7/24 Randevu ve sorularınız için arayabilirsiniz : 0 (232) 000 0 000

İZMİR KIZLIK ZARI DİKİMİ – KIZLIK ZARI DİKTİRME

KIZLIK ZARI DİKİMİ  NEDİR ? NASIL YAPILIR ?  KIZLIK ZARI DİKİMİ (HYMENOPLASTİ) HAKKINDA HERŞEY

0 (232) 000 0 000 NOLU ILETIŞIM NUMARAMIZDAN  7 /24 YADA WEB SITEMIZDE BULUNAN FIYAT SOR BUTONLARINDAN KIZLIK ZARI DIKIMI FIYATLARI HAKKINDA BILGI ALABILIRSINIZ.AYRICA TÜM SORULARINIZ IÇIN BIZI ÇEKINMEDEN ARAYABILIR YADA WEB SITEMIZDEN SORULARINIZI BIZE SORABILIRSINIZ.MERKEZIMIZ İZMIR’IN EN BÜYÜK KADIN DOĞUM MERKEZLERINDEN BIRI OLMAKLA BIRLIKTE İZMIR ‘IN EN MERKEZI SEMTI ALSANCAK VE EN MERKEZI NOKTASI LOZAN MEYDANINDADIR. HER SEMTTEN ULAŞIM ÇOK KOLAYDIR. VAPUR, OTOBÜS , METRO , TRAMVAY GIBI TÜM ULAŞIM KANALLARINDAN ISTEDIĞINIZ ILE BIZE ULAŞABILIRSINIZ.MERKEZIMIZDE KALICI / GEÇİCİ / FLEP YÖNTEMİ /3 KAT FLEP YÖNTEMİ/ LAZERLE KIZLIK ZARI DİKİMİ YAPILMAKTADIR.KANAMA GARANTISI VERMEKTEYIZ.AĞRI/ACI OLMAMAKTADIR.10 DK KADAR KISA BIR SÜREDE IŞLEM TAMAMLANMAKTADIR.KIZLIK ZARI DIKIMI İŞLEMI IÇIN HERHANGI BIR BILGINIZI VERMENIZE GEREK YOKTUR.BİLGİ GİZLİLİĞİNİZ YASAL HAKKINIZDIR. HERHANGİ BİR BİLGİNİZİ VERMEDEN RANDEVU ALABİLİR , TÜM SORULARINIZI SORABİLİR , KIZLIK ZARI DİKİMİ YAPTIRABLİRSİNİZ !!!!!

KIZLIK ZARI (HYMEN)

Kızlık zarı (hymen )nedir, kızlık zarı tamiri veya dikimi (himenoplasti) nedir?

Yuvarlak (dairesel veya çemberimsi), septalı (perdeli), çok delikli, deliksiz, hilal gibi çeşitli şekillerde olabilmektedir.

Kızlık zarının fizyolojik olarak ne işe yaradığı tam anlaşılamamış olsa da dışarıdan mikroorganizmaların ve yabancı cisimlerin vajinaya engellediği düşünülmektedir.

Hymen yani kızlık zarı çok nadir olarak doğuştan hiç bulunmayabilir. Kızlık zarı vajina içinde değil vajinanın hemen girişinde dudakların yaklaşık 1 cm içerisindedir.

Kızlık zarı çoğunlukla ilk cinsel ilişkiyle kanar fakat bu her zaman olmayabiliyor çünkü kızlık zarı aşırı esnek olanlarda veya zar üzerinde az sayıda damar bulunması durumunda ilk cinsel ilişkide kanama gerçekleşmeyebilir. Nadiren de ilk ilişkiyle beraber kızlık zarı ve hatta bazen vajina dokusu aşırı kanayabilir ve dikiş atmak gerekebilir. Kanama genellikle az olur ve en fazla 20-30 dakikada durur eğer bu kadar süre geçmesine rağmen durmamışsa veya çok aşırı kanama varsa doktora başvurmanız gerekir.

Bir kez zedelenen kızlık zarı daha sonra hiç ilişki olmasa bile kendi kendini onarmaz.

Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanının yaptığı muayenede kızlık zarının yırtılmış olup olmadığı, yırtılmışsa bunun eski bir yırtık mı, yeni bir yırtık mı olduğu anlaşılabilir. Ancak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları resmi bir kurumda adli tabip olarak görevli olmadıkları sürece bu muayeneyi yapmamayı tercih etme veya muayene sonucunda rapor vermeyi reddetme özgürlüğüne sahiptirler. Dahası Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları hastanın kendisi dışındaki birine muayene sonucunu bildirmek zorunda da değildirler.

Bakir hastalar vajinal muayene edilemezler ancak bakire bir kadının değerlendirmesinde yalızca karından yapılan ultrasonografi yeterli değildir. Vajina yerine makattan muayene edilmesi gereklidir ve çok faydalı bilgiler verebilir.

Kızlık Zarı Bozulmadan Gebelik Oluşabilir Mi?
Esnek olan bir kızlık zarı tam olarak bozulmadığı halde spermler vajenden rahime doğru ilerleyerek yine de gebelik oluşturabilirler. Hatta nadiren olsa da dışarıya kızlık zarına ykın bir yere boşalmayla bile spermler vajene ilerleyerek gebelik oluşturabilirler.

Kızlık zarı tamiri veya dikimi (himenoplasti)
Kızlık zarının tamiri mümkündür. Bu tamirin başarılı olup olmayacağının en önemli belirleyicisi yırtılmanın ne zaman olduğudur. Kısa zaman önce (günler önce) olan bir yırtılma kolaylıkla tamir edilebilir. Çok sayıda cinsel ilişkide bulunmuş, doğum yapmış kadınlarda ise kızlık zarının parçaları azalmış olduğundan tamiri çok zor olabilir, başarısız olabilir.

Kızlık Zarının Tam Kapalı Olması:
Kızlık zarında doğuştan herhangi bir delik olmaması durumudur. Bu durumun sonucuna kız büluğ çağına ulaştığı halde, döl yolundan dışarı doğru aylık kanamalar görülmez. Çünkü uterus (döl yatağı) kanaması gerçekleşmekte, fakat bu kan döl yolunu kapayan ve geçit vermeyen kızlık zarı ardında birikmektedir. Bu durum kızda ayda bir karın ve döl yolu sancılarına yol açar. Döl yolunun içinde bu şekilde kan birikmesine hematokolpos denir.Tedavide gecikilirse döl yolunun, kızlık zarı gerisinde kalan tümü kanla dolacak ve bundan sonra uterus (döl yatağı) da kanla dolmağa başlayacaktır. Bu duruma ise hematometra adı verilir. Tedavisi kızlık zarında hekim tarafından bisturi ile bir delik açılmasından ibarettir.

KIZLIK ZARI DİKİMİ NASIL YAPILIR VİDEO ?

 

 

Kızlık Zarı Dikimi işlemi için herhangi bir bilginizi vermenize gerek yoktur.Herhangi bir bilginizi vermeden randevu alabilir , tüm sorularınızı sorabilir , kızlık zarı dikimi yaptırabilirsiniz !!!!!Merkezimizde Kalıcı ve Geçici 3 Kat Flep Yöntemi ile Lazerle veya Cerrahi Yöntemle Kızlık Zarı Dikimi Yapılmaktadır.Kanama garantisi vermekteyiz. Ağrı / Acı olmamaktadır. 10 Dk kadar kısa bir sürede işlem tamamlanmaktadır. Maya Kadın Sağlığı olarak durumun hassasiyetini biliyor, bu nedenle süreç boyunca ve sonrasında  profesyonel destek veriyoruz.Aklınıza Takılan Herşey için Bizi 7/24 ÇEKİNMEDEN Arayabilirsiniz.

Kızlık Zarı Dikimi işlemi öncesinde ve sonrasında 0 (232) 000 0 000 iletişim numaramızdan tüm sorularınızı ya da randevu isteklerinizi bize iletebilirsiniz.Dilerseniz websitemizde bulunan online bölümlerimizden fiyat bilgisi, randevu talebi ve merak ettiğiniz tüm sorularınızı çekinmeden online olarak bize gönderebilirsiniz.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir ?

Kızlık zarı tıp literatüründe hymen (himen) olarak adlandırılmaktadır.

Kızlık zarı vajina (döl yolu) mukozasının bir parçası olarak mukozanın devamında vajinanın giriş bölgesinde bulunan kıvrım şeklindeki yapıya verilen isimdir. Bu zar her kadında bulunan bir yapı olmakla beraber, anatomik açıdan kişide herhangi bir fonksiyonu bulunmamaktadır. Embriyoda gebeliğin 7 ve 12inci haftaları arasında dış cinsiyetin gelişme durumu ortaya çıkar.. Bu esnada embriyoda oluşan genital duvarlar birleşerek yapışırlar, bu oluşum erkek embriyoda testis torbasını oluşturmaktadır. Dişi embriyolarda ise söz konusu bu duvarlar birbirinden ayrılırlar ve labia minora adındaki küçük dudaklar ile dışarıda bulunan labia majora adı verilen büyük dudakları meydana getirirler Bu ayrılma neticesinde ortada bulunan zarımsı doku ise dişide kızlık zarı olarak nitelendirilen genital yapıyı meydana getirir. Kimi kadınlarda bu zar belirgin bir şekilde bulunmakla beraber kimi kadınlarda ise çok ince ve dar bir oluşumdan meydana gelmektedir. Çok büyük bir oranda kızlık zarının orta kısmında kişideki vajinal salgıların akmasına imkan tanıyan vajina açıklığı bulunmaktadır. Kızlık zarının orta kısmında olan bu farklı büyüklük ve genişliklere sahip olan açıklık şeklindeki küçük delikler kişide adet kanının tahliye edilmesi işlevine yardımcı olmaktadır. Birbirinden son derece farklı biçimlerde olabilen kızlık zarının sahip olduğu mukoza dokusu genellikle hilal şekline sahip olan bir yapıya sahiptir ve çevresi kılcal damarlarla çevrilidir. Yukarıda da belirtildiği üzere kızlık zarı kişiden kişiye farklılık gösteren çeşitli kalınlık, sertlik ve benzeri yapılarak sahip olmakla beraber, bazı kızlık zarları delikli bir yapıya sahipken, bazıları da tamamen kapalı olabilmektedir. Kızlık zarları sahip oldukları biçimlere göre; anüler (halka), imperfore (deliksiz) hymen, septalı hymen, kribriform ve esnek (yırtılmayan) hymen gibi farklı çeşitliliklerde yapılara sahiptirler. Kızlık zarı anatomik olarak vajinanın giriş kısmına yerleşmiş iç dudakların 1-1,5 cm içerisindedir ve iç dudaklara bağlıdır

Op. Dr. Hasan YILDIZ KIZLIK ZARI DİKİMİ NEDİR ? NASIL YAPILIR ? ANLATIYOR !!!

Himen kişide cinsel ilişki esnasında, mastürbasyon ile, kişide yaşanan çeşitli fiziksel travmalar neticesinde ya da genital muayene esnasında yırtılabilmektedir.

Özellikle Müslüman ülkelerde ve daha az oranlarda olmakla beraber diğer pek çok toplumda inançlar sosyokültürel açıdan oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenden ötürü bir çok toplumda bekaret olgusu ile direkt olarak ilişkilendirilmektedir. Zarın hasara uğraması ve bunun neticesinde yırtılması kadında bekaretin bozulması olarak algılanmakta ve sosyal açıdan bu şekilde kabul edilmektedir. Bu yüzden bekareti bozulan hastalar bu durumu oldukça önemsemekte ve de onarımını talep etmektedirler.

Normal şartlarda kişinin ilk cinsel birleşmesi esnasında zarın yırtılması ve bunun akabinde vajinada bir kanama gerçekleşmesi beklenmektedir. Himenin yırtılması esnasında bir miktar kanama gelmesi beklenmekle beraber her zaman vajinada bir kanama gerçekleşmeyebilir ve bu da bir takım kişisel problemleri de beraberinde getirebilir. Kadınlarda kızlık zarı farklı şekil ve tiplerde olabilmektedir, bazı tipleri (hymen imperforatus) elastik bir kıvamdadır ve cinsel ilişki esnasında herhangi bir kanama meydana getirmeyebilir. Bu tip kızlık zarları ancak doğum esnasında yırtılırlar. Vajinada kanama olmamasını başka bir nedeni de kızlık zarının

damarsız olan bir kısmından yırtılması veya çok az kanama olup bunun vajinal salgılarla karışıp ayırt edilememesidir.

Kızlık zarları anatomik olarak birbirlerinden farklı olabilirler; halka şeklinde himen annulare, yarımay şeklinde himen semilunare, dudak şeklinde himen labiale, iki delikli himen, çok delikli himen cribriformis, deliksiz himen imperforatus himen çeşitlerinden bazılarıdır. Kızlık zarının tamirinde esas amaç zarı eski anatomik yapısına kavuşturmak ve cinsel birleşme esnasında kanamanın meydana gelmesini sağlamaktır.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikilerek onarılabilen bir yapıya sahiptir. Kızlık zarı dikimi operasyonunda elde edilecek başarı hastanın dokularının ameliyata vereceği reaksiyona bağlıdır. Kızlık zarı dikimi ve tamirinde en sık tercih edilen işlem kızlık zarının kalıcı olarak tamir edilmesidir. Kalıcı kızlık zarı tamiri uzun ömürlü bir yöntemdir, bu yöntemle dikilen kızlık zarında, kişi ameliyattan aylar sonra dahi ilişkiye girse bile, ilişki sonrası vajinal kanama gerçekleşir. Kızlık zarının tamirinde, hastanın kızlık zarı flep ile onarılır. Bu işlemde hastanın kızlık zarının olduğu bölgede ince zar biçiminde bir mukotik doku kaldırılarak hastanın vajina giriş kanalı daraltılır. Yukarıda da belirtildiği gibi bu yöntem ile ameliyattan aylar geçse bile ilişki sonrası kanama gerçekleşir. Kızlık zarı dikimi tekniklerinde bir diğer yöntem de kızlık zarının geçici diki tekniği ile onarılmasıdır. Bu işlem ilişkiye girmeden ortalama 3 gün içerisinde yapılır ve ilişki esnasında kanama sağlanır.

Kızlık zarı dikilmesi için bekaret bozulmasından sonraki cinsel yaşamın uzunluğunun, geçen sürenin fazla olması kızlık zarı onarımına engel teşkil etmemektedir. Hatta doğum yapmış olanlarda bile onarım yapılabilmektedir. İki türlü himenoplasti-hymenoplasti (kızlık zarı dikimi bulunmaktadır) ameliyatı bulunmaktadır. Bunlar geçici ve kalıcı kızlık zarı dikimi – onarımı ameliyatlardır.

Geçici ameliyatlarda kızlık zarı artıkları mevcut bulundukları yerlerden serbestleştirilerek bir araya getirilir ve dikilirler. Bu yöntem evlenmeden 3-7 gün önce yapılmalıdır, çünkü geçici bir süresi kendisini korumaktadır. Bu yöntemin kanama garantisi bulunmamaktadır. Asıl ve kalıcı olan ise vajina iç yüzünden alınan flep ile yapılan kalıcı kızlık zarı onarımıdır.

Çift Tabaka Flep Yöntemiyle Kalıcı Kızlık Zarı Onarımı Nedir ?

Kızlık zarının tipine ve yırtığının şekline bağlı olarak iki farklı dikim ve onarım şekli bulunmaktadır. Bu yöntemlerden en kesin olanı vajinal flep yöntemidir. Bu yöntem güvenilir olmakla beraber kalıcı ve etkili bir yöntemdir.

Kızlık zarı dikimi ameliyatlarında günümüzde en etkili ve sağlıklı yöntem olarak nitelendirilen flep yöntemi uygulamasında, zarın onarım işlemi flep tekniğinin doğası gereği vajina dokusundan elde edilen ince bir flep tabakası önceden zarar görmüş kızlık zarı yuvasına çepeçevre dikilmesi ile yapılmaktadır. Bu yöntemde kızlık zarının kalıcı onarımı flep diye tabir edilen o bölgeye komşu başka bir doku tarafından yapılmaktadır. Bahse konu olan bu doku, kızlık zarı benzeri kırılgan olmayan bir dokudur. Bu doku flep oluşturularak vajinal açıklığı kapatacak şekilde yeni yerine aktarılır. Aktarılan bu doku sağlam bir doku parçası olduğundan dolayı vücutta herhangi bir şekilde kendi kendine bozulmamakta ve yırtılmamaktadır. Bu ameliyatlarda çift tabaka flep kullanılması ameliyatın konforu ve başarısı için altı çizilmesi gereken önemli bir husustur. Bu sayede vajinal bölgenin içerisinde 2 adet flep bölgenin hem dış yüzeyinde ve hem de iç yüzeyde kapanma sağlamaktadır. Bu şekilde ameliyat daha güvenilir, daha garantili olmaktadır. Kalıcı kızlık zarı onarımından sonra ne zaman istenirse o dönemde ilişkiye girilebilir ve kanama oluşur. Bu işlem sonrasında kişi herhangi bir cinsel ilişkiye girmezse kızlık zarı ömür boyu durumunu korur. Herhangi bir ilk cinsel ilişki esnasında ise kızlık zarı vajinada kanama yaparak yırtılır.

Kızlık zarı onarımı hastada sedasyon ve lokal anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat sırasında hiçbir şey hissedilmez, ağrı duyulmaz ve ameliyatın bitimine müteakip hasta yürüyerek klinikten ayrılabilir. Ameliyat sonrası herhangi vajina bölgesinde herhangi bir iz kalmamaktadır ve hastadan dikiş almaya gerek bulunmamaktadır. Ameliyat sonrasında hasta günlük hayatına oldukça çabuk bir şekilde yeniden adapte olabilmekte, geri dönebilmektedir. Bu yöntemle yapılan kızlık zarı tamirinde ilişki sırasında kanama oranı oldukça yüksek bir orandadır. Çift tabaka flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi ameliyatı eğer yakın bir dönemde evlilik söz konusu ise, evlilikten en erken bir ay öncesinde yapılmalıdır.

Flep yöntemi neden kalıcıdır?

Kızlık zarı dikiminde kullanılan flep yöntemi, plastik ve rekonstrüktif cerrahide sıklıkla bir çok alanda kullanılan bir yöntemdir. Flep dokusu o bölgeye komşu bir yerden hazırlanan, damarsal bağlantısı bozulmadan aktarılan dokuya verilen isimdir. Flep dokusu, normal kızlık zarına göre daha sağlam bir dokudur ve bu doku vajina girişine çepeçevre d ikildiği zaman hiçbir şekilde kendiliğinden bozulmaz. Flep yöntemi ile kızlık zarı dikiminde birkaç tane değil bir çok ince dikiş kullanılır. Bundan dolayı dikişlerin açılması, bozulması söz konusu olmaz.

5-6 sene önceden de kalıcı kızlık zarı onarımı yapılabilir mi?
Yapılabilir, kalıcı kızlık zarı dikimi, süreden bağımsız bir ameliyattır. 10 sene öncesinden bile yaptırılabilir.

Operasyondan Sonra Cinsel İlişki Sırasında Kanama Mutlaka Gerçekleşir mi?
Hiç bir ameliyatın sonuçları kesin olarak garanti edilememektedir, fakat bu uygulama ile büyük oranda başarı elde edilmektedir.

Dikilen bir kızlık zarının dikildiği başkaları tarafından anlaşılır mı?
Ameliyatın yapıldığı sadece uzman doktor tarafından anlaşılabilir, bunun dışında herhangi biri tarafından anlaşılamaz.

İşlem Sonrasında Dikişlerin Alınmasına Gerekli mi?
Ameliyatta kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından dikiş almaya gerek olmaz.

Ameliyatın yapılması cinsel ilişki miktarına bağlı mıdır ?
Bağlı değildir, birden fazla çocuk doğurmuş kadınlarda dahi kızlık zarı tamir edilebilir.

Kızlık zarı birden fazla kez dikilebilir mi?
Evet , kişide kızlık zarı defalarca dahi tamir edilebilinir.

Lazer teknolojisi kızlık zarı onarımında kullanılabilir mi?
Lazerin temel görevi ameliyatlar esnasında yakma ve kesme işlemini sağlamaktır. Medikal estetik ve tıbbi lazerlerin bu operasyonda kullanılma imkanı bulunmamaktadır. Lazerle kesilen dokular dikilmesine gerek kalmayan dokular olup bu tür uygulamalarda dokunun tekrar eski haline getirilmesini imkansız kılar.

Uygulama sonrasında Nelere Dikkat Edilmesi Gereklidir ?
Özel bir şey gerektirmez ilk bir kaç gün uzman hekimin tavsiyelerine uyulması gereklidir, ortalama 2 gün sonrasında duş alınmasında sakınca yoktur. Kızlık zarı dikiminden sonra ne kadar süre sızıntı, kanama olur? Ameliyat kalıcı flep yöntemi ile yapılmışsa, sonrasında 1-2 hafta arasında devam eden miktarı giderek azalan, rengi kırmızıdan pembeye ve sarıya dönen bir sızıntı olacaktır. Bu sızıntı dikişlere bir zarar vermez, yapılan ameliyatı bozmaz. Geçici onarımda ise sadece 1-3 gün arasında bir sızıntı olacaktır.

Kızlık zarı dikiminden sonra spor ne zaman yapılabilir?
Kalıcı flep ile kızlık zarı dikimi ameliyatından sonra iyileşme 5-7 günde tamamlanmaktadır. Dolayısıyla bu süre içinde spor yapılmaz. Hafif sporlar 1 haftadan itibaren başlayabilir, ağır sporlar ise 1 aydan sonra yapılmalıdır. Gelecekte herhangi bir zorlamayla yeni oluşmuş kızlık zarı bozulmayacaktır.

Kızlık zarı dikimi 2018 fiyatı – ücreti neye göre değişir?
Kızlık zarı dikim ücretleri 2018 fiyatları kalıcı kızlık zarı dikimi, geçici kızlık zarı dikimi, ameliyatın lokal anestezi sedasyon anestezisi altında olması, yapan doktorun tercihine göre değişmektedir. Himenoplasti ameliyatı devlet ve özel sigortalar tarafından karşılanmaz.

 

Bakire olan ve Bakire olmayan vajinası farklı mıdır ?

Bakire olan ve olmayan bir kızın vajinası farklı mıdır? Bu fark nasıl alaşılabilir? gibi sorulardır. Bazen adli nedenlerle de bu tür bir muayene talep edilebilmektedir.

Cinsel ilişkiye girenlerde vajina faklı mıdır?
Öncelikle şunu belirtmek gerekirki ilk cinsel ilişki ile yırtılan ve kanayan kısım vajina değildir, sadece kızlık zarı yani himendir. Kızlık zarı esnek olan bir kızın ilk cinsel ilişkisinde ve sonraki iilişkilerinde hiçbir yırtılma ve kanama olmayabilir. Bu durumda, kızlık zarı esnek olan ve yırtılmamış bir kızın kızlık zarının ve vajinasının doktor muayenesinde bile daha önce ilişkiye girip girmediği anlaşılamaz. Vajina çok esnek bir doku olduğu için ilişki sırasında esneyerek genişlese de ilişkiden sonra eski haline gelir. Vajina darlığı veya genişliği her kızda farklıdır ve muayene ile bir vajinanın geniş veya dar olduğuna karar vermek her zaman mümkün değildir. Bazen çok kere cinsel ilişkide bulunmuş bir kadında bile vajina dar olabilmektedir.

Doğum yapanlarda vajina farklı mıdır?
Çok sayıda normal doğum yapmış bir kadının vajinası bazen normalden daha geniş olabilmekte ve bakire bir kızın vajinasından farklı görünebilmektedir ancak bu fark bazen 1 hattta 2 doğum yapan kadınlarda bile belli olmayabilir. Yani bazen bir hatta iki doğum yapmış bir kadının bakire olmadığı vajinasından değil, ancak kızlık zarındaki yırtıktan anlaşılabilir

Bu nedenle bu ve benzeri konularda merakı ve endişesi olan hastaların, hasta yakınlarının doktora veya sağlık personeline kızın bakirelik durumu, cinsel ilişkide bulunup bulunmadığı gibi konularda net bilgi alabilmek amacıyla baskı yapması gereksizdir, bu yazının amacı da bu durumu vurgulamaktır. Bu tür durumlar bazen doktor muayenesinde bile net ayırt edilemez. Eğer adli bir durum söz konusu ise ve durumun net olarak aydınlatılması gerekiyorsa savcılık kadın hastalıkları ve doğum uzmanından veya adli tıp uzmanıdan resmi yazı ile muayene talep eder.

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri

(Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi – Geçici Kızlık Zarı Dikimi)

 • Geçici Kızlık Zarı Dikimi (Himenoplasti):

 1. Genellikle düğünden en erken 7-10 gün öncesine kadar yapılabilir. Burada daha önceden yırtılmış kızlık zarının yeniden onarılması söz konusudur. Yırtılan kısımlar yeniden karşı karşıya getirilerek yeniden dikilir. Eğer kısa süre içinde bir beraberlik olmazsa kullanılan iplikler ten rengindedir ve kendi kendine yaklaşık 20 günde emilir. Kızlık zarı dikilmeden önceki haline gelir.
 2. Bu nedenle cinsel birliktelik uzun bir zaman sonra yaşanacaksa kalıcı kızlık zarı dikimi işlemi önerilir. Dikişler dışarıdan görülmeyecek şekilde konulur.
 • Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi (Himenoplasti):

 1. Kalıcı kızlık zarı dikimi bu işin uzmanları tarafından vajina dokusundan 4 kat flep tekniği ile yeni bir kızlık zarı oluşturulması ile yapılır. Günler aylar hatta yıllar sonra bile birliktelik söz konusu olduğunda kanama oluşur. Muayenehane ortamlarında hijyene dikkat edilmesi oluşabilecek komplikasyonları ortadan kaldırır.
 2. Kızlık zarı dikimi işleminden hemen sonra normal hayata devam edebilirsiniz. Yatak istirahatine gerek yoktur. Bir hafta süre ile doktorun uygun gördüğü antibiyotik ve ağrı kesiciyi, gerekirse lokal antisptiği ve pomad kullanılmalı daha sonra da kontrole gelinmelidir. Bu arada zorlayıcı hareketlerde bulunmamalı, vajina girişi hiçbir şekilde kurcalanmamalıdır. Kalıcı kızlık zarı dikimi güvenilir bir ameliyattır. Çok hafif yanma ve şişlik, ödem oluşursa da birkaç gün içinde geçecektir. Operasyon sonrasında pek ağrı duyulmaz.
 3. Eğer genel anestezi ile yapılırsa en geç 1 saat içinde hasta evine ve işine gidebilir. Yatması gerekmez. Normal hayatına devam edebilir. Eğer kişi genel anestezi ile yapılmasını isteniyorsa en az 4-5 saat su da dahil içilmemesi ve yemek yenilmemesi gerekmektedir. Sigara da içilmemelidir. Aksi takdirde anestezinin etkisinde uyurken yenilen ve içilen gıdalar hastanın akciğerlerine kaçarak ciddi hayati komplikasyonlara neden olabilir. Yemek yeme işlemi operasyondan yaklaşık 20 – 30 dakika sonra yapılabilir.
 4. Ancak kızlık zarı dikimi işlemi lokal anestezi ile yapılacaksa aç olunmasına gerek yoktur. Anestezik madde kızlık zarı ve vajina girişine zerk edilerek yapılır. Kişi yalnızca anestezi sırasında iğnenin ilk batışını hisseder ve sonrasında ise ağrı yada acı duymaz. Hasta kızlık zarı dikimi işlemin boyunca uyanık olur ve doktorla iletişim kurabilir.

İlk İlişki ve Kızlık Zarı Kanaması

Kızlık zarı vajina girişini kısmen kapayan, oldukça ince bir zardır. Adet kanı oradan akacaktır. Kızlık zarı aralığı kiminde çok küçük, kiminde nispeten geniş olur. Kimi kızlık zarı oldukça kalın, kimisi ipinceciktir. Ne var ki kızlık zarı elastik bir dokuda olduğu için zardaki aralık, kas gevşetmesi ile ya da penisin zorlamasıyla genişleyebilir. Aralık, penisin zorlamasıyla genişlerse, bu durum biraz kanamaya ve geçici bir ağrıya neden olur, ama vajinanın kendisi herhangi bir zarar görmez.

İlk İlişkide Kanama Olmaması;

İlk cinsel ilişkide kanamanın olmaması, kültürümüzde ve diğer bazı kültürlerde kadının bakire olmadığının bir kanıtı olarak kabul edilmektedir. Bu çok büyük bir yanılgıdır. Her kadının anatomik yapısı birbirinden farklıdır ve kızlık zarı bazı kadınlarda o kadar esnektir ki, penis içeriye girdiğinde ve özellikle de vajina giriş bölgesi yeterince kayganlaşmışsa kızlık zarı yırtılmadan kalır. Bu duruma her 100 genç kızdan birinde ve belki daha fazlasında rastlanabilir. Bazı kadınlarda da kızlık zarının üzerinde yer alan damar yapıları çok az olduğundan, zar yırtılmasına rağmen gözle görülebilen bir kanama gerçekleşmeyebilir. Bazı durumlarda ilk cinsel birleşme birinci denemede ve sonraki birkaç denemede gerçekleştirilemeyebilir. Bunun en sık görülen nedeni sanıldığı gibi kızlık zarının kalın olması değildir. En sık görülen neden, genç kadının kendini cinsel ilişkiye hazır hissetmemesidir. Bu durumda kadın kendini gevşetmeyecek, vajinanın girişinde yer alan güçlü kaslar kasılı kalacak ve vajina giriş bölgesinde yeterince kayganlık sağlanamayacağından penisin vajinanın girişinde yer alan kas ve kızlık zarı engelini aşması zor olacaktır. Erkek böyle bir durumda genç kadının canının yandığını hissettiğinde belli bir süre sonra girişimden vazgeçecektir. Ender görülen bir neden de kızlık zarının gerçekten kalın olmasıdır. Jinekoloji kliniğine “ilk ilişkiyi başaramama” nedeniyle başvuran kadınların bir kısmının özgeçmişinde arka arkaya yapılan ilişki girişimleri sonuçsuz kalmıştır ve muayenesinde de gerçekten kızlık zarı kalındır. Bu durumlarda bazen ufak bir cerrahi müdahale ile kızlık zarının doktor tarafından açılması gerekebilir.

İlk Gece Kanaması Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarının yırtılması esnasında bazen yırtık kızlık zarından vajinaya doğru genişleyebilir. “Deflorasyon kanaması” (deflorasyon kızlık zarının yırtılması anlamına gelen bir kelimedir) olarak adlandırılan bu durum hemen her zaman ön sevişmenin yetersiz olduğu, kadının kendini yeterince hazır hissetmediği bir zamanda, erkeğin “sert hareketlerle” cinsel ilişki denemesinde bulunmasından kaynaklanır. Çoğu durumda erkek kadının ağrı duymasına duyarsız bir şekilde girişimi sürdürmüş ve “yırtık” olması gerekenden daha büyük olmuştur.

Normalde kızlık zarı bozulduğunda kanama en geç yarım saatte durur. Geniş bir yırtık oluştuğunda ise ya hemen başlayan şiddetli bir kanama veya ilişki bitmesine rağmen uzun bir süre devam eden bir kanama söz konusudur. Yapılan jinekolojik muayenede yırtığın yeri tespit edildikten sonra lokal anestezi veya geniş yırtıklarda genel anesteziyle yırtık onarılarak kanama durdurulur.

Kanama miktarı fazla değilse, her ilişkide oluşan kanama kısa süreliyse endişelenecek bir durum yoktur. İlk ilişkiden sonra kanamadan korkarak ilişkiden kaçınmanın anlamı yoktur. İstenildiği kadar ilişkiye girilebilir. Oluşan kanama aşırı değilse endişelenmeye gerek yoktur.

Başarılı bir “İlk Gece” için kadının yapması gereken, eşine hazır olduğu veya henüz hazır olmadığı mesajını net olarak verebilmesi, ön sevişme aşamasının kontrolünü kendi eline almasıdır. Erkek ise kadının kendisinden farklı olan doğasını kabul etmeli, bir kadının cinsel ilişkiye hazır olmasının erkekten daha uzun sürdüğü gerçeğini göz önünde bulundurmalıdır. Daha sonraki ilişkilerin aynası olabilecek bu ilk ilişkide erkek, kadının gevşemesi ve rahatlaması için elinden geleni yapmalı, sabırlı olmalıdır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi ve Geçici Kızlık Zarı Dikimi Arasında Farklar Nelerdir?

 1. Geçici dikim, cinsel ilişkiden 4-5 gün önce, kalıcı kızlık zarı dikimi ise ilişkiden en az 6 hafta önce yapılır.
 2. Geçici kızlık zarı dikimi nispeten kolay bir yöntemdir, kalıcı dikimde bir miktar ağrı olabilir.
 3. Kalıcı kızlık zarı dikimi 25-30 dakika sürer. Geçici kızlık zarı dikimi 0-15 dakika sürmektedir.
 4. Kalıcı kızlık zarı dikimi daha çok sedasyontipi anestezi yöntemi tercih edilir. Geçici kızlık zarı tamirinde genellikle lokal anestezi tercih edilir.
 5. Kalıcı yöntemde hasta ilişki öncesi kontrole çağırılır. Geçici kızlık zarı dikiminde hastanın ilişki öncesi kontrole gelmesine gerek yoktur.
 6. Geçici dikim esnasında vajinal daraltma operasyonu yapılmaz ama kalıcı kızlık zarı tamiri esnasında vajina daraltma operasyonu yapılabilir.
 7. Geçici kızlık zarı dikimi, kalıcı kızlık zarı dikimine nazaran kullanılan malzemeden kaynaklı fiyat olarak daha ucuzdur.
 8. Geçici yöntem, düğün öncesi yapılan acil bir onarım iken kalıcı kızlık zarı dikimi ömür boyu ilişkiye girene kadar sürer.

Kızlık zarı dikimiden sonra nelere dikkat edilmelidir ?

 • Öncelikle işlemi yapan doktorun önerilerine uymak son derece önemlidir. Doktorun çağırdığı zamanlardaki kontrollerinize kesinlikle gelmelisiniz. Aynı şekilde doktorunuzun önerdiği ilaçları (antibiyotik, ağrı kesiciler) mutlaka kullanmalısınız. Kızlık zarı dikiminde Flep yöntemi uygulanan kişilerde işlem sonrası ilk 2 hafta bir miktar lekelenme tarzı kanama, sonrasında da iplerin erime sıvısı olarak sarımsı bir akıntı olabilir. Kalıcı yöntemle kızlık zarı dikimi ilk 1 ay – 6 hafta bacakların çok açılacağı spor aktiviteleri yapılmamalı, ata bisiklete veya motosiklete binilmemeli, havuz veya denize girilmemeli, kabız olmamaya dikkat edilmelidir. Banyo hemen ertesi gün yapılabilir ancak yine duş ayakta yapılmalı 1 ay boyunca küvete girilmemelidir. Doktorunuz uygun gördü ise duşta bir atiseptik solüsyon veya genital şampuan kullanabilirsiniz.
 • Mümkün olduğunca lifli gıda tüketip bol sıvı tüketerek kabız olmamaya dikkat etmelisiniz. Doku iyileşmesini hızlandırmak ve genel vücut direncinizi iyileştirmek için beslenmenize de dikkat etmenizi öneriyoruz.
 • Kızlık zarı tamirinde esas olan ve doğrusu kızlık zarı kalıcı dikimidir. Yani kısa süreli değil aylar sonra da cinsel ilişki olsa kanama işareti alınabilir. Bu yöntem de flep ile tamir veya dikim denilen yöntem uygulanır kızlık zarının olduğu bölgeden kaldırılan ince bir zar gibi mukoza dokusu ile vajina giriş kanalı daraltılır.
 • Herhangi bir yara izi yada dikiş izi kalmaz. Dikişler kendiliğinden eridiği için dikiş almayı gerektirmez kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrası normal hayata hemen dönülebilir. Pansuman ya da özel bakım uygulanmaz ağrı olmaz. Banyo ve tuvalet ihtiyaçları giderilebilir.
 • Kızlık zarı dikilerek onarılabilir, burada başarı yırtığın oluş zamanına ve dokuların vereceği cevaba bağlıdır. Kızlık zarının dikiminde esas amaç zarı eski anatomik yapısına kavuşturmak ve cinsel birleşme esnasında kanamanın meydana gelmesini sağlamaktır. Kızlık zarı dikimi cinsel ilişki sayısı ve ilişkinin ne zaman olduğu farketmeksizin yapılabilir, hatta doğum yapmışlara bile uygulanabilmektedir.

Kızlık Zarı Çeşitleri ve Şekilleri Nelerdir ?

Kızlık zarı vajina girişini tamamen kapatmaz, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların dışarıya akmasını sağlayan bir delik bulunur. Bu deliğin şekli ve yapısı hymen türlerinin belirlenmesinde kullanılır. Kızlık zarının şekllleri, kalınlığı ve elastikiyeti kişiler arasında büyük farklılıklar gösterir.

Anüler Himen (Yuvarlak halka): Yuvarlak halka olup ortasında yine halka şeklinde bir delik bulunur. Ortadaki delik çok büyükse penisin geçişine rağmen zar yırtılamayabilir. Bu durumda “hymen duhule müsait” denir. Halk arasında ise “esnek zar” tabiri kullanılır. En sıklıkla görülen hymen şeklidir(%60-95 oranında).

Kresentrik Himen (Yarımay): Kresentrik Himen (Yarımay) Kızlık zarı şekli “yarımay” dır. Üst kısımda zar daha incedir veya hiç yokken arka kısımda belirgindir. Görülme sıklığı %3.5 ile %20 arasında değişmektedir. Bu tür zarlar genelde ilişki sırasında yırtılmaz.

Septalı Himen (Ara bölmeli): Orta kısmında boşluğu bölen, “zara ait ara bir doku parçası” vardır. Görülme sıklığı %1.5-5 arasındadır.

Kribriform himen (Çok delikli, kalburumsu): Hymenin ortasında tek değil birden fazla delik vardır. Bu görüntüsü ile kızlık zarı şekli adeta bir “kalbura” benzer. Görülme sıklığı %1’den daha azdır.

İmperfore himen (Deliksiz) (Patolojik tip): Ortasında delik yoktur ve “vajina girişi tamamen kapalı”dır. Bu zara sahip kızlar hiç adet kanaması görmezler.

Normal şekilde gerçekleşen kanama vücut dışına atılamaz ve hymen arkasında vajina içinde birikir. Oldukça ağrılı bir durumdur ve mutlaka cerrahi bir işlemle açılması gerekir. “Hymen Imperforatus” da denir.

Mikroperfore himen (Küçük delikli): Zarın ortasındaki delik çok küçüktür. Adet kanaması olur ancak oldukça ağrılıdır. Bazen cerrahi müdahale ile açılması gerekebilir.

Multipar himen (Doğum yapmışlarda bulunan): Normal doğum yapmış kadınlarda kızlık zarı doğuma bağlı yırtılır ve geriye kalan kısımlar “karinkül (hymen artığı)” olarak adlandırılır.

Sık görülen kızlık zarları;

 • Halka şeklindeki kızlık zarı: Döl yolu ağzını muntazam bir şekilde daraltan ortasında yuvarlak bir deliği olan zardır. Bu en sık rastlanan çeşididir.
 • Yarım ay biçimindeki kızlık zarı: Adeta bir yarım ay görünümündedir. Oldukça sık görülür.
 • Dudak şeklinde kızlık zarı: Ortasında yukarıdan aşağıya dar bir yarık bulunan kızlık zarıdır.

Seyrek görülen kızlık zarları;

 • Deliksiz kızlık zarı: Vajinanın ağzını tümüyle kaplar.
 • Kalbur zar: Bu tür kızlık zarı oldukça nadirdir. Zar üzerinde farklı boyutlarda delikler bulunur.
 • Köprülü kızlık zarı: Bu tür kızlık zarında iki delik vardır. Bu iki deliğin ortasında bir köprüyü andıran bir mukoza bulunur.
  Şekil dışında kızlık zarları deliğin ve serbest kenarın karakteri, zarın kalınlığı ve mukavemetine göre de sınıflandırılabilir.

Kızlık zarı genelde ilk ilişki, yabancı cisim veya muayenede ile yırtılır. İlk cinsel ilişki esnasında hymen ortasındaki delik penis çapından küçük olduğu için halka şeklindeki zar bir kaç yerden yırtılır ve az miktarda kanama meydana gelir. Bu yırtıklar birkaç gün içinde nedbeleşir ve bir daha kanama olmaz. Çok nadiren ilk ilişkiyi takip eden bir kaç ilişki sırasında da kanama görülebilir.

Kızlık zarı ne işe yarar?

Bilinen herhangi bir fonksiyonu yoktur. Zarın bozulmamış olması kadının cinsel ilişkiye girmediğini gösterir ancak bozulmuş olması mutlaka cinsel ilişkiye girmiştir anlamına gelmez. İlişki dışında bir sürü sebeple ya da yaratılış olarak kızlık zarı tam olmayabilir.

Kızlık zarının bozulması belirtisi nedir?

İlk cinsel ilişkide penisin vajina içerisine girmesi sonrası oluşan kanama zarın bozulduğunun en kesin göstergesidir, zarın kalın olduğu durumlarda yırtılan bölge daha çok damarlı olacağı için kanama daha fazla olur. İnce yapıda kızlık zarında ise açık pembe reklisürüntü şeklindedir.

Kızlık zarının esnekliği

Bazı kızlık zarları çok kalın ve sert olur ve cinsel birleşmeye müsaade etmez. Bunun tedavisi jinekolojik müdahale ile olur. Bazıları ise adeta lastik gibi genişleyerek penisin geçmesine müsaade eder ve cinsel birleşmede yırtılmazlar. Günümüzde ameliyat teknikleri kazara yırtılmış kızlık zarlarının onarılmasına imkan vermektedir. Kızlık zarı bozulmadan da gebeliğe neden olmaktadır.

Kızlık zarı kanaması adet kanaması ile karışır mı ?

İlk ilişki adete yakın veya adet bitimi olmuş ise kanama kızlık zarı yırtılmasına mı , adete mi bağlı karıştırmak mümkündür. Vajinal kanama süreklilik gösterirken kızlık zarı kanaması ise kısa sürelidir, tanı jinekolojik muayene ile netleştirilebilir.

Kanama rengi nasıldır?

Kızlık zarı kanamasının rengi genellikle açık pembe, sürüntü şeklidedir, ancak kalın bir kızlık zarı koyu kırmızı renkli ve yoğun şekilde de olabilir.

Kızlık zarı yırtıldıktan sonra havuza veya denize girilebilir mi ?

Eğer kızlık zarı yırtılmasına bağlı kanam çok değilse evet denize veya havuza girilebilir. Kanama yoğun ise (birkaç pet dolduracak kadar) yaklaşık 3-5 gün havuza veya denize girmemek uygun olur, aynı şekilde ilişkiye de ara vermek gerekir.

Vajinal tampon kullanmak kızlık zarıma zarar verir mi ?

Yapısı itibari ile vajinal tampon ıslanınca hacmi 2-3 katına çıkacağı için çıkartırken kızlık zarının serbest kenarlarını zedeleyerek zara zarar verebilir.

Üzerinde kıyafet varken kızlık zarım bozulur mu ?

Kızlık zarı vajinanın 1-2 cm içerisinde olduğu için giyinikken olan sevişmelerde yırtılma ihtimali çok düşüktür, herhangi bir kanama , dışgenital bölgedeki zedelenmeleri düşündürür. Yine de en net cevabı jinekolog verecektir.

Anal ve oral sex ile kızlık zarı bozulur mu ?

Hayır, bu yöntemlerde kızlık zarı bozulmaz.

İlk kez ne zaman cinsel ilişkiye girdiğim belli olur mu ?

İlk kez cinsel ilişkiye giren kişilerde oluşan kızlık zarı yırtılması 7 güne kadar muayene olunursa anlaşılır, bir haftayı geçen yırtılmalarda üzerinden yıllar geçmiş bile olsa ne zaman ilişki olduğu anlaşılmaz.

Önceden kaç kişiyle ve kaç kez cinsel ilişkiye girildiği belli olur mu?

Kızlık zarı bir defa yırtıldıktan sonra kaç kişiyle veya kaç defa cinsel ilişkiye girildiği tespit edilemez.

Kızlık zarını kişi kendisi veya sevgilisi muayene edebilir mi ?

Uygun koşullar oluşturmak oldukça zor olsa da uygun ışık ve ayna ile küçük dudakları yanlara doğru çekerek, vajinayı gevşetip, ıkınma hareketi yaparsa zar hakkında az çok bilgiye sahip olunabilir, anca yine de tam bir bilgiyi yalızca jinekolog verecektir. Yine uygun şartların sağlanması ile partneri de zarı görebilir.

Bakirelik bozulduğunda mutlaka kanama olur mu?

Hayır. Bazı durumlarda kızlıkta yırtık meydana gelmesine rağmen hiç kanama olmayabilir. Özellikle yırtık damarsız bir bölgeden geçmişse kişide kanama olmayacaktır.

Vajinal kanama olması kızlık zarının yırtıldığını mı gösterir?

Hayır. Bazı durumlarda kızlık zarı bozulmaz ancak dış kısımlarda yırtık ya da sıyrık olabilir ve buralardan kanamalar görülebilir.

Kızlık zarı ilişki dışında başka bir yolla bozulabilir mi?

Kızlık zarı genelde vajina içine giren ve genişliği hymen ortasındaki halkadan daha büyük olan cisimler ile de yırtılabilir. Ancak nadiren ata ya da bisiklete binme, bacakları çok açmayı gerektiren bale gibi aktiviteler, karete, tekvando gibi sporlar, kaza ve travmalar sonrasında da bozulabilir veya zedelenebilir.

Kızlık zarı sürtünme ile bozulur mu?

Kızlık zarı sürtünme ile bozulmaz. Yalnızca içeriye yabancı bir madde sokulması, vajinaya darbe alınması veya penisin girmesi ile yırtılma olmaktadır.

Mastürbasyon kızlık zarına zarar verir mi?

Hayır. Vajina içine bir şey sokmaya denenmediği taktirde, dıştan mastürbasyon kızlığa zarar vermez.

Kızlık zarı kendi kendine iyileşir mi?

Hayır. Bir kez zedelenen kızlık zarı daha sonra hiç ilişki olmasa bile kendi kendini onarmaz.

Bir kişinin bakire olup olmadığı yapılan kan testi, ultrason, MR veya Bilgisayarlı Tomografi ile anlaşılabilir mi?

Hayır. Tüm bu yöntemlerle anlaşılmaz. Yalnızca deneyimli bir jinekolog tarafından yapılan jinekolojik muayene ile anlaşılabilir. 18 yaşından küçük kişilerde bekaret raporu için anne ve babanın rızasının alınması şartı bulunmaktadır.

Kızlık zarı bozulmadan muayene ya da kürtaj yapılabilir mi?

Evet. Zar yapısı uygun olan yani açıklığı geniş olan kişilerde hymen yapısına zarar vermeden “spekulum incelemesi” hatta kürtaj dahi yapılabilir.

Kızlık Zarı Tamiri Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

Kızlık zarı onarımı operasyonlarından sonra;

 • 2 gün duş almamak
 • 2 günden sonra 1 hafta süre ile çok sıcak su ile duş yapmamak ve ayakta yıkanmak önemlidir.
 • Vajina bölgesi temiz tutulmalı, yumuşak çamaşırlar tercih edilmeli
 • Bol bol sıvı gıdalar tercih edilerek bağırsaklar yumuşak tutulmalı.
 • Operasyon alanının çabuk iyileşebilmesi için, derinin kendi kendisini onarması için önemli olan protein ve vitaminler bolca tüketilmelidir.
 • Ayaklar sıcak tutulmalıdır.
 • Genital bölgeyi zorlayan sporlar yapılmamalıdır.
 • Yukarıda sıralanan maddelere 5 – 8 gün dikkat edildikten sonra günlük rutinlere dönüş yapılabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Kanama Kesin Olur mu?

Uzman ellerde yapılan kızlık zarı ameliyatı sonrası kesinlikle kanama olur. Çift tabakalı flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi işlemleriyle kanamanın kesinliği tam olarak garanti altına alınmış olur.

Lazerle Kızlık Zarı Dikimi

Lazerle kızlık zarı dikimi flep yöntemiyle kızlık zarı dikiminin bir alt çeşididir. Flep alınma işlemi lazerle yapılır, bu sayede daha kolay ve yan dokuların daha az tahriş edildiği bir işlem yapılarak hasta konforu sağlanır. Lazerle Çift Tabakalı Flep Kızlık Zarı Dikimi yöntemiyle cinsel ilişki sırasında kanamanın gerçekleşmesi garanti altına alınmış olur. İkinci tabaka kanama bağlamında sigorta görevi görmüş olur.

Himenoplasti Nasıl Yapılır ?

Kızlık zarı tamiri 2 ayrı kalıcılık süresi için 2 ayrı yöntem ile yapılır. Bunlar,

Geçici ( düğün öncesi ) Kızlık Zarı Dikimi
Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi
Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır ?
Hymenoplasti, Kızlık Zarı Dikimi, Fiyatları, Geçici kızlık zarı onarımı, düğün öncesi kızlık zarı dikimi olarakta adlandırılmaktadır. Geçici kızlık zarı onarımı girilecek olan cinsel ilişkiden 1 hafta önce yapılmalıdır. Daha önce yapılan geçici kızlık zarı onarımları cinsel ilişkiye girilmeden önce işlevini yitirebilir.

Bu operasyonda;

Hasta genelde lokal anestezi ile hissizleştirilir. Fakat hasta yapılan işlemden çekiniyorsa ve sağlık durumu genel anestezi için uygunsa, genel anestezi uygulaması da yapılabilir.
Hasta özel bir pozisyonda muayene koltuğuna oturtulur ve dış dudaklar, iç dudaklar kenara itilerek kızlık zarı denilen hymen dokusu özel bir ameliyat ipi ile dikilir.
İpler kendiliğinden eriyebilen özelliğe sahip olduğu için ikinci bir operasyon ile alınması gerekmez.
Operasyon, yaklaşık olarak 30 dakika kadar sürmektedir ve hasta işlemden sonra evine dönebilir. Hastanın operasyon geçirdiğini belli edecek herhangi bir yan etki işlemlerden sonra söz konusu değildir.

Geçici kızlık zarı onarımından sonra dokunun 1 hafta içinde iyileşmesi beklenmelidir. Bu süreden sonra yaşanılan ilk cinsel birliktelikte bekarette olduğu gibi zar sıyrılmakta ve kan gelmektedir.

Kalıcı Kızlık Zarı Onarımı

Bu operasyonda, vajinadan alınan bir doku ile yeni, canlı bir hymen yaratılır ve gerekli yere dikilir. Bu işlemde de lokal anestezi uygulanır fakat hastanın isteğine ve sağlık durmuna göre genel anestezi de uygulanabilir.

 • Hastanın kendi vajinasından doku alınır.
 • Kızlık zarı yerine bu doku ile bir zar duvarı oluşturulur.
 • İşlem ortalama olarak 30 dakika sürmektedir.
 • Bu yöntem ile yapılan hymenoplasti operasyonu, geçici zar onarımı gibi 1 hafta ile sınırlı bir kalıcılık sağlamaz. Girilecek olan cinsel ilişki ne zaman ise o zamana kadar varlığını sürdürür.
 • Yaşanan ilk cinsel birleşmede bozularak kanama yaratır.
 • Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Tipleri
 • Hymenoplasti, Kızlık Zarı Dikimi, Fiyatları, İstanbulKalıcı kızlık zarı dikimi iki yöntemle yapılabilir; flep yöntemiyle ve mikrocerrahi yöntemiyle. Flep kızlık zarı dikimi, vajinanın iç kısmından alınan flep dokusunun vajinanın diğer duvarına tutturulmasıyla bir köprü oluşturularak yapılır. Mikrocerrahi Yöntemiyle kızlık zarı dikimi yönteminde ise; bozulan kızlık zarı parçalarının yeniden birleştirilmesi ile kızlık zarı tamiri yapılmış olur. Mikrocerrahi yöntemi ile kızlık zarı dikimine tüm hastalar uygun değildir. Kızlık zarı yapısı kalın olan hastalarda mikrocerrahi yöntemi tercih edilebilir. Bu konuda en doğru kararı muayene sonrası doktorunuz alacaktır.

 

Kızlık Zarı Dikimi Hakkında 

Kızlık zarı dikimi ne şekilde yapılmaktadır?

 • Kızlık zarı dikimleri en sık olarak iki şekilde yapılmaktadır: Uzun süreli ve Kısa süreli onarımlar.
 • Uzun süreli onarımlar şu an için evlilik düşüncesi olmayan veya çok uzun bir süre sonrasında evliliği düşünecek olan kişilerde yapılmaktadır.
 • Kısa süreli onarımlar ise evliliği (veya cinselliği) bir hafta içinde gerçekleşecek kişilere uygulanmaktadır.
 • Kısa ve uzun süreli kızlık zarı onarımlarında uygulanılan teknikler birbirinden tamamen farklıdır.

Uzun süreli kızlık zarı dikimi nasıl yapılmaktadır?

Uzun süreli kızlık zarı dikim ameliyatları “flep yöntemi” olarak da bilinmektedir. Flep yönteminde uygulanan işlem vajina alt duvardan çıkarılan doku parçasının vajina yan duvarına dikilmesi işlemidir.

Böylelikle vajinal giriş daralmakta ve cinsel penetrasyon sırasında asılı bulunan doku parçasının delinmesi kızlık zarının yırtılması ile eşdeğer bir durum oluşturarak kan gelmesi sağlanmaktadır.

Flep operasyonları kaç dakika sürer?
Uzun vadeli işlemlerden olan flep operasyonları çoğunlukla lokal anestezi altında (bölgesel uyuşturma ile) yapılmakta ve ortalama olarak 20-25 dakika kadar sürmektedir.

Flep operasyonları ağrılı bir işlem midir?
Hayır. İşlem sırasında ve işlem sonrasında hastalar hiçbir ağrı çekmezler. Hatta operasyon sonrasında hastalar normal hayatlarına aynı şekilde devam edebilmektedirler.

Kısa süreli kızlık zarı onarımı ne zaman yapılmaktadır?
Kısa süreli onarımlar daha çok evlilik tarihi belli olan ve kısa bir zaman diliminde evlenecek olan bayanlar için uygundur.

Kısa süreli onarımlar evlenmeden (veya cinsel ilişkiden) bir hafta öncesinden itibaren yapılabilmektedir. Yani, evlenmeden 7 gün öncesi ile bir gün öncesi süre zarfı aralığında yapılmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

Kısa süreli kızlık dikim operasyonunun evlenmeden 7 günden daha önce yapılması ise önerilmez. Çünkü bu durumda başarı şansı düşmektedir.

Kısa süreli kızlık zarı onarımı nasıl yapılmaktadır?
Kısa süreli onarımda vajina içine atılan dikişler ile vajina ağzı daraltılmakta ve bu şekilde ilişki ile birlikte kanamanın gelmesi sağlanmaktadır.

İşlem genellikle lokal anestezi eşliğinde yani bölgesel uyuşturma ile yapılmakta ve ortalama olarak 10-15 dakikalık bir süreyi kapsamaktadır.

Kısa süreli kızlık zarı onarımı ağrılı bir işlem midir?
Hayır. İşlem sırasında hastalar hiçbir ağrı duymazlar ve operasyon sonrasında normal hayatlarına rahatlıkla devam edebilirler. Hafif bir gerginlik hissinin olması ise normaldir.

Kızlık zarı dikiminde “mikrocerrahi yöntemi” nedir?
Kızlık zarı yırtığı ile ilk 48 saat içinde jinekoloğa başvuran hastalara eğer kızlık zarı yapısı da uygun ise mikrocerrahi tekniği uygulanabilir.

Bu durumda yırtık olan kızlık zarı kenarları uç uca getirilerek dikilmektedir. Başarı şansı jinekolog hekimin deneyimine bağlı olduğu kadar vajina içinde enfeksion varlığı ile de ilişkilidir.

Vajina içinde enfeksiyona sahip bayanlarda kızlık zarına atılan dikişler enfeksion kapabilmekte ve böylelikle operasyonun başarı şansı düşmektedir.

Hangi anestezi yöntemi tercih edilmektedir?
Tüm operasyon yöntemleri çok rahatlıkla lokal anestezi altında yani hastanın bilinci tamamen açık iken bölgesel uyuşturma yolu ile yapılabilmektedir.

Ancak dileyen hastalar genel anestezi yöntemi ile hafif ve yüzeyel bir uyku ile ameliyat olabilmektedirler.

Kızlık zarı dikiminde başarı şansı nelere bağlıdır?
Kızlık zarı operasyonunun başarısında en önemli faktör işlemi gerçekleştiren cerrahın bilgi ve tecrübesidir. Ayrıca kişinin vajinal enfeksiyon kaptırmaması, hijyenine dikkat etmesi, operasyon sonrasında hekim tarafından yapılması istenilen durumlara dikkat etmesi son derece önemlidir.
Kızlık zarı dikimi için şehir dışından gelen hastaların aynı gün içinde yola çıkmalarında ve banyo yapmalarında ise bir sakınca bulunmamaktadır.

Kızlık zarı dikimi ameliyatlarındaki başarı oranı hekimin tecrübesi ile orantılı olarak %100’lere ulaşabilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi İle Aynı Seansta Vajina Daraltma

HastalarıKızlık Zarı Dikimi İle Aynı Seansta Vajina Daraltma

Hastalarımızın en çok merak ettiği konuların başında ise kızlık zarı dikimi ile aynı seansta vajina daraltma işlemi yapılıp yapılamayacağıdır. Teknolojide ki son gelişmelere bağlı olarak lazer cihazların genitak estetik uygulamalarda kullanılmaya başlanması ile bu arık mümkün olmaktadır. Her iki yöntemle de birlikte aynı seansta 15-20 dakika gibi ek bir sürede kesi ve dikiş olmaksızın lazerle cerrahi müdahaleye gerek olmaksızın vajina daraltma, vajina beyazlatma gibi işlemlerde yapılabilmektedir.mızın en çok merak ettiği konuların başında ise kızlık zarı dikimi ile aynı seansta vajina daraltma işlemi yapılıp yapılamayacağıdır.

Teknolojide ki son gelişmelere bağlı olarak lazer cihazların genitak estetik uygulamalarda kullanılmaya başlanması ile bu arık mümkün olmaktadır. Her iki yöntemle de birlikte aynı seansta 15-20 dakika gibi ek bir sürede kesi ve dikiş olmaksızın lazerle cerrahi müdahaleye gerek olmaksızın vajina daraltma, vajina beyazlatma gibi işlemlerde yapılabilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi İle Aynı Seansta Vajina Daraltma

Hastalarımızın en çok merak ettiği konuların başında ise kızlık zarı dikimi ile aynı seansta vajina daraltma işlemi yapılıp yapılamayacağıdır. Teknolojide ki son gelişmelere bağlı olarak lazer cihazların genitak estetik uygulamalarda kullanılmaya başlanması ile bu arık mümkün olmaktadır. Her iki yöntemle de birlikte aynı seansta 15-20 dakika gibi ek bir sürede kesi ve dikiş olmaksızın lazerle cerrahi müdahaleye gerek olmaksızın vajina daraltma, vajina beyazlatma gibi işlemlerde yapılabilmektedir.