7/24 Randevu ve sorularınız için arayabilirsiniz : 0 (232) 000 0 000

VAJİNİSMUS TERAPİSİ

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ NASILDIR?

Vajinismus

Geçmişte yaşanmış veya duyulmuş olumsuz bir olayın, bilinçaltında büyüyerek ortaya çıkması ve eşe istemeden yansıtıldığı vajinismus sorunu %100 tedavi edilebilir bir sorundur. Sorun bilinçdışı istek ve şartlı refleks ile ortaya çıktığından, bu nedenleri ortadan kaldırmak için bilinçdışı süreçlerde zihinsel manevralar yapıp, yeni olumlu şartlı refleks arkları oluşturmak gerekir. Öncelikle, ilgi ve uzmanlık alanı vajinismus olan bir jinekolog-cinsel terapist tarafından çiftin cinsel öyküsü alınır ve ardından tam bir jinekolojik muayene yapılır.

Ancak vajinismus sorunu olan kadınların büyük çoğunluğu jinekolojik muayene olmak istemezler. Hatta muayene hakkında konuşmak bile, ilişki yaşandığı sırada olduğu gibi panik ve korkuya sebep olur.

Daha sonra bilinçaltındaki gereksiz korkuları yenmek için danışanları rahatlatacak, gevşetecek, heyecan ve korkularını yatıştıracak ruhsal bir ortam oluşturulması için cinsel terapiye geçilir. Çifte cesaretli olmaları, başaracaklarına inanmaları ve güvenerek sabırla beklemeleri konusunda telkinlerde bulunulur. Cinsel terapi sırasında çifte ayna tutma egzersizleri, idrar tutma egzersizleri, çatı kaslarını kasma ve gevşetme egzersizleri, parmak egzersizleri, çubuklarla aşk kaslarının eğitimi egzersizleri, sınırlı penis girişi egzersizleri, Kegel Egzersizleri*, “invivo duyarsızlaştırma”, “invitro duyarsızlaştırma” ve “pelvik taban rehabilitasyonu” gibi çalışmalar öğretilir.

Tedavinin birinci aşaması olan invivo duyarsızlaştırmada, hastanın kendi vücudunu tanıması için “dokunma, okşama ve parmak egzersizleri” yaparak, bir anlamda ilişki sırasında ortaya çıkan panik atağın bir benzerini yaşaması hedeflenir. İnvitro duyarsızlaştırma da ise benzer durum hastanın kendi parmağı ile değil plastik kanüller veya eşinin parmağı ile gerçekleştirilir. Her ikisinde de amaç; ilişki sırasında yaşanan panik atakla başa çıkmayı öğrenmek ve vajinanın genişleyebilen, esneyebilen bir organ olduğunu kişiye göstermektir. Bu duyarsızlaştırmaya paralel olarak hastanın pelvis kaslarını tanımasını ve onlara hakim olmasını sağlayan Kegel Egzersizleri de yapılır.

Tedavinin ikinci aşamasında ise ilişki öncesi ön sevişmenin uzun tutulması ve kadının iyice uyarılmasının üzerinde durulur. Cinsel terapistin uygun görmesi durumunda ilaç tedavisi de uygulanabilir. Cinsel terapi süresi hastalığın şiddetine göre birkaç seanstan 10-12 seansa kadar değişebilir.

 • Vajinismus ve Fantezi Modellemesi
  Cinsel terapi döneminde her gece yatakta, uyumadan önce, gözler kapalı bir şekilde eşle cinsel birliktelik hayal edilir. Buna “Fantezi Modellemesi” denir. Vajinismus tedavisinde hayalin gerçekmiş gibi yaşanması önemlidir.
 • Vajinismus ve Gevşeme Egzersizleri
  Bu egzersizde önce duş alınır, eşle birlikte yatakta yan yana sırt üstü yatılır. Derin nefes alıp, verilir. Ayak uçlarından enseye kadar sırasıyla tüm kaslar kasıp, gevşetilir. Bu egzersiz günde en az 20 dakika yapılmalıdır. Bunlar terapi sırasında pratik yaparak öğretilir.
 • Ayna Egzersizleri
  Bu egzersiz, vajinanın nasıl bir organ olduğunun görülmesi için bir ayna karşısında cinsel organın incelemesini içerir. Daha sonra cinsel terapist tarafından çifte vajinanın çok küçük olduğu konusundaki korkunun hayal ürünü olup gerçeklere dayanmadığı, vajina duvarlarının son derece esnek olduğu anlatılır. Doğum sırasında bir bebeğin kafası vajinadan çıkabildiğine göre penisin de buradan kolayca geçebileceği örneklendirilir. Daha sonra, “Egzersiz sırasında herhangi bir aşamada rahatsızlık hissederseniz bir sonraki aşamaya geçmeyin ve neyin rahatsızlık verdiğini anlamaya çalışın” ve “Vajinal kasların sıkıştığını hissettiğinizde biraz ara verin” önerilerinden sonra aşağıdaki “parmak egzersiz programı” uygulanır.

 • Parmak Egzersizleri
  Bu program kişinin kendi parmaklarıyla “bireysel egzersizi” ve eşinin parmaklarıyla “eşli egzersiz” şeklinde iki aşamadan oluşur. Bireysel parmak egzersizi kadın için en zor olanıdır. Fakat bunu bir kez başarırsa, diğer aşamalar daha kolay ilerleyecektir.

Cinsel terapide, danışan çiftin ve terapistin birlikte aşması gereken üç önemli tabu vardır. Bunlar:

 1. Vajene bir şey girmesi tabusu (Kişinin kendi parmağını vajene sokması)
 2. Vajene bir başkasının bir şeyinin girmesi tabusu (Eşin parmağının vajene sokulması)
 3. Vajene penis girmesi tabusu.

Cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan panik atağın bir benzerini yaşatmak ve kişiye bununla başa çıkmayı öğretmek için kişi kendi parmaklarıyla egzersizlere başlar. Daha sonra eşinin parmağı ile egzersize devam eder. Parmak egzersizlerinde amaç vajinanın genişleyebilir bir organ olduğunun kişiye gösterilmesidir.

Parmak egzersizleri sıcak yumurtayı elde tutmaya benzer. Sıcak yumurta önceleri elde tutulamaz ve elden ele alınarak soğutulmaya çalışılır. Zamanla yumurta soğur ve eller de yumurtanın sıcaklığına alışır. Yumurta soğudukça kişi rahatlar ve eli yanmaz. Sonunda yumurta soğur, kabuğu kırılır ve afiyetle yenir. Parmak egzersizleri de yumurtanın soğuması gibidir. Kişi zamanla panik haline alışır ve yüzleştiği olumsuz duygularla baş etmeyi öğrenir. Sonunda yumurtanın afiyetle yenmesi gibi cinsel ilişki de gerçekleşir.

Bireysel Parmak Egzersizleri
Parmak egzersizinden önce gevşeme egzersizi yapın. Egzersiz boyunca da gevşek olmaya ve gevşekliği korumaya çalışın.
Öncelikle bebek yağını elinize ve vajinanıza sürün. Bir elinizle klitorisinizi bulun, belli bir ritimde ve basınçta okşayın. Diğer elinizle göğüslerinizi veya hoşunuza gidecek bir başka bölgenizi okşayın.
Uyarıldığınızı düşündüğünüzde vajen deliğinize dokunun. Parmaklarınızı vajen deliğinin etrafında daire hareketleri yaparak uyarıya devam edin.
Sulanma olduğunda iyice kayganlaştırılmış serçe parmağınızın ucunu ilk boğuma kadar ıslanmış vajeninize sokun. Kendinizi rahat ve gevşemiş hissedene kadar orada tutun ve bekleyin. Daha sonra daire hareketi yapın.
Rahatsanız ikinci boğuma kadar sokun. Yine bir süre bekleyin ve daire hareketi yapın. Hâlâ rahatsanız tamamını sokun, bekleyin ve daire hareketi yapın. Hiç rahatsızlık duymayana kadar egzersize devam edin.
Aynı egzersizi, serçe parmağa göre daha kalın bir parmak olan orta parmakla tekrarlayın.
Aynı egzersizi işaret ve orta parmaklarınızı birleştirerek iki parmakla tekrarlayın. Daha sonra eşli egzersize geçin.
Eşli Parmak Egzersizleri
Egzersiz öncesi eşinizle birlikte gevşeme egzersizi yapın.
Eşinizle sevişin. Onun sulanmasını sağlayın.
Bebek yağını elinize ve eşinizin vajinasına sürün. Bir elinizle klitorisini bulun, belli bir ritimde ve basınçta okşayın. Diğer elinizle eşinizin göğüslerini veya hoşuna gidecek bir başka bölgesini okşayın.
Eşinizin uyarıldığını düşündüğünüzde vajen deliğine dokunun, parmaklarınızı vajen deliğinin etrafında daire hareketleri yaparak uyarıya devam edin.
Sulanma arttığında işaret parmağınızı ilk boğuma kadar eşinizin vajenine sokun. Eşiniz kendini rahat ve gevşemiş hissedene kadar orada tutun ve bekleyin. Daha sonra daire hareketi yapın.
Eşiniz rahatsa ikinci boğuma kadar sokun. Yine bir süre bekleyin ve daire hareketi yapın.

Hâlâ rahatsa tamamını sokun, bekleyin ve daire hareketi yapın.
Eşinizden gevşemesini ve vajinasını çevreleyen kasları sıkıp gevşetmesini isteyin. Parmağınızın sıkıldığını hissedin. Sıktığında, eşinizin de parmağınızı içinde hissetmesini isteyin.
Sonra parmağınızı çok yavaşça ileri geri hareket ettirin ve hızınızı eşinizi rahatsız etmeyecek kadar arttırın.
Daha sonra aynı egzersizi işaret ve orta parmaklarınızı birleştirerek iki parmakla tekrarlayın. Daha sonra penis egzersizine geçin.
Birkaç hafta yapılan parmak egzersizlerinden sonra sınırlı penis girişi egzersizine geçilir. Sınırlı penis girişi egzersizinde kadının tamamen uyarılmış olmasından ve ekstra kayganlaştırıcı kullanıldıktan sonra, kadının üstte olduğu pozisyon seçilir. Onun istediği kadar yavaş hareket etmesine imkan verilir. Başlangıçta fazla sert girmeyip penisin vajinasında bulunmasından kaynaklanan duygulara alışması sağlanır. Bu amaçla önce penis başı vajenin içine yerleştirilir.

Sınırlı Penis Girişi Egzersizleri
Egzersiz öncesi eşinizle birlikte gevşeme egzersizi yapın.
Eşinizle sevişin. Onun sulanmasını sağlayın.
Bebek yağını elinize ve eşinizin vajinasına sürün. Bir elinizle klitorisini bulun, belli bir ritimde ve basınçta okşayın. Diğer elinizle eşinizin göğüslerini veya hoşuna gidecek bir başka bölgesini okşayın.

Uyarıldığını düşündüğünüzde vajen deliğine dokunun, parmaklarınızı vajen deliğinin etrafında daire hareketleri yaparak uyarıya devam edin.
Sulanma arttığında sırt üstü yatın. Eşiniz üstte, dizleri bedeninizin her iki tarafında olmak üzere diz çökmesini sağlayın.
Eşiniz rahatsa penis başını biraz aşağı doğru indirerek vajenin girişine yerleştirin.
Hâlâ rahatsa penis başını tamamen vajene sokun, bekleyin.

Her şey yolundaysa eşinizden kalçasını ileri doğru hareket ettirerek penisinizi tamamen içine almasını isteyin ve yine bekleyin.
Eşinizden gevşemesini ve vajinasını çevreleyen kasları sıkıp gevşetmesini isteyin. Penisinizin sıkıldığını hissedin. Sıktığında, eşinizin de penisinizi içinde hissetmesini isteyin.
Sonra eşinizden kalça hareketleri ile çok yavaşça ileri geri hareket etmesini isteyin ve eşinize hızını kendini rahatsız etmeyecek kadar arttırması yönünde telkinde bulunun.
Daha sonra aynı egzersizi her gün tekrar edin.

Vajinismusta plastik kanuller yardımı ile hastanın kendi kontrolünü yapacak şekilde vajinal girişler denenebilir. Bu girişimler aşk kaslarının eğitimi için yapılır.

Vajinismus ve Hipnoz

Son yıllarda vajinismus tedavisinde hipnoz yani hipnoterapi de başarılı sonuçlar vermektedir. Hipnoz bir uyku değildir. Aksine bir uyanıklık, farkındalık ve telkin alabilirliğin arttığı derin bir gevşeme durumdur. Bilinç açık olduğu için hipnoza girildiğinde istemediğiniz bir şey size yaptırılamaz. Vajinismusta hipnoz tek başına yeterli değildir.

Önemli olan hipnozu hipnoterapiye çevirmektir. Bunun için hipnoz altında verilen telkinler, zihinsel ve imgesel uygulamalar ile endişe, korku ve kaygılar ortadan kaldırılır.

Böylece cinsel ilişkinin ağrı ve acı hissetmeksizin yaşanabileceğine dair inanç artar. Bu bağlamda; hipnoterapi ile danışanların kendilerinin bile farkında olmayıp bilinçaltına attıkları tüm olumsuz düşünceleri bir yerde su yüzüne çıkararak bir “farkındalık durumu” yaratılmaktadır.

Bu sayede bilinçdışı olaylar çözülür, korku ve kaygıların azaltılması sağlanır. Ortalama 6 seansta hipnoz ile değiştirilmiş bir bilinç hâli oluşturulur. Mevcut zihin dirençleri ortadan kaldırılır ve bilinçdışı süreçlerde zihinsel manevralar yapıp yeni olumlu şartlı refleks arkları oluşturulur.

Özetle vajinismus tedavisinde, şartlı refleks ile cinsel birleşme öncesinde anahtar işaretlerle rahatça kullanabilen gevşeme teknikleri öğretilir. Kasılma, gevşemeyle yer değiştirir. Cinsel birleşme ile ilgili imajinasyonlar yaşatılır. Çift, ruhsal istek ve orgazma ulaşma konusunda eğitilir

Vajinismustan Nasıl Kurtulurum ?

Vajinismus hayatınızı kötü etkileyen sizi psikolojik sosyal olarak olumsuz bir ruh haline sokan bir problemdir. Bu sorunu yaşayan kadınlar genelde tedaviyi erteleme davranışına girer bugün yarın derken yıllarını bu sorunla geçiren çiftler tedavi sonrası bunca zaman erteledikleri için pişmanlık duymaktadır.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki vajinismus sadece sizin başınıza gelen bir durum değildir bu sorunu yaşayan sizin gibi binlerce çift bulunmaktadır. Vajinismus tedavisi mümkün olan bir problemdir  Bu sorundan kurtabilmek için en önemli adım öncelikle tedavi olmaya karar vermektir.

Vajinismus tedavi yöntemleri nelerdir? sorusuna yanıt arayan vajinismus problemi yaşayan hastalar…
Hastalıklar ve tedavi yöntemleri genel isimler altında toplansa bile kişiye özel farklılık gösterir vede kişiye özel tedavi verilir, ve de hastayı görmeden bazı yorumlar yapılamaz, fikir söylenemez. Özellikle de, vajinismus gibi yoğun kaygı ve endişenin olduğu ve tedavinin hastanın kişilik özelliklerine, ona ait kaygı ve korkularına göre düzenlendiği bir problemde, zaman çok değişkenlik gösterecektir, işin mali kısmıda hastaya ayrılan zamanda verilen tedaviye göre belirlenecektir, bu yüzden kesin zaman ve mali portre verilemez zaten bunu söyeleyen biriside olsa inandırıcı olmaz. (Aynı şekilde vajinismus tedavisinin başarısı da hekimin yetenek, tecrübe, ve bilgi birikimine bağlı olduğu kadar hastanın çözüm isteği, içinde bulunduğu sosyal ve kültürel koşullar kadar eş desteği ve de bir çok şeye bağlıdır)

Bu yüzden kesinlerle konuşmak gerçekçi değildir ve vajinisimus tedavi yöntemi hastanın ihtiyacına göre belirlenir,

 • bazı hastalarda sadece bilgi yeterli olurken,
 • bazılarında davranışsal tedavi uygulanır,
 • bazılarında çocukluk dönemi ve anne baba ile ilişkileri içeren dinamik denilen tedavi yöntemi uygulanır,
 • bazılarında ise telkin yeterli olabilmektedir,
 • bazı hastalarda ise karma bir tedavi yöntemi uygulanır.

Yani sonuç olarak, vajinismus tedavi yöntemleri hastaya göre belirlenilir ve şekillendirilir. Kesin olan bir şey varsa tedavide hastaya duygularına göre yaklaşılmalı ve korktuğu birşeyi yapması duygusal olarak hazırlanılmadan istenilmemelidir, yoksa hasta kırılır ve tedaviyi bırakabilir.