7/24 Randevu ve sorularınız için arayabilirsiniz : 0 (232) 343 0 100

BAKİRELİK TESTİ

Bekaret Testi

Bekaret testi nedir, Bekaret testi tabiri sıklıkla kızlık zarı muayenesi için kullanılan bir isimlendirmedir. Yapılan işlem aslında bir test değil hymen muayenesi dir. Günümüzde bir çok kişi değişik sebepler ile kadın doğum uzmanlarına bekaret testi yani kızlık muayenesi için başvurmaktadırlar.

Bekaret testi nasıl yapılır, acılı ağrılı bir işlem midir. Bekaret testi yani kızlık muayenesi kadın doğum uzmanı yani jinekolog tarafından yapılan bir muayene şeklidir.Göz ile bakılarak yapılır. Ağrılı ve acılı bir işelm değildir. Bakirelik testi muayenesi hymen kızlık zarına zarar vermez.

Bekaret testi nerede yapılır kime başvurmak gerekir. Bekaret testi, kızlık zarı muayenesi jinekolog tarafından yapılan basit görsel bir muayene şeklidir.

Bekaret testi raporu almak mümkün müdür. Kızlık raporu veya bakaret testi raporu örneği ancak resmi bir kurumdan veya adli tabip uzmanından alınabilmektedir.

Bekaret testi fiyatı ücreti nedir.Genelde jinekolojik muayene fiyatı dışında fazladan bir ücret talep edilmez.

 

HYMEN ZARI NASIL KONTROL EDİLİR? BEKARET TESTİ!

Bekaret testi toplumda kızlık zarı muayenesi olarak bilinir. Söylemek gerek ki bekaret testi aslında adı gibi bir test şekli değil bir muayene şeklidir. Bekaret testinde en doğru sonucu verecek kontrol şekli Hymen muayenesidir. Bekaret testini sizlere madde madde anlatalım.

 • – Öncelikle bekaret testini bir kişi gerçekleştiremez. En az iki kişi olunmalıdır.
 • – Düz bir zemin üzerinde klitorisin ve vajina deliğinin etrafındaki dudaklar açılır. Bu dudaklara iç dudaklar ismi verilmektedir. Az önce sözünü ettiğimiz dudaklar dış dudaklar olarak nitelendirilmiştir.
 • Labium minus denilen dudaklar aralandıktan sonra vajina deliği hassas bir şekilde üst taraftan tutarak yukarı doğru kaldırılır.
 • – Bu süreç tamamlandıktan sonra (kızlık zarı muayenesi) bekaret testi yapılan kişiden ıkınması istenir. Ikınmasının nedeni tamamen doğaldır. Çünkü kızlık zarı bazı kadınlarda daha geri de olabilir. Ikınma esnasında kızlık zarı vajina deliğine doğru esner. Böylece daha net sonuçlar ortaya konulmaktadır.
 • – Belirginleşen kızlık zarı hiçbir şekilde dokunulmadan ya da müdahale edilmeden kontrol edilir. Gözünüz eğer sümüklü bir yapıyı seçebiliyorsa kişinin bekareti bozulmamış kızlık zarı delinmemiş demektir.

Bekaret testinde kızlık zarı dışarıdan görülebilir. Ancak bunu tek kişi yapamaz. Yapmaya kalksa bile aldığı sonuçlar kesin ve net olmaz. Bu nedenle kızlık zarı muayenesi yalnızca alanında uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir.

Bekaret testinde acı veya ağrı duyulmaz. Tabi söylemekte fayda var ki evde bekaret testi yapmak sağlıklı bir işlem değildir. Bu işlemi doktorda yaptırmak çok daha sağlıklıdır. Bunun yanı sıra eğer resmi bir belge gerekliyse bunu sadece kadın doğum uzmanı, adli tıp uzmanı ve jinekologlar gerçekleştirebilir.

Bekaret testinde verilen belge sadece verildiği an için geçerlidir. Bir dakika sonrasında bile bir geçerliliği yoktur.

Kızlık zarı doğuştan gelen ve vajinada bulunan bir perde olarak adlandırılmaktadır. Latince ismi “Hymen” olan kızlık zarı geçmişten bugüne kadar bir çok araştırmaya konu olmuştur. Kızlık zarı hakkında yapılan araştırmalar genellikle ‘’kızlık zarı ne işe yarar?’’ , ‘’ kızlık zarı nedir?’’ gibi konular ile ön plana çıkmaktadır.

Yapılan araştırmalar kızlık zarının kesin nedenini ortaya koyamasa da birçok araştırmacıyı vajina ve yumurtalıkları mikroplardan ve dışarıdan gelebilecek enfeksiyon türlerinden koruduğuna inandırmıştır. Kızlık zarı veya bekaret duvarı her kızda farklı büyüklükte farklı genişlikte ve farklı şekilde olabilir.

BEKARET TESTİ NASIL YAPILIR? EVDE KIZLIK ZARI MUAYENESİ YAPMAK!

Hymen zarı nasıl kontrol edilir?

Kızlık zarı nedir?

Bekaret muayenesi ve kızlık zarı dikimi

Kızlık zarının yapısı nasıldır?

Kızlık zarının görevi nedir?

Bekaret testi nasıl yapılır?

Evde kızlık zarı testi nasıl yapılır?

KIZLIK ZARI NEDİR? BEKARET MUAYENESİ VE KIZLIK ZARI DİKİMİ

 • Yırtılan kızlık zarı bilindiği gibi kızlık zarı dikimi operasyonları ile eski işlevine geri döndürülebiliyor. Geçmişte kızlık halkası, bekaret ve kızlık perdesi olarak da adlandırılan kızlık zarı Vajina ( Döl yolu ) girişinde bulunan ve Vajina dudaklarının 1-2 cm ilerisinde olduğu bilinen mukoza kıvamında, genellikle 1-2 mm kalınlığı olan dokumsu bir yapıdır.
 • Kızlık zarı bazı kadınlarda 2-3 cm geride olabilir. Bu doktorlar tarafından normal olarak karşılanmıştır. Her ne kadar isminde zar denildiğinden dolayı bir zar gibi düşünülse de aslında kızlık zarı, Hymen zarımsı bir yapıda değil kişiye göre farklılık gösteren bir esneme payına sahip dokunsu bir yapıdır.
 • Kızlık zarını altı kesilmiş bir şişeye geçirilen balon olarak düşünebiliriz. Gergin ve esnek olan kızlık zarının yapısını ince bir kağıt gibi hayal etmeniz konuyu kavramanıza yardımcı olacaktır. Ancak insanların evrim süresince neden böyle bir zar mevcut, cevabı hala muammadır.
 • Anne karnında rahim içi embriyo dönemindeki kız çocuklarında, 7-12. Hafta arasında oluştuğu bilinen kızlık zarı, milyonda bir ihtimal dahi olsa kızlık zarı oluşmama durumları da mevcuttur.
 • Yapay kızlık zarı hakkında bilgi almak için ilgili makalemize tıklayarak gidebilirsiniz.

KIZLIK ZARININ YAPISI NASILDIR?
Her ne kadar adından dolayı zar gibi bir yapı sanılsa da aslında kızlık zarı ağız içerisinde mukoza yapısına benzer bir dokudadır. Mukoza yapısı nedir? Diye düşünebilirsiniz.

 1. Mukoza yapısı sümüksü bir yapıdır. Yoğun sümüklü yapısını bir salyangoza benzetebilirsiniz. Genellikle küçük deliklere sahip olan kızlık zarı dokusu içerdiği ince kılcal damarlar nedeni ile ilk ilişki sırasında hafif bir kanamaya sebep olmaktadır. Bu kanama bir kaç damla kırmızı renkte olabilir.
 2. Birçok erkek ve kadın birey kızlık zarının vajinanın tam içerisinde olduğunu düşünmektedir. Bu yüzden tam bir ilişki olmadan kızlık zarının yırtılmayacağını düşünmektedirler fakat bu bilinenin aksine yanlış bir bilgidir.
 3. Kızlık zarı araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre hassas bir yapıdadır ve sürtünme yolu gibi çeşitli eylemlerle işlevini kaybedip yırtılabilir.
 4. Kızlık zarı tamamen vajinayı kapatmamaktadır. Tamamen kapalı olan kızlık zarlarına profesyonel doktor eşliğinde cerrahi uygulamalar yapılmaktadır. Bunun sebebi adet kanamasında akıntının dışarı akmasını sağlayacak delikler burada hayati bir öneme sahiptir.
 5. Kızlık zarının birçok çeşidi ve tipi bulunmaktadır. Kızlık zarı tamiri, kızlık zarı diktirme gibi tıbbi müdahaleler ise günümüzde basit ve kısa süre içerisinde çözümlenebilmektedir.

KIZLIK ZARININ GÖREVİ NEDİR?

Bilindiği kadarıyla kızlık zarının herhangi bir görevi yoktur fakat birçok araştırmacı kızlık zarının vajinayı (döl yolunu) bakteri ve benzeri virüslerden korumak amacıyla bulunduğunu düşünmektedir. Adli tıpta ise birçok vakayı ortaya çıkarmakta kızlık zarından faydalanıldığı bilinmektedir.

BEKARET TESTİ NASIL YAPILIR?
Bekaret testi bilindiği kadarı ile iki farklı şekilde yapmaktadır. Bunlardan ilki kadın doğum uzmanı bir doktordan randevu alınarak muayene olunur. Muayene sonucu vajina girişinde kızlık zarı oluşumu mevcutsa yada tahrip olup zedelenmişse bu muayene sonucu belli olmaktadır.

Kızlık zarının bir çok çeşidi ve tipi olduğu için evde muayene gibi konular genellikle sağlıklı bulunmamaktadır. Bilindiği gibi kızlık zarı hassas olacağı gibi düşük ihtimaller gereği tamamen esnek bir yapıda olabilir. Bilindiği üzere esnek kızlık zarı ilişki sırasında genellikle yırtılmamaktadır ve hamileliği bile önlemektedir.