7/24 Randevu ve sorularınız için arayabilirsiniz : 0 (232) 000 0 000

GENİTAL ESTETİK DOKTORU

GENİTAL ESTETİK

Vajinal estetik, vajina görüntüsünden memnun olmayan ve cinsel ilişkide çeşitli sorunlar yaşayan kadınlara uygulanabilen oldukça başarılı bir estetik girişimdir.

Estetik girişimler çoğunlukla estetik kaygılar için yapılır. Ancak vajinal estetiklerin esas amaçlarından biri cinsel açıdan yaşanan sorunları gidermektir. Cinsel ilişkinin daha kaliteli olması için uygulanan işlemler, hastaların kendilerini daha güvenli hissetmelerini sağlar.

Vajina estetiğinin yapıldığı durumlar nelerdir?
Vajinal genişlik
İç dudakların büyük olması, sarkık olması
Memelere yapılan estetik girişimler, yüze yapılan estetikler vajinaya da uygulanabilir. Şayet kişi vajinanın görüntüsünden memnun değilse,cinsel açıdan sorunlar yaşanıyor ise, cinsel ilişkinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi söz konusu olmaz. Bu sebeple de vajina estetiğine başvurulabilir.

Vajina estetiği sayesinde, kadın daha çok kendine güvenir, cinsel ilişki daha sağlıklı bir şekilde ilerler ve kaygılar azalır. Bu sebeple doktorunuza ve kendinize karşı dürüst olmalısınız. Vajina estetği ile sahip olduğunuzu düşündüğünü sorunların büyük bir kısmı başarıyla düzeltilebilmektedir.

Vajinal estetik neden uygulanır?
Kadınlarda doğum yaptıktan sonra vajinada meydana gelen esneme yani genişleme sebebiyle uygulanabilir.
Kadınların bazılarında doğumsal olarak küçük dudakların asimetrisi birbirinden farklı ise estetik operasyon yapılabilir.
Dış dudaklar oldukça büyük ise operasyon yapılabilir.
Yapılan zor doğumlar ve vajina dışına yapılan kesi nedeniyle, cinsel ilişkide sorunlar yaşanıyorsa, estetik operasyon yapılabilir.
İdrar kesesi ve rektumun anüsten önce son alanlarında sarkma mevcut ise, cinsel işlev sorunları ve idrar kaçırma problemleri meydana gelebilir. Bu sebeple de rahim sarkması söz konusu olabilir. Bu gibi sorunlar dolayısı ile vajinaya estetik uygulanabilir.

İç dudak küçültme operasyonu
Bu operasyonun diğer adı da Labioplastidir. İç dudaklarda meydana gelen sarkmalar, kadınların büyük kısmında estetik kaygılara yol açar. Bu sebeple de iç dudakların küçültülmesi için estetik girişimlere başvurulur. İç dudaklar vajina içerisinde kıvrımlı bir yapıya sahiptir. Her kadının vajina iç dudakları farklıdır. Kimi kadında bu iç dudaklar sarkarken, kimi kadında iç dudakların dışarı sarktığı görülmez. Şayet iç dudaklar çok büyük ise, taşma yapar ve hoş olmayan bir görüntüye sebep olur. İç dudak renginde çeşitli dönemlerde, çeşitli sebeplerle koyulaşma görülebilir. Bu durumda da vajina estetiği ile sorun çözülebilir.

İç dudaklar sarkarsa ne olur?
İç dudaklardaki büyüklük sarkmaya ve taşmaya yol açar. Dudakların birbirinden farklı boyutlarda olması, vajinanın nemli kalmasına yol açar. Bu sebeple de, vajinit ya da bartholin bezlerinde apseleşme meydana gelerek çeşitli problemler yaşanabilir.

Bazı durumlarda büyük olan iç dudaklar sebebiyle cinsel ilişkinin yaşanması zorlaşabilir. Bu da cinsel ilişki sırasında ağrı yaşanmasına yol açar. İç dudakların normal boyutta olması, vajinanın hijyeni için önemlidir. Ancak normalden büyük olan iç dudaklar bakterilere davetiye çıkarır bu sebeple de enfeksiyon gibi sorunlar yaşanabilir.

İç dudakların büyük olması; cinsel ilişkinin ağrılı olmasına, giyilen giysilerde kısıtlamaya, hijyen sorunlarına yol açar. Ancak yapılacak olan iç dudak operasyonları ile bu sorun düzeltilebilir.

İç dudakların görüntüsü neden değişir?
Kadınlarda ergenlik dönemi ardından meydana gelen hormonal farklılıklar, kadınlardan bazılarında iç dudaklarda sarkmalara, büyümelere ve kıvrımlara yol açabilir. Bunun dışında kronik enfeksiyonlar, iç dudaklarının yapısının ve renginin değişmesine de yol açabilir.

Labioplasti kimlere uygulanır?
Vajina görünüşünden memnun olmayan, yetişkin ve psikolojik olarak herhangi bir engeli olmayan her kadın bu ameliyatı olabilmektedir. Bakire olan kadınlara da uygulanabilir. Kızlık zarı vajinadan 3-4 cm içerdedir. Bu sebeple herhangi bir zarar görmez. Bu ameliyat, gebe kalmaya ya da çocuk doğurmaya engel teşkil etmez.

İç dudak küçültme operasyonu nasıl uygulanır?
İç dudak küçültme operasyonları ortamala olarak 30-40 dakikada tamamlanmaktadır. Operasyon için adet haftasının bittiği süre genellikle uygun görülür. Lokal anestezi ya da hafif genel anestezi ile hastane koşullarında uygulanır. Ameliyatın tamamlanması ardından herhangi bir ameliyat izi kalmaz. Hasta bir hafta boyunca dinlenir. Ardından ise günlük ve iş yaşantısına geri dönülebilir. Cinsel ilişki için ise 1 ay kadar beklemek gerekir.

Vajina daraltma operasyonları
Diğer bir adı Vajinoplasti olan ameliyat, çoğunlukla cinsel sorunların düzeltilmesi için yapılır. Cinsel açıdan yaşanan haz problemleri, vajina daraltma operasyonları sayesinde düzeltilebilmektedir. Vajina daraltma operasyonları 30 dakikada ve 1 saat arasında tamamlanan, lokal ya da genel anestezi altında yapılan ameliyatlardır.


Vajina daraltma ameliyatının avantajları nelerdir?

 • Vajina estetiği ile vajinanın görüntüsü ve şekli düzeltir. Bu sayede kadının özgüveni yerine gelir.
 • Gevşemiş vajen kaslarının işlevleri yeniden sağlanır.
 • Vajen kanalındaki gerginlik, direnç ve tonusun arttırılması sağlanır.
 • Vajen kanalında meydana getirilen gerginlik, kadın ve erkekte cinsel olarak alınan zevkin artmasına yardımcı olur.

Vajina neden genişler?
Normal doğum esnasında ortaya çıkabilecek vajinal yırtıklar, epizyotomi iyileşmesi aşamasında vajina yapısında ortaya çıkan sorunlar vajina genişlemesine yol açabilirler. Bunun dışında yaşın ilerlemesi ve doğumsal sebeplerle de vajina geniş olabilmektedir. Vajinal estetik sayesinde vajina genişlemesi ve şekil bozukluklarının neredeyse büyük bir kısmı tamir edilebilmektedir.

Vajina estetik operasyonları 18 yaşını doldurmuş, psikolojik herhangi bir sorunu olmayan her kadına yapılabilen bir operasyondur. Vajina estetiği yaptırmak için evli olma şartı aranmaz. Bakire olan kadınlar da vajina estetiği yaptırabilir. Kızlık zarı vajinanın 3-4 cm içerisinde bulunur, bu sebeple de vajina estetiği sebebiyle kızlık zarı bozulmaz.

Vajina daraltma operasyonu kimlere uygulanabilir?
Vajina daraltma operasyonları iki farklı hasta grubuna uygulanabilir.

Bunlardan ilki; doğum kesisinin hatalı uygulanması ve iyileşmemesi sebebiyle ortaya çıkan görsel ve fonksiyonel sebepler dolayısıyla vajina daraltma operasyonuna başvuran hasta grubudur.

Bu hasta grubunda estetik kaygılar ve cinsel açıdan yaşanan problemler mevcuttur.

İkinci hasta grubunda ise, vajina doğumsal sebeplerle ya da yapısal sebeplerle geniştir. Bu sebeple de cinsel açıdan çeşitli problemler ortaya çıkmaktadır. Estetik kaygı da mevcuttur. İki hasta grubunda da vajina daraltma operasyonu oldukça başarılı şekilde uygulanmaktadır.

Vaginoplasti yani vajinayı daraltma ameliyatları çoğunlukla:

 • bir ya da birden fazla normal doğum yapmış kadınlara,
 • zor doğumlar yapmış kadınlara,
 • iri bebek doğurma öyküsü olan kadınlara uygulanmaktadır.
 • henüz doğum yapmamış ancak doğumsal olarak vajinası geniş olan kadınlara da uygulanabilir.

Vajina genişliği sorunu genellikle:

 • penisi kavrayamama,
 • erkek cinsel organı hissedememe,
 • cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan bolluk hissi
 • hava çıkarma sesi gibi şikayetlere yol açar.

Vajina daraltma operasyonundaki esas amaç, vajinanın bol olan bölümünün cerrahi girişimle daraltılmasıdır. Bu amaçla, vajinanın altında bulunan bağ ve kas dokusu sıkıştırılır. Yaşı ilerlemiş olan kadınların ile kas ve bağ dokusu biraz daha zayıflamıştır. Bu sebeple de idrar kaçırma ya da rahim sarkması gibi sorunlar görülebilir. Bu gibi durumlarda ise kadınlarda vajinanın ön ve arka duvarında cerrahi girişimlerle düzeltme operasyonu uygulanır. Bu sayede idrar torbası ve bağırsağın vajen duvarına doğru bombeleşme problemi düzeltilmiş olur. Bu girişim lokal ya da genel anestezi ile uygulanabilir.

Vajen estetik operasyonların en yaygın olarak yapılanları ise:

 • Labioplasti: İç dudakların estetiği,
 • Klitoris tepesinin düzeltilmesi,
 • Vajinoplasti: Vajinanın daraltılma operasyonu
 • Perineoplasti: doğum kesisinin düzeltilmesi
 • Kızlık zarının dikilmesidir.

Labioplasti kimlere uygulanır?
Labioplasti yani iç dudakların küçültülmesi operasyonu, bu konuda estetik kaygı yaşayan herkese uygulanabilir. Hastanın 18 yaşını doldurmuş olması yeterlidir. Evli, bekar, bakire gibi şartlar aranmaz. İç dudak estetiği ameliyatının uygulanması için ergenlik döneminin tamamlanmış olması yeterli olacaktır. Bu operasyonlar, doğum yapan ya da yapmayan her kadına uygulanabilir. Cinsel ilişkide sorunlara yol açmayan bu ameliyat ardından, normal doğum dahi yapılabilir.

Vajina bölgesinde niçin bozukluklar meydana gelir?

 • Travmalar sebebiyle
 • Genetik etkenler sebebiyle
 • Çok sayıda doğum yapmış olmak sebebiyle
 • Yaşın ilerlemesi sebebiyle
 • Doğum aşamasında oluşan yırtıklar nedeniyle.
 • Vajina estetiği ameliyatı neden gereklidir?
 • Doğumdan sonra atılan dikişlerin hatalı olması
 • Yaşın ilerlemesi sebebiyle vajinal yapının bozulması
 • Fazla kilolu bebek dünyaya getirmek
 • Mastürbasyonun sık yapılması
 • Cinsel ilişki sıklığı
 • Doğumsal olarak vajinada olan şekil bozuklukları

Vajinal estetik kimlere uygulanır?

Vajina estetiği:

 • deformasyon ve yırtık problemlerinde,
 • Cinsel ilişkide haz alma sorunlarında,
 • Estetik kaygılarda,
 • İç ya da dış dudakların büyük olması sebebiyle,
 • Pubisin gereğinden fazla ortada olması sebepleriyle şikayeti olan kadınlara uygulanabilir.
 • Vajinal estetik ameliyatları için 18 yaşını doldurmuş olmak yeterlidir. 18-65 yaş arasında olan kadınlara vajinal estetik ameliyat uygulanabilir.