7/24 Randevu ve sorularınız için arayabilirsiniz : 0 (232) 000 0 000

İZMİR VAJİNA BEYAZLATMA – VAJİNAL RENK AÇMA

Vajina Beyazlatma Nedir ? Nasıl Yapılır ? Genital Bölge Renk Açma Mümkünmüdür ? Vajina Kararması Nedir ?

Kadın genital bölgede en sık gerçekleştirilen estetik uygulamalardan biri vajina beyazlatma uygulamasıdır. Alanında uzman ve tecrübeli doktorların uyguladığı vajina beyazlatma işlemi lazer teknolojisi ile gerçekleştirilmektedir. Birçok cilt probleminin tedavisinde ve estetik operasyonlarda kullanılan lazer teknolojisi vajina beyazlatma işleminde de başarılı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Genital bölgede birtakım nedenler ile renk deformasyonu meydana gelmektedir.

Bu nedenler ile kadınların genital bölgelerinin renginde kararma, koyulaşma ve esmerleşme gibi problemler yaşanmaktadır. Bu durum birçok kadında özgüven problemi açığa çıkarmakta ve cinsel yaşamlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Günümüzde birçok kadın bu nedenler ile vajina beyazlatma uygulamalarına başvurmaktadır.

Vajinada Neden Renk Değişimi Olur?

 • Vajina bölgesinde renk değişimi yaşanmasının nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir;
 • İleri yaş
 • Genetik faktörler
 • Birtakım cilt hastalıkları
 • Birtakım ilaç kullanımları
 • Gebelik
 • İdeal kilonun üzerinde olma
 • Dar kıyafetler tercih etmek
 • Sağlıksız iç çamaşırı kullanmak

Renk değişimi yaşandığında kadınların biroğ özgüven problemi yaşamauya başlamaktadır. Günümüzde vajina beyazlatma uygulaması genital estetik uygulamaları arasında çok sık tercih edilmektedir.

Vajina Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Vajina beyazlatma işlemi; kadın genital bölgede iç dudaklar, dış dudaklar, anal bölge, makad bölgesi ve vajina girişinde uygulanabilmektedir. Bu uygulama oldukça konforlu olmakla birlikte yaklaşık 15 – 20 dakika sürmektedir. Bu işlem öncesinde 3 gün boyunca herhangi bir vajina beyazlaştırıcı krem sürmek, tıraş uygulamak ve bronzlaşmak önerilmemektedir. Aynı zamanda uygulama sonrasında iyileşme sürecinde rahat ve bol çamaşır ile kıyafetlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Vajina beyazlatma uygulaması hastanın cilt tipi değerlendirildikten sonra lazer ayarı yapılarak gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir anestezi ya da lokal anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilen vajina beyazlatma işlemi ağrı ve acı hissine neden olmamaktadır. Cilt tipine göre seans sayıları değişebilmekle birlikte genellikle işlem 3 seansta gerçekleştirilebilmektedir.

Vajina Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde gerek internet ortamında gerekse piyasada vajina beyazlatmak amacı ile üretilen birçok kozmetik özellikli krem bulunmaktadır. Ancak bu kremlerin ya da losyonların her cilt tipine uygun olup olmadığı, herhangi bir alerjik reaksiyona neden olup olmayacağı ya da herhangi bir cilt problemine yol açıp açmayacağı tam anlamıyla bilinememekle birlikte başarılı sonuçlar verme oranı oldukça düşüktür. Aynı zamanda bu ürünler kalıcı beyazlık sağlamamaktadır. Bu nedenle doktorlar tarafından profesyonel bir şekilde ve tüm risk faktörleri değerlendirilerek ve önüne geçilerek uygulanan lazer yöntemi tercih edilmelidir.

Genital bölge neden kararır, koyulaşır, siyahlaşır?

Dış genital alana ‘vulva’ adı verilmektedir. Vulva zamanla yaşa ve hormonal değişimlere bağlı olarak esmerleşebilir. Buradaki esmerleşmedeki ana hormon estrojendir. Estrojen hormonu açısından zengin vulva dokusu, güneş ışınlarının UV etkisi altında koyulaşmaktadır.

Kadınların pek çoğu gebelik sırasında artan estrojen hormonları nedeni ile genital bölgelerindeki renk koyulaşmalarından şikayet etmektedir. Gebelik sonrasında da bu bölge kararmaları kalıcı olmaktadır. Özellikle esmer tenlilerde bu durum daha belirgindir.

Gebelik haricinde doğum kontrol hapı kullanımları, polikistik over sendromu, bazı hormonal sorunlar, bazı cilt hastalıkları da dış genital alanda esmerleşme, koyulaşma sebebidir. Ayrıca bazı kişilerde genetik yatkınlık da söz konusu olabilir.

Bazen de genital bölge epilasyonu amacıyla yapılan lazer uygulamaları sonrasında da genital bölgede renk artışı ortaya çıkabilmektedir. Genital alana verilen lazer ışığı cilt dokusundaki ‘melanin’ pigmentini aktive ederek bu bölgede esmerleşme yapabilir.

Karbondioksit lazer ile renk açma işlemi nasıl yapılır?

Karbondioksit lazerler ile yapılan renk açma tedavileri ortalama olarak 20-25 dakika sürer. İşlem öncesi lokal anestezik etkili krem kullanılması ağrı hissini oldukça azaltacaktır. Sedasyon anestezisi (hafif uyku) ihtiyacı nadiren gerekmektedir.

İşlem sırasında verilen lazer ışığı sayesinde cildin üstteki ‘epidermis’ tabakası soyularak alttan daha pembemsi ve parlak cild kısmı çıkmaktadır. Yani bir çeşit ‘peeling’ (cildi soyma) gerçekleşmektedir. Böylelikle genital bölge ağartma, beyazlatma sağlanabilmektedir.

Lazerle renk açma işlemi için genelde tek seans yeterlidir. Bazı durumlarda birden çok uygulama gerekli olabilir.

Etkinin daha net olarak görülebilmesi için bir aylık bekleme süresi vardır. İşlem ağrısızdır. Beyazlatma işleminden hemen sonra kişi işinin başına dönebilir.

Lazerle Vajina Beyazlatma

Lazerle vajina beyazlatma yöntemi sağlık açısından herhangi bir risk faktörü oluşturmayan estetik bir operasyondur. Aynı zamanda ağrı ve acı hissedilmemesi ve birkaç seans ile kısa sürede kalıcılık sağlayan bir uygulamadır. Uygulama öncesinde hastanın cilt tipi değerlendirilmekte ve planlama yapılarak uygulanmaktadır.

Lazerle Vajina Beyazlatma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Lazerle vajina beyazlatma uygulaması alanında uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu uygulama sonrasında dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır;

 • Doktor un önerdiği ilaç ve kremleri aksatmadan kullanmak
 • İç çamaşırı seçiminde özenli olmak
 • Genital hijyene önem vermek

 

Lazerle Genital Bölge Renk Açma

37 – Lazerle Genital Bölge Renk Açma Lazerle Genital Bölge Renk Açma
Kadınlarda değişik nedenlerle genital bölgede renk koyulaşması, siyahlaşma, esmerleşme ve genital kararma gibi can sıkıcı durumlar ortaya çıkabilmektedir. Son yıllarda uygulanan lazerle renk açma tedavileri ile kararmış, esmerleşmiş genital bölgeye beyazlatma, ağartma yapılabilmektedir. Genital bölgeye her ne kadar bazı kimyasal peeling ve diğer cilt soyma tedavileri uygulanabilse de lazerle genital bölge beyazlatma – ağartma işlemlerinin başarısı daha yüksektir.

Genital bölge renk açma – beyazlatma ‘labial whitening’ (vulvar whitening) olarak da bilinmektedir.

Lazerle renk açıcı işlemler hem iç dudaklara (labia minora – küçük dudaklar), hem de dış dudaklara (labia majora – büyük dudaklar) uygulanabilir. Hatta renk koyulaşmasının olduğu makad ve kasık çevresine de yapılabilmektedir.

Genital bölge neden esmerleşir, kararır? Genital bölge koyulaşmasındaki nedenler
Genital bölge esmerleşmesindeki en büyük etken bu dokudaki estrojen hormonu yoğunluğudur. Estrojen hormonu, güneş ışığı etkisiyle genital alanda renk koyulaşmasını sağlayan ‘melanosit’ hücrelerini harekete geçirmekte, melanosit (renk pigmenti) hücreleri de ‘melanin’ salgılayarak genital alada renk koyulaşmasına neden olmaktadır. Her ne kadar genital alan üstü tüyler ve giysilerle kaplı olsa da, güneşin ultraviyole ışınlarının bu bölgeye ulaşması son derece kolaydır.Diğer taraftan gebelik ve doğum kontrol hapları da kadınlarda artmış estrojen hormonu sayesinde genital alanda esmerleşme, renk koyulaşmasına neden olabilir.İlerleyen yaş da genital bölgede esmerleşme nedenidir.Genital bölge epilasyonu da genital alanda renk koyulaşması yapabilir.

Polikistik over sendromu , böbrek üstü bezlerinin fazla çalışması (cushing hastalığı), kullanılan bazı hormon ilaçları, bu bölgeye sürülen bazı ilaçlar, kremler, bu bölgeye yapılan bazı cerrahi işlemler ve ailesel yatkınlık da genital bölge renk koyulaşmasındaki diğer sebepler arasındadır.

Genital bölge renk koyulaşmasının ne tür zararı vardır?
Bu durumun fiziksel olarak herhangi bir zararı yoktur. Psikolojik rahatsızlıklar ve estetik görünüm kaygıları haricinde hiçbir sıkıntı oluşmamaktadır. Bu ameliyatı tercih eden kadınlardaki en büyük neden estetik kaygılardır. Çünkü kadınların çoğu kendilerini eski durumları veya diğer kadınların genital bölgeleri ile kıyaslamaktadır. Aslında her türlü estetik kaygılardaki düşünce birbirine benzerdir: ‘İnsanlar kıyaslayarak düşünür ve yaşarlar’.

Genital bölge rengi nasıl açılır?
Genital bölgeye uygulanan kremler, cilt soyucu işlemler ve kimyasal peeling ile asit uygulamaları ‘epidermis’ adı verilen cildin üst katmanının dökülmesi sağlanarak, cilde belli bir süreyle parlaklık kazandırılabilir. Ancak hiç birinde sonuçlar kalıcı olmaz. Diğer taraftan bu tür uygulamaların genital alan cilt dokusu üzerine zararlı etkileri de olabilir.

Fraksiyone karbondioksit lazerle renk açma işlemlerinde uygulanan lazer ışığı cildin daha alt katmanlarına kadar iner, bu nedenle etkinliği ve kalıcılığı daha fazladır.

Lazerle Genital Bölge Renk Açma Nasıl Yapılır?
Genital estetikte ne tür lazerler kullanılır?
Pek çok lazer türü olsa da genital alan estetiğinde kullanılan iki çeşit lazer vardır. Genital alana estetik amaçlı; fraksiyone karbondioksit (CO2) lazerler ve fraksiyone erbium yag (Er: Yag) lazerler uygulanmaktadır.

Lazerle genital renk açma işlemi zararlı mıdır?
Hayır. Lazer ışığının cilde penetrasyonu (nüfuzu) birkaç milimetredir. Derine inmez. Bu uygulamanın adet düzenine, yumurtalıklar veya rahme kesinlikle zararı yoktur. Cinsel hazzı da etkilemez.

Lazerle genital renk açma nasıl yapılır?
Öncelikle genital bölgede esmerleşen, koyulaşan, kararan alanlar belirlenir. Daha sonra kişi cildine ve kararmanın derecesine göre lazerin ayarları yapılır. Uygulama genelde 15-20 dakika sürer. Uygulama ile lazerle cilt bölgesindeki melanin pigmenti yıkıma uğratılır. Bu şekilde renk açılması gerçekleşmektedir.

Uygulamanın etkisi ne zaman başlar?
İşlem yapıldıktan sonra etkinliğin başlaması 1 ay kadar sonra olmaktadır.

İşlem ağrılı mıdır?
Hayır. İşlem öncesi genital alana uygulanan anestezik kremler sayesinde işlem sırasında hissedilen ağrı yok denecek kadar azdır. Ancak ağrıya çok fazla duyarlı olan kişilerde, işlem sırasında sedasyon anestezisi (hafif uyku verici anestezi) ile rahatlatma da sağlanabilir.

İşlemin herhangi bir riski var mı?
Lazerle genital renk açma işlemlerinin her hangi bir risk yoktur.

Kimlere uygulanabilir?
Genital alanda renk koyulaşma sorunu yaşayan, 18 yaşından büyük ve hamile olmayan herkese uygulanabilir.

İşlem sonrası nelere dikkat etmek gerek?
İşlem sonrası genital alanda kızarma, daha sonrasında da cildin soyulması sırasında geçici kararma olabilir. Alttan çıkan yeni ve canlı cilt dokusundaki renk daha açık olacaktır. Nadiren işlem sonrası hafif düzeyde su toplanması da olabilir. İşlemden sonra doktorunuzun vereceği krem ve ilaçları kullanmanız sizi rahatlatacaktır. İşlemden hemen sonra işinizin başına dönmenizde de bir sakınca yoktur. Solaryuma girmeniz veya güneşlenmeniz ise önerilmez.

İşlem sonrası cinsel ilişki ne zaman gerçekleşebilir?
İşlem sonrası aşırı duyarlılık veya su toplanması gibi sorunlar yoksa, birkaç gün sonra ilişki gerçekleşebilir.

İşlemin tekrar edilmesi gerekli mi?
Genelde tek bir uygulama yeterlidir. Kişinin cilt yapısı ve koyulaşmasına da bağlı olarak bazı durumlarda birden çok uygulama da gerekebilir.

Karbondioksit lazerler başka amaçlarla da kullanılabilir mi?
Evet. Karbondioksit lazerler genital bölge renk açma, genital bölgeye dolgunluk sağlama ve vajina daraltma– vajina yenileme haricinde; yüz cildini soyma ve gençleştirme, ciltteki lekelerin açılması, çil tedavisi, kesi (faça) izlerinin silinmesi – azaltılması, et benlerinin yok edilmesi, ameliyat izlerinin silinmesi, ergenlik döneminden kalan akne izlerinin tedavisinde de yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Lazerle genital bölge beyazlatma uygulamasının fiyatı nedir? Lazer işlem maliyetleri
Lazerle genital bölge beyazlatma –ağartma işleminin fiyatı, alınan ücretler merkezler arası farklılıklar arz edebilir. Uygulama alanın genişliği de ücretlendirmede önemli olabilir. Lazer uygulama ücretlerinde son yıllarda genel bir düşme de vardır. Lazer uygulama fiyatları, maliyeti konusunda detaylar için merkezle görüşmenizde fayda olacaktır.

Vajina Beyazlatma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Vajina Beyazlatma Ne demektir?

Vajina bölgesi çeşitli nedenler ile renk deiğişimine uğrayabilmektedir. Günümüz teknik imkanları ve araştırmalarının farklı edavi yöntemlerini açığa çıkarmasının bir sonucu olarak renk değişimine uğrayan ve deformasyon yaşayan hastalara vajina beyazlatma işlemi uygulanabilmektedir.

Vajina Beyazlatma İşlemine Neden İhtiyaç Duyulur?

Vajina beyazlatma işlemine ihtiyaç duyulmasının nedenleri;

 • İleri yaş
 • genetik faktörler
 • ideal kilonun üzerinde olma
 • bölgenin çeşitli enfeksiyonlara maruz kalması
 • doğum sonrası deformasyonları
 • yanlış iç çamaşırı seçimi

Vajina Beyazlatma İşlemi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vajina beyazlatma işlemi oldukça konforlu bir şekilde uygulanmaktadır. Ancak tıp alanındaki her uygulamada olduğu gibi vajina beyazlatma uygulamasında da birtakım risk faktörleri bulunmaktadır. Bu nedenle işlem sonrasında doktorun önerilerine eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır.

Vajina Beyazlatma İşlemi Riskli midir?

Vajina beyazlatma işleminin risk faktörlerinden uzak bir şekilde uygulanabilmesi için doktor seçimi büyük önem taşımaktadır.