7/24 Randevu ve sorularınız için arayabilirsiniz : 0 (232) 000 0 000

BALIKESİR KIZLIK ZARI DİKİMİ – KIZLIK ZARI ONARIMI – TAMİRİ

Kızlık Zarı Dikimi

Tedaviler

Kızlık Zarı Dikimi Nedir Nasıl Yapılır

Kızlık zarı dikimi en sık yaptığımız genital bölge ameliyatlarının başında gelmektedir. Esas olarak kızlık zarı tamiri bekaretini kaybetmiş bir bayanın ilk ilişkiye girdiğinde tekrar bakire bir bayanda olduğu gibi kanama meydana gelmesini sağlamak amacıyla yapılan bir ameliyattır. Kızlık zarı onarımı yapılmış olan bir bayanda ilişki ile meydana gelen kanama bakire bir bayanın ilk ilişkisinde oluşan kanama ile aynıdır.

Kanamanın rengi, miktarı ve özelliklerinde farklılık görülmez. Normalde de bakire bir bayanda kızlık zarının ilk yırtılmasıyla meydana gelen kanamanın bir standardı yoktur. Bazı bayanlarda kanama pembemsi, damla şeklinde az miktarda olabileceği gibi bazı bayanlarda aşırı miktarda , kırmızı renkli olabilir.

DİKİLEN KIZLIK ZARI NASIL BOZULUR ?

Kızlık zarı dikimi ameliyatını takiben iyileşme tamamlandıktan sonra kızlık zarı sıcak suya girme, yıkanma, spor yapma gibi durumlarda kendi kendine zarar görmez. Zarar görmesi için tekrar ilişki yaşanması veya vajinaya giriş olması gerekir.

KIZLIK ZARI DİKİMİNE NEDEN İHTİYAÇ DUYULUR ?

Kızlık zarı dikimi özellikle bizim gibi doğu kültürüne sahip olan topluluklarda bekarete çok önem verilmesi ve bakireliğin kutsal sayılması nedeniyle sıkça uygulanan bir ameliyattır. Bekaret evlilik çağına gelmiş olan bir bayanda daha önce kimse ile beraberlik yaşamadığının , el değmemişliğin göstergesi olarak kabul edilir. Bireyler çocukluk çağından iitibaren aileden, çevreden, arkadaşlarından , okuldan, medyadan ve dini öğretilerden bekaretin çok önemli ve kutsal bir olgu olduğu yönünde eğitim alır. Bir bayan evlendiğinde ilk gecede kanama olmaması bu yüzden ailesi için de çok onur kırıcı bir durumdur. Bu ameliyatın sık yapılmasının esas nedenlerinden bir tanesi de ailenin bir bakıma onurunun da korunması amacıdır.

KIZLIK ZARI DİKİMİ AMELİYATI NASIL YAPILIR ?

Kızlık zarı dikimi kalıcı veya geçici yöntemle yapılabilir. Kalıcı yöntemle kızlık zarı tamirine Flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi , tamiri adı da verilmektedir. Flep , vajina arka duvarından kaldırılan doku parçasına verilen isimdir, bu yüzden bu ameliyata flep tekniğiyle kızlık zarı dikimi de demektedir.

Kalıcı yöntemle kızlık zarı dikiminde vajina iç kısmında Flep denilen doku parçası kaldırılarak yeni bir kızlık zarı yapılandırılır. Bu bölgenin kanlanması yine vajinanın kendi damarları tarafından olmaktadır. Bu yeni yapılandırılan kızlık zarı vajina duvarını çepeçevre sarar ve adeta orada bakire bayanlarda da olduğu gibi bir bariyer görevi de görür. Bu yapının ortasında normal bakire bayandaki kızlık zarında olduğu gibi bir delik bulunur, bu açıklık sayesinde adet kanı ve vajinal salgılar dışarı akabilir. Kişi ilk cinsel ilişki yaşadığında bu yeniden yapılandırılan kızlık zarı yırtılarak kanama meydana gelir. Kanama bakire bayanda olduğu gibi yırtılma sonucu o bölgedeki damarların hasar görmesi sayesinde olur. Miktarı, özellikleri, rengi bakire bayanda meydana gelen kanama ile aynıdır.

Kalıcı yöntemle tamir yapılırken eğer vajinada genişleme de varsa daraltma işlemi de aynı zamanda yapılabilir. Vajinada genişleme uzun süreli cinsel ilişkiye, kürtaja veya doğuma bağlı olabilmektedir. Diğer sık uygulanan ameliyat şekli de geçici kızlık zarı dikimidir. Bu tamir işlemi sonrası kişi 3-4 gün içinde cinsel ilişki yaşamalıdır, aksi taktirde kanama meydana gelmeyebilir. Bu yüzden bu ameliyat sık olarak uygulanmaz, daha çok kalıcı yöntem tercih edilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?
Kızlık zarı herhangi bir olay neticesinde zarar görmüş, bozulmuş olan genç kızların başvurduğu kalıcı kızlık zarı dikimi, uzun ve meşakkatli bir operasyon olmaktadır. Rahim duvarından alınan doku tekrar vagina içerisinde kızlık zarı oluşturulmaktadır. Kişinin iyileşme süreci yaklaşık olarak bir ayı bulmaktadır. Kalıcı kızlık zarı dikiminin en büyük avantajı ilişkiye girilecek olan zaman bilinmese dahi, dikimin yapılabilmesidir. Burada zamanın ne kadar yakın ya da ne kadar uzak olduğunun bir önemi bulunmamaktadır.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?
Geçici kızlık zarı dikimi operasyonunu tercih edecek olanlar, genel olarak evlilik tarihleri belirlenmiş olması gerekmektedir. Bir iki gün içinde evlenecek olan kişiler tarafından yaptırılması uygundur. Bu operasyonda ise, yırtılan bekâret dokusunun kalan kısımları ameliyat ile toparlanıp tekrardan kızlık zarı oluşturulması sağlanmaktadır.

Kızlık zarı hemen hemen her kadının doğumdan itibaren vücudunda bulunan bir zardır. Bu zar bazı insanlarda doğuştan yoktur. Bazı insanlarda esnek olan bu zar herhangi bir cinsel ilişki sırasında birkaç damla kanama yaparak yırtılır. Cinsel ilişki olmadan da bazı durumlarda kızlık zarında sorunlar yaşanabilmektedir. Günümüzde kızlık zarı dikimi pek çok kişi tarafından tercih edilen bir operasyondur. Bu operasyonun amacı dikim sonrasında yaşanan ilk cinsel ilişkide kan gelmesinin sağlanmasıdır.

Kızlık Zarı Dikimi Ne Gibi Durumlarda Yapılır?

Kızlık zarı diktirmek için herhangi bir özel durumun ya da kriterin olması gerekmemektedir. İsteyen hemen herkes kızlık zarı dikimi yaptırabilmektedir. Özellikle yeni zamanda yaşanan kızlık zarı yırtıklarının dikilmesi ve iyileşme süreci çok daha hızlı olmaktadır. Daha önceki zamanlarda oluşmuş olan kızlık zarı yırtılmalarında ise özellikle Flep yöntemi kullanarak dikim yapılabilmektedir. Flep yöntemi ile yapılan kızlık zarı dikimi kalıcı olarak adlandırılmaktadır.

Kızlık Zarı Ne Zaman Dikilmelidir?

Kızlık zarı ne zaman dikilmelidir
Kızlık zarı dikimi ne zaman yapılmalıdır sorusu özellikle bu operasyonu düşünen kişiler tarafından sık sık sorulmaktadır. Bu sorunun cevabı ise farklı şekillerde verilir. Öncelikle kalıcı kızlık zarı dikimi ya da geçici kızlık zarı dikimi operasyonlarından hangisinin yapılacağını bilmeniz gerekmektedir. Geçici kızlık zarı dikimi evlenmeden ya da cinsel ilişki yaşanmadan 1-2 gün önce yapılmalıdır. Bu işlemin yapılma özelliklerinin diğerinden farklı olmasıyla alakalıdır. Cinsel birleşmeden 1-2 gün önce yapılan geçici kızlık zarı dikimi ilk cinsel ilişki sırasında kanamaya neden olmaktadır. Lakin daha uzun sürelerde yaşanacak bir cinsel birliktelik var ise kalıcı kızlık zarı dikimini yaptırmalısınız.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?
Geçici kızlık zarı dikimi genellikle kızlık zarının yırtılmasının yakın zaman olduğu durumlarda geçerlidir. Kızlık zarı eğer geçici olarak dikilecek ise yaşanılacak cinsel birleşmeden 1 ya da 2 gün önce operasyonun gerçekleşmesi gerekmektedir. Operasyonda yırtılan kızlık zarının iki parçası birbirine dikilir. Bu sayede kızlık zarı yeniden yırtılır ve beklenen kanama gerçekleşir. Eğer kızlık zarının yırtılması çok daha önce olduysa kalıcı kızlık zarı dikimi yapılmalıdır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?
Kızlık zarı denilen zar vajina girişinden 2 cm kadar içeride olan bir oluşumdur. Kızlık zarı onarımı ise aslında kolay bir işlem değildir. İstenildiğinde genel ya da lokal anestezi altında bu operasyon gerçekleştirilebilir. Kalıcı kızlık zarı dikimi nasıl yapılır diye merak edenlere bu operasyonun detaylarını doktorları verecektir. Flep yöntemiyle kızlık zarı dikiminde vajina duvarından kaldırılan bir doku kullanılır. Vajinadan kaldırılan ve Flep adı verilen doku vajinanın diğer tarafına dikilerek yapay bir kızlık zarı oluşturulur. Oluşturulan bu zar ilk cinsel birleşme sırasında yırtılarak kanamanın gerçekleşmesini sağlar. Bu operasyon sadece uzman kadın doğum doktorları tarafından fark edilebilmektedir.

Kızlık zarı kapalı bir organ mı?
Hayır kızlık zarı vajen girişini kapatan perde gibi bir organ değil. Yukarıdaki Youtube videomdaki kızlık zarı tasfirimden nasıl bir yapıda olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Kızlık zarı ilk yırtıldığında çok ağrı olur mu?
Hayır bazen kadınlar yırtıldığını hissetmeyebilir de.

Kızlık zarı parmakla veya tuvalet kağıdını ileri bastırdığında bozulur mu?
Hayır.

Penisin biraz ucu girerse bozulur mu?
Bozulur.

Bir diğer konu ise eğer kızlık zarına değer verecek size değer vermeyecek biri karşınızda ise belki de o kişi doğru insan değildir.

Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?
Labium majus denen kısımdan yanağınızı sıkarmış gibi tutuyorum ve hafif çekince hemen kızlık zarı görülür.

Kızlık zarı ameliyatı tıp dilinde ismi ne olarak geçer?
Hymenoplasty.

Kızlık zarı diktirmek nedir?
İlişkide kanamanın olması için vajen girişinde yapılan cerrahi müdaheleye kızlık zarı onarımı denir. HymenoplastyVideo.com sitemizden kalıcı operasyonu ve flep yöntemini izleyebilirsiniz. Bu video bu operasyon hakkında bilgilenmenizi sağlayacaktır.

Kızlık zarı dikimi kızlık testinde çıkar mı?
Kalıcı yöntem ile yaptığım kızlık zarı dikimini kontrolde ben bile anlamayabiliyorum. Geçici yöntem ile yapılan onarımlar kesinlikle doktor muayenesinde anlaşılır. Fakat bunu erkek arkadaşınız parmağı ile ya da ilişki sırasında anlamaz.

Kalıcı kızlık zarı dikimi mi yoksa geçici kızlık zarı dikimi mi en iyisi?
Ben buna hastayı muayene ederek karar veriyorum. Eğer akıntınız varsa, sigara içiyorsanız , kabızlık şikayetiniz varsa kalıcı onarım yaptırmamalısınız.

Buradaki dokunun kanlanması iyidir. Fakat ince bir doku olduğu için ve hareketli bir alan (tuvalet, yürüme, oturma kalkma ile etkilenir) olduğundan iyileşme döneminde özenli davranmak gereklidir.

Kalıcı onarım demek 1 ay, 1 yıl veya 10 yıl sonra dahi kızlık zarınız ilk ilişkide kanayacak demektir. Bunu herkes yaptığını söylüyor, fakat gerçekten yapabiliyorlar mı bilemiyorum. Benim Dr. Ersal Kaya ile geliştirdiğim bir teknik var. Bu teknik uygun kişilere yapıldığında dahi %95 oranında iyileşme istediğimiz gibi oluyor. Eğer müdaheleden sonra 1 hafta dinlenemeyecekseniz kalıcı onarım yaptırmayı düşünmeyin. Akıntınız varsa öncelikle antibiyotik ile tedavi olmalısınız. Müdaheleden 1 hafta önce sigarayı bırakmanız yara iyileşmesine faydalı olacaktır.

Kızlık zarı dikildiğinde kanama olacak, peki vajen genişliği hissedilir mi?
Ben Femilift Lazer daraltma ile vajen daraltması yaptıktan sonra kızlık zarı onarımı yapıyorum, bu sayede vajen ilk haline geliyor.

Geçici diktirme yapıldığında ipleri karşı taraf görüyor?
Hayır, kimse bu ipleri göremez.

Geçici kızlık zarı dikimi kaç gün önce yaptırılmalı?
En fazla 7 gün önce yaptırılmalı, daha uzun zaman geçerse kanama olmaz.

Kızlık zarı diktirirken mutlaka anestezi ile uyumak gerekli mi?
Hayır. Anestezi şart değil. Ben çoğunlukla lokal anestezi yapıyorum .

Kızlık zarı dikiminde gizlilik mümkün mü?
Sadece bu müdahelede değil, her konuda kliniğimizde hasta gizliliği politikasına uygun hasta hizmeti verilmektedir.

Flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi nedir?
Kızlık zarı flep ile dikilmesi kalıcı olarak da bilinen kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemidir.

Kızlık zarı dikiminden sonra leke gelmesi normal mi?
İlk gün leke gelebilir, fakat daha sonra kanama olmamalıdır.

Kızlık zarı kalıcı olarak dikilir mi?
Kesinlikle kalıcı olarak dikilebilir.

Kızlık zarı dikilmesi kesin sonuç verir mi?
Evet. Kesinlikle sonuç kanamanız olur. Siz bu konuyu kafaya takmayın, ve ilişkinizin zevkini çıkarın. Bu konuyu halletmek bizim için çok kolay ve sonuç kesindir.

Kızlık zarı nasıl bozulur?
Kızlık zarı; vajinanın girişinde, yaklaşık 2 cm içeride yer alan ince bir deri katlantısıdır. Genelde vajina içine yabancı bir cismin girişi ile kızlık zarı bozulur.

Cinsel ilişki, mastürbasyon sırasında vajina içine parmak veya başka bir yabancı cismin alınması, düşme, çarpma gibi darbeler kızlık zarının bozulmasına – yırtılmasına neden olabilir.

‘Kızlık zarının bozulması’ demek, anatomik bütünlüğünün bozulması anlamına gelir. Yani, tabana kadar inen bir yırtık oluşmuştur.

Kızlık zarının yırtılması (himen perforasyonu) halk arasında kızlığın delinmesi, parçalanması ve patlaması olarak da kullanılmaktadır. Bazı durumlarda kızlık zarı normalden çok daha kalın ve serttir ve ilişkiye engel olur. Bu durumlarda zaman içerisinde korku da gelişerek bir vajinismus sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Kızlık zarının kalıcı olarak tamiri (uzun süreli kızlık zarı onarımı) iki şekilde yapılmaktadır:

 • Flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi
 • Mikrocerrahi yöntemi ile kızlık zarı tamiri

Kızlık zarı ameliyatı flep yöntemi toplum tarafından daha sık olarak bilinmektedir. Bu yöntemde vajinanın bir duvarından doku kaldırılmakta ve başka bir duvara kaldırılan bu doku asılmaktadır. Genelde en sık olarak kullanılan alan vajinanın alt duvarıdır ve üst duvara doğru bir asma işlemi yapılır.

Kızlık zarının mikrocerrahi yöntemi ile dikilmesi ise biraz daha tecrübe gerektiren, ancak doğala daha yakın bir metottur. Bu yöntemde kızlık zarının yırtılmış uçları kesilerek, yeniden bir araya getirilir. Tecrübeli bir cerrah tarafından yapıldığında oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi ile birlikte aynı seansta lazerle vajina daraltma veya cerrahi ile vajina daraltma – yenileme de yapılabilir. Böylelikle ilk gecede yalnızca kan gelmesi değil, vajinanın eski sıkılığı da yeniden kazandırılmış olmaktadır.

Kalıcı kızlık zarı dikimi yapıldıktan ne kadar süre sonra ilişki olabilir?
Kalıcı kızlık zarı dikimi (uzun vadeli onarım) yapıldıktan 1 ay sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Yani bu dönemde yara iyileşme sürecini tamamlanmaktadır.

Kısa süreli – geçici kızlık zarı onarımı yapıldıysa 1 ile 7 gün içerisinde cinsel ilişki olabilir. Kısa süreli (geçici) kızlık zarı dikimi için uygulanan teknik ve atılan dikişler uzun süreli (kalıcı) işlemden tamamen farklıdır.

İlk cinsel ilişkiden ne kadar süre sonra kalıcı kızlık zarı dikimi yapılabilir?
Böyle bir süre yoktur. Kızlık zarı yırtıldıktan hemen sonra veya yıllar sonra yapılan kalıcı onarımlarda başarı olasılıkları değişmemektedir. Yani kişi dilediği zaman işlemi yaptırabilir.

Kalıcı kızlık zarı tamiri sonrası ilk cinsel ilişkide kanama ve ağrı çok olur mu?
Hayır. Eğer daraltma fazla düzeyde yapılmadıysa hiçbir sorun ortaya çıkmaz. Genelde ortaya çıkan kanama, hafif düzeyde (lekelenme tarzında) veya adet kanamasından daha az miktardadır. Acı da fazla olmamaktadır.

Kalıcı kızlık zarı onarımı sonrasında, gebe kalma veya doğumda bir sorun olur mu?
Hayır. Kalıcı kızlık zarı dikimi olanlar normal şekilde gebe kalabilirler. Daraltma operasyonu yapılsa bile gebe kalmalarında veya normal doğum yapmalarında hiç bir sorun ortaya çıkmaz.

Kalıcı kızlık zarı onarımında (uzun vadeli yöntemde) başarı yüzdesi nedir?
Operasyonu yapan cerrahın bilgi ve deneyimi ile orantılıdır. Doğru bir teknikle ve deneyimli jinekolog cerrahlar tarafından yapıldığında %100 başarı olasılığı vardır. Bazı durumlarda, bazı hastalar düğün öncesinde kontrole çağrılabilmektedir.
Kalıcı kızlık zarı dikiminden sonra ne zaman ilişkiye girilir?
Kızlık zarının kalıcı tamiri yapıldıktan 1 ay sonra ilişkiye girilmesinde hiç bir sakınca yoktur. Bu dönemde yapılan operasyon sonrası iyileşme süreci tamamlanmış olacaktır. Daha erkenden ilişkiye girilecekse geçici kızlık zarı dikimi yapılması daha uygun olacaktır.

Kızlık zarı dikimi, kalıcı yöntemlerle yapılmaktadır?

Kızlık zarı dikimi iki yöntemle yapılabilmektedir.

 1. Flep yöntemi ile kalıcı kızlık zarı dikimi
 2. Mikrocerrahi ile kalıcı kızlık zarı tamiri

Bu yöntemler kalıcı kızlık zarı dikimidir. Geçici kızlık zarı dikimi ise evlenmeden bir hafta önce yapılmaktadır. Kızlık zarı dikimi, uzman ve bu konuda deneyimli cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Kızlık zarı dikimi, uzman kişilerce uygulandığında başarı oranı oldukça yüksek operasyonlardır.

Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

Birçok kişi, kızlık zarı nasıl dikilir, kızlık zarı diktirmek kolay mıdır şeklinde soru işaretlerine sahiptir. Kızlık zarı yalnızca cinsel ilişki ile yırtılmaz. Genital bölgeye alınan darbeler ya da mastürbasyon sırasında uygulanan eylemler aşamasında da yırtılabilmektedir.

Bunun dışında taciz ya da tecavüz gibi durumlar sebebiyle de kızlık zarı yırtılabilmektedir.

Bu gibi durumlarda kızlık zarı dikimi yapılmaktadır. Bu gibi operasyonlar, ameliyatın yapıldığı kişi üzerinde psikolojik olarak olumlu etkileri de sağlamaktadır.

Kızlık zarı Latince’de hymen olarak ifade edilir. Kızlık zarı dikimi ise hymenorraphy şeklinde ifade edilir.

Kızlık zarı tam olarak nerededir?

Kızlık zarı, vajinanın 2-4 cm içerisinde bulunmaktadır.

Kızlık zarı dikimi hangi hekimler tarafından yapılmalıdır?

Kızlık zarı dikimi, genital bölgenin anatomisini bilen ve kızlık zarı dikiminde deneyimi olan kişiler tarafından yapılmalıdır.

Herkese kızlık zarı diktirme (bekaret onarımı) operasyonu yapılabilir mi?

İsteyen herkes kızlık zarı dikimi işlemine başvurabilir. Kızlık zarı dikimi için ilişkinin ne zaman yaşandığı önemli değildir. Doğum yapmış olan kadınlar için dahi kızlık zarı dikimi yapılabilir.

Kızlık zarı “esnek” yapıda olan kadınlarda kızlık zarı dikimi yapılabilir mi?

Kızlık zarı çeşitli durumlarda esnek bir yapıya sahip olabilir. Bu sebeple doğuma kadar yırtılmayabilir. Bu durumda cinsel ilişki sırasında kanam meydana gelmez. İlk ilişkide kanama olmasının istendiği durumlarda kızlık zarının ince kenarlı ve girişe müsait olması durumunda ameliyat yapılabilmektedir.

Kızlık zarının dikildiği dışarıdan anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikimi işlemi dışarıdan anlaşılmamaktadır. Fakat bir jinekolog muayenesi sırasında kızlık zarının dikildiği tespit edilebilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri

 • Kalıcı (Flep) kızlık zarı dikimi: Flep yöntemi olarak da adlandırılır. Düğünden en az 2 ay önce kızlık zarı dikimi yapılır, esas teknik budur. Vajinanın mukoza dokusu ile yeni bir kızlık zarı oluşturulurken aynı zamanda vajina daraltılarak hiç ilişkiye girmemiş haline döndürülür. Sonrasında 6 hafta kadar sonrasında hasta mutlaka kontrole çağırılır. Kendi klinik pratiğimde bu tekniği uyguladığım düğün öncesi de mutlaka görmek isterim.
 • Geçici (düğün öncesi) kızlık zarı dikimi: Bu kızlık zarı dikimi tekniğini yeterince zamanı olmayan kişilere önermekteyiz. İlk ilişkiden yaklaşık 5-6 gün önce yırtılmış olan kızlık zarı kenarları çok ince, mikroskobik iplerle yanyana getirilip dikilir ve ilk gece kanaması sağlanır. Bu ipler partner tarafından görülen veya hissedilen ipler değildir, kendiliğinden kaybolur.

 

 • Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi
  Flep yöntemi esnasında genellikle sedasyon denilen oldukça hafif bir anestezi uygulanır, çünkü vajinadan doku çıkartılması bolca lokal anestezi yapılsa bile bir miktar ağrılı bir işlemdir. Hasta işlem esnasında uyur ve hiçbir şey hissetmez, hatırlamaz işlem sonrası yaklaşık1-2 saatlik bir dinlenme sonrasında normal hayatına döner. İlk 1 aylık sürede ağır egzersizler ve havuz önerilmez. Dikişler kendiliğinden erir, bazen de kişinin tuvalet veya banyoda eline gelebilir, dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Düğün öncesi yöntem lokal anestezi ile rahatlıkla yapılan ağrısız bir yöntemdir. Ankara ‘da ki kliniğimizde kalıcı kızlık zarı dikimi ortalama 15-20 dakika sürmektedir.

Sezaryen veya normal doğum yapmışlar dahi kızlık zarını diktirebilir. Normal doğum yapmışlarda, kalıcı kızlık zarı dikimi (flep) yöntemine vajina daraltma da işlem esnasında uygulanabilir. Geçici kızlık zarı dikiminde vajinal daraltma operasyonu yapılmaz, kalıcı kızlık zarı dikiminde yapılabilir. Vajina daraltma ile ilgili daha fazla bilgi için genital estetik sayfasımızı incelebilirsiniz.

Kızlık zarı dikimiden sonra nelere dikkat edilmelidir ?
Öncelikle işlemi yapan doktorun önerilerine uymak son derece önemlidir. Doktorun çağırdığı zamanlardaki kontrollerinize kesinlikle gelmelisiniz. Aynı şekilde doktorunuzun önerdiği ilaçları (antibiyotik, ağrı kesiciler) mutlaka kullanmalısınız. Kızlık zarı dikiminde Flep yöntemi uygulanan kişilerde işlem sonrası ilk 2 hafta bir miktar lekelenme tarzı kanama, sonrasında da iplerin erime sıvısı olarak sarımsı bir akıntı olabilir. Kalıcı yöntemle kızlık zarı dikimi ilk 1 ay – 6 hafta bacakların çok açılacağı spor aktiviteleri yapılmamalı, ata bisiklete veya motosiklete binilmemeli, havuz veya denize girilmemeli, kabız olmamaya dikkat edilmelidir. Banyo hemen ertesi gün yapılabilir ancak yine duş ayakta yapılmalı 1 ay boyunca küvete girilmemelidir. Doktorunuz uygun gördü ise duşta bir atiseptik solüsyon veya genital şampuan kullanabilirsiniz.

Mümkün olduğunca lifli gıda tüketip bol sıvı tüketerek kabız olmamaya dikkat etmelisiniz. Doku iyileşmesini hızlandırmak ve genel vücut direncinizi iyileştirmek için beslenmenize de dikkat etmenizi öneriyoruz.

Kızlık zarı tamirinde esas olan ve doğrusu kızlık zarı kalıcı dikimidir. Yani kısa süreli değil aylar sonra da cinsel ilişki olsa kanama işareti alınabilir. Bu yöntem de flep ile tamir veya dikim denilen yöntem uygulanır kızlık zarının olduğu bölgeden kaldırılan ince bir zar gibi mukoza dokusu ile vajina giriş kanalı daraltılır.

Herhangi bir yara izi yada dikiş izi kalmaz. Dikişler kendiliğinden eridiği için dikiş almayı gerektirmez kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrası normal hayata hemen dönülebilir. Pansuman ya da özel bakım uygulanmaz ağrı olmaz. Banyo ve tuvalet ihtiyaçları giderilebilir.

Kızlık zarı dikilerek onarılabilir, burada başarı yırtığın oluş zamanına ve dokuların vereceği cevaba bağlıdır. Kızlık zarının dikiminde esas amaç zarı eski anatomik yapısına kavuşturmak ve cinsel birleşme esnasında kanamanın meydana gelmesini sağlamaktır. Kızlık zarı dikimi cinsel ilişki sayısı ve ilişkinin ne zaman olduğu farketmeksizin yapılabilir, hatta doğum yapmışlara bile uygulanabilmektedir.

 • Geçici kızlık zarı dikimi
  Basit teknikte (uç uca birleştirme) ise kızlık zarı geçici olarak yırtılan uçlar birbirine dikilir ve cinsel ilişki ile bu bölgeden yırtılma olur, kanama meydana gelir. Bu işlem düğün öncesi evlenmeden 3-4 gün önce yapılmalıdır, aksi halde kanama meydana gelmeyebilir.

Yine geçici işlem sonrasında küvet, havuz, deniz ve kabızlık konusunda dikkatli olmanızı öneriyoruz. Gelin hamamı veya spa dikişleri gevşetebileceğinden işlem sonrası yapılmaması gereken şeylerdir. Ankara ‘da ki kliniğimizde geçici kızlık zarı dikimi yöntemi ile kızlık zarı dikimi yaklaşık 8-10 dakika sürmektedir.

Kızlık zarı dikimine hangi durumlarda başvurulur ?
Kızlık zarı dikimine kızlık zarının bir ilişki ile veya mastürbasyonla yırtılmasından sonra genellikle evlilik öncesinde kızlık zarının kanaması arzulanan durumlarda başvurulur.

Kızlık zarı dikimi doktoru
Ankara ‘da kızlık zarı dikimi operasyonlarını veya işlemlerini, hymenoplasti konusunda tecrübeli kadın doğum uzmanları yapar.

Kızlık zarı dikimi için kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?
Kızlık zarı dikimi için zarın muayenesi jinekolojik pozisyonda yani jinekolojik masada deneyimli bir hekim tarafından dış dudakların hafifçe aralanması yoluyla gözle yapılan bir muayenedir.

Kızlık zarı dikiminin psikolojik faydaları nelerdir?
Kızlık zarı esasında çok ciddi bir fonksiyonu olmayan vajinanın 0.5- 1 cm gerisinde bir yapıdır. Ancak toplumsal görenekler nedeniyle ilk ilişki öncesi kanaması arzu edilen bir yapıdır. Çeşitli sebeplerle kızlık zarı evlilik öncesinde yırtılmış olabilir ve bu durum kişinin üzerimde derin psikolojik etkiler bırakabilir.Kişinin kendine güvenini gelecek yıllardaki cinsel davranışlarını etkileyebilir.Bir kısım hasta özellikle kendini iyi hissetmek için bu işlemi yaptırmaktadır.

Kızlık zarı dikimi kime yaptırılır ?
Kızlık zarı dikimi alanında uzmanlaşmış, deneyimli Jinekologlar tarafından Yapılması gereken hassas bir işlemdir.

Kızlık zarı dikiminden sonra %100 kanama olur mu ?
Kızlık zarı dikiminden sonra gerekli önerilere uyulduğu taktirde kanama oranı % 100 ‘ e yakındır. Bu öneriler doktorunuz tarafından size detaylı bir şekilde anlatılacaktır.

Kızlık zarı dikiminden sonra ne zaman ilişkiye girilebilir?
Flep yöntemi ile kızlık zarı dikiminden sonra en erken ilişkiye girme süresi 6-8 haftadır. Düğün öncesi yönteminde ise 1 haftayı aşmamak kaydıyla ilişkiye girilmelidir.

 

KIZLIK ZARI
Kızlık Zarı Nedir ?
Kızlık zarı yani Latince adı ile Hymen, Yunan ve Roma mitolojilerinde Dionysus ve Afrodit’in oğlu olan “evlilik ve düğün tanrısı” dır. Gerdek gecesi bu Tanrı’ya adandığından kızlık zarı da aynı isimle anılmaktadır. Bu tanrının özelliği, kanatlı olması ve elinde bir meşale taşımasıdır.

Kızlık Zarı Muayenesi
Bir kişinin bakire olup olmadığı kızlık zarının muayenesi ile anlaşılır. Bu muayeneyi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan hekim yapar. Kızlık zarı muayenesi oldukça basitbir muayenedir, oldukça kısa sürer. Kızlık zarı muayenesinde herhangi bir alet kullanılmaz ve bu muayene ile kızlık zarına herhangi bir zarar gelmesi mümkün değildir.

 

Kızlık zarı muayenesi jinekolojik masada her iki bacak açık iken kadın doğum uzmanı tarafından yapılan basit bir muayene tekniğidir. Küçük dudaklar bir miktar dışarı doğru çekilerek ve bazen de hasta ıkındırılarak vajinayı çevreleyen kızlık zarı halkası ortaya çıkartılır ve zarın sağlam olup olmadığı veya zedelenme olup olmadığı hakkında net bir bilgi elde edilir.

Kızlık Zarı Dikimi
Hymen yani kızlık zarı lokal anestezi altında tamir edilebilir veya kızlık zarı dikimi (Himenoplasti) operasyonu uygulanabilir. Kısa süreli tabir edilen dikişlerle yapılan ve birkaç gün içinde cinsel ilişkide kanamaya sebep olacak uygulamalar ciddi sıkıntılar doğurabilir.

İlişki gecikirse dikişler açılır ve tamir veya dikim yetersiz kalacağı için bekaret işareti olan kanama cinsel ilişki sırasında oluşmayabilir.

Kızlık zarı yani hymen pek çok toplumda kadında saflığı ve bekareti temsil ettiği için büyük önem taşımaktadır. Çoğunlukla kapalı toplumlarda evlenme öncesi cinsel ilişki tabu olduğu için bekaret büyük önem taşımaktadır. Kimi zaman cinsel ilişki sonrasında duyulan pişmanlık nedeni ile kimi zaman zorla cinsel ilişki, ensest ilişki nedeni ile kimi zaman geçmişinden kurtulmak amacı ile kimi zaman da töre nedeni ile ölüm tehditinden korunmak için kızlık zarı dikimi ihtiyacı doğurur.

Hymen yani kızlık zarı dikimi lokal anestezi altında tamir edilebilir. Kısa süreli tabir edilen dikişlerle yapılan ve birkaç gün içinde cinsel ilişkide kanamaya sebep olacak uygulamalar ciddi sıkıntılar doğurabilir. İlişki gecikirse dikişler açılır ve kızlık zarı dikimi yetersiz kalacağı için bekaret işareti olan kanama cinsel ilişki sırasında oluşmayabilir.

Kızlık zarı dikiminde en sık kullanılanlar kalıcı yöntem de denilen fleb yöntemi ve basit olarak uc uca dikerek yapılan birleştirme tekniğidir.

Bu yöntemle yapılan (Fleb Tekniği) kızlık zarı dikiminde etraftaki dokulardan alınan mukoza parçası ile yırtılan bölgede yeni bir kızlık zarı meydana getirilmektedir. İşlem sonrası ne zaman ilişkiye girilirse girilsin kanama meydana gelecektir. Bu tip dikimde kaç kez cinsel ilişkiye girildiği veya kızlık zarının ne zaman yırtıldığı önemli değildir.

Ankara ‘da bulunan kliniğimizde kızlık zarı dikimi ameliyatlarında talep esastır, sağlık sorunu kabul edilmediği için ister kalıcı ister ilişki öncesi kızlık zarının dikimi kişini o anki isteğine göre yapılır.

Kızlık Zarı Dikimi Kimlere Yapılabilir ?
Daha önce doğum yapanlara veya kürtaj olanlara da flep yöntemle kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir. Ankara ‘da kızlık zarı dikimi operasyonu bir çeşit estetik operasyon olduğu için yasaldır ve 18 yaşını doldurmuş tüm kadınlara kendi talepleri doğrultusunda yapılabilir. Kızlık zarı dikimi doğum da yapsa kürtaj da olsa menopozda da olsa tüm bireylere yapılabilir. Kişinin kaç kez, ne zaman ilişkiye girdiğinin herhangi bir önemi bulunmamaktadır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi ve Geçici Kızlık Zarı Dikimi Arasında Farklar Nelerdir?

Geçici dikim, cinsel ilişkiden 4-5 gün önce, kalıcı kızlık zarı dikimi ise ilişkiden en az 6 hafta önce yapılır.
Geçici kızlık zarı dikimi nispeten kolay bir yöntemdir, kalıcı dikimde bir miktar ağrı olabilir.
Kalıcı kızlık zarı dikimi 25-30 dakika sürer. Geçici kızlık zarı dikimi 0-15 dakika sürmektedir.
Kalıcı kızlık zarı dikimi daha çok sedasyontipi anestezi yöntemi tercih edilir. Geçici kızlık zarı tamirinde genellikle lokal anestezi tercih edilir.
Kalıcı yöntemde hasta ilişki öncesi kontrole çağırılır. Geçici kızlık zarı dikiminde hastanın ilişki öncesi kontrole gelmesine gerek yoktur.
Geçici dikim esnasında vajinal daraltma operasyonu yapılmaz ama kalıcı kızlık zarı tamiri esnasında vajina daraltma operasyonu yapılabilir.
Geçici kızlık zarı dikimi, kalıcı kızlık zarı dikimine nazaran kullanılan malzemeden kaynaklı fiyat olarak daha ucuzdur.
Geçici yöntem, düğün öncesi yapılan acil bir onarım iken kalıcı kızlık zarı dikimi ömür boyu ilişkiye girene kadar sürer.

Kızlık zarının dikildiği iyileşme sürecinin tamamlandığı süre bitiminde kişinin eşi tarafından anlaşılmaz. Deneyimli jinekolog haricinde kimse kişinin bu işlemi geçirdiğini anlayamaz. Kızlık zarı dikimi sonrası ilk ilişki gerçekleştikten sonra, gebelikte veya rutin bir jinekolojik muayene esnasında jinekolog tarafından bile bu işlemin yapılmış olduğu anlaşılmaz, konu kapanır gider.

Kızlık zarı dikimi yaptıran hastaların en sık sorduğu soru “Kesinlikle kanama olur mu“ sorusudur. Bu konuda deneyimli tecrübeli bir hekim tarafından yapıldığında ve tavsiyelere uyulduğunda kızlık zarı ilk ilişkide kesinlikle kanar.

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri
Kalıcı (Flep) kızlık zarı dikimi: Flep yöntemi olarak da adlandırılır. Düğünden en az 2 ay önce kızlık zarı dikimi yapılır, esas teknik budur. Vajinanın mukoza dokusu ile yeni bir kızlık zarı oluşturulurken aynı zamanda vajina daraltılarak hiç ilişkiye girmemiş haline döndürülür. Sonrasında 6 hafta kadar sonrasında hasta mutlaka kontrole çağırılır. Kendi klinik pratiğimde bu tekniği uyguladığım düğün öncesi de mutlaka görmek isterim.
Geçici (düğün öncesi) kızlık zarı dikimi: Bu kızlık zarı dikimi tekniğini yeterince zamanı olmayan kişilere önermekteyiz. İlk ilişkiden yaklaşık 5-6 gün önce yırtılmış olan kızlık zarı kenarları çok ince, mikroskobik iplerle yanyana getirilip dikilir ve ilk gece kanaması sağlanır. Bu ipler partner tarafından görülen veya hissedilen ipler değildir, kendiliğinden kaybolur.
Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi
Flep yöntemi esnasında genellikle sedasyon denilen oldukça hafif bir anestezi uygulanır, çünkü vajinadan doku çıkartılması bolca lokal anestezi yapılsa bile bir miktar ağrılı bir işlemdir. Hasta işlem esnasında uyur ve hiçbir şey hissetmez, hatırlamaz işlem sonrası yaklaşık1-2 saatlik bir dinlenme sonrasında normal hayatına döner. İlk 1 aylık sürede ağır egzersizler ve havuz önerilmez. Dikişler kendiliğinden erir, bazen de kişinin tuvalet veya banyoda eline gelebilir, dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Düğün öncesi yöntem lokal anestezi ile rahatlıkla yapılan ağrısız bir yöntemdir. Ankara ‘da ki kliniğimizde kalıcı kızlık zarı dikimi ortalama 15-20 dakika sürmektedir.

Sezaryen veya normal doğum yapmışlar dahi kızlık zarını diktirebilir. Normal doğum yapmışlarda, kalıcı kızlık zarı dikimi (flep) yöntemine vajina daraltma da işlem esnasında uygulanabilir. Geçici kızlık zarı dikiminde vajinal daraltma operasyonu yapılmaz, kalıcı kızlık zarı dikiminde yapılabilir. Vajina daraltma ile ilgili daha fazla bilgi için genital estetik sayfasımızı incelebilirsiniz.

Kızlık zarı dikimiden sonra nelere dikkat edilmelidir ?
Öncelikle işlemi yapan doktorun önerilerine uymak son derece önemlidir. Doktorun çağırdığı zamanlardaki kontrollerinize kesinlikle gelmelisiniz. Aynı şekilde doktorunuzun önerdiği ilaçları (antibiyotik, ağrı kesiciler) mutlaka kullanmalısınız. Kızlık zarı dikiminde Flep yöntemi uygulanan kişilerde işlem sonrası ilk 2 hafta bir miktar lekelenme tarzı kanama, sonrasında da iplerin erime sıvısı olarak sarımsı bir akıntı olabilir. Kalıcı yöntemle kızlık zarı dikimi ilk 1 ay – 6 hafta bacakların çok açılacağı spor aktiviteleri yapılmamalı, ata bisiklete veya motosiklete binilmemeli, havuz veya denize girilmemeli, kabız olmamaya dikkat edilmelidir. Banyo hemen ertesi gün yapılabilir ancak yine duş ayakta yapılmalı 1 ay boyunca küvete girilmemelidir. Doktorunuz uygun gördü ise duşta bir atiseptik solüsyon veya genital şampuan kullanabilirsiniz.