7/24 Randevu ve sorularınız için arayabilirsiniz : 0 (232) 000 0 000

BAYBURT LABİOPLASTİ – VAJİNA İÇ DUDAK ESTETİĞİ – AMELİYATI

Labioplasti

Labioplasti, kadınlarda genital bölgede uygulanan bir estetik ameliyatıdır. Bu ameliyatta, vajinadaki iç dudaklar küçültülür.

Labioplasti Ameliyatı Neden Yapılır ?

Doğuştan ya da sonradan olan estetik bozuklukların uygun seviyede düzeltilmesi için yapılır. Açıklayacak olursak;

 1. İç dudakların büyük olması
 2. İşlevini yitirmesi
 3. Mayo gibi giyisiler üzerinden dudakların belli olması
 4. Estetik görünümünü kaybetmesi
 5. Dış dudaklardan sarkması
 6. Gevşemesi gibi problemlerin tedavisi için labioplasti operasyonu yapılır.
 7. Bu ameliyat, estetik kaygıları gidermek, hastanın öz güvenini kazanmasını sağlamak ve oluşabilecek idrar kaçırma gibi sağlık problemlerini çözümlemek adına yapılır.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır ?
İç ( küçük ) dudak ameliyatı, labium minörler üzerinde yapılır. Hasta öncelikle genel anestezi altına alınır. Daha sonra kesiler açılarak operasyon başlatılır.

 1. Ameliyat kesileri iç dudaklardan açılır.
 2. Fazla olan parça çıkartılır ve gerekli adımlar izlenerek düzenlemeler yapılır.
 3. Kesiler dikilerek ameliyat sonlandırılır.
 4. Labioplasti ameliyatında dikişlerin alınması gerekmez. Kesiler, kendiliğinden eriyen özel bir ip kullanılarak yapılır.

Labioplasti Operasyonu Kimlere Yapılabilir ?
Labioplasti ameliyatı, genel anestezi uygulaması sakıncalı olacak kişilerde uygulanamaz. Yani Hamile Bebek emziren, ilaç tedavisi gören kadınlara uygulanamaz.
Bunun dışındaki tüm kadınlarda söz konusu operasyon yapılabilir.

Ameliyat Sonrası Süreç
İç Dudak Estetiği, Labioplasti, Fiyatları, İç dudak ameliyatı sonrası, hasta kendine gelince taburcu olabilir. Doktorun önereceği ağrı kesici ve antibiyotik ilaçlar alınmalıdır. Bu dönemde çamaşır tercihi ve hijyen kuralları önemlidir. Hasta 3 gün duş almamalı 3 gün sonrasında 1 hafta boyunca çok sıcak su ile duş almamaya özen göstermelidir. Temizlik başka alternatiflerle sağlanmalıdır. Bunlara ek olarak uzun yürüyüşler, spor, cinsel ilişki, çok dar çamaşır ve pantolonlar 20 gün tercih edilmemelidir.

Ameliyat Sonrası İz Kalır Mı ?
İç dudak ameliyatı sonrası, iz deri dudakların rengine yakın bir şekilde kalsada görünmez. Bu nedenle estetik olmayan bir hasar kalmaz.

Labioplasti Operasyonu Sonrası Duyu Kaybı Olur Mu ?
Hayır. Labium minörler üzerinde yapılan bu ameliyat, başka bir dokuya müdahale etmez ve duyu sağlayan sinir uçlarına zarar vermez.

İç Dudak Ameliyatı Sonrası Doğum Yapılabilir Mi ?

Elbette. Bu operasyondan sonra hamile kalabilir ve normal doğum yapabilirsiniz. Doğumdan sonra iç dudaklar biraz gevşeme ve sıkılık kaybetme sorunu yaşayabilir. Fakat bu sorunlar ameliyat öncesi olan estetikten uzak görünüm kadar kötü olmayacaktır.

Labioplasti ameliyatı faydaları ve sonuçları:
Hastalarımız dengeli olarak küçülmüş bir iç dudak yanında küçültülmüş ve sıkılaşmış bir klitorise sahip olurlar.

Hastalarımızı ameliyatlardan sonra 6 ay boyunca takip ettik. Cerrahi olarak düzeltme gerektiren bir kaç yara acılması dışında genelde yara iyİleşmesi ile ilgili sıkıntılar yaşadık. Bunun yanında hem estetik hemde fonsksiyonel olarak çok daha fazla tatmin edici sonuçlar elde ettik.

Kombine iç dudak küçültme ameliyatı klitoral kaput ( klitoris üst ve yan taraftaki fazlalık doku) bölgesinde sıkılaşma ve küçük dudaklarda dengeli bir azalma sağlar.

Buna ek olarak klitoral çıkıntı durumlarında klitorisin estetik olarak yeniden konumlandırılmasında en iyi sonucu bu ameliyat ile elde etmekteyiz.

Bu ameliyat cinsel ilişki sırasındaki uyarılmayı ve orgazmı kesinlikle engellemez ve azaltmaz. Hatta hastalarımızın %35′ i cinsel ilişki sırasında uyarılmada ve orgazm şiddetinde arttış olduğunu bildirmiştir.

Küçük dudakların ve klitorisin normalden büyük olması, klitorisin üstündeki ve yan tarafındaki derinin kalın ve fazlalık oluşturarak sarkması cinsel ilişki sırasında fonksiyon bozukluğu yaptığı gibi psikolojik sıkıntılarda oluşturmaktadır.

Bu sıkıntıları olan kadınlar cinsel partnerlerinden utanırlar ve kendilerine olan güvenlerini yitirirler. Cinsel ilişki sırasında genital organlarının görülmesinden çekinirler. Ayrıca spor yaparken dar kıyafetler giydiklerinde ve cinsel ilişki sırasında ağrıları olmaktadır.

Küçük dudaklardaki ve klitoris bölgesindeki şekil bozukluklarının nedenleri net olarak bilinmemektedir. Bu konuyla ilgili bir çok neden öne sürülmüştür.

 • Hormonal etkiler
 • Genetik faktörler
 • Yaş ile ilgili değişiklikler
 • Doğum
 • Yer çekimi etkisi

İç dudak küçültme ameliyatı için standart bir yöntem yoktur. Son yıllarda bir çok yöntem ortaya çıkmıştır. Bunların hemen hemen hepsinde sadece klitorisin alt kısmında kalan iç dudakların fazlalıkları alınmaktadır. Bu yöntemlerden hiçbirisi klitorisin çıkıntısı ile ilgili sorunları çözememektedir.

Bizim kombine iç dudak küçültme ameliyatı dediğimiz ameliyatta; iç dudak küçültmekle beraber klitorisin üst – alt, yan tarafındaki fazlalık olan yerler alınır ve klitorise yeni bir pozisyon verilir.

Bu ameliyat diğer doktor arkadaşların yaptığı ameliyatlara göre biraz daha uzun sürmektedir. Fakat sonuçları çok daha iyi olmaktadır.

Labioplasti ameliyatı olmak isteyen hastaların şikayetleri?

Bu hastaların;

 • % 27 sinde sadece fonksiyonel proplemler ( sportif aktivitelerde ve dar kıyafet giyerken ağrı).
 • %11 inde Kötü estetik görünümden dolayı sadece psikolojik sıkıntılar.
 • % 62 inde ise fonksiyonel ve psikolojik sıkıntılar bir arada bulunmaktadır.

Kadın genital estetik ameliyatlarının amacı hastaların istek ve beklentilerini karşılayan iyi bir sonuç almaktır.

 • İç dudaklar dış dudaklar tarafından örtülmeli.
 • İç dudaklar mümkün olduğunca dengeli bir şekilde küçültülmeli.
 • İç dudak küçültme ameliyatı klitoris altındaki alana sınırlı kalmamalı klitoris ve üstündeki bölgeyi de kapsamalıdır.

Genital bölge mekanik travmalara maruz kalan ve nemli bir bölgedir.
Bu ameliyatta kullanılacak dikişler çok kalın olmamalıdır çünkü bu bölgenin dokusu gereği kalın dikişler estetik olarak kötü görüntü oluşmasına neden olur. Kalın ipler çekilmelere, gerilmemelere ve kırışıklık oluşmasına neden olur. Bir taraftanda mekanik travmalara maruz kaldığı için çok ince ve kuvvetsiz iplikler kullanmak bu ameliyat için yanlış olacaktır. Bu yüzden genital bölge estetik ameliyatlarında ince fakat kuvvetli iplikler kullanmak gerekmektedir.

Genital bölgenin sürekli nemli olması yara iyileşme sorunları yaratabilmektedir. Ameliyat sonrası bakımın düzgün yapılması, verilen antibiyotik ve kremlerin düzgün kullanılması gerekmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Öncesi Muayene ve Analiz :
Ameliyat öncesindeki muayenede klitorisin gövdesi ve özellikle de klitorisin baş kısmının pozisyonu dikkate alınmalıdır.

İç dudaklar, klitoris, klitoris gövdesinin acısı, klitorisin üst ve yan tarafındaki kalın ve fazlalık olan kısımlar büyük dudaklar hepsi beraber değerlendirilmelidir. Sorunun ne olduğu analiz edilmeli ve ameliyat öncesi hangi bölgelerin düzeltileceği hastaya ayrıntılı olarak anlatılmalıdır.

Hastalar ameliyata girmeden önce genital bölge temizliğini yapmalıdır, cerrahi alanda kıl tüy olmamalıdır. Labioplasti Merkezi

Bu işlemler hem lokal hemde genel anestezi ile yapılabilmektedir. İşlemden 3-4 saat sonra hasta taburcu edilmektedir hastanın hastanede yatmasına gerek kalmamaktadır.

Ameliyat yerinde enfeksiyon oluşmaması için antibiyotik ve kremler mutlaka kullanılmalıdır . Bununla beraber hastanın ameliyattan sonraki süreci rahat geçirmesi için ağrı kesici kullanmasını da önermekteyiz.

Küçük dudak ve klitorisin birleşim yerinden küçük dudağın iç kısmında aşağıya doğru kesi yapılır daha sonra küçük dudağın dış kısmından klitorisin yan tarafındaki fazlalık kısmını da içine alacak şekilde en üst noktaya kadar çıkılır sonra kesinin başladığı noktaya gelinir. Fazlalık olan kısımlar S- şeklinde çıkarılır. Küçük dudak kalan kısmı 0,8-1 cm olacak şekilde ayarlanır.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası:
Genital estetik ameliyatı yaptığımız hastaların takiplerinden elde ettiğimiz bilgileri özetleyecek olursak:
Hasta memnuniyeti 10 üzerinden 9,5 gibi çok yüksek bir değerde saptanmıştır.
Bu hastaların fonksiyonel problemlerinin % 92 si , psikolojik sorunların % 89 u tamamen sona ermiştir.
Hastaların % 2 si fonksiyonel şikayetlerinin % 3 de psikolojik sorunlarında hiç düzelme olmadığını ifade etmiştir.
Hastaların hiçbirinin fonksiyonel yada psikolojik şikayetlerinde kötüleşme olmamıştır.
Ameliyattan sonra ilk 24 saat boyunca ağrı kesiciler ile geçebilen hafif ağrı olabilmektedir.
Bir kaç hastamız işlemden sonra en fazla 4 gün süren yanma hissi oluştuğunu bildirmiştir.
2 hastamız ilk iki ay devam edip daha sonra düzelen cinsel ilişki sırasında ağrısının olduğunu bildirmiştir.
Hiçbir hastamız cinsel uyarılma ile ilgili problem yaşamamıştır.

Hatta aksine hastalarımızın %35 i cinsel uyarılma ve orgazm şiddetinde artış olduğunu bildirmiştir.
Hastalarımızın % 5 i yara iyleşmesi ile ilgili ufak sorunlar yaşamıştır ilaç tedavisi ile sorunlar çözülmüştür.
6 hastamızda ameliyat sonrası cerrahi müdahale gerektiren kanama oluşmuştur.
Hastalarımızın % 10 da asimetri ile ilgili sorun yaşanmıştır.

Bunların % 3 ünde tekrar cerrahi işlem yapılıp sorun ortadan kaldırılmıştır.

Labioplasti Ameliyatı Konusunda Kısa Bilgiler

Son yıllarda kadın genital bölgesine yapılan fonksiyonel ve estetik amaçlı ameliyatların sayısı oldukça artmıştır. Bu konuda önemsenecek düzeyde talep vardır.

Zaman ilerledikçe kadınlarımız bu konuları daha özgür ve rahat bir şekilde dile getirmektedir ve sağlık merkezlerine başvurmaktadır.

Klitoris altı doku çıkarılması üretra klitoris mesafesi kadınlarda çok farklılık göstermektedir
Klitoris üstündeki yapılara çok koter deymemeli sinir zararı yapabilir.
Orgazm şiddeti artanlar daha çok klitoris ile ilgili girişimlerde olmaktadır. Cilt incelir ve klitorise temas artması bunu açıklar.
Sadece orgazm şiddetini arttırmak için bu işlemler yapılmaz.
Mümkün oldukça 18 yaşından küçüklere bu tür işlemler yapılmamalı genital gelişimi tamamlanmalıdır.
Diğer yöntemlere göre uzun sürmektedir.

LABİOPLASTİ

Labioplasti, genital iç dudakların sarkık, büyük, koyu renkli ya da kırışık olmaları durumunda özel cerrahi yöntemlerle küçültülmesi, simetrik ve güzel görünüme kavuşturulması için yapılan bir operasyondur.

Labioplasti
Labioplasti tüm dünyada genital estetik ameliyatlarının başında yer almaktadır. Hem estetik hem de işlevsel açılardan yararlar sağlamaktadır.

Labioplasti (iç dudak estetiği) nedir?
Labioplasti (iç dudak estetiği),genital iç dudakların sarkık, büyük, koyu renkli ya da kırışık olmaları durumunda özel cerrahi yöntemlerle küçültülmesi, simetrik ve güzel görünüme kavuşturulması için yapılan bir operasyondur.

Terminoloji olarak –labium: dudak-plasti: estetik operasyon anlamına gelmektedir. Bu nedenle labioplasti genel olarak genital bölge dudak estetiğinin adıdır. Dış genital alanda üzeri tüylerle kaplı büyük dudaklara da ‘labium majus’ adı verilir ve buranın estetiği de labioplasti olarak geçer. İç Dudak Estetiği

Ancak dış dudak estetiği iç dudak estetiğine göre çok daha nadir şekilde yapıldığından ötürü labioplasti denilince genelde iç dudak estetiği operasyonu anlaşılmaktadır. İç dudak estetiği ‘labiominoraplasti’, dış dudak estetiği ‘labiomajoraplasti’ isimleri ile de anılmaktadır.

En ideal görünüm nasıl olmalı?

Genital bölge için batı dünyasında en çok arzulanan görünüm iç dudakların kısa ve simetrik oluşudur. Ayakta ve bacaklar kapalı iken dış dudakların dışına taşma olmamalıdır.

İç dudak estetiği hangi durumlarda yapılır?

Büyük dudakların dışına taşan kalın, geniş, sarkık veya kırışık iç dudaklar
Asimetri (Bir dudağın diğerine göre büyük olması)
İç dudakların uç kısımlarında renk koyulaşmaları ve kenar kısımlarında pürüzlü ve girintili çıkıntılı yapıların olması

Kimlere labioplasti yapılır?

Labioplasti en çok estetik kaygılara bağlı olarak yapılmaktadır. İç dudakların normalden iri, geniş yapıda ve kalın oluşu cinsel açıdan özgüven eksikliğine, cinsel ilişki sırasında utanma ve konsantre olamamaya, rahat partner ilişkisi kuramama ve bu nedenle evlenememeye, kişinin kendisini cinsel açıdan beğenmemesi, hatta kadın olarak görememesine dahi neden olabilir.

Yapılacak operasyonun fiziksel, seksüel, hijyenik ve tıbbi yönlerden de faydaları mevcuttur:

Bikini tayt giyildiğinde belirgin kabarıklık rahatsız edici olabilir. Bu bölgenin dıştan çıkıntılı görünümü sosyal hayatı olumsuz etkiler.
Genital bölgenin nemli kalması nedeniyle sık mantar enfeksiyonları, sık vajinal enfeksiyonlara ve genital bölgede koku oluşumuna neden olabilir. Hijyenik sorunlar üretmektedir.
Büyük ve sarkık iç dudaklar iç çamaşırı, kot pantolon ve tayt giyimi sırasında sürtünerek rahatsızlık verici olabilir.
Cinsel ilişkide penisin vajinaya girişi sırasında gerilmeye bağlı olarak acı hissine
İdrar yaparken ıkınma gereksinimine veya idrarın farklı yönlere giderek bacakları ıslatmasına neden olabilir.
İç dudak estetiğinde ‘Barbie vajina’ görünümü
Genital estetik operasyonlarından labioplasti isteği olan kişilerde; kişinin isteğine ve iç dudak yapısına göre farklı teknik ve şekillerde uygulamalar mevcuttur.

ABD’deki son isimlendirme şekli ile ‘Barbie bebek’ vajinasında (Barbie doll vagina) labioplasti operasyonu sonrası kalan iç dudak dokusu minimum düzeydedir. Hibrid vajina görünümünü tercih eden hastalarda ise operasyon sonrası kalan doku miktarı daha fazladır. Bu teknikte iç dudaklar daha az oranlarda küçültülerek daha doğal bir görünüm sağlanmaktadır.

Labioplasti adaylarının pek çoğu, ortada yalnızca düz bir yarık şeklinde ve dudakların hiçbir şekilde görünmediği barbie bebek vajina görünümünü tercih etmektedirler.

Labioplasti cinsel hazzı etkiler mi?
Hayır. Labioplasti ameliyatları cinsel hazzı asla olumsuz yönde etkilemez. Hatta kişide oluşturduğu özgüven artışı ile cinsel ilişki sırasında konsantrasyonu da olumlu yönde etkilemektedir.

Labioplasti bakirelere de yapılabilir mi?
Evet. Labioplasti ameliyatları kızlık zarına asla zarar vermez. O yüzden bakire genç kızlara da güvenle yapılabilir.

Labioplasti ameliyatları kim tarafından yapılmalıdır?
Labioplasti operasyonları, günümüzde pek çok jinekolog ve plastik cerrah hekim tarafından uygulanmaktadır. Önemli olan ameliyatı yapan cerrahın kadın genital bölgenin anatomisine hakim olması, bu konuda eğitim almış olması ve tecrübesidir. Aksi takdirde son derece olumsuz durumlarla karşılaşmak da olasıdır.

Labioplasti sonrası ne tür olumsuzluklarla karşılaşılabilir?
Labioplasti operasyonu her ameliyatta görülen kanama, enfeksiyon, dikişlerin açılması gibi riskler içerir. Doğru teknikle yapıldığında bu tür riskler en az düzeydedir.

Hasta beklentileri önceden tam olarak anlaşılmadan, yeterli tecrübesi olmayan cerrahlar tarafından doğru teknikle yapılmayan labioplastilerde ameliyat sonrası memnuniyetsizlikler ortaya çıkabilir. Bu durumlarda revizyon ameliyatları ile düzeltme gerekebilir.

Labioplasti ameliyatında başarı

Kişinin beklentileri göz önünde bulundurarak, uzman ve tecrübeli bir ekip tarafından doğru teknikle yapılan labioplasti ameliyatları oldukça yüz güldürücüdür.

Labioplasti ameliyatına eş zamanlı yapılan klitoral hudoplasti da eklendiğinde vajina girişi daha düzgün, simetrik, doğal renkte ve pürüzsüz görünüme kavuşmaktadır.

Bir diğer önemli konu da labioplasti ameliyatı sonrası doğru bakımın yapılmasıdır. Tüm bu anlatılanlara dikkat edildiğinde, genellikle hiçbir iz kalmadan, çok doğal ve memnuniyet vericidir.

Labioplasti Fiyatları – Labioplasti Ücretleri

Labioplasti ameliyatlarının fiyatları, ücretlendirmeler nasıldır?
Labioplasti ameliyatlarında fiyatlar, ücretlendirmeler; operasyonu uygulayacak olan cerraha, sağlık merkezine ve anestezi yöntemine göre değişir. Labioplasti ile ilgili maliyetleri ve toplam fiyatları bu yüzden hekiminiz ile görüşmenizde yarar olacaktır. Burada unutulmaması gereken önemli nokta; labioplasti ameliyatlarının oldukça spesifik operasyonlar grubunda yer aldığı, bilgi ve tecrübesi olmayan hekimler tarafından yapılmaması gerektiğidir. O yüzden hekim seçimi son derece önemlidir.