7/24 Randevu ve sorularınız için arayabilirsiniz : 0 (232) 000 0 000

İZMİR VAJİNA DARALTMA – VAJİNOPLASTİ – VAJİNA SIKLAŞTIRMA

VAJİNA DARALTMA ( VAJİNOPLASTİ)  NEDİR ?VAJİNA SIKLAŞTIRMA NASIL YAPILIR ?

Vajinoplasti (vajina daraltma sıkılaştırma ameliyatı) vajinanın sıkılaşmasını ve toplanmasını sağlayan ameliyattır. Vajina özellikle normal doğum yapan kadınlarda (özellikle fazla doğum yapanlarda) ve ilişkiye bağlı olarak genişleyebilmektedir ve bu zamanla cinsel ilişki sırasında alınan hazzı hem kadında hem erkekte azaltmaktadır. Bu çiftler vajina daraltma ameliyatı ile tekrar cinsel hayatlarını normalde dördürebilmektedirler.

Vajinoplasti ameliyatı fazla olan vajinal dokunun çıkarılması ve vajinayı çevreleyen yumuşak doku ve kasların sıkılaştırılması yoluyla olmaktadır. Bazen labiaplasti yani vajen dışındaki dudakların da küçültülmesi veya şeklinin düzeltilmesi ameliyatı da aynı anda yapılır. Genellikle doğum yapmış kadınlar bu ameliyat için başvururlar. Vajinoplasti ameliyatında karından herhangi bir kesi yapılmaz sadece vajen bölgesinden yapılır ameliyat. Ameliyat ortalama 20-30 dakika sürer. Vajenin girişi ve 3-4 cm içerisine kadar daraltılacak şekilde kesi yapılarak tekrar kendiliğinden emilen dikişlerle dikilir. Dikişler kendiliğinden eridiği için ameliyat sonrası dikiş aldırmak gerekmez.

VAJİNA DARALATMA VİDEO :

Vajinoplasti ameliyatı nedir?

Vajinoplasti ameliyatı, genişlemiş vajinanın cerrahi olarak daraltılması işlemidir. Genetik özeliklerimiz bazen dezavantaj olabiliyor. Özellikle doğu kökenli bayanlarda derinin ince ve elastikiyetinin fazla olması yapılan doğumlar ile birlikte erken yaşta vücut ve yüzde sarkmalara yol açar. Bu elastikiyet fazlalığı bazen mukoza dediğimiz iç organlarımızın örtüsünde de olabilir. Buna en tipik örnek vajina dokusudur. Vajinadaki gevşeme tabiki görsel sıkıntı değildir. Fakat eşler arasında özellikle cinsel yönden ciddi sıkıntılara yol açacak bir durumdur.

Vajina Genişlemesine Neden Olan Faktörler ?

Vajina birçok sebepten dolayı genişleyebilir. Bunlar ;

 • Normal Doğum
 • Aşırı Cinsel İlişki
 • Doğum Sonrası Özensiz Atılan Dikişler
 • Psikolojik Sıkıntılar
 • Genetik (Ailevi) Nedenler
 • Hamilelik (özellikle aşırı kilo alınan hamilelikler)
 • İleri yaş ve menopoz
 • Sigara içmek
 • Aşırı kilolu olmak ve obezite
 • Hormonal nedenler
 • Yapısal özellikler
 • Yukarıda ki nedenlerden dolayı vajina genişleyebilir ve işlemini yerine getirmede yetersiz kalabilir.
 • Vajinal Normal doğum
 • Vajinal birden fazla doğum
 • Vajinal müdahaleli doğum (doğum esnasında vakum uygulanması)
 • Vajinal doğumu takiben oluşan doğum yırtıkları
 • Vajen yapısının, vajinal doğum yapmamasına rağmen yapısal olarak geniş olması
 • Yaşın ilerlemesiyle vajen dokusunun gevşemesi

Bu durumlarda erkek açısından cinsel birleşmede duyulan hazzın azalması, kadında ise kendini eksik görme gibi psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir.

En sık vajina genişlemesi sebebi doğum sayısının fazla olması iken bazı bayanlarda doğum olmadan da yapısal bir gevşeme vardır. Vajina kasları güçsüzdür. Bu durumda bazı egzersizlerin faydası olabilir. En tipik olanı idrar yapma sırasında arada idrarın tutulup bırakılmasıdır. Buna Kegel egzersizleri ya da vajina daraltma egzersizleri de denir. Normal doğum sonrası vajinadaki kaslar oldukça zayıflar. Doğum sırasında bebeğin rahat geçişini sağlamak amacıyla vajina ağzına yapılan epizyotomi dediğimiz kesiler kas gücünü daha da azaltır. Doğum sayısı arttıkça vajinanın eski formuna kavuşması zorlaşır. Bu egzersizlerle yeterli sıkılaşma sağlanamazsa vajinoplasti yapmak gerekir.

Genişlemiş vajina sadece cinsel açıdan rahatsızlık yapmaz. O bölgedeki kasların genelindeki zayıflık idrar kaçırma gibi sorunlara da yol açar. Çok rahatsız edici bir sorunda oturup kalkarken ya da cinsel ilişki sırasında vajinadan ses gelmesidir.

Vajina arka duvarına yapılan daraltma işlemi ile vajinanın daraltılması mümkündür. Bu işleme vajinoplasti ameliyatı diyoruz. Aslında vajina daraltma ameliyatı demektir. Vajina içinden bir miktar doku alınır. Kalan kesi bölgesi birbirine yaklaştırılarak dikilir. Böylece daralma ve sıkılaşma sağlanmış olur. İşlem 45 dakika sürer. Hastanede gece kalmayı gerektirmez. Ertesi gün pansumanın alınması gerekir.

Dikişler kendi düşer. Tuvalet temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Duş almak mümkündür. 3 hafta kadar küvette uzanma, havuza girme, sauna keyfi yapılmamalıdır. En önemli önlem de işlem sonrası 6 haftalık cinsel perhizdir. Böylece vajinal doku tam olarak sorunsuz iyileşmiş olur. Bu işlem adet görmeye engel değildir. Normal doğum yapılmasına da engel değildir. Fakat normal doğum yapılırsa tabiki vajina da bir miktar tekrar gevşeme oluşur. Bu nedenle belki vajinayı korumak için sezaryen tercih edilebilir.

Vajina daraltma ameliyatı diğer adıyla vajinoplasti ameliyatı, vajinal yani normal yolla doğum gibi nedenlere bağlı olarak kadınlarda vajinanın gevşemesi sonucu cinsel ilişkide tatmin olamama problemi söz konusu olduğunda, vajinayı daraltma ve sıkılaştırmak için yapılan bir operasyondur. Yaşanan bu problem sadece erkekte değil, aynı zamanda kadında da kendini gösterebilmektedir. Özetle eşlerin cinsel yaşamında son derece önemli bir durum olan “vajina genişliği” vajina daraltma ameliyatı adı verilen cerrahi operasyon ile düzeltilebilmektedir.

Vajina daraltma sonrası nelere dikkat edilmeli?

 • Vajina daraltma gibi bir genital estetik ameliyatı sonrası mutlaka doktorunuzun verdiği ilaçları (antibiyotik, ağrı kesiciler gibi) kullanmalısınız.
 • Vajina daraltma işlemi sonrası özel bir pansumana gerek yoktur. Temiz ılık su ile önden arkaya doğru yapılır.
 • Genital bölgeyi kuru tutmak gerekir.
 • Vajina daraltma ameliyatından 3 gün sonra banyo yapılabilir.
 • Küveti doldurup banyo yapmak yerine ayaktan duş almak tercih edilmelidir.
 • Vajina daraltma ameliyatı sonrası 1 ay denize ve havuza girilmemelidir.
 • En az 1 ay cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.

VAJİNAL DARALTICI (VAJİNOPLASTİ) AMELİYATLAR NİÇİN YAPILIR?

Vajinal daraltıcı ameliyatlar gevşek ve genişlemiş olan vajina dokusunu eski haline döndürmek, vajina darlığını ve sıkılığını arttırmak ve bunun neticesinde de cinsel ilişki sırasında alınan keyfi arttırmaya yönelik yapılmaktadır. Bol ve gevşek bir vajen kadında ve erkekte cinsel ilişkiden alınan kaliteyi düşürmektedir. Bol ve gevşek bir vajen ilişki sırasında istenmeyen sesler veya hava çıkması ilişkinin kalitesini düşürmektedir. Vajinal daraltıcı (vajinoplasti) operasyonlarından sonra bu şikayetler düzelebilmektedir.

Lazerle Vajina Daraltma

Kadın cinsel organları hamilelik, normal doğum, kilo alımı, sigara, hormonal bozukluklar, menopoz ve yaş gibi nedenlerle dinamiğini ve fonksiyonunu kaybedebilir. Bu da vajina kaslarında gevşeklik, vajina kanalında genişleme ve şekil bozuklukları gibi sorunlara yol açabilir. Kadın cinsel ilişkide yetersizlik duygusu, estetik kaygısı ve özgüven problemi yaşayabilir.Artık vajina estetiğinde yepyeni bir tedavi yöntemi var: ‘Lazerle Vajina Yenileme ve Daraltma’:’IntimaLase’

IntimaLase tedavisi, yeni ve eşsiz non-invaziv Er:YAG lazer teknolojisi sayesinde ameliyat, anestezi, kesi ve dikiş gerektirmeden, çok kısa bir sürede vajina kanalını sıkılaştırıyor. İşlem gün içinde 20-25 dakika gibi kısa bir sürede uygulanabiliyor ve hasta hemen normal yaşantısına devam edebiliyor. Uygulama esnasında ya da sonrasında acı yaşanmıyor ve komplikasyon oluşma riski yok.

VAJİNA DARALTMA OPERASYONU VİDEO

Lazerle Vajina Daraltma ve Yenileme Sistemi Nedir?

Kadının yaşamını ve ruhsal durumunu olumsuz etkileyen bu sorunu, IntimaLase (Lazerle Vajina Daraltma ve Yenileme Sistemi) ile kolayca çözebiliyoruz. IntimaLase tedavisi, yeni ve eşsiz non-invaziv Er:YAG lazer teknolojisi sayesinde ameliyat, anestezi, kesi ve dikiş gerektirmeden, çok kısa bir sürede vajina kanalını sıkılaştırıyor. İşlem gün içinde 20-25 dakika gibi kısa bir sürede uygulanabiliyor ve hasta hemen normal yaşantısına devam edebiliyor. Uygulama esnasında ya da sonrasında acı yaşanmıyor ve komplikasyon oluşma riski yok.

IntimaLase Nasıl Tedavi ediyor?

Laser, lazer ışınlarının dokularda oluşturduğu foto-termal etki ile yeni kolajen üretimini tetikliyor. Bu etki ile uygulama bölgesinde hem mevcut kolajen dokusu hızla yenileniyor hem yeni kolajen lifleri oluşuyor (collagen neogenesis and remodeling). Sonuçta vajinal kanalda daralma (ortalama % 17) ve yenilenme oluyor. Pek çok hastada tek uygulama yeterli olurken bazı hastalarda bir ay sonra ikinci bir uygulama gerekebiliyor.

Bu tip operasyonlarda genelde lokal anestezi tercih edilir. Hastanın tercihine göre genel anestezi de uygulanabilir. Ortalama 30-40 dakika sürer. Öncelikle lazerle tüm vajina yapısı boyunca lazer uygulaması yapılır. Epizyotomi bölgesinin etrafındaki kötü iyileşmeye bağlı renk ve şekil bozukluklarını içeren ‘skatris’ dokusu da düzeltilir.

Kadın cinsel organları hamilelik, normal doğum, kilo alımı, sigara, hormonal bozukluklar, menopoz ve yaş gibi nedenlerle dinamiğini ve fonksiyonunu kaybedebilir. Bu da vajina kaslarında gevşeklik, vajina kanalında genişleme ve şekil bozuklukları gibi sorunlara yol açabilir. Kadın cinsel ilişkide yetersizlik duygusu, estetik kaygısı ve özgüven problemi yaşayabilir. Artık vajina estetiğinde yepyeni bir tedavi yöntemi var: ‘Lazerle Vajina Yenileme ve Daraltma’:’IntimaLase’ IntimaLase tedavisi, yeni ve eşsiz non-invaziv Er:YAG lazer teknolojisi sayesinde ameliyat, anestezi, kesi ve dikiş gerektirmeden, çok kısa bir sürede vajina kanalını sıkılaştırıyor. İşlem gün içinde 20-25 dakika gibi kısa bir sürede uygulanabiliyor ve hasta hemen normal yaşantısına devam edebiliyor. Uygulama esnasında ya da sonrasında acı yaşanmıyor ve komplikasyon oluşma riski yok. Lazerle Vajina Daraltma ve Yenileme Sistemi Nedir? Kadının yaşamını ve ruhsal durumunu olumsuz etkileyen bu sorunu, IntimaLase (Lazerle Vajina Daraltma ve Yenileme Sistemi) ile kolayca çözebiliyoruz. IntimaLase tedavisi, yeni ve eşsiz non-invaziv Er:YAG lazer teknolojisi sayesinde ameliyat, anestezi, kesi ve dikiş gerektirmeden, çok kısa bir sürede vajina kanalını sıkılaştırıyor. İşlem gün içinde 20-25 dakika gibi kısa bir sürede uygulanabiliyor ve hasta hemen normal yaşantısına devam edebiliyor. Uygulama esnasında ya da sonrasında acı yaşanmıyor ve komplikasyon oluşma riski yok. IntimaLase Nasıl Tedavi ediyor? Laser, lazer ışınlarının dokularda oluşturduğu foto-termal etki ile yeni kolajen üretimini tetikliyor. Bu etki ile uygulama bölgesinde hem mevcut kolajen dokusu hızla yenileniyor hem yeni kolajen lifleri oluşuyor (collagen neogenesis and remodeling). Sonuçta vajinal kanalda daralma (ortalama % 17) ve yenilenme oluyor. Pek çok hastada tek uygulama yeterli olurken bazı hastalarda bir ay sonra ikinci bir uygulama gerekebiliyor. Bu tip operasyonlarda genelde lokal anestezi tercih edilir. Hastanın tercihine göre genel anestezi de uygulanabilir. Ortalama 30-40 dakika sürer. Öncelikle lazerle tüm vajina yapısı boyunca lazer uygulaması yapılır. Epizyotomi bölgesinin etrafındaki kötü iyileşmeye bağlı renk ve şekil bozukluklarını içeren ‘skatris’ dokusu da düzeltilir.

Lazerle Vajina Daraltmanın Avantajları Neden Lazerle Vajina Daraltma ?

 1. Ameliyat, anestezi, kesi ve dikiş gerektirmiyor (non-invasive)
 2. Uygulama esnasında veya sonrasında acı duyulmuyor
 3. 20-25 dakika gibi kısa bir süre içinde kolayca uygulanabiliyor
 4. Günlük yaşantıya hemen dönülebiliyor
 5. Yüksek başarı oranları ve hasta memnuniyeti sağlayan etkili bir çözüm
 6. Komplikasyon riski ve yan etkisi olmayan güvenilir bir sistem
 7. Er:YAG Lazer Teknolojisi Neler İçin Kullanılıyor?
 8. Vajinal Daraltma (vaginal tightening) (IntimaLase)
 9. idrar kaçırma tedavisi
 10. Vulvar deri rengi açma (whitening)
 11. Rahim Ağzı Yaraları (Cervikal dysplasia)
 12. Akne ve akne lekeleri
 13. Genital siğiller (condylomalar) ya da tüm vücut siğilleri, nasırlar
 14. Gebelik yada kiloya bağlı çatlaklar
 15. Güneş ya da doğumsal lekeler
 16. Dolgu maddesi gerektirmeyen kırışıklıklar
 17. Kılcal varis (spider veins) tedavisi
 18. Skin tightening (deri sarkmaları)
 19. Cerrahi iz bırakmış yaralar ve yatak yaralarını iyileştirme

Vajina Daraltma Ameliyatı Çeşitleri

Vajina daraltma ameliyatlarını temelde iki grupta inceleyebiliriz.

Birinci grup ameliyatlar için başvuran hastalar genelde genç yaşlardadır ve epizyotomi kesilerinin düzgün iyileşmemesine bağlı vajinal deformasyonları vardır. Genellikle cinsel ve estetik sorunları ön plandadır.
İkinci grupta ise daha ileri yaşlarda, estetik kaygılardan çok idrar kaçırma, rahim ve barsak sarkması gibi işlevsel bozukluklarla başvuran hastalar vardır. Bu hastalar çoğu zaman problemlerini görmezden gelir ve doktora başvurmayı ertelerler çünkü bu durumlarını paylaşmaktan utanırlar. Büyük kısmının eşinin ve kendisinin cinsel sorunları vardır. Vajina bölgesi daraltılır, idrar torbası ve barsak sarkması da düzeltilir (Ön ve Arka Kolporafik Onarım).

Doğum Yapmamış Kadınlarda Vajina Daraltma

Bazı kadınlarda genetik,doğumsal vajina yapısına bağlı veya zaman içinde cinsel ilişkinin sıklığına da bağlı olarak bağ dokusu elastikiyeti azalabilir ve bu durum da cinsel ve psikolojik sorunlara neden olabilir ilişkide hazzı olumsuz etkileyebilir.Bu nedenle vajina sıkılaştırıcı ameliyatlar doğum yapmamış kadınlarda da uygulanabilmektedir.

Vajina daraltma ameliyatı sonrasında normal doğum yapabilmek mümkün müdür?

Vajinoplasti yani, vajina daraltma ameliyatı ya da labioplasti ameliyatı olmak ileride normal doğum yapmayı engelleyen bir durum değildir. Fakat vajinal daraltma ameliyatı ardından normal yöntem ile doğumun gerçekleşmesi vajinanın tekrardan genişlemesine sebep olacaktır.

Vajina Daraltma Ameliyatının Faydaları

Cinsel haz ve cinsel tatmin amaçlı Vajinoplasti- Perinoplasti ameliyatı olan hastaların % 85’i ameliyat öncesindeki cinsel hayatlarını “yetersiz ve kalitesiz” olarak tarif etmektedirler. Yapılan bir çalışmada bu hastaların % 93’ü ameliyat sonrasındaki cinsel hayatlarının belirgin veya orta düzeyde düzeldiğini ifade etmişlerdir.

Vajinal estetik ameliyatlar cinsel ilişkide hazzı arttırır. Vajina daraltıcı ve vajina sıkılaştırıcı ameliyatları esas itibari ile gevşek ve genişlemiş vajinayı sıkılaştırmak, vajina darlığını sağlamak, gerginliğini arttırmak ve bu şekilde hem kadında hem de erkekte cinsel ilişki sırasında hazzı arttırmak amaçları ile yapılmaktadır.

Vajinanın sıkılaşması hem kadında hem de erkekte ilişki sırasında duyarlılık hissini arttırarak cinsel hazzı olumlu yönde etkilemektedir.

Yapılan bir çalışmada ameliyat sonrasında seksüel partnerin tatmini % 83 olarak bildirilmiştir. Yani, sıkı bir vagina ilişki sırasında kadına olduğu kadar erkek partnere de keyif vermektedir.

İlişkide vajina içinden çıkan seslerin giderilmesi

Gevşemiş, esnemiş, deforme olmuş ve bollaşmış vagina içinden ilişki sırasında seslerin gelmesi çiftlerde konsantrasyonun bozulmasına da neden olabilmektedir. Vajen daraltma ameliyatı sonrasında vaginadan gelen bu tuhaf sesler de kaybolmaktadır.

İdrar torbası ve barsak sarkmasının düzeltilmesi
Vajen darlığı için yapılan ameliyatlar sırasında hastada idrar torbası sarkması (sistosel), idrar kaçırma problemi ve barsak sarkması (rektosel) problemleri de varsa aynı seansta bu sorunlar da düzeltilebilir.

Doğum izlerinin düzeltilmesi, ağrılı cinsel ilişkinin tedavisi
Kötü iyileşmiş ve iz bırakmış doğum izleri (epizyotomi skarları) de vajen darlığı ameliyatı sırasında çıkartılarak estetik olarak daha iyi bir görünüm sağlanabilir.

Doğum sonrasında kötü atılan dikişler, doğum dikişlerinin tutmaması, iltihap kapması veya evde doğum yapma gibi nedenlerle vagina dokusunun hasar görüp düzensiz iyileşmesi sonucunda “perine” adı verilen dış genital alanda izler (epizyo skarları, nedbeler) oluşabilir

Vajina ve dış genitalya (vulva) üzerindeki düzensiz nedbeler zaman içinde cinsel ilişkide ağrı (disparoni) şikayetleri yapabilir. Kliniğimizde, vajen daraltma ameliyatları ile eş zamanlı olarak bu epizyo (doğum kesisi) izleri de çıkartılabilmektedir.

Vajinal ameliyat izlerinin giderilmesi
Daha önce bartholin absesi, vajinal kist ameliyatları geçirmiş olan kişilerde vajinanın görünümü bozulabilir. Bu konularda da yapılan vajinal estetik ameliyatları ve vajen daraltıcı operasyonlar ile kişilere güzel bir genital estetik görünüm kazandırılabilir.
Özgüven ve cinsel ilişkide orgazm artışı

Estetik açıdan güzel görünümlü bir vajina kadınlarda kendilerine olan güvenleri arttırmakta ve cinsel açıdan tatmini, orgazm olmayı kolaylaştırmaktadır. Ayrıca cinsel ilişki sırasında erkek eşin iyi bir şekilde tatmin olması evlilikleri ve beraberlikleri güçlendirmektedir.

Cinsel açıdan kötü görünen bir vajina kadında kabusa dönüşebilir; bu şeklide kadınlarda depresyon, öz güvensizlik, cinsel tatminsizlik, eşinden utanma, cinsel ilişkiden kaçınma ve cinsel isteksizlik gibi sorunlara yol açabilir.
Özetle vajina sıkılaştırıcı ve vajina yenileme ameliyatları hem cinsel fonksiyon hem de estetik görünüm açısından kişilerde ve eşlerde memnuniyet verici olmaktadır.

Vajinadan Ses Gelmesi Nedir ?

Vajinada oluşan bu genişlemeler, eşlerin birlikteliği sırasında cinsel doyumda azalma ve giderek cinsel isteksizliğe ve diğer cinsel patolojilere zemin hazırlar. Bazı kadınlarda ise bu genişlemeye ve boukluklra bağlı cinsel birliktelik ve günlük aktiviteler sırasında ‘vajinadan ses gelmesi’ sıklıkla rastlanır ve hastaların kendilerini eşlerine karşı kötü hissetmelerine ve kendilerine güvenlerini kaybetmelerine yol açar.

Vajina Daraltma Operasyonun Riskleri Nelerdir ?

Vajina yenileme ameliyatı, tecrübeli bir jinekolog tarafından yapıldığında her ameliyatta görülebilen kanama ve enfeksiyon haricinde riskleri yok denecek kadar azdır ve komplikasyon oranı çok düşüktür.Ameliyat sonrası bakım da bu sebeple önemlidir.

Vajina ameliyatı ve labioplasti

Vajina daraltma ameliyatı genel anestezi altında uygulanabilmektedir. Vajinoplasti ameliyatı, yaklaşık olarak 1 saat devam etmektedir. Operasyon sürecinde vajenin başlangıcından iç kısma doğru, vajina arka duvarından vajina daraltma yapılır. Müdahale sırasında bırakılan dikiş izleri içeride yer aldığından görünmesi mümkün değildir. 
Sonucu başarı getiren bir vajinoplasti operasyonunda en önemli olan husus, vajen alt duvarında yer alan ve iki taraflı olarak pelvis tabanını meydana getiren kasların birbirine yakın hale getirilmiş olmasıdır.

Vajina ameliyatı ile birlikte diğer genital ameliyatlar da yapılabilir. En çok labioplasti ile birlikte yapıyoruz. Labioplasti, bilindiği üzere vulva iç dudak sarkması rahatsızlığının tedavisi için yapılan ameliyattır. Dudak küçültme operasyonu ile bu sorun düzeltilir.

Ameliyatı Sonrası

Vajina daraltma ameliyatı olan hastalar için hastaneden taburcu olduktan sonra genital bölge temizliği ve hijyen oldukça önem arz etmekte olan bir durumdur. Bunun yanı sıra dikişler de düzenli olarak pansuman yapılmalıdır. Doktorun vermiş olduğu ilaçların da mutlaka reçeteye uygun olarak kullanılması gerekmektedir. Vajinoplasti ameliyatı sonrasında ilk 2 hafta içerisinde, atılmış olan estetik dikişler hiçbir müdahale gerektirmeksizin kendiliğinden dökülmektedir. Yani hastanın dikişlerini aldırmasına gerek yoktur. Ameliyattan yaklaşık 1 ay sonra ise dikiş bölgesi normal halini almış olur. Cinsel ilişkiye gelince, ameliyattan sonraki ilk 45 gün boyunca hastalar böyle bir münasebette bulunmamalıdır. Ancak 45 günün sonunda vajina tam anlamı ile iyileşmiş olacaktır.

 

Ameliyatın Orgazma Olan Etkisi

Kadınların, cinsel ilişki esnasında orgazma ulaşmasını sağlayan organ klitoristir. Vajina daraltma ameliyatından sonra penis klitorise daha fazla sürtünürken ve daha üstün bir orgazm kalitesi sağlar. Bununla birlikte penisin daha dar bir vajene girmesi, onlarda da orgazmı arttıracaktır.

Tüm bunlarla birlikte cinsel isteksizliğin başka nedenlere dayanıyor olabileceği de, unutulmaması gereken bir diğer husustur. Ancak yaşadığı cinsel ilişkide orgazmı yaşayamayan hastaların önemli bir bölümü, vajina daraltma ameliyatı sonrası hazzın artmasıyla birlikte isteksizliklerinin de ortadan kalktığını ifade etmektedir.

Vajina Nedir ? Yapısı Nasıldır ?

19Vajina (vagina, vajen) kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği 8-10 cm uzunluğunda, adeta bir “akordion” gibi esneme özelliği bulunan bir kas dokusundan oluşan bir kanaldır.Kadınlarda vajina aynı zamanda doğum kanalı ve rahimden gelen adet kanının dışarıya boşaldığı kanaldır. Ayrıca vajina içinden geçen idrar kanalı (üretra) kadınlarda işeme fonksiyonunu sağlar.Vajinanın sınırları iç genitalya ile dış genitalyayı ayıran kızlık zarı ile başlar, rahim ağzı organının olduğu alanda sonlanır. Vajina “vagina” veya “vajen” (vagen) olarak da ifade edilebilmektedir.Vajinanın yaş, doğumlar, jinekolojik müdahaleler, kürtajlar ve sık cinsel ilişkiler sonucunda sıkılığı ve darlığı zaman içinde azalabilir.Bazı kişilerde yapısal olarak vajina normalden çok daha geniş olabilir. 20 yaşında olmasına ve daha önceden hiç doğum yapmamasına rağmen farklı nedenlerden dolayı vajinası genişlemiş hastalar olmaktadır.
Vajina sıkılığının azalması doğum yapmamış kişilerde dahi cinsel ilişki sırasında boşluk hissi, vajinadan gaz çıkışı ve duyarsızlaşmaya neden olabilmektedir. Özetle bu tür operasyonlar daha önceden doğum yapmamış kişilere dahi uygulanabilir.

Vajina daraltma sonrası tekrar genişleme olur mu?
Vajina daraltma gibi bir genital estetik ameliyatı sonrası normal doğum yapılmadıkça tekrar vajina genişlemesi olmaz.

Vajina daralma normal doğuma engel mi?
Vajina daraltma ameliyatı sonrası tektat vajina genişlemesi olmaması için sezaryan ile doğum tercih edilebilir. Fakat istenildiğinde normal doğum da yapılabilir. Vajina daraltma ameliyatı normal doğuma engel değildir. Ancak normal doğum sonrası tekrar vajinoplasti operasyonu gerekebilir.

Vajina daraltma sonrasında dikişler alınır mı?
Vajina daraltma sonrası dikişler alınmaz. Çünkü vajinoplasti ameliyatında kendiliğinden eriyebilen dikişler kullanılmaktadır.

Vajinoplasti sonrası dikişler dışarıdan görünür mü?
Vajinoplastide dikişler vajina içine atılır. Bu nedenle vajina daraltma ameliyatlarında dikişler dışarıdan görülmez.

Vajina daraltma sonrası iz kalır mı?
Vajina daraltma ameliyatı sonrası hiç bir iz kalmaz.

Vajinoplasti sonrası kanama olur mu?
Vajina daraltma ameliyatından sonra 10 gün lekelenme şeklinde kanamalar olabilir.

Vajina daraltma ameliyatında ağrı olur mu?
Vajina daraltma ameliyatı ağrılı bir operasyon değildir. Vajinoplasti sırasında bazı uyuşturucu iğneler yapılmaktadır. Vajina daraltma sonrasında da çeşitli ağrı kesiciler verilmektedir. Vajina daraltma ameliyatından sonra oluşabilecek sızlamalar birkaç gün sonra geçecektir.

Vajina daraltma ameliyatının riskleri nelerdir?
Vajina daraltma ameliyatında olabilecek riskler; kanama, enfeksiyon ve rektal yaralanmadır. Fakat bu riskler vajinoplasti sonrası oldukça nadir görülmektedir. Verilen ilaçlar düzenli kullanıldığında ve vajina daraltma operasyonu deneyimli eller tarafından yapıldığında bu istenmeyen durumlar hemen hemen hiç görülmez.

En sık yapılan genital estetik ameliyatları nelerdir?
En sık yapılan genital estetik ameliyatı labioplasti (iç ve dış dudakları düzeltme ameliyatı) ve vajinoplasti (vajina daraltma amelyatı) operasyonlarıdır. Klitoris düzeltme ameliyatı, doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi ameliyatı ve dış dudaklara yağ enjeksiyonu da yapılan diğer genital estetik ameliyatlarıdır.

 

Vajinoplasti Nedir?

Vajina, kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleşmesini sağlayan, 8 – 10 cm uzunluğunda olan, esnek yapıda bir kanaldır. Vajina ayrıca; doğum kanalı ve adet kanının da boşaldığı kanaldır. İdrar kanalı (üreta) da yine vajina kanalı içinden geçmektedir. Vajina, görüldüğü üzere kadınlar için aslında çok önemli fonksiyonları yerine getiren bir organdır. Fazla sayıda doğum yapma sonucunda vajinada genişleme ve bollaşma meydana gelebilmekte ve bu durum doğal olarak vajinada birçok fonksiyon bozukluğuna yol açmaktadır.

Bu durumdan şikayetçi olan kadınlar çözüm olarak vajinoplasti operasyonuna baş vururlar. vajinoplasti operasyonu vajinaya yönelik hem işlevsel hem de estetik olarak iyileştirme amacı ile uygulanan bir işlemdir. Vajinoplasti olarak da adlandırılan vajinoplasti operasyonu uygun vajen darlığını oluşturmak adına gerçekleştirilmektedir.

Vajinoplasti Neden Uygulanır?

Rahim kanalında meydana gelen genişlemeler doğuştan ya da doğum kaynaklı olmaktadır. Vajina genişlemesi özellikle iki çocuktan fazla doğum yapan kadınlarda görülür. Doğum sırasındaki travmalar, kesiler ve dikişler de yine vajinanın genişlemesinde etkili olmaktadır.

Rahim kanalında oluşan genişlemeler kişinin cinsel yaşamında sıkıntılara yol açmaya başlar. Vajina genişlemesi cinsel işlev bozukluğuna yol açmakta ve hem kadın hem de partneri için cinsel hazzı azaltmaktadır. Bunun yanı sıra idrar tutamama gibi problemlerle kişinin yaşam kalitesini de düşürmektedir. Bu gibi durumlarda vajinayı daraltma ve sıkılaştırmaya yönelik uygulanan vajinoplastiye baş vurulmaktadır. Cerrahi müdahale ile tüm bu şikayetlerden kurtulmak mümkün olmaktadır.

Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

Vajina arka duvarına yapılan müdahale ile vajinoplasti ve sıkılaştırma mümkündür. Peki vajinoplasti ameliyatı nasıl gerçekleştirilr? Vajinoplasti ameliyatı vajinada genişlemesi ve bollaşması problemi yaşayan evli, bekar, ileri yaşta fark etmeksizin her kadına uygulanabilen bir operasyondur.

vajinoplasti operasyonu, uygun donanıma sahip ve gerekli koşulların sağlandığı ameliyat ortamında lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. vajinoplasti işlemi sırasında içerdeki fazla doku çıkartılır ve gevşemiş kaslar dikişlerle birbirine yaklaştırılır. Ameliyatın hedeflerinden birisi de genital bölgeye estetik olarak iyi bir görünüm kazandırmaktır. Bu nedenle ameliyatın iyi bir planlama sürecinden geçmiş olmasının gerektiğini de unutmamak gerekir.

vajinoplasti operasyonu 45 dakika civarında süren bir işlemdir. Hasta ameliyattan 3 – 4 saat sonra evine dönebilir. Riskleri yok denecek kadar az bir ameliyattır. Vajinoplasti ameliyatında kadının adet görmesine ya da normal doğum yapmasına engel hiçbir durum oluşmaz. Ancak, doğumdan sonra vajinanın tekrar genişlemesi söz konusu olacağı için işlemin zamanına kadın karar vermelidir. Yakın zamanda gebe kalmayı planlayan bir kadın için vajinoplastiyi ertelemek mantıklı olacaktır.

vajinoplasti ameliyatından sonra neredeyse hiç ağrıya rastlanmamaktadır. Hasta, ameliyatın hemen ertesi günü normal yaşamına dönebilmektedir. Vajinoplasti esnasında eriyen dikişler kullanıldığı için hasta dikiş aldırma zahmetinden de kurtulmuş olur.

Vajinoplastiden sonra cinsel ilişkiye 3 – 4 hafta kadar süreyle ara verilmesi gerekmektedir. İyileşme süreci de tamamlandıktan sonra kadın, genişleme probleminden önceki normal, sağlıklı ve mutlu cinsel hayatına dönebilmektedir.

Vajinoplasti Ameliyatı

vajinoplasti ameliyatı, genişlemiş ve bollaşmış olan vajinanın cerrahi yöntemle daraltılmasına yönelik uygulanan bir işlemdir. Vajina genişlemesi özellikle genetik özelliklere de bağlı olarak ya doğuştan ya da fazla sayıda doğum yapmaya bağlı olarak görülebilmektedir.

Özellikle doğu kökenli kadınlarda derinin ince ve elastikiyetin fazla olmasından ötürü doğum sonrası vücutta erken yaşta sarkmalar ve bollaşmalar meydana gelebilmektedir.

Vajina genişlemesi görsel olarak bir şikayet oluşturmasa da vajinanın genişlemeye bağlı olarak fonksiyonlarını eskisi gibi yerine getirememesi önemli bir sorundur.

Vajina genişlemesine bağlı olarak hem kadın hem de partnerinin ilişki esnasında yaşadıkları cinsel haz azalmaktadır.

İdrar kanalı, vajina kanalı içinden geçtiği için vajidana meydana gelen genişleme sonucu kaslarda oluşan zayıflık idrar tutamama gibi problemleri de beraberinde getirmektedir. Hastanın yaşantısını ciddi ölçüde olumsuz yönde etkileyen bir problemdir. Rahatsız edici bir başka problem ise oturup kalkarken ya da cinsel ilişki esnasında vajinadan ses gelmesidir.

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

vajinoplasti ameliyatı esnasında başlangıçtan iç kısma doğru olmak üzere bir yol izlenerek vajina arka duvarından daraltma işlemi geçleştirilir. vajinoplasti operasyonu ile birlikte vajen alt duvarında yer alan iki taraflı kaslar birbirine yaklaştırılır. Ortalama olarak 45 dakika – 1 saat süren bir işlemdir.

vajinoplasti ameliyatı ile aynı anda diğer genital ameliyatları da gerçekleştirmek mümkündür. vajinoplasti ile birlikte en sık uygulanan ameliyat labioplasti yani genital bölge iç dudaklarını küçültme ameliyatıdır.

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası

 • Hasta vajinoplasti ameliyatından sonra 3 – 4 saat içinde evine dönebilir.
 • Ameliyattan sonra ağrılar yok denecek kadar az olmaktadır.
 • Ameliyattan sonra enfeksiyon riskine karşın genital bölge temizliğine özen göstermelidir.
 • Dikişlere düzenli olarak pansuman yapılmalıdır.
 • Doktorun verdiği reçeteye uyulmalıdır.
 • İşlem esnasında eriyen dikişler kullanılır. Böylece hastanın dikiş aldırmasına gerek yoktur.
 • vajinoplasti işleminden vajina tam anlamıyla iyileşene kadar cinsel ilişkiye ara verilmelidir. Bu süre ortalama olarak 1 aydır.
 • Lazerle vajinoplasti
 • Vajinal rejuvenasyon olarak da bilinen vajinoplasti operasyonu, vajinal kanalın sıkılaştırılarak yeniden gençleştirilmesi işlemidir.vajinoplasti operasyonu ile amaçlanan şey vajinanın fonksiyonlarını yeniden sağlıklı olarak yerine getirebilmesi ve cinsel hazzın arttırılmasıdır.

Peki vajina neden genişler?

Vajina genişlemesinin en yaygın nedeni fazla sayıda doğum yapmış olmaktır. Normal doğum esnasında zayıflayan kaslar, yine doğum sırasında vajinaya atılan kesiler ile daha da güçsüzleşir.

Vajinanın genişlemesinin diğer nedenleri şu şekildedir;

 • Zorlu doğumlar
 • Yaşlanma
 • Menopoz
 • Cinsel ilişki
 • Kürtaj
 • jinekolojik muayeneler
 • Sigara kullanımı
 • vajinoplasti işlemi ameliyata baş vurmadan da gerçekleştirilebilmektedir. Lazer ile yalnızca 20 dakika süren bu işlemden yüz güldürücü sonuçlar elde etmek oldukça kolay.

Lazerle Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

Lazerle vajinoplasti işlemi hiçbir kesi ve cerrahi işlem içermemektedir. Zaten ağrısız bir işlem olduğu için anestezi uygulanmasına da gerek kalmamaktadır. İşlem yalnızca 20 dakika sürmekte ve işlemden sonra hasta günlük hayatına anında dönebilmektedir. Örnek bermek gerekirse, öğle arasında lazerle vajinoplasti uygulaması yaptıran bir hasta öğleden sonra işlerine devam edebilmektedir.

Uygulanan lazerler, termal ve ablatif etkiye sahiptirler. Vajina dokusunu uyararılarak hem kollajen hem de elastik bağ dokusunun yeniden şekillenmesi sağlanır. Bu sayede vajina içinde yeniden bir daralma ve sıkılaşma meydana gelmiş olur. Başka bir deyişle; lazerle vajinoplasti işleminin amacı vajina içi kollajen bağ dokusu sentezini ve desteğini arttırmaktır.

Lazerle vajinoplasti işleminden sonra görünen komplikasyonlar oldukça minimal düzeydedir. Hasta birkaç gün için sadece akıntı ve hafif batma gibi şikayetler hisseder.

Lazerle vajinoplasti işleminden sonra cinsel ilişkiye 5 gün süreyle ara verilmesi yeterlidir. Bu açıdan vajinoplasti ameliyatına göre daha avantajlıdır. Çünkü cerrahi müdahaleden ötürü vajinoplasti ameliyatından sonra vajinanın iyileşmesi 1 ay kadar sürmektedir.

İşlemin bir ay sonra tekrarlanmasında fayda vardır. Tekrarlama durumu kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bazı hastalar iki yılda bir işlemi tekrarlayabilmektedirler.

Lazerle vajinoplasti Özellikleri;

 • Vajinada daralma ve sıkılaşma yani gençleşme erkisi yaratır.
 • Vajina enlemesine ve boylamasına daralır.
 • Vajina gençleştirilir.
 • Vajinanın genişlemesine bağlı olarak görülen idrar kaçırma sorunu ortadan kalkar.
 • Menopoz döneminde de uygulanabilmektedir.
 • Lazer vajinoplastinın yanı sıra, genital bölgede renk açma işlemi için de kullanılabilir.
 • Lazerle vajinoplasti Tekrarlanabilir mi?
 • Lazerle vajinoplasti işleminin bir ay sonra tekrarlanması yararlı görülmektedir. Bunun haricinde işlemi iki yılda bir tekrarlayan hastalar bulunmaktadır. İşlemin tekrarlanmasına duyulan ihtiyaç kişiden kişiye göre değişmektedir.

Vajinoplasti Fiyatları

Vajinal daraltma başka bir deyişle ”vajina gençleştirme” işleminden istenen sonuç vajinanın sıkılaştırılmasıdır. Çünkü vajina genişlemesi problemi yaşayan kadınlar aşağıdaki şikayetler ile doktora başvurmaktadırlar;

Cinsel hayatın olumsuz yönde etkilenmesi
Vajinadan yürürken ve cinsel ilişki esnasında ses gelmesi
İdrar tutamama
Zorlu normal doğumlara ve doğum esnasında vajinaya atılan kesilere bağlı olarak genişleyen vajinayı tekrar eski sıkılığına kavuşturmanın iki yolu vardır. Bunlardan biri cerrahi bir işlem olan vajinoplasti amliyatıdır. Diğer ise lazer ile vajinoplasti işlemidir. İki yöntemin de prosedürleri ve uygulama şekilleri birbirinden farklı olmaktadır. Buna bağlı olarak fiyatlandırmaları da farklı olacaktır.

vajinoplasti işleminin fiyatlandırılmasında rol oynayan faktörlerden biri de işlemin hangi yöntem ile gerçekleştiğidir. vajinoplasti ameliyatı ile lazer ile vajinoplasti işleminin fiyatları da doğal olarak farklı olmaktadır. vajinoplasti ameliyatı ortalama bir saat süren, vajina arka duvarının cerrahi girişim ile daraltılması işlemidir. Tek seferde kesin ve yüz güldüren sonuçlar almak mümkündür. Lazerle vajinoplasti işlemi ise yalnızca 20 dakika sürmekte ve hiçbir şekilde kesi ve dikiş içermemektedir.