7/24 Randevu ve sorularınız için arayabilirsiniz : 0 (232) 000 0 000

BARTIN VULVA AUGMENTASYONU (HACİM KAZANDIRMA)

En sık yapılan genital estetik ameliyatları nelerdir?
Genital bölge ile ilgili en sık yapılan estetik ameliyatlar:

Labioplasti (Genital bölge dudak estetiği)
Cerrahi olarak vajina daraltma ameliyatı (Vajinoplasti)
Perineoplasti (Perine bölgesinin düzeltilmesi)
Klitoral hudoplasti (Klitoris tümsekciğinin inceltilmesi)
Puboplasti (Pubis tepesinin küçültülmesi)
Labia majora augmentasyon (Çöküntülü büyük dudakların yağ dolgusu veya hyaluronik asid enjeksiyonu ile dolgunlaştırılması)
Büyük dudakların küçültülmesi
G noktası büyütme
Genital PRP (Platelet Rich Plasma) uygulamaları
Lazerle vajina daraltma (LVR- Lazer vajinal rejuvenasyon)
Lazerle genital bölge renk açma uygulaması
Genital alan radyofrekans (RF) işlemleri.
Şimdi bu konuları kısaca ele alalım.

Labioplasti (İç dudak estetiği)
Labioplasti, genital estetik ameliyatları içinde en sık olarak yapılanıdır. ‘Genital bölge dudak estetiği’ veya olarak bilinir.

Labioplasti aslında hem iç dudak hem de dış dudak estetiği anlamına gelmektedir. Fakat iç dudak estetiği ameliyatları çok daha yaygın şekilde uygulandığı için labioplasti, daha çok iç dudak estetiği ameliyatı olarak bilinmektedir.

İç dudak estetiği ‘Labia minoraplasti’ olarak da bilinir. İç dudaklar küçültüldüğü için ‘labia minora redüksiyonu’ olarak da bilinir. İç dudakların estetik operasyonudur. İç dudak labioplasti ameliyatlarında sarkık, kırışık, normalden uzun, kalın ve koyu renkli dudaklar kesilerek estetik olarak düzeltilmektedir. Bu şekilde hoş ve simetrik bir görünüm elde edilebilmektedir. Nitekim ‘labial hipertrofi’ adını verdiğimiz iç dudakların normalden büyük olması kişinin psikolojik şikayetler yaşamasına, cinsel ilişkide rahat olamamasına, utanmasına, öz güven eksikliğine, sağlıklı partner ilişkisi kuramamasına, dar pantolon, tayt, mayo, bikini giyememesine, idrar yaparken idrarının bacaklarını ıslatmasına veya idrarını ıkınarak yapmasına neden olabilir.

Labial hipertrofi (iç dudak büyümesi ve sarkması) yapısal olarak doğuştan veya ergenlik döneminden sonra gelişebilir. Ailesel geçişli de olabilir. Ayrıca ergenlik döneminde sıkça kaşıma, sık mantar enfeksiyonlarına bağlı tahrişler, cinsel ilişkiler ve bağ dokusu zayıflığına bağlı olarak da gelişebilir.

Labioplastide iç dudakların küçültülmesi, estetik ve işlevsel olarak daha iyi bir görünüme kavuşturulması amaçlanır.

Vajina Daraltma Ameliyatı (Vajinoplasti)
Vajina; yaşlanma, menopoz, normal doğum(lar),sık cinsel ilişki, kürtaj ve diğer jinekolojik müdahaleler sonrasında genişlemekte, esnemektedir. Vajinada oluşan genişlemeler kadın ve erkek eşte cinsel ilişkide hissedememe, haz alamama ve orgazm olamama sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Vajinanın cerrahi olarak daraltılması, yeniden sıkı ve dar hale getirilmesi ameliyatına vajina daraltma veya ‘vajinoplasti’ (vaginoplasti) adı verilir.

Klitoral Hudoplasti
Klitoris, kadınlarda cinsel haz ve orgazmı sağlayan ana organdır.

Bazı kadınlarda iç dudaklardaki fazlalıkla ile birlikte klitoris üzerinde cilt dokusunda sarkmalar, kırışıklıklar veya doku fazlalıkları olabilir. Klitorisin etrafındaki kabarık, kırışık veya koyu renkli deri katlantıları, kişileri psikolojik olarak olumsuz etkileyerek cinsel ilişki sırasında özgüven eksikliğine yol açabilir. Klitoris üstündeki kırışık ve fazla dolgun yapıların cerrahi düzeltilmesi, estetik olarak daha düzgün bir görünüm sağlanması için yapılan ameliyatlara ‘klitoral hudoplasti’ denir.

Klitoral hudoplasti çoğunlukla labioplasti operasyonu ile birlikte yapılmaktadır. Böylece ‘venüs çizgisi’ adı verilen düz ince yarık görünümü elde edilebilecektir. Klitoral hudoplasti yapılmadan, yalnızca labioplasti uygulanması durumunda klitoris bölgesi üzerinde kalan tümseklik bir ‘mikropenis’ görünümünde olarak daha fazla göze çarpacaktır.

Labioplasti (iç dudak küçültme ameliyatı) ile birlikte yapılan klitoral hudoplasti operasyonu hasta memnuniyetini oldukça artmaktadır. Ancak klitoral hudoplastide bölgenin anatomisinden dolayı cerrahın tecrübesi önemlidir. Biz kliniğimizde labioplasti yaptığımız hastalarımızın neredeyse tümüne klitoral hudoplasti operasyonunu da eş zamanlı olarak uygulamaktayız.

Perineoplasti ameliyatı
Vajina ile anüs arasında yer alan bölgeye ‘Perine’ adı verilir. Perine bölgesi doğum anında yapılan kesilerle (epizyotomi) veya bu bölgedeki cilt katlantıları, sarkmaları nedeni ile deformasyona uğrayabilir. Bazı durumlarda ise bu bölgede fazladan cilt katlantıları olabilir.

Perineoplasti ameliyatları hem doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi hem de bu bölgedeki cilt fazlalıklarının alınması amaçlarıyla yapılmaktadır. Genelde vajina daraltma ameliyatları ile eş zamanlı olarak yapılmaktadır. Perineoplasti en sıklıkla doğum dikişleri (epizyo) iyi iyileşmemiş, enfeksiyona bağlı olarak doğum sonrası açılmış, evde doğum veya zor doğum sonrası aşırı derecede perine yırtığı olmuş kadınlarda uygulanmaktadır.

Büyük dudakların küçültülmesi, labia majoraplasti operasyonu
Genital bölgede dış tarafta kalan, üzeri tüylerle kaplı büyük dudakların normalden iri ya da sarkmış olması estetik açıdan bazı sorunlara yol açabilmektedir. Bu durumda cerrahi olarak yapılan bir operasyonla iri ve sarkık görünümlü büyük (dış) dudaklar küçültülüp düzeltilmektedir.

Büyük dudakların küçültülmesi de bir çeşit labioplasti operasyonudur. Büyük dudaklara ‘Labium majus’ adı verilir. Bu operasyon ‘Büyük dudak labioplastisi’ veya ‘Labia majoraplasti’ gibi isimlerle de anılır. Labia majoraplasti ameliyatı ile büyük dudaklar ameliyatla küçültülür, daha gergin ve düzgün hale getirilir.

Büyük dudak dolgunlaştırma, büyük dudaklara yağ enjeksiyonu
Yapısal veya yaşa bağlı olarak üzeri tüylerle kaplı büyük dudaklarda çöküntüler ve kırışıklıklar ortaya çıkabilir. Bu durumda büyük dudaklara yağ enjeksiyonu yapılarak daha dolgun bir görünüm kazandırılabilir. Büyük dudak dolgusu; vücudun başka bölgesinden ‘liposuction’ yöntemi ile alınan yağın, özel kanüller ile büyük dudaklara verilmesi işlemidir. Bu sayede normalden küçük veya kırışık görünümdeki büyük dudakların çok daha dolgun ve canlı bir görünüme kavuşabilmektedir.

Büyük dudaklara HA (Hyaluronik asit) enjeksiyonu ile de dolgunluk sağlanabilmektedir.

O Shot © ve Genital PRP
Her iki işlem de kişinin kol damarlarından alınan kandan elde edilir. Alınan kan santrifüje edilerek plasma kısmındaki ‘platelet’ (trombosit) adı verilen pıhtılaşma hücrelerinin yoğun olan kısmı ayrıştırılır. Daha sonra bu kısım genital alandaki belirli bölgelere enjekte edilir. Bu pıhtılaşma hücreleri içerisinde ‘Growth faktör’ adı verilen pek çok büyüme faktörleri mevcuttur. Bu şekilde kolajenin oluşması ve dokunun yenilenmesi sağlanmaktadır.

Genital PRP vajina içerisine veya ‘vulva’ adını verdiğimiz dış genital bölgedeki büyük dudaklara yapılabilir. Böylelikle dokunun yenilenmesi ve gençleşmesi sağlanmaktadır. Ayrıca liken atrofikus, kronik vulvar dermatitler, vulvar vestibülit sendrom, ağrılı cinsel ilişki, vajinal sıkılaştırma, idrar kaçırma (inkontinens) ve vajinal kuruluk tedavilerinde de uygulanmaktadır.

O Shot© işlemi ise daha çok vajinanın duyarlı olan kesimlerine ve klitoris bölgesine enjeksiyon şeklinde uygulanmaktadır. Daha çok cinsel hazzı arttırmak ve orgazm olamama sorununun giderilmesi amaçlarıyla uygulanır.

Genital PRP ve O Shot © ince uçlu enjektörlerle uygulanıldığından hissedilen ağrı minimal düzeydedir. Günümüzde O Shot © enjeksiyonları ve Genital PRP uygulamaları ile cinsel ilişkideki hazzın arttırılması, orgazm işlevinin sağlanması veya kolaylaştırılması, hatta kadınlarda idrar kaçırma problemlerinin tedavisi mümkün hale gelmiştir.

G Noktası büyütme (G Shot ©)
G noktası; klitoristen sonra kadınlarda en çok zevk veren bölgelerden biridir. Vajinanın girişinden 2-3 cm içeride ve üst duvarda yer alır. G Noktası ‘vajinal orgazm’ (coital orgazm) ile ilişkilendirilmektedir. G noktası büyütme ‘G spot augmentation’ © veya ‘G spot amplification’ © olarak da bilinir. G noktasına özel iğnelerle dolgu maddesinin verilmesi işlemine ‘G noktası büyütme’ denilmektedir. G Shot © enjeksiyonları ile cinsel ilişkideki hazzın arttırılması, orgazm işlevinin sağlanması veya kolaylaştırılması yönünde faydalar elde edilebilmektedir.

Pubis Estetiği
Pubis bölgesi kadınlarda büyük dudakların üste devam eden kısmıdır; üzeri tüylerle kaplı, altı yağ dokusundan oluşan üçgen şeklindeki genital bölgedir. ‘Mons pubis’ veya ‘Pubis Tepesi’ veya ‘Pubis Tümsekçiği’ gibi isimlerle de anılır. Pubis estetiği; ‘mons pubis estetiği’ veya ‘venüs estetiği’ olarak da bilinir. Mons pubis bazı kadınlarda normalden daha iri ve kabarık bir şekilde olabilir. Özellikle mayo, bikini, tayt giyimi sırasında rahatsız edici bir çıkıntı şeklinde kendisini gösterebilir.

Pubis estetiği ile pubik bölgedeki fazla doku cerrahi olarak küçültülüp inceltilebilir. Bu bölgedeki şişkinlik ya da düzensiz kabarıklıklar düzeltilebilir. Pubis bölgesi için liposuction, lazer lipoliz işlemleri de uygulanabilmektedir.

Lazerle genital estetik uygulamaları ve tedaviler
Genital bölge estetik operasyonları için son yıllarda lazer uygulamaları oldukça sık olarak tercih edilir hale gelmiştir. Bu alanda en sık tercih edilenler karbondioksit lazerlerdir.

Karbondioksit (CO2) lazerler ile genital estetik
Lazerle vajinal daraltma,
Lazerle idrar kaçırma (stres inkontinens) tedavisi,
Lazerle genital bölge renk açma, beyazlatma,
Lazerle labioplasti operasyonu,
Lazerle genital bölge sıkılaştırma, dolgunluk,
Vajina içi ruga (mukozal katlantı) oluşturma,
Genital siğil tedavileri yapılabilmektedir.