7/24 Randevu ve sorularınız için arayabilirsiniz : 0 (232) 000 0 000

BARTIN KLİTEROPLASTİ

KLİTORİS KÜÇÜLTME ESTETİK AMELİYATI (KLİTEROPLASTİ) :

Klitoris ameliyatı aslında klitorise yönelik olmayıp klitoris üzerindeki cildin deformasyonuna yöneliktir. Klitorisin üzerinde bulunan derinin fazla büyük ve katlantılı olması da cinsel hazzı azaltacağı için ameliyat ile düzeltilmesi gerekebilmektedir. Genellikle iç dudak operasyonlarına ek olarak yapılmaktadır. Bu işlem ile cinsel haz azalmaz. Sadece bu ameliyat klitorisin estetik görünümüne yol açar. Klitoris kadın cinsel bölgesinde en hassas ve cinsel hazzın yoğun olduğu erektil bir bölgedir. Klitoris bazı kadınlarda normalden büyük olabilir ve bunun küçültülmesi için ameliyat yapılabilir.

Klitoris kadın cinsel organlarından en önemlilerinden biri olup orgazm ve sağlıklı cinsel yaşam için önemli rol oynar. . Klitoris anatomik olarak kadın cinsel organının üst kısmında bulunan, küçük dudakların bittiği yerde yer alan erektil bir oluşumdur.Klitoris anatomik ve embriyolojik olarak erkekteki penis karşılığıdır fakat penis gibi idrar kanalı tarafından delinmemiştir, başlıca işlevi cinsel haz alınması ve orgazm dır. Klitoris estetiği ameliyatı gittikçe artan cinsel estetik ameliyatlar ile paralel olarak artış göstermektedir.

Orgazm olamama şikayeti nedeniyle başvuran kadınlarda bazı doktorlar klitorisi dışarıdan saran derinin küçültülmesi ve açılması şeklinde bir estetik ameliyat önermektedirler fakat bu tartışmalı bir yaklaşımdır. Burada amaç klitorisin cinsel ilişki esnasında daha kolay doğrudan temas sağlaması ve penis teması ile daha kolay uyarılmasıdır. Bu şekilde yapılacak bir klitoris estetiği ameliyatı bazı aşırı ve gereksiz klitoris uyarılmaları ve abartılmış hassasiyetlere yol açabileceği için yalnızca çok dikkatli bir değerlendirme sonrasında yapılması gerekmektedir.

Genital estetik işlemlerini 18 yaşını aşmış herkes yaptırabilir, herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Cinsel organını beğenmeme, orgazm olamama gibi problemlerin çözümünde oldukça büyük destek olan cerrahi girişimleri değerlenmek önemlidir. Bu ve bunun gibi herhangi bir cerrahi girişimin zaman hekim / hekimler tarafından yapılması çok büyük rol oynamaktadır.

 

adınlarda, iç ve dış dudakların genital bölgede önde birleştiği alandaki yapıya klitoris ismi verilmektedir. Bu yapı erkeklerde korpus kavernosumun analoğudur. Yani erkek cinsel organına benzer. Uyarıldığında süngerimsi olan yapısı kan ile dolup, şişer. Etrafında yoğun olarak bulunan sinir uçları sayesinde cinsel ilişki sırasında zevk ve uyarılma hissi vermeye yaramaktadır. Bu dokunun, yapısal olarak ya da doğum, yaşlılık gibi nedenlerle üstü cilt ve vajen dokusu ile örtülebilir ya da aşağı yer değiştirebilir. Bu gibi durumlarda koitus (cinsel ilişki) sırasında klitoris uyarılmayacağından zevk hissi alınamayabilir.

Anatomik olarak bu yapının bozulduğu durumlarda kliteroplasti operasyonu ile var olan problem giderilir. Tabii cinsellik tek başına koitustan ibaret bir işlem değildir. Bütün vücudun ve beynin katıldığı bir aktivitedir. Tek başına bu operasyon ile kesin istenilen zevk alınmayabilir. Bizim yaptığımız bu organa ait anatomik bozukluğu gidermektir.

Ameliyat lokal anestezi altında yapılır. Ameliyattan sonra hasta yürüyerek evine gidebilir. Ameliyattan iki gün sonraya kadar soğuk uygulama ve istirahat tavsiye edilmektedir. En az bir hafta cinsel perhiz önerilir.

Klitoris Neresi?
Klitoris vajen girişinin en üstünde yer alan, kanlanması çok fazla olan, cinsel uyarı ile sertleşen, duyusal sinirleden zengin nohut büyüklüğünde bir yapıdır.

Klitoris Fonksiyonu Nedir?
Klitoris kadınlarda cinsel hazzın ve orgazmın ana organıdır. Klitoral hood ise klitorisin üzerini örten deri katlantısıdır. Açık olarak söylemek gerekir ki burada klitorise değil üzerindeki cilt katlantısına estetik düzeltme yapılmaktadır.

Klitorise Yapılan Cerrahi İşlemler
Labium minuslar (küçük dudaklar) vajinanın her iki yanından yukarı uzanırken iki tabakaya ayrılır. Alt tabaka tam klitorisin üzerinde sonlanır ve frenulum adını alır. Alt tabaka ise klitorisin üzerine uzanır ve hood adını alır. Hudoplasti tek başına yapılabileceği gibi genellikle labioplasti ile beraber yapılır. Özellikle labioplasti yapıldıktan sonra klitoris üzerindeki kaba deri daha belirgin ortaya çıkmakta. Adeta büyük bir klitoris veya küçük bir penis gibi görünmektedir. Bu durumda labioplastiye hudoplasti eklememek hastaları mutsuz etmektedir. bazen de geçmişte labioplasti olmuş hastalarda tek başına da yapılabilmektedir.
Hudoplasti operasyonu sonrası cinsel uyarılma ve orgazmda azalma olmamakta hatta bir miktar artma olmaktadır. Bu artış klitorisin üzerindeki katlantıların azalması ile direkt ve hastanın kendine özgüveninin artması ile dolaylı olarak olmaktadır.
Hudoplasti operasyonları lokal anestezi ile veya tercihen genel anestezi ile yapılmaktadır. Operasyon yaklaşık 1 saat civarında sürmektedir. Hasta uyandığında ağrısının olmaması için genel anesteziye ek olarak lokal anestezi de yapılmaktadır. Hastalar operasyon sonrası 3 gün sonra duş alabilmekte, rahatça tuvalete gidebilmektedir. İlk 3 gün ödem ve ağrıyı azaltmak için buz uygulaması tavsiye edilmekte, pansuman ve antibiyotik kullanımı gerekmektedir. 1 gün sonra yurt içi, 2 gün sonra yurtdışı yolculuk yapabilirler. 3 gün sonra işe dönebilirler. 4-6 hafta ilişki ve deniz, havuz yasağı gereklidir.
Hudoplastiye ek olarak aynı seansta sıklıkla labioplasti de yapılmaktadır. Yine labioplasti+hudoplastiye ek olarak beraberinde cerrahi vajinoplasti, cerrahi labium majus estetiği; radyofrenas ile tightining (vulvar sıkılaştırma),vajinal rejuvinasyon ve vajinal daraltma ; lazer ile vajinal daraltma, vulvar renk açma, vulvar ve vajinal rejuvinasyon, PRP, vulvaya ve labıum majuslara yağ enjeksiyonu (lipofilling) ve hyaluronik asit enjeksiyonu yapılabilmektedir.