7/24 Randevu ve sorularınız için arayabilirsiniz : 0 (232) 000 0 000

BATMAN GENİTAL ESTETİK – GENİTAL BÖLGE ESTETİĞİ

GENİTAL BÖLGE ESTETİĞİ – GENİTAL ESTETİK

Labioplasti ( vajina iç ve dış dudaklarının şekillendirilmesi ) Nedir ?

Labioplasti ameliyatları, dış ve özellikle iç dudaklardaki sarkmaların ve şekil bozukluklarının giderilmesi için uygulanmaktadır. Vulvanın yapısal problemleri genel olarak kadınlarda psikolojik olarak kötü etkiler ve kaygılar yaratırken aynı zamanda da cinsel işlevde ve günlük hayatta zorluklar meydana getirmektedir. Her kadında ve vücut yapısında farklı nitelikte olan iç dudaklar, normalden büyük ya da asimetrik olmaları durumunda problem yaratır. Enfeksiyon riskinde artış, cinsel hazzın bozulması ve kişinin iyilik halinin etkilenmesi, labioplasti adı altında yapılan uygulamalar ile çözüme kavuşmaktadır.

Labioplasti , kadında labium minus olarak adlandırılan cinsel organ vajina girişindeki küçük dudaklar ile ilgili yapılan genital,-cinsel estetik ameliyatlardır.Günümüzde bir çok kadın küçük dudaklardaki sarkma veya asimetri ( bir labiumun diğerine göre daha büyük ve sarkık olması durumu) şikayeti ile doktorlara başvurmaktadır. Sarkık olan bu dudaklar kadınlarda hem genital görüntünün kötü olmasından dolayı cinsel ve kişisel özgüven kaybına hem de enfeksiyon olasılığını arttırmasından dolayı devam eden genital akıntılara sebep olmaktadır. Genital bölgede sarkık ya da aşırı büyük olan küçük dudakların küçültüldüğü ve düzeltildiği operasyona labioplasti denmektedir ve halk arasında küçük dudakların küçültülmesi veya küçük dudakların ufaltılması olarakta adlandırılır . Labioplasti ameliyatı ile küçük dudaklar genellikle fazlalıkları çıkarılarak küçültülür. Labioplasti ameliyatı yaparlırken başarılı sonuç alınabilmesi açısından küçük dudaklardan ne kadar doku çıkarılacağı ve bunlardan ne kadar kısmının bırakılacağı çok önemlidir. Ameliyat ile küçük dudakların sahip olması istenen form, hastanın vajina yapısı ve dış genital görüntüsü incelenerek ve kendisi ile görüşülerek birlikte karar verilir.

Labioplasti Ameliyatından Sonra

 • Küçük(iç) dudak ameliyatları iyileşmesi nde hafif şişme olabilir.Fakat özellikle küçük ( iç)dudaklar iyileşmesi çok çabuktur.
 • Genelde ameliyat sonrasındaki evrede ameliyat bölgesinde fazla kanama olmaz.
 • Bacaklarınızı aralayarak istirahat etmek iyi olur.
 • Yara yerinizin kuru tutulması, hatta zaman zaman ışık tutarak kuru tutmaya çalışmak önerilebilir.
 • Yara yerini suyla yıkayabilirsiniz fakat sonrasında muhakkak kurulamalısınız.Bu kurulama esnasında operasyonunuz zarar görmeyecektir.
 • Genelde labioplasti dikişleri çabuk emilen türdedir.Labioplasti ameliyatı dikişleri alınması gereksizdir.
 • Labioplasti ameliyatı iyileşmesi kolaydır ve günlük hayata çabuk dönebildiğiniz bir operasyon türüdür.

Labia Majora Dolgusu ( Büyük Dudaklara Dolgu Uygulaması ) Nedir ?

Büyük dudaklardaki özellikle simetri sorunu ve sönüklük hisse sebebi ile dolgu maddelerinin kullanımı yardımı ile vulvanın temel yapı taşı olan büyük dudakların işlevsel ve estetik görünümü sağlanmaktadır.

Genital bölge estetiği içinde yer alan diğer bir uygulama olan ‘Büyük dudaklara dolgu’; ‘Dış dudakları dolgunlaştırma’, ‘Dış dudaklara yağ enjeksiyonları’ veya ‘Labia majora büyütme operasyonları’ şekillerinde bilinmektedir. İngilizce’de ‘labia majora augmentation’ olarak da geçer.

Genital bölgede yer alan büyük dudaklar; dış dudaklar, external labia, labia majora gibi isimlerle anılmaktadır. (“Labium: dudak”, “Labia: dudaklar” anlamında kullanılmaktadır)

Kadınlarda dış genital alanda yer alan üzeri tüylerle kaplı ‘Labia majora’ adı verilen ‘büyük dudaklar’ veya ‘dış genital dudaklar’ zamanla küçülebilir, deri dokusu incelebilir, sarkabilir.

Böylelikle zamanından önce yaşlanma belirtileri gösterebilir.

Büyük dudaklardaki bu küçülmenin nedeni bu bölgedeki yağ dokusunun azalmasıdır. Buna bağlı olarak bu bölgede cilt katlantıları, sarkmalar, renginde solmalar, kırışıklıklar ile birlikte yaşlanma belirtileri ortaya çıkmaktadır.

İncelmiş ve hacmi küçülmüş genital bölgenin büyük dudakları yani ‘labia majora’ lar kadınlarda bazı estetik kaygıları da beraberinde getirir. İşte bu nedenle dış dudaklara dolgu enjeksiyonları, özellikle de son yıllarda çok daha fazla tercih edilir hale gelmiştir.

Büyük dudaklar neden incelir ve sarkar?

En büyük sebep yaşa bağlı gelişen o bölgedeki yağ oranının kaybıdır. Özellikle menopoz döneminde estrojen hormonunun azalması da büyük dudaklardaki incelmeye neden olabilir. Diğer nedenler arasında kolajen bağ dokusunun azlığı, hormonal problemler, sigara kullanımı, sık güneş ışığına maruz kalma, kronik kaşıntılar, sık mastürbasyon yapma ve kişinin kendi bünyesine bağlı yapısal sebeplerdir.

Genital bölge dolguları hangi amaçlarla yapılır?

Genital bölge dolguları iki amaçla yapılır. Birisi dış genital bölgedeki küçülme, sarkma, renk solması (soluklaşma), yaşlanma ve incelmeleri gidermek. Diğeri ise labioplasti (iç dudak estetiği) geçirenlerde iç dudakların operasyon sırasında fazla kısaltılması nedeni ile gelişen estetik problemleri ve vajina içinin dışarıdan görünmesine bağlı rahatsızlıkları gidermek.

Dış dudakların dolgunlaştırılması nasıl yapılır?

Dış genital alanda yer alan büyük dudaklara dolgu iki şekilde yapılır:

 • – Hyaluronik asid dolgusu (nadiren)
 • – Yağ enjeksiyonları ile dolgu (daha sık)

Hyaluronik asid ile büyük dudaklara dolgu enjeksiyonları nasıl yapılır?

Büyük dudaklara dolgu enjeksiyonları piyasada hazır ampul şeklinde bulunan ‘hyaluronik asid’ ile yapılabilir. Hyaluronik asid enjeksiyonlarında kullanılan ampullerin fazlalığına bağlı olarak işlem maliyetinin yüksek oluşu, işlem kalıcılığının genelde 6-9 ay arasıyla sınırlı oluşu, nadiren de olsa dokudaki alerjen reaksiyonlarının ortaya çıkması dezavantajları arasında yer almaktadır. O yüzden yağ enjeksiyonları ile büyük dudaklara dolgu işlemleri daha mantıklı olmaktadır.

Büyük dudaklara yağ enjeksiyonları nasıl yapılır?

Büyük dudaklara yağ dolgusu işleminin iki safhası vardır:

 • I. Aşama- Liposuction: Özel bir kanül yardımı ile bir bölgeden yağ alınması
 • II. Aşama- Lipofilling: Alınan yağın büyük dudaklara enjeksiyonu

Büyük dudaklara yağ dolgusu işlemi genel olarak sedasyon anestezisi ile yani ‘hafif bir uyku hali oluşturularak’ ve o bölgenin lokal anestezi ile uyuşturulması ile yapılmaktadır. Öncelikle ‘liposuction’ (Liposakşın olarak okunur) yöntemi ile vücudun yağ açısından zengin bir bölgesinden yaklaşık 50-80 ml arasında yağ alınmaktadır. En çok tercih edilen bölgeler karın (göbek altı), yan boşluklar (böğür) ve uyluk içi kısımlarıdır.

Alınan yağ bazı işlemlerden geçirildikten sonra ‘labia majora’ adı verilen, üzeri tüylerle kaplı büyük dudaklara, iki taraflı, eşit ve simetrik şekilde özel kanüller yardımıyla enjekte edilmektedir. Bu şekilde büyük dudaklar daha dolgun, canlı, parlak, pembemsi ve estetik açıdan genç bir görünüm kazanır.

Büyük dudak dolgusu ne kadar sürer?

İşlemin tamamı ortalama olarak 1 saat kadar sürer. İşlem sırasında; yani liposuction öncesi ve büyük dudaklara enjeksiyon için yapılan kesiler büyük birkaç milimetreyi geçmez. Bu nedenle dikiş atılmasına da çoğu zaman gerek yoktur. Liposuction bölgesinin bir elastik bandaj veya gazlı bez-flaster tamponajı ile baskı uygulayarak kapatılması yeterli gelmektedir.

Büyük dudaklara dolgu enjeksiyonu sonrası nelere dikkat etmek gerek?

Operasyondan 2 gün sonra işe dönülebilir. Bir hafta süreyle sıcak banyo, sauna, kaplıca ve hamamlardan uzak durulması önerilmektedir. 1 ay süreyle de ağır spor, fitnes ve cinsel ilişki yasağı bulunmaktadır.

Büyük dudakların büyütülmesi operasyonunun riskleri var mıdır?

Doğru operasyon tekniği ile uygulandığında bu işlemin komplikasyon oranları yok denecek kadar azdır. En sık görülen komplikasyonlar kanama ve enfeksiyondur. İşlemin bakire olanlarda kızlık zarına, ilerleyen zamanlarda hamile kalmaya veya hamilelik sürecine, normal doğum yapmaya bir etkisi yoktur. Operasyon sonrası genel hijyen kurallarına uyulması yeterlidir.

Orgazm işlevi üzerine de olumsuz bir etkisi yoktur. Operasyon sonrası cinsel açıdan özgüven artışı pek çok hasta tarafından ifade edilmektedir.

Büyük dudaklara yağ dolgusu ne kadar kalıcıdır?

Labia majora dolgusu sonrası genelde ilk 6 ayda % 50’ye varacak şekilde verilen yağ dokusu kendiliğinden eriyerek kaybolmaktadır. Ancak liposuction ile alınan ve daha sonra verilen yağ enjeksiyonunun biraz fazlaca olması, geriye kalan yağ miktarının yeterli gelmesini sağlayacaktır. Geriye kalan yağ dokusu etraftaki damarlardan beslenerek kalıcılığını devam ettirecektir.

 

Vaginal Rejuvenation ( Radyo Frekansı İle Vajinal Sıkılaştırma ) Nedir ?

Vajina içine uygulanan radyofrekans işlemi son yıllarda geliştirilen oldukça yeni bir teknolojiyi içerir. ‘Viveve Teknolojisi’ ile piyasaya sunulan vajinal radyofrekans (vaginal radiofrequency) cihazı ile kadınlardaki cinsel ilişki sırasında haz alamama ve orgazm olma gibi problemlerin giderilmesi amaçlamaktadır.

Viveve teknolojisi ile vajina daraltma Kanada, ABD, Asya ve pek çok Avrupa ülkelerinden sonra ülkemizde de uygulanmaya başlanan yeni bir uygulama haline gelmiştir.

Kadınların cinsel problemlerinin başında yer alan ‘orgazm olamama’ sorunu son yıllarda Viveve teknolojisi ile geliştirilen vajinal radyofrekans işlemleri sayesinde ve yalnızca tek bir seansta sona mı eriyor?

Vajinal radyofrekans nedir, nasıl yapılıyor, hangi cinsel problemler için kullanılıyor?

Vajina içi radyofrekans nedir?

Vajina kanalına uygulanan radyofrekans işlemi ortalama 30 dakika kadar süren, uygulaması son derece basit ve son derece ağrısız bir işlem. Bu nedenle herhangi bir anestezi de gerektirmez. Vajen daraltma ameliyatlarına göre tamamen farklıdır; işlem sırasında kesi veya herhangi bir cerrahi işlem yapılmaz.

İşlem sırasında vajinayı açan spekulm türü aletlerin kullanılmaması da konfor yönünden diğer avantajlardan. Saptanmış kötü bir yan etkisi de yok.

Vajinal radiofrekans işleminden sonra istirahate de gerek yok; uygulamayı yaptıranlar işlemden hemen sonra normal hayatlarına devam edebilirler. İşlemin etkinliği için tek bir seans uygulaması da yeterli.

Hangi amaçla yapılır?

Vajina içi radyofrekans cihazı ‘vajina girişini sıkılaştırmak’ amacıyla uygulanır. Böylelikle cinsel ilişki sırasında hazzı, hissiyatı arttırmak ve orgazm fonksiyonunu sağlamak / kolaylaştırmak amaçlanmaktadır.

Vajinal radyofrekans nasıl yapılıyor? ‘İntroital sıkılaşma’ ne demek?

Öncelikle hasta jinekolojik muayene masasına alınır. Aynı jinekolojik ultrasonlarda kullanılan vajinal proba benzeyen uzun ince bir çubuk (vajinal prob) vajina içinde, kızlık zarının hemen arka kısmına doğru yerleştiriliyor. Bu bölgeye vajinal giriş anlamında ‘introitus’ adı verilir.

İntroitus, vajinal kanal içerisinde yer alır; kızlık zarının arka yüzünden başlar ve 1-2 cm gerisine kadarki alanı içerir. Özelliği, kadınlarda cinsel hazzı sağlayan sinir uçlarının en yoğun olduğu bölge konumunda olması. Klitoris, hatta G noktası olarak bilinen bölgenin sinir uçları introitusta yer alıyor.

Vajinal radyofrekans cihazının probu bu bölgede tam 5 tur 360 derece olarak döndürüldükten sonra işlem sonlanmakta. Bu bölgede yer alan fibroblast hücrelerinin uyarılması ile kolajen oluşumu sağlanmış olmakta, kolajenin artışına bağlı olarak gerçekleşen intorital sıkılaşma hem kadın hem de erkek eşteki cinsel hazzı arttırdığı ifade edilmektedir.

Vajinal radiofrekans nasıl etki eder?

Vajinal radiofrekans cihazı vajinanın introitus bölgesinde kollajenin artışına ve bu şekilde bu bölgenin sıkılaşmasına neden olmaktadır. Düşük doz (90 Jul/cm2 gücünde verilen monopolar enerji, vajina mukozasında 4-5 mm kadar derine inebilmektedir. Bu alandaki kolajen bağ dokusunun güçlenmesiyle cinsel ilişkide haz ve orgazm duygusunu belirgin şekilde arttığı gözlenmektedir. Çünkü bu bölgede klitorisi saran kollajen bağ dokusunun artışı, klitorisin ilişki sırasında mekanik etkiyi daha güçlü ve daha hissedilebilir şekilde yaşanmasını sağlamaktadır. ‘Fibroblast’ hücrelerinin uyarılmasına bağlı olarak gelişen kollajen artışı genelde işlemden 30 ile 90 gün arasında yoğun bir şekilde gerçekleşmektedir.

İşlem ağrılı mıdır?

Hayır. Viveve teknolojisi içinde yer alan ‘soğutucu sistem’ işlemin ağrısız bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu nedenle o bölgedeki hafif bir ısı artışı veya hafif bir batma haricinde hiçbir olumsuz his yaşanmaz. Ayrıca, işlemden hemen sonra gündelik hayata normal şekilde devam edilebilmektedir.

Vajinal radyofrekans işlemi sonrası cinsel ilişki ne zaman serbest hale gelir?

İşlemden 7 gün sonra cinsel ilişkide bulunmak serbest. Vajinal giriş kısmının daraltması ve sıkılaşması erkek partner tarafından da hissedilebilmektedir.

Etkinlik ne zaman hissedilmeye başlanıyor?

İşlemden 2-3 hafta sonra etkinlik hissedilmeye başlanır. Sıkılaşma ve haz artışı etkisi işlemden 1 ay sonra hem kadın hem de erkek eşte belirgin hale gelmektedir.

İşlem sonrası şikayetler neler?

Hafif bir vajinal akıntı, hafif yanma, karıncalanma ve batma hisleri hastaların yalnızca küçük bir kısmında yaşanmaktadır. Çoğunda hiçbir şikayet ortaya çıkmaz.

Vajinal radyofrekans ile ilgili bilimsel çalışmalar…

Vajina içine uygulanan radyofrekans işlemi sonrası yapılan bilimsel çalışmalar genelde anket çalışmalarından oluşmaktadır. ABD ve Japonya’da yapılan çalışmalarda, 12 aylık bir izleme sonrasında hastaların % 88’i vajinal sıkılaşma hissinin belirgin şekilde arttığını ifade etmişlerdir. Yapılan uygulamalarda herhangi bir yan etkinin izlenmemesi de işlemin güvenilir olduğuna işaret etmektedir.

Vajinal radyofrekans uygulaması kimler için uygun?

Öncelikle işlemin adetsiz bir dönemde yapılması gerekir. Vajinal radyofrekans cinsel hazzı arttırmak için hiç doğum yapmamışlarda ya da sezaryenle doğum yapmışlarda uygulanabileceği gibi, doğum sonrasında vajinalarında gevşeme ve genişlemeye bağlı olarak cinsel hazzı azalan kadınlarda da uygulanabilir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında orgazm olamama (koital anorgazmi – coital anorgasmia) ve ilişki sırasında hissizlik veya his azlığı problemi yaşayanlar için de uygundur.

İşlemin tekrarlanması gerekiyor mu?

Genelde tek bir uygulama yeterli. Ancak dileyen hastalar 1 veya 2 yılda bir uygulamanın tekrarını yaptırabiliyorlar. İşlemin birden çok kez tekrarlanmasının herhangi bir riski de yok.

Radiofrekans, vajina içi lazer ile sıkılaştırmadan farklı bir uygulama mı?

Evet. Vajina içine lazer uygulaması ‘vajinal rejuvenasyon’ olarak bilinir. Bu uygulamada vajinal kanalın tamamı taranır ve amaç vajinal kanalın tümden sıkılaşmasını sağlamak.

Lazerle vajina daraltma işlemlerinde tümden vajinal sıkılaşma ve gençleştirme hedeflenirken, vajinal radyofrekans işlemlerinde yalnızca vajina girişindeki hazzın en yoğun olduğu ‘introitus’ bölgesinin sıkılaşması sağlanmaktadır. Ancak, radyofrekans cihazının doku penetrasyonu lazere göre çok daha fazla; yani radyofrekans enerjisi lazere göre cilt içinde çok daha derine kadar inerek, yüksek ölçüde kollajeni uyarıcı etkinliğe sahip. Bu yönüyle etkinliği daha fazla.

Herkes vajina içi radyofrekans yaptırabilir mi?

Vajina içinde genişleme, kendisinde veya eşi tarafından ifade edilen ilişki sırasında his kaybı, ilişki sırasında hiç orgazm olamama veya orgazm olmada güçlük gibi sorunlar yaşayan kadınlar başta olmak üzere, cinsel haz ve tatminini arttırmak isteyen herkes radyofrekans uygulamasından yararlanabilmektedir.

Vajinoplasti ( ameliyat ile vajina daraltma ) Nedir ?

Özellikle ilerlemiş yaş, fazla normal (vajinal) doğum sayısı, önceden yapılmış bazı işlemler gibi sebeplerle vajina içerisindeki elastikiyetin geri kazanılması amacıyla yapılan işlemler bütünüdür. Vajina daraltma/düzeltme olarak da bilinmektedir.

Vajinaya yönelik daraltıcı ve sıkılaştırma sağlayan operasyonlar işlevi kaybolmuş vajina dokusunun gerginliğini ve sıkılığını artırmak için yapılır. Bu sayede, cinsel hazzın artırımı, doğum kesisi gibi önceden uygulanıp izi kalmış jinekolojik işlemlerin kötü estetik sonuçların giderimi ve vajinanın daha estetik bir görünüme sahip olması sağlanmaktadır.

Neden Yapılır ?

 • 1. Cinsel Haz ve Tatminsizlik: Öncelikle vajinoplasti ameliyatı olan hastalar, kalitesiz cinsel hayatın ameliyat sonrası belirgin bir şekilde düzeldiğini ifade etmektedir. Vajina gevşekliğini ortadan kaldıran bu ameliyatta, cinsel haz kadın ve erkek için artış göstermektedir. Bu da çiftlerin ilişkilerine bir çok açıdan olumlu olarak yansımaktadır.
 • 2. İlişki Sırasında Vajinadan Çıkan Sesler: Cinsel ilişki sırasında orgazma ulaşabilmek için, çiftlerde konsantrasyon oldukça önem taşıyan bir etkendir. Gevşemiş ve diriliğini kaybetmiş vajinde, ameliyat öncesi garip sesler çıkabilir. Vajinoplasti ile bu sesler ortadan kalkabilmektedir.
 • 3. Ağrılı Cinsel İlişki: Özellikle doğum sonrası sarkan vajenin hem estetik görünümü düzeltilmesi hem de gevşekliğinin azaltılması için vajina daraltma ameliyatı yapılmaktadır.
 • 4. İlişki Öncesi ve Esnasında Özgüven: Fonksiyonel ve estetik açıdan düzeltilmiş vajinaya sahip kadınlarda vajinal daraltma ameliyatı sonrası özgüven artışı olmaktadır. Bu durum ilişkinin kalitesinin artmasına yardımcı olur. Çiftlerin orgazm olmasını kolaylaştırması ve eşlerin tatmin olabilmesi, evlilik bağları açısından da olumlu etkiler sağlamaktadır. Cinsel açıdan hoş görünüme sahip olmayan vajin, kadında depresyona sebebiyet verebilmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Anestezi ve Ameliyatı Süresi

Vajina daraltma ameliyatı, çoğunlukla lokal anestezi altında uygulanır. Hastanın arzusu ve hekimin isteğiyle genel anestezi altında da yapılabilir.

Vajen sıkılaştırma ameliyatı ortalama 1 saat sürmektedir. Lokal anestezi ile ameliyata alınacak hastalar tok karnına, genel anestezi alacak hastalar ise aç karnına ameliyata girmelidir. Hastaların, vajina daraltma bayan doktor arayışı içine girdikleri sıklıkla görülmektedir. Bu arayıştan ziyade, sağlığınızı düşünerek size en iyi operasyonu yapacağına inandığınız doktoru seçmelisiniz. Kendinizi rahat hissedeceğiniz ve mutlu bir operasyon geçireceğiniz, işin ehli olan doktorlara başvurmanızı tavsiye ederiz.

Vajinanın Hangi Kısmı Daraltılır?

Operasyonda vajenin başlangıcından içeriye doğru 4 cm uzunluğundaki alan daraltılmış olacaktır. Vajine 1-2 cm çapında daraltılmış olur ve operasyon tamamlanır. Dikiş izleri içeride bulunduğu için görünmez.

Operasyonun Mantığı

Başarıyı sağlayan ve bu operasyonda en önemli olan esas, vajinan alt duvarında bulunan ve iki taraflı olarak pervis tabanını oluşturan kasların birbirine yakınlaştırılmasıdır. Bu şekilde, vajina darlığı istenilen oranda sağlanmış olmaktadır.

Orgazma Etkisi Nedir?

Kadınlarda orgazmı sağlayan organ, klitoris olarak kabul edilir. Vajina daraltma ameliyatı sonrasında, penis klitorise daha fazla sürtünerek orgazmı daha kolay tetiklemektedir. Erkeklerde ise penisin daha dar vajinaya girmesiyle tatmin artmaktadır. Unutulmaması gereken nokta, cinsel isteksizliğin başka sebeplere dayanıyor olabilmesidir. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki, cinsel isteksizlik yaşayan bir çok hastada vajinoplasti ameliyatı sonrası hazzın artmasıyla isteksizlik de ortadan kalkabilmektedir.

Riskler

Uzman hekimler tarafından, ameliyathane ortamında yapıldığı taktirde her ameliyatta bulunan kanama ve enfeksiyon riskleri dışında herhangi bir risk içermemektedir. Bununla birlikte (vajina anatomisi hakkında bilgi sahibi olmayan doktorlar tarafından) vajinanın olması gerekenden fazla daraltılması sonucu cinsel ilişkiye girememe vakaları da ortaya çıkabililir.

Ameliyat Sonrası Taburcu Olma

Vajinoplasti ameliyatı olan hastalar taburcu olduktan sonra genital bölgede hijyene önem vermelidir. Dikişlerin pansumanı düzenli olarak yapılmalıdır. Ayrıca hekiminizin reçete ile vereceği ilaçları düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir.

İyileşme Süresi

Vajina daraltma ameliyatı sonrasında 15 gün içerisinde atılan estetik dikişler kendiliğinden dökülmektedir. Yeniden hastaneye gidip dikişlerinizi aldırmanıza gerek kalmayacaktır. 30 gün sonrasında dikiş izleri tamamen kaybolur ve bölge normale döner. Ameliyattan 1 ay sonrasında sizi jinekolog dahi muayene etse, daraltma ameliyatı olduğunuz fark edilemeyecektir.

Ameliyat Sonrası Cinsel İlişki

Ameliyattan 45 gün sonra hastalar cinsel ilişkiye girebilir. Artık vajina tamamen iyileşmiş olmaktadır.

Tekrar Genişleme Olur mu?

Vajinoplasti sonrası yapılan daraltma işlemi, normal doğum yapan hastalarda tekrar eski halini alabilmektedir. Sezeryan doğum yapacak hastalarda ise tekrar genişleme görülmemektedir.