7/24 Randevu ve sorularınız için arayabilirsiniz : 0 (232) 000 0 000

VAJİNİSMUS MUAYENESİ

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Nedir?
Vajinismus cinsel ilişki sırasında pelvik taban(alt taban) kasları yani vageni saran kasların , kadının isteği haricinde kasılması ile vagen girişinin daralması dolayısıyla ilişkinin imkansız ya da ağrılı hale gelmesidir.

Vajinismus Nedir?
Vajinismus bir hastalık değildir. Vajinismus bir cinsel uyum sorunudur. Bilinçaltındaki sorunların bir sonucudur. Vajinismus bir cinsel fobi sorunudur. Geçmişte bizzat yaşanan veya başkalarından duyulan abartılı ve kötü cinsel hikayeler bu fobinin gelişmesine neden olur. Vajinismus kapalı toplumlarda daha sık görülen çocukluktan gelen yanlış öğretiler sonucu gelişen bilinçaltı kaygı bozukluğudur.

  1. Bu toplumlarda çocukluktan beri kız çocuklarına davranışsal ve duygusal olarak öğretilen, büyüdüklerinde vajinismusa neden olabilen bazı öğretiler vardır. Cinsel organa dokunulmaması gerektiği, bacakların kapalı tutulması gerektiği ve bunun gibi unsurlardır. Vajinismus ilk gece korkusudur. İlk gece korkusu evlenmeden önce kadınların kötü cinsel tecrübelerini paylaşması ile oluşur.
  2. Kadın bu korkuyu aklında öyle büyütür ki sevdiği eşi ile çok istemesine rağmen, istem dışı vaginal ve vücut kasılmaları nedeniyle cinsel birliktelik yaşayamaz. Vajinismus eşlerini severek evlenen kadınlarda da görülür. Bu kadınlar sevişmeden zevk alırlar, cinsel istekleri gayet iyidir. Ancak penisin vagene girişi sırasında kendilerinin bile fark etmediği kasılmalar nedeniyle cinsel birliktelik gerçekleşmez.

VAJİNİSMUS NEDİR

VAJİNİSMUS NEDİR
Bu kasılmalar bazı kadınlarda bacaklarını açamayacak kadar bacaklarda,kalçalarda, kollarda veya sadece alt taban kaslarında olabilir. Sadece alt taban kaslarında kasılma olan kadınlarda penisin ucu vagene girer fakat ilerleyemez. Çiftler bu durumu ‘’ bir duvar var, duvara çarpıyor, mümkün değil ilerlemiyor’’ diyerek ifade ederler. Bu şekilde gebe kalan birçok vajinismus problemi yaşayan kadın vardır.

Vajinismus, kadının tedaviye gelmesi için cesaretini zorlukla topladığı bir sorundur. Bu haliyle vajinismus ‘’erteleme hastalığı‘’ olarak da adlandırılır. Kadının tedaviye gelmemesi için hep bir bahanesi vardır. Halbuki vajinismus tedavisi %100 olan bir sorundur. Tek gereken kadının kendine ve cinsel terapistine güvenmesidir. Tedavi olan vajinismus sorunu yaşayan tüm kadınlar kaybettikleri zaman için üzüntü duyarlar. Tamamı ‘’Keşke daha önce tedaviye gelseydim’’ derler. Keşke dememek için tedavinizi ertelemeyin.

  • Primer (Birincil) Vajinusmus: Cinsel ilişkinin daha önce hiç gerçekleşememiş olmasıdır. Vajinismus hastalarının çoğu bu gruptadır. Yıllardır evli olmalarına rağmen ‘’bakire’’ dirler.
  • Sekonder (İkincil) Vajinusmus: Geçmişte normal bir ilişki yaşamış olan kadının çeşitli nedenlerle sonradan ilişkiye girememe halidir. Bunun sebebi genelde yaşanmış bir cinsel travmadır. (Taciz, tecavüz, sert bir jinekolojik muayene , zor doğum, düşük ). Primer vajinismusa göre daha az sıklıkla görülür.
  • Aparoni: Fiziksel sorunlar nedeniyle kişinin cinsel ilişkiye girememesi halidir.
  • Disparoni: Ağrılı cinsel ilişki anlamına gelmektedir. Sekonder vajinismusa sebep olabilir. Çeşitli jinekolojik problmeler ağrılı cinsel ilişki sebebi olabilir.
  • Vulvar Vestibulitis Sendrom (VVS, Vulvar Vestibulitis): Vulvar vestibulumda oluşan duyarlılık sonucu ağrılı cinsel ilişkiye sebep olan bir durumdur. Tedavisinde basit bir cerrahi işlemle ağrılı cilt dokusunun çıkarılmasıyla sorun büyük oranda ortadan kalkar.

Vajinismus Tedavisinde Hipnoz

Hipnoz; bilinçli durumun farklı halidir ama bir uyku durumu değildir; tam tersine, Hipnoterapi sırasında farkındalık artar. Medikal hipnoz asla tek başına bir tedavi şekli değildir. Vajinismus tedavilerinde hipnoz kaygı düzeyi yüksek hastalara diğer tedavi yönteleriyle birlikte kombine olarak kullanılabilir ancak tek başına yeterli değildir. Tedavi hızını artıran bir yöntemdir. Tüm vucudün gevşediği rahatladığı bir sakinlik halidir. Hipnoz durumuna girme kişinin kontrolündedir. Hipnoz etkisine girmek istemeyen kimse hipnoza girmez. Hipnozdan çıkamamak durumu da mümkün değildir.

Vajinismusta Önerilmeyen Tedaviler

Genel Anestezi Alarak (Uyutularak) Cinsel İlişki
Vajinismus tedavisinde hastaya genel anestezi vererek ya da bir takım uyku ilaçları ile uyutularak bilinci yerinde olmadan cinsel ilişki yaşanması çözüm değildir. Hasta bilinci açık olduğunda yine korkacaktır ve bu durum o hasta psikolojisinin daha da kötüleşmesine sebep olabilir. Bazı hastalarda ‘’ bir kere olunca devamı gelir ‘’ şeklinde yanlış inanışlar olabilir ancak ne yazık ki vajinismus tedavisinde hastanın bilinci yerinde olmadan yapılan tedaviler pek fayda sağlamaz önemli olan bu sorunu yaşayan kadının vajinal kaslarını istemli bir şekilde kullanmayı öğrenmesi ve tedavi ile korku ve kaygısının azaltılmasıdır.

Kızlık Zarının Ameliyatla Çıkarılması (Himenektomi)
Hastanın fizyolojik olarak kızlık zarı yapısı ile ilgili problemleri olabilir. Kızlık zarının alınması çözümü kolaylaştırabilir ancak tek başına çözüm sağlamaz sonrasında terapi süreci ile bu hastalıktan kurtulmak mümkündür. Sadece kızlık zarının alınması ile sorunun çözümlenmesi nadirdir.
Vajinismus probleminde en büyük sorun hastanın bilinç altı korkularıdır ve bunun çözümlenmesi gerekir.
Vajinismus vajina hastalığı değil, hastanın bilinç altı kaygılarının yarattığı bir hastalıktır.

Sıcak Suya Oturma Banyoları
Genital bölgenin yumuşaltılması ve gevşemesi için yapılan bu tarz şeyler ilişki için bir fayda sağlamamaktadır.

Hastane Ortamında Cinsel İlişkiye Girmek
Bu şekilde baskıcı ve zorlayıcı yöntemler doğru değildir. Hasta kendini kötü hisseder, kaygılarının artmasına neden olur ayrıca etik ilkelerle bağdaşmaz.

Alkol Alıp İlişkiye Girme
Alkol alıp ilişkiye girme denemeleri sonuç vermez korkular artar, umutsuzluk pekişir.

Vajinismus Tedavisinde Kullanılan Mücizevi Bir İlaç, Krem Ya Da Jel Yoktur
Vajinismus bir vajina hastalığı değildir bu tür kremler, haplar işe yaramaz.
Bilinç altı problemi (korku) olduğu için amaç bu korkuyu yenmek olmalıdır.
Bu tür yanlış yöntemler hastayı karamsarlığa ve umutsuzluğa iter maalesef ki çareyi cinci hocalarda, büyücülerde arayanlar dahi vardır.