7/24 Randevu ve sorularınız için arayabilirsiniz : 0 (232) 343 0 100

GENİTAL ESTETİK NEDİR

GENİTAL ESTETİK

Dış genital organlarda uygulanan estetik işlemler:

Labioplasti: Küçük dudakların küçültülmesi
Labium majuslar: Büyük dudakların dolgunlaştırılması

İç genital organlarda uygulanan estetik işlemler:

Hymenoplasti: Kızlık zarı onarımı
Vajinoplasti: Vajinanın daraltılması

Labioplasti- Küçük Dudak Estetiği

Bazı durumlarda, cinsel organa ait bir parça olan küçük dudaklar uzun ve büyüktür. Özellikle zayıf olan kadınlarda bu durum daha çok göze çarpar. Dar pantolon ve mayodan görülebilen dudaklar, kadının kıyafet ve giysi tercihlerinin kısıtlanmasına yol açar. Labioplasti, sayesinde uygulanan başarılı vajina estetiği de bu sorunları giderir.

Labioplasti nasıl gerçekleştirilir?
Küçük dudaklar uyuşturulur. Ardından da iç dudaklar dış dudakların arasından fazla sarkmayacak ve eşit olacak biçimde küçültülür. Kendiliğinden eriyecek dikişler ile labioplasti işlemi tamamlanır.

Küçük dudakların küçültülme operasyonu sınırlı uyuşturma altında yapılır. Bu işlem yaklaşık olarak 30 dakikada tamamlanır. Ameliyat ardından hastalar, kısa süre sonra evlerine dönebilirler. Ameliyat sonrası ağrı kesici ve antibiyotik kullanılır. Hasta, ertesi gün işine dönebilir. Dikişlerin düşmesi ardından cinsel hayata geri dönülebilir.

Büyük dudakların dolgunlaştırılması işlemi

Büyük dudaklar kadınların bazılarında buruşuk ve sarkık olabilmektedir. Bu duruma yol açan genetik bir özellik olabilir. Bunun dışında 30 yaş ve üzeri olup zayıf olmak da bu soruna yol açabilir. Normalde, dış dudakların yeterli dolgunlukta olması ve küçük dudakları örtmesi gerekir.

Uygulama nasıl yapılır?
Uygulanacak olan yağ enjeksiyonu ameliyathane koşullarında lokal ya da genel anestezi ile yapılmaktadır. Çoğunlukla karın bölgesinden temin edilen yağ dokusu büyük dudaklara enjekte edilir. Hasta, hastanede birkaç saat dinlenir. Ardından arzu ederse evine dönebilir. Bu uygulama ardından pansuman ya da dikiş alınmaz.

Kızlık zarı tamiri nasıl uygulanır?
Hasta bakımından psikolojik boyutu ağır bir uygulamadır. Bu sebeple hasta genel anestezi altında bu ameliyatı gerçekleştirmek isteyebilir.

Ancak lokal anestezi ile uygulanabilir. İşlem yaklaşık olarak 30 dakikada tamamlanır.

Uygulama ardından hasta biraz dinlenir. Ardından ise günlük hayatına ve iş hayatına geri dönebilir. Yalnızca 2 gün boyunca ped kullanması önerilir. Operasyonun yapıldığı gün duş alınabilir.

Tamir edilmiş kızlık zarı tekrar dikilebilir mi?
Kızlık zarı parçaları yerinde ise, yeniden tamiri mümkündür.

Vajinoplasti- Vajen daraltma kimlere uygulanır?
Vajen daraltma operasyonları yaygın olarak normal doğum yapmış olan kadınlarda vajen kaslarının gevşemesi sonucunda cinsel ilişki sırasında vajinanın yeterli kavrama sağlayamaması ve vajinadan ses gelmesi sebebiyle cinsel ilişkinin kötü etkilenmesi hasebiyle uygulanır. Kadının yaptığı doğum sayısı arttıkça, bu sorun daha da belirgin bir hal alır. Yaşın ilerlemesi ile beraber idrar kaçırma, kalın bağırsağın sarkması, rahim sarkması gibi sorunlar yaşanabilir.

Vajen genişliğini tespit etmek için, bir kadının vajinasına 2 parmağını yerleştirmesi yeterlidir. Şayet parmaklar sıkılamıyor ve kavranamıyorsa vajen genişliğinden bahsedilebilir.

Vajen gevşemesine yol açan durumlar nelerdir?

  • Yapısal sebepler
  • Çok sayıda normal doğum yapmış olmak
  • Doğum yırtıkları
  • Müdahaleli, zor doğumlar
  • Doğum dikişlerinin mikrop kapması ya da açılması
  • İri bebek
  • Yaşın ilerlemesi

Vajen daraltma ameliyatı nasıl yapılır?
Çoğunlukla psikolojik açıdan genel anestezi altında yapılması daha fazla tercih edilir. Epidural anestezi ile de vajen daraltma operasyonu oldukça rahat bir şekilde tamamlanabilir. Operasyon, 30-45 dakikada tamamlanır. Yaygın olarak uygulanan yöntem vajinanın arka duvarından uygulanan daraltma girişimidir.

Vajen daraltma ardından cinsel ilişki
Uygulama ardından aynı gün hastaneden çıkıp eve gidilebilir. Vajina içine yerleştirilen tampon ertesi gün alınır. Bu işlem ardından pansuman yapılmaz. Dikiş alımına ihtiyaç yoktur. Dikişlerin kendiliğinden eriyen materyallerden seçilmesi önemlidir. Yalnızca verilen antibiyotiğin düzenli olarak kullanılmasına ve tuvalet temizliğine özen göstermek gerekir. 1-2 gün iç çamaşıra ped koyulabilir. Bu uygulamada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta 6 hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak durmaktır.

Ameliyat sonrası yaşanabilecek olumsuzluklar nelerdir?
Şayet 6 hafta boyunca cinsel perhiz yasağı yerine getirilirse, herhangi bir problem ile karşılaşılmaz. Erken cinsel ilişki sebebiyle, yara henüz iyileşmeden dokuya bası uygulanması yeniden genişlemesine yol açabilir.

Vajenin yeniden genişlemesini engellemek için yapılabilecek koruyucu tedaviler mevcut mudur?
Vücudumuzun her bölgesi için egzersizler vardır. Vajinanın da yeniden genişlemesini önlemek için kegel egzersizi adı verilen bir egzersiz yapılır.

Kegel egzersizleri vajina çevresindeki pelvis tabanı kaslarının sıkılıp bırakılmasıdır. Bu sayede güçlenen vajina kasları ile özellikle cinsel ilişki esnasındaki hazda artış olmaktadır. Bunun dışında kadının orgazm yaşaması kolaylaşmaktadır. Şayet kadının hafif idrar kaçırma sorunu mevcut ise, kegel egzersizleri sayesinde bu sorun giderilebilir.

Vajinal kasların az kullanılması, doğum yapmak ve hamilelik döneminde meydana gelen gevşeme, yıpranma ve menopoz sürecinde iken kasların kasılma yetisinde düşüş meydana gelir.

Kegel egzersizleri sayesinde kasların gücü ve sıkılığı sağlamlaştırılır. Bu sayede olabilecek cinsel ve üriner sorunları çözülebilir.

Yeniden vajen daraltma operasyonu uygulanabilir mi?
Şayet kadının vajeninde yeniden genişleme meydana gelmiş is, vajen daraltama ameliyatı yeniden uygulanabilir.

Vajina Estetiği Türleri Nelerdir?

Labioplasti – İç dudak estetiği
Cinsel estetik girişimleri çeşitleri türleri arasında yaygın olarak en çok talep gören estetik türü, iç dudak estetiğidir.
Çoğunlukla doğuştan meydana gelen ya da ergenlik çağı döneminde olması gerekenden uzun olan ya da sarkan veya genişleyen vajina iç dudakları, bu işlem sayesinde düzeltilerek daha estetik bir görüntü alır. Bir dudak bölümün diğerinden daha farklı yapıda ve boyutta olması sorunu da bu estetik işlem sayesinde tamir edilebilmektedir. Labioplasti işlemleri birçok yönden oldukça avantajlıdır. İlk olarak. İşlevsel olarak, psikolojik olarak ve hijyenik olarak kadının kendini daha iyi hissetmesini sağlar.

Bunun dışında labioplasti, yaygın olarak estetik kaygıların giderilmesi ile beraber cinsel hayatı da olumlu yönde etkiler. İşlem ardından kadınların cinsel haz konusunda da daha duyarlığı olduğu bildirilmektedir.

Aşırı katlamalı yapıya sahip küçük dudaklar, bölgenin aralarında toplanan akıntılar ve terlemeler gibi faktörlerle enfeksiyona daha açık hale gelir. Meydana gelen bakteriyel ve mantar enfeksiyonları özellikle sıcak havalarda daha da artar. Bu sebeple hoş olmayan kokulara yol açılmış olur.

Bunun dışında biriken mikroorganizmalar vajina içerisine de ulaşabilir. Bu sebeple ciddi sorunlar meydana gelebilir. Labioplasti işlemlerinde genel anestezi ile hasta tamamen uyutulur.

Hasta özellikle genel anestezi istemiyor ise, duruma engel teşkil edebilecek bir sorun mevcut değilse, uzmanlar lokal anesteziyi de tercih edebilir.

İşleme başlamadan önce gerekli ön hazırlıklar yapılır. İlk olarak kadının nasıl bir estetik ihtiyacı olduğu belirlenir. Operasyon esnasında düzenli olmayan ve sarkık görünümde olan dudak bölümlerinin fazlalıkları alınır. Ardından estetik dikişler yapılır. Şayet ilgili alanlarda renk değişimi varsa, bu renklenmeler de tamir edilebilir. Ameliyat süresi ortalama olarak 45 dakikada tamamlanır. Kadın, operasyon ardından ağrı ya da acı duymaz. Sadece hastanede birkaç saat dinlendirilir. Ardından ise günlük hayatına geri dönebilir.

Kliteroplasti operasyonları
Vajina alanında mons pubis olarak tabir edilen tüylerle kaplı tümsekciğin alt bölümünde bulunan organa klitoris denilmektedir. Cilt altı yağ dokusunun içinde bulunan Y harfi şeklindeki erektil bir organ olarak tanımlanabilir. Klitoris, kadınlar için cinsel duyarlılığın en yüksek olduğu alandır. Esas işlevi orgazmın yaşanmasını sağlamaktır.
Çoğunlukla böbrek üstü bezlerinin salgıladığı hormonal çeşitli problemleri olan kişilerde klitoris büyümesi meydana gelir.

Bunların dışında genetik faktörler ve sık mastürbasyon neticesinde klitorisin fazla uyarılması da bu soruna yol açar. Kliteroplasti girişimleri ise deformasyonlar ve normalden daha büyük boyutlarda olan klitorisin cerrahi bir girişimlerle küçültülmesini sağlar. Bu ameliyat sayesinde klitoris doğal bir görünüme kavuşur. Kadınların bazılarında klitoris normal boyuttadır ancak cilt altındaki yağ dokusu sebebiyle daha büyük olarak görülebilir.

Klitoris ameliyatları ortalama olarak 30 – 45 dakikada tamamlanır. İlgili alana atılan estetik görünümlü dikişlerle de doğal görünüm sağlanır. Bu estetik girişim kimi zaman kanamaya yol açabilir.

Düzenli olarak bakımı yapılmaz ise enfeksiyon meydana gelebilir. Bunun dışında herhangi bir yan etkisi yoktur. Bunun dışında aşırı büyük olan klitorislerin cerrahi müdahale ile küçültülmesi cinsel hazzı olumsuz olarak etkileyebilir.

Epizyo Skarektomi – Doğum izlerinin düzeltilmesi operasyonu
Zor doğumlar geçirmiş olan kadınlarda, doğum sırasından bebeğin kafa kısmının daha kolay çıkması için vajinaya düzensiz biçimde kesiler atılabilir. Bu kesilerin düzeltilmesi için epizyo skarektomi uygulanır.

Vajinaya uygulanan kesilerin, doğum ardından dikkatle tamir edilmesi gerekir. Onarılmadığı durumlarda bölgede tam bir iyileşme meydana gelmez ve estetik kaygılara yol açacak görüntülere sebep olabilir. Bunun neticesinde cinsel ilişki aşamasında ağrı meydana gelir. Bu sebeple de cinsel ilişkiden uzaklaşma meydana gelebilir. Epizyo skarektomi operasyonu tek başına uygulanabilir.

Bunun dışında vajina daraltma operasyonlarıyla beraber de uygulanabilir. Bu operasyon çoğunlukla lokal anestezi altında yapılır. Operasyon çoğunlukla 30 dakikada tamamlanır. Doğumdan kalan görüntünün eski haline çevrilmesi ardından, ağrı ve kanama tölare edilebilecek kalibrededir. Operasyon ardından hastada vajinal bölgenin görüntüsü estetik bir duruma getirilmiş, cinsel ilişki aşamasında duyulan ağrı ve acı hissi de giderilmiş olur.

Vaginoplasti – Vajina daraltma operasyonları
Kadınlarda yaşın ilerlemesi, cinsel ilişkiye bağlı olarak, zor geçen doğumlar sebebiyle, kürtaj gibi eylemler kaynaklı olarak vajina zaman içerisinde genişleyebilir.

Genişleyen vajina, eski haline dönebilmesi ve sıkılığını kazanarak cinsel aktifliği geri kazanmak için vaginaplasti operasyonları başarılı şekilde gerçekleştirilmektedir. Vajinanın genişlemesi, cinsle ilişki aşamasında cinsel hazzın azalmasına yol açar. Cinsel haz, hem kadın için hem erkek için azalır. Bu sorun genellikle normal doğum yapmış olan kadınlarda görülmektedir.

Sezaryen yöntemiyle uygulanan doğumlarda bebek doğrudan rahim içerisinden alınır. Bu sebeple vajina herhangi bir şekilde bozulmaya uğramaz. Dış etkilerin dışında kalıtımsal olarak da vajinal genişleme meydana gelebilir.

Vajina darlığı operasyonları genel hatları ile hastanın özel isteğine de bağlı olarak lokal anestezi ile uygulanabilir. Bu işlem, yaklaşık olarak 40 dakikada tamamlanır. Estetik girişimin yapılması aşamasında vajinanın girişinden başlayarak, içerideki alan içeri doğru daraltılır. Atılmış olan dikişler estetik kaygılara yol açmaz.

Vajina daraltma operasyonu ardından pansumanlar, yarada herhangi bir enfeksiyona yol açılmaması için düzenli olarak yapılmalıdır. İşlem ardından birkaç hafta kabız olunmaması gerekir. Bu sebeple beslenme düzeni buna göre yapılmalıdır.

Operasyondan hemen sonra aralıklarla buz kompresi uygulanması oldukça önemlidir. Bu sayede ödem oluşması engellenir. Ortalama iki ay süresince cinsel perhiz yapılması gerekir. Yaranın iyileşmesini beklemeden cinsel ilişkide bulunmak, vajinanın genişlemesine yol açabilir.

Vajina daraltma operasyonu yapılmış kişilerin Kegel egzersizleri yapması da oldukça önemlidir.