüksek kenarlı, kapalı kızlık zarı, küçük ve büyük dudak bozuklukları, vajen septası(vajen içinde perde), bartolin absesi

Vajinismus ister yetersiz uyarılmaya bağlı olarak vajen ıslaklığının yeterli olmaması isterse de psikolojik nedenlerden dolayı bir kez tetiklendikten sonra tekrar tekrar oluşması hiçbir zaman kadının suçu değildir. Başlangıçta kadın bilinçli olarak vücudu kasıp sonra istese de bu kasılmayı durduramaz. İlk önceleri seksüel arzusu olan kadın bile ağrı ve başarısızlık korkusu nedeniyle istek kaybına uğrayacaktır.

Vajinismus Türleri;

Primer vajinismus

Hiç cinsel ilişki deneyimi olmayıp ilk denemede vajinismus olan.

Sekonder vajinismus

Sağlıklı bir cinsel hayatı varken herhangi bir sebepten dolayı oluşan vajinismustur.Vajinismusta problem % 90 oranında psikolojik nedenlere, % 10 oranında ise yapısal nedenlere (doğuştan gelen veya sonradan kazanılan yapısal problemlere) bağlıdır.Vajinismus çok büyük sıklıkta bir bilinçaltı problemidir.Çoğunlukla vajinismusa neden olarak geçmişte yaşanmış kötü cinsel tecrübeler veya bilinç altına yerleşmiş abartılı korkular vardır. İzmir Vajinismus

Vajinismus Tanısı Koyma;

 1. Vajinismus’a Hızlı Tanı Koyma
 2. Penisin vajene zor girmesi veya hiç girememesi
 3. Pelvik problem, cerrahi veya tıbi tedavi sonrası ilişkide ağrı olması
 4. Doğumdan sonra ilişkide ağrı olması
 5. Hiçbir fiziksel sebep olmadan ilşkide kasılma ve ağrı olması
 6. Ağrı ve başarısızlıktan dolayı seksten kaçma

Vajinismus tanısı için kesin tıbbi tetkikler yoktur. Vajinismus nedenini tespit etmek için yapısal sorunların olup olmadığını öğrenmede jinekolojik muayene çok önemlidir. Fiziksel sebepleri tespit etmek vajinismus tanısını koymada çok önemlidir.

Vajinismus’a tanı koyarken tıbbi ve seksüel özgeçmiş önemlidir. Seksüel sorunlarla ilgili konuşmak oldukça zor olabilir. Utanma, sıkılma ve anksiete sıklıkla rastlanır. Doktoru ile uygun ve rahat bir ortamla tam olarak iletişime geçme tanıyı koymada ve tedavide oldukça faydalıdır. Tıbbi bir problem varsa ve bunu tespit etmek kadının kendine güvenini arttıracaktır ve tedavi çok daha kolay olacaktır.

Vajinismus Hakkında Az Bilinenler:

 • Vajinismus bir hastalık değil ailesel yani evli çifte ait bir problemdir. Kadının ve erkeğin ortak bir sorunudur. Bu nedenle cinsel terapide bir tarafın diğerini suçlamaması veya anlayışlı olması öğütlenir. Vajinismus Tedavisi Fiyatları
 • Kişinin istediği kişiyle evlenememesi vajinismusa neden olmaz. “Başkasıyla evlenseydim yine de olur muydu?” sorusu hep akla gelir. Ama bu sorunun eşlerle bir ilgisi yoktur. Hatta evlenmeden önce uzun yıllar flört eden çiftlerde evlenince bu sorunu yaşayabilir.
 • Cinsel terapide başarı şansını arttıran en önemli faktör eşlerin seanslar sırasında kendilerine verilen ev ödevlerini uygun bir şekilde uygulaması ve sonuna kadar tedaviye inançlarını yitirmemeleridir.
 • Genel anestezi altında ilişkiye girilmesi, alkol alıp sarhoş olup cinsel ilişkiye girmesi, sakinleştirici, kas gevşetici ve antidepresan ilaçlar da tedavi edici değildir. Aksine bu tip ilaçlar cinsel isteği azaltabilir.
 • Kızlık zarlarının çok kalın olması, bilinenin aksine, vajinismusa yol açmaz.
 • Bu rahatsızlık ilk cinsel ilişki de ortaya çıkabileceği gibi uzun yıllar normal bir işlevsellikten sonra da ortaya çıkabilir.
 • Vajinismus sosyokültürel ve ekonomik düzeyi yüksek, daha çok okuyan veya üniversite mezunu çitlerde daha sık olarak görülmektedir.
  10-15 yıldır evli olup halen ilişkiye giremedikleri için boşanan veya evliliklerini bu şekilde kabullenip “aseksüel” olarak yaşayan çiftlerin sayısı az değildir.
 • Bir partnerle yaşanan sorun başka bir partnerle ortaya çıkmayabilir.
 • Eğitim, kültür ve sosyal seviye ile ilgili değildir. Sadece cahil insanlarda olmaz, üniversite mezunu çiftlerde görülebilir.
 • Ülkemizde cinsel sorunla başvuran kadınların en büyük grubunu oluşturmaktadır.
 • Vajinismus problemi yaşayan kadınların yüzde 80’i ve eşlerinin yüzde 90’ı evliliklerinden yeterince doyum aldıklarını ifade etmektedirler.
 • Vajinismuslu kadınların yüzde 57’si kocalarını bu konuda düşünceli ve kendilerine yardımcı, yüzde 15’i öfkeli ve saldırgan, yüzde 28’i tepkisiz olarak değerlendirmektedir. *Vajinismuslu kadınlar genellikle giriş dışındaki cinsel aktivitelerden oldukça zevk alırlar ve ön sevişmeyle orgazm olabilirler.
 • Vajinismuslu çiftleri bu problemin yalnızca kendilerinde var olan garip bir sorun olduğunu düşünüp hekime başvurmazlar. Öncelikle çözümü büyü yapılmasıyla bağlandıklarını düşünerek tıp dışı alanlarda ararlar, sonuç başarısızdır.
 • Vajinismus sadece cinsel ilişkiye değil, muayene ve tampon gibi bazı durumlara da müsaade etmez.
 • Hemen bütün yaş grubundaki kadınları etkileyebilir.
 • Görülme sıklığı her 100 kadından ikisinde bu duruma rastlanıldığıdır.
 • Vajinismusda yeterli istek veya ıslaklığın sağlanamaması söz konusu değildir.
 • Vajinismuslu hastalar ailelerden gelen “neden hala çocuk yapmıyorsunuz?” şeklindeki eleştiriler ile boğuşmaktan sıkıldıkları için bir cinsel terapiste baş vururlar.
 • Bazen vajinismus bir koruma davranışı olarak ortaya çıkabilir. Daha önceki deneyimlerinde incitilmiş kadınlarda, cinsel ilişkiden kaçmak amacı ile vajina kaslarının kasılması ortaya çıkabilir.

VAJİNİSMUS VE CİNSEL İLİŞKİDE AĞRI OLMASI ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Vajinismus durumunda cinsel ilişki hiç gerçekleşememektedir yani erkeğin penisi kadının vajinasına girememektedir. Ağrılı cinsel ilişki yani disparoni denilen durumda ise ilişki gerçekleşir yani penis vajina içerisine girebilir ancak ilişki sırasında kadın normale göre çok fazla ağı hisseder.

İkisi tamamen farklı kavramlardır.Vajinismusun genellikle altta yatan sebebi psikolojik kökenlidir. Disparonide ise altta yatan sebep genellikle psikolojik değil organiktir yani ilaç veya ameliyat tedavisi ile düzeltilebilecek bir sebep vardır genellikle. Vajinismus tedavisi için ise genellikle ilaç veya ameliyat gerekmez.

Kendiliğiden geçer mi?
Vajinismus genellikle en baştan beri vardır ve profesyonel yardım almadıkça kendiliğinden düzelmez. Disparoni yani cinsel birliktelik sırasında ağrıya neden olan sebepler ise genellikle sonradan başlar yani kadın daha öncesinde ağrısız normal şekilde ilişkiye girebiliyordur ve bazen tedavi edilmeden kendiliğinden aylar içerisinden sorun düzelebilir.Her iki duruda da kadın hastalıkları uzmanına başvurmak ve muayene olmak, sebebin aydınlatılması şarttır. Gerekirse tedavi uygulanır.