7/24 Randevu ve sorularınız için arayabilirsiniz : 0 (232) 000 0 000

İZMİR LABİOPLASTİ – VAJİNA İÇ DUDAK ESTETİĞİ – LABİAPLASTY

Labioplasti Nedir ? İç Dudak Estetiği Nasıl Yapılır ? Vajina İç Dudaklarının Küçültülmesi

Kadın dış genital organında dış (büyük) dudaklar ve iç (küçük) dudaklar vardır. Labia dudak demektir ve iç dudakların estetik düzeltilmesine labioplasti denilmektedir. Vajinoplasti yani vajina estetik ameliyatı farklıdır.
vajinoplasti ameliyatında vajina içerisi düzeltilir fakat labioplasti ameliyatında vajinaya hiç dokunulmadan sadece dılarıda bulunan küçük dudaklar düzeltilir. Tabi gerekli ise bu ameliyatların ikisi birlikte de yapılabilir.

Labioplasti nedir?
Labioplasti genital bölgede yer alan iç ve dış dudaklara estetik açıdan daha iyi bir görünüm sağlamak için yapılan operasyonlara verilen isimdir. Dış dudakların estetik olarak düzeltilmesi çok daha nadir yapıldığından ötürü, labioplasti operasyonu ile kastedilen çoğunlukla ‘iç dudak estetiği’ dir.

Genital estetik ameliyatlarının başında “labioplasti” ameliyatları ve genelde bununla eş zamanlı yapılan “klitoral hudoplasti” operasyonları yer almaktadır.

ABD ve Batılı bazı ülkelerde labioplasti yerine labiaplasti (labiaplasty) veya nimfoplasti (nymphaplasty) gibi isimlerle de bilinmektedir.

Önce Amerika’da başlayan, daha sonra Avrupa ülkelerine yayılan farklı vajinal estetik ameliyatlar artık ülkemizde de son yıllarda sık olarak tercih edilen kozmetik operasyonlar arasındadır.

Genital kozmetik (estetik) operasyonlar arasında en sık olarak iç dudak estetiği (labioplasti) ve vajina sıkılaştırma- daraltma (vajinoplasti) ameliyatları gelmektedir.

Laboplasti ameliyatı hangi durumlarda yapılır;

 •  İç dudakların normalden büyük olması
 •  İç dudakların boylarının farklı olması
 •  İç dudakların büyük olması nedeniyle dar giyecekler ve tayt, mayo v.b giyilmesinde problem olması
 •  Doğum vb. nedenlerde iç dudaklarda yırtık oluşması, şeklinin düzensiz olması
 •  İç dudakların ilişki sırasında katlanması veya ağrıya neden olması

Labioplasti ameliyatı ortalama 20-30 dakika süren bir ameliyattır. Ameliyat lokal veya genel anestezi ile yapılabilmektedir. Ameliyattan 1-2 gün sonra hasta normal hayatına ve işine dönebilmektedir.

Ameliyat evli veya bekar, genç veya ileri yaşta, doğum yapmış eya yapmamış her hastaya yapılabilmektedir. Ameliyat sadece dış tarafta yapıldığı için ve vajina içerisi ile bir ilgisi olmadığı için ameliyatta kızlık zarının hasar görmesi mümkün değildir. Bu ameliyattan sonra ileriki yıllarda hasta isterse normal doğum yapabilir, bu ameliyat normal doğuma engel değildir. Ameliyattan sonra normal doğum yapılması iç dudakların tekrar bozulmasına sebep olmaz.

Neden bazı kişilerde iç dudaklar normalden büyüktür?

 1. İç dudakların normalden iri ve geniş olması genelde doğuştan gelen bir durumdur. Özellikle ergenlik döneminde hormonal etki ile birlikte artmaktadır. Bu durumun aslında bir hastalık olmadığını, yalnızca kişiden kişiye değişen anatomik (yapısal) bir varyasyon olduğunu da söyleyebiliriz.
 2. Diğer taraftan bazı kişilerde kronik tahriş olma (mantar enfeksiyonu, kaşıntı veya sürtünme gibi), ırsi (genetik) nedenlere bağlı olarak iç dudaklar normalden daha iri, geniş yüzeyli, kırışık ve sarkık olabilir. Hormonal nedenler arasında androjen hormonu alınması da labial hipertrofi sebebidir.
 3. Dudakların çekilmesi ve yapılan doğumlar da iç dudkalarda sarkma ve genişlemelere neden olabilir.
 4. Ayrıca ilerleyen yaşlarda aynı tüm vücudumuzun cilt dokusunda olduğu gibi iç dudaklarda da sarkma, saçaklanma ve kırışıklıklar artabilir.
 5. Yine hormonal nedenlere bağlı genital iç dudaklarda renk koyulaşmaları ve esmerleşmeler de ortaya çıkabilir.

İç dudakların normakden iri, büyük, sarkık ve kabarık olmasına ‘Labial hipertrofi’ adı verilir. Değişik nedenlerle labial hipertrofi ortaya çıkabilmektedir.

Labial asimetri nedir?

Bazı durumlarda ise doğuştan tek taraflı asimetri söz konusu olabilir. Buna ‘Labial asimetri’ adı verilir. Labial asimetri durumlarında yapılan labioplasti operasyonları da son derece yüz güldürücüdür.

Dudaklardaki asimetri iç dudaklarda (minora asimetrisi) veya dış dudaklarda (majora asimetrisi) olabilir.

Hastalarımızın bir kısmı iç dudaklarındaki büyümenin ergenlik döneminde ortaya çıktığını, bir kısmı da doğuştan beri hep var olduğunu bizlere iletmektedirler.

Tarafımıza başvuran hastalarımızdan çok az kısmında ise çocukken geçirilmiş trafik kazaları veya bisiklet kazaları gibi genital travmalar sonucunda iç dudaklar zarar görmüş olabilir. Bu hastalarda da cinsel estetik ameliyatlar oldukça yüz güldürücü olmaktadır.

İç dudakların normalden büyük olmasının zararları varmıdır ?

 • İç dudakları normalden geniş ve iri olan bayanlarda öncelikle özgüven eksiklikleri ve psikolojik olarak kendilerini partnerlerine karşı yetersiz hissetmeleri gibi sorunlar ortaya çıkar.
 • Doğal olarak güzel ve estetik görünmek her kadının hakkıdır. Cinsel organın şekilsizliği kişilerin sosyal ortamlarda rahat hissedememelerine, cinsel ilişkide kendilerini iyi hissetmedikleri için ilişkiden haz alamamalarına, ilişkide hazza değil kendi vucutlarındaki eksikliklere konsantre olmaya ve tüm bunların bir sonucu olarak da kolay arkadaşlıklar kuramamalarına neden olabilir.
 • Vajeni veya dış genitalyasından memnun olmayan pek çok genç kız veya kadın karşı cinsle sosyal arkadaşlıklardan bile kaçınabilmektedirler. Hatta, kliniğimize başvuran pek çok kişi bu probleminden ötürü evlenemediğini bile bize itiraf etmiştir.
 • Labial hipertrofi sorunu yaşayan bayanların pek çoğu sıkı pantolon, tayt ve bikini giymekten kaçınmaktadırlar, sosyal ortamlardan rahatsız olurlar. Kendilerini adeta “herkesin seyrettiği düşüncesi” onları son derece rahatsız eder. Bu durum plajlarda ve arkadaşlık ortamlarında çok daha da belirgindir. Bu sorunu yaşayan çoğu bayan hayatları boyu pantolon yerine etek giymeyi tercih ederler.
 • Diğer taraftan geniş, sarkık ve bol kıvrıntılı dudakların içlerinde enfeksiyon gelişme riski (vulvit ve vaginit) artmaktadır. Sık enfeksiyonlar vajen akıntılarına ve vajen bölgesinde hoş olmayan kokulara neden olabilmektedir.
 • Bazı bayanlar da iç dudakların sarkıklığından ötürü cinsel ilişkide penetrasyon (penisin vajene girmesi) sırasında gerilmeye bağlı ilişki sırasında acı çektiklerini söylemektedirler (disparonia).
 • Çok nadiren de olsa bazı bayanlar iç dudakların vajen girişini kapatmasından ötürü idrar yaparken zorlanma, ıkınarak idrar yapma ve idrarın bacaklara akması gibi şikayetlerde de bulunmaktadırlar. Hatta bu kişilerde idrar yolu enfeksiyonları ve sistit riskleri de artmaktadır.

Lazer ile labioplasti operasyonu nedir nasıl yapılır?

Karbondioksit fraksiyone lazerler ile iç genital dudakların kesilerek labioplasti operasyonunun yapılması işlemi ‘Lazer Labioplasti’ olarak bilinir.Lazerle yapılan kesilerde kanama riski daha az olacaktır. Ancak lazerin termal (ısı) enerjisi ile kesim işlemi yapıldığından ötürü doku iyileşmesi daha gecikmeli olabilir.

LABİOPLASTİ AMELİYAT SONRASI DÖNEM

Labioplasti sonrası acı duyacak mıyım?
Labioplasti ameliyat öncesi ve sonrası resimler

Ameliyat sırasında acı hissetmezsiniz. Ancak ameliyatı olduğunuz günün gecesinde bir miktar ağrınız olabilir.

Daha önceden size önerdiğimiz antibiotik ve ağrı kesici ilaçları kullanmanız, buz uygulamanız şikayetinizi giderecektir. Ayrıca giderken üstünüze rahat bir pantolan veya eşofman giymenizi öneririz.

Ameliyat sonrası tüm yapmanız gerekenler size yazılı olarak verilecektir.

İşlem sonrası kanamam olacak mı?
Ameliyat sonrası dönemde bir kaç gün süre ile hafif sızıntı şeklinde kanamalarınız normaldir. Kanamanın miktarı ilk gün için 1-2 pet, daha sonrası için çok daha az miktardadır.

İşlem sonrası idrarımı rahat yapabilecek miyim?
Evet. Cinsel estetik ameliyattan hemen sonra dahi rahat bir şekilde idrarınızı yapabilirsiniz.

Labioplasti sonrası pansumanlarımı kendim yapabilecek miyim?
Evet. Her hastamız gibi siz de ameliyat sonrası başkası tarafından bir bakıma gereksinim duymayacaksınız.. Genital estetik ameliyat sonrası anlatılacağı şekilde pansumanlarınızı kendi başınıza rahatlıkla yapabileceksiniz. Genital alanın kan dolaşımı çok iyi olduğu için ameliyat bölgeniz hızla iyileşecektir.

Vajinal estetik ameliyatı için şehir dışından geleceğim. Geldiğim gibi hemen muayene olup ameliyatımı olabilir miyim?
Evet. Geldikten hemen sonra muayeneniz yapılır, bilgi ve öneriler verilir, daha sonrasında da hemen ameliyat olabilirsiniz.

Bunun için gelmeden bir hafta önce randevu almanızı öneririz.

Vajinal estetik ameliyatı için şehir dışından geleceğim. Aynı gün içinde dönebilir miyim?
Genellikle evet. Cinsel estetik ameliyatları İstanbul, Ankara veya İzmir’de hastane veya klinik ortamında ve sabah saatlerinde yapmaktayız.

Ameliyattan sonra bir kaç saat gözlem altında tutulan hastalarımız genellikle öğleden sonra taburcu olabilirler.

Ameliyat olduğunuz günden bir gün sonra şehrinize geri dönebilirsiniz. Yalnızca uygun görülen kişiler ameliyat günü akşamı yola çıkabilmektedirler.

Ne zaman işimin başına / okuluma dönebilirim?
Ameliyattan genelde 2-3 gün sonra işinizin başınıza dönebilirsiniz.

Ne zaman cinsel ilişkiye girebilirim?
Ameliyattan 25 gün sonra ilişki gerçekleşebilir.

Ne zaman banyo yapabilirim?
Ameliyattan 3 gün sonra ılık su ile duş alabilirsiniz. Bu nedenle ameliyata gelmeden önce önce duş almanızı öneririz.

Labioplasti sonra dikişlerimi aldırmam gerekecek mi?
Hayır. Ameliyat sırasında atacağımız özel estetik dikişleriniz 15 gün içinde kendiliğinden eriyecek ve dökülecektir.

Labioplasti ameliyatı sonrası dikiş izi kalacak mı?
Hayır. Ameliyat sonrası hiç bir dikiş iziniz kalmayacaktır. Kliniğimizde işlem sırasında kullandığımız dikiş ipleri oldukça özel ve kaliteli iplerden (stür materyalinden) oluşmaktadır.

Dudak kısımlarımdada kırışıklıklarla beraber esmerlikler de var. Labioplasti ameliyatı sonrası bu esmerlikler ve renk koyulaşmaları da gidecek mi?
Ameliyat sırasında iç dudakların sarkık kısımları alınınca dokudaki esmerleşmeler de gitmiş olacaktır. Ancak renk koyulaşmaları çok daha yaygın ise bu bölgelere renk açıcı işlemler denenebilir.

Labioplasti operasyonu sonrası ne zaman denize girebilirim?
Ameliyattan 1 ay sonra denize ve havuza girebilirsiniz.

Ameliyat sonrası ne zaman lazer epilasyon yaptırabilirim?
Ameliyattan 1 ay sonra lazer epilasyon veya diğer yöntemlerle epilasyon yaptırmanızda bir sakınca bulunmaz.

Daha önce başka bir merkezde genital estetik ameliyatı oldum. İstemediğim şekilde oluşan ameliyat izlerini düzeltmeniz mümkün mü?
Evet düzeltebiliriz. Uygun şartlarda ve deneyimli ellerde olmadan yapılan ameliyatlarda maalesef istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bunun sonucunda kişiler çok ciddi bir takım psikolojik sorunlar yaşamaktadırlar.

Her gün pek çok hasta maalesef bu tür sorunlarla bize başvurmaktadır. Bu tür sorunları yaşıyan hastalarımıza da kliniğimizin kapısı her zaman açık..!

Ameliyata bağlı oluşan doku hasarları kliniğimizde lokal anestezi (uyuşturma ile) yapılacak sekonder (ikincil) bir düzeltici operasyonla giderilebilir.

Bu şekilde maddi manevi kayıplara uğramamanız, sıkıntılar yaşamamanız için bu tür özel ameliyatlar için önceden tecrübeli ve bilinen merkezleri seçmeniz son derece önemlidir.

Evlenmeden en az ne kadar önce size başvurmamı önerirsiniz?
Evlenme tarihiniz eğer yakın ise evlenmeden en az 1.5-2 ay önce başvurup ameliyatınızı olmanızda fayda var, daha fazla gecikmeyiniz. Böylelikle evlendiğiniz zaman yaranız “tam olarak” iyileşmiş olacaktır.

Estetik olarak güzel bir görünüm oluşturan dış genital bölgeniz, evliliğiniz sırasında sizin kendinize olan güveninizi arttıracak ve eşinizle mutlu bir cinsel yaşam paylaşımında anahtar rol oynayacaktır.

Ameliyattan sonra bu problemimim aynen tekrarlayabilir mi?
Hayır. Labioplasti (iç dudak estetiği) ameliyatlarından uzun süre sonra bile iç dudakların kendiliğinden yeniden uzama ve sarkma olasılıkları bulunmamaktadır.

Kaç yaşları arasında genital estetik ameliyatları yapılabilir?
Genital estetik ameliyatları; 18 yaşından sonra evli veya bekar, doğum yapmış veya yapmamış, bakire olan veya olmayan tüm bayanlarda güvenle yapılan ameliyatlardır. Emin ellerde yapıldığında herhangi bir sağlık sorunu oluşturmazlar.

Labioplastiden sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Operasyondan sonra mutlaka doktorun verdiği ilaçlar, talimatlara uygun olarak kullanılmalıdır.
 • Operasyondan sonra bölgeye özel bir pansuman yapılmasına gerek yoktur. Bölgenin temizliği, temiz ve ılık bir su ile yapılmalıdır. Bölgenin kuru tutulmasına dikkat edilmelidir.
 • Operasyondan 3 gün sonra banyo yapılabilir. Ancak banyo ayakta yapılmalıdır.
 • Operasyondan sonraki 1 ay boyunca deniz ve havuz yasaktır.
 • Operasyondan 1 ay sonra cinsel ilişkide bulunulabilir.

 

Labioplasti Ameliyatı Sonrası İyileşme

Vajina iç dudak estetiği, cerrahi ve ameliyat komplikasyonu riski oldukça düşüktür. Ameliyat sonuçları dikkate alındığında memnuniyet oranı son derece yüksek olan bir ameliyattır. Ameliyat rahatsızlıklarının çok hafif hissedilmesi, iyileşmenin hızlı olması, iyileşme döneminin ayakta atlatılması, sonucun hemen ortaya çıkması büyük avantajdır. Tüm bunlar hasta üzerinde yüz güldürücü ve rahatlatıcı etki oluşturmaktadır.

Vajina estetiği açısından cinsel organa güzellik kazandırılması, hastanın özgüvenini de kazanmasını sağlıyor. Erkeğine karşı kendisini daha rahat hisseden kadının cinsel hayatındaki düzelmeye, özgüven tazelenişi ile birlikte psikolojik iyileşme de eşlik ediyor.