7/24 Randevu ve sorularınız için arayabilirsiniz : 0 (232) 000 0 000

AYDIN VAJİNA DARALTMA – VAJİNA SIKILAŞTIRMA – GENİŞLEMESİ

VAJİNOPLASTİ  –  VAJINA DARALTMA NEDİR ?

” Vajina yenileme” ve “vajina gençleştirme” olarak da adlandırılan bir işlemdir. Çesitli sebeplerle genişleyen vajinanin daraltılması , sıkılaştırılması için uygulanan bir cerrahi müdahaledir. Cinsel yaşam üzerinde sağlıklı ve olumlu etkisi vardir. Estetik kaygılarla da yapılabilir. Hastaya yüksek memnuniyet sağlamaktadır. Vajinal girişin ölçüleri küçültülür ve vajina deliği daraltılır. Genital bölgedeki kaslar yeniden canlandırılır.

 • Vajinoplasti Ameliyatinda , genel anestezi tercih edilir.
 • 30 dak ile 1 saat arasinda bir sürede gerçekleşir.
 • Doğum yapmamış hastalar da yapabilir.
 • Eriyen dikişlerle yapılmaktadır.
 • Operasyon sonrası, 2 gün içinde günlük yaşama dönülür.
 • Işlem sonrasında hasta 10 gün sonra kontrole çağırılır.
 • Cinsel yasam, operasyondan sonra 4 ile 6 hafta sonra kadar başlayabilir.
 • Cinsel ilişkide orgazm ve cinsel hazzı arttıran bir işlemdir.
 • Aynı anda idrar torbası kaldırma, idrar kaçırma ve labioplasti de yapılabilir.

LAZER İLE AĞRISIZ VAJİNA DARALTMA

Günümüzde lazer uygulaması ile genital estetik operasyonları da yapilmaktadir. CO2 LASER cihazi ile ağrısız kanamasız ve kısa sürede vajina daraltma uygulaması çok yeni kullanilmaya başlanmıştır.

NEDEN VAJİNOPLASTİ?

Vajinal bölgedeki genişleme zaman zaman çiftler arasında cinsel yaşam içinde sorun olabilmektedir. En sık yapılan genital estetik ameliyatıdır.

 1. ☆Genetik sebeplerde genişlik söz konusu olabilir.
 2. ☆Vücudun kendi yapisi gereği olabilir.
 3. ☆Normal doğum, kilolu bebek doğurma ve fazla sayıda doğum sebep olabilir.
 4. ☆Aşırı kilo alip verme nedeniyle olabilir.
 5. ☆Fazla sayıda kürtaj işlemi geçirmiş olabilir.
 6. ☆Çok fazla cinsel ilişki.

Tüm bu sebeplerle bazı kadınlarda vajinoplasti işlemine gerek duyulmaktadır.

İDEAL VAJINA DARALTMA AMELİYATI DÖNEMİ NEDİR?

Adet kanamasının bitmesini takiben veya adet dönemine 10 gün kala bu işlemi yapmak en uygunudur. Operasyon sonrasında olabilecek kanamanın adet kanaması ile karıştırılmaması acısından ideal dönemdir. Operasyon öncesi kan sulandırıcı ilac kullanimi 10 gun evvel kesilmelidir.

VAJİNA DARALTMA OPERASYONU ÜCRETİ NEDİR?

Vajinoplasti fiyatı kişiden kişiye ve yapılacak olası ek uygulamara bağlı olarak değişmektedir. Ücret bilgisi için hastanın öncelikle muayene olması şarttır. En uygun fiyatlarla hastalara yardımcı olunmaktadır.

RİSKLER NELERDİR?

Uzman hekimler tarafından, ameliyathane ortamında yapıldığı takdirde her ameliyatta bulunan kanama ve enfeksiyon riskleri dışında herhangi bir riski yoktur. Bununla birlikte (vajina anotomisi ile ilgili bilgi sahibi olmayan doktorlar tarafından) vajinanın olması gerekenden daha fazla daraltılması sonucu cinsel ilişkiye girememe vakaları yaşanabilir.

Vajina Daraltma İşleminin Orgazma Etkisi Nedir?

Kadınlarda orgazmı sağlayan organ klitoristir. Ameliyat sonrasında, penis klitorise daha fazla sürtünerek orgazmı daha kolay tetiklemektedir. Erkeklerde ise penisin daha dar vajinaya girmesiyle tatmin artar. Unutulmaması gereken nokta cinsel isteksizliğin başka sebeplere dayanıyor olabilmesidir. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki cinsel isteksizlik yaşayan bir çok hasta vajinoplasti ameliyatı sonrası hazzın artmasıyla isteksizlik sorununa da çözüm bulabilmektedir.

Vajinoplasti yani Vajina Daraltma Ameliyatına Ne Zaman İhtiyaç Vardır?

Cinsel ilişkide aşırı ıslaklık ve vajinaya hava kaçması, gaz çıkarma benzeri vajinal sesler, daha fazla temas için daha derine girme ihtiyacı, orgazm olamama, size olan ilginin azalması, sekste kestirmeden giderek yolu kısaltması gibi durumlarda vajina daraltma ameliyatı yapılmaktadır.

Vajina daraltma ameliyatı ile birlikte diğer cinsel estetik ameliyatlar, vajina estetiği, labioplasti, klitoris estetiği ameliyetları yapılabilir.

Ameliyat Sonrası Yapılması Gerekenler

 • Hijyen çok önemlidir. Özellikle tuvalet ihtiyacı karşılandıktan sonra mutlaka ameliyat bölgesi kuru tutulmalıdır.
 • Deniz, havuz, küvet, hamam, jakuzi gibi ortamlardan 4 hafta uzak durulmalıdır.
 • Pilastes, yoga, jimnastik tarzı hareketler 4 hafta süreyle önerilmez.
 • Ata binmek, motora veya bisiklete binmek gibi aktiviteler 4 hafta yapılmamalıdır.
 • Ortalama 4 hafta süresince hastalarımızın cinsel birliktelik yaşamaması istenir.
 • Ameliyat sonrası 4 hafta epilasyon, ağda ve lazer uygulamaları bölgeye kesinlikle uygulanmamalıdır.

Vajina Daraltma için Ameliyat mı Lazer mi Tercih Etmeliyim?

Vajinoplasti (vajina daraltma ameliyatı) sırasında vajina girişindeki 4-6 cm’lik alan daraltılırken, lazer ile vajina daraltma ile vajinanın tümü hem enine hem boyuna sıkılaştırılmaktır. Lazerle vajinal rejuvenasyon sonrası cerrahi kesi yapılmadığından iz kalmaz, isteyen her kadın yapabilir.

Vajina daraltma ameliyatı cerrahi bir işlemdir, sonrasında ağrı daha fazladır.

Kanama, enfeksiyon gibi komplikasyon oranları da lazere göre daha fazladır.

Özellikle ameliyat korkusu yaşayan ve günlük hayatından geri kalmak istemeyen kadınlar için lazer ile daraltma daha iyi bir alternatiftir. Aynı zamanda, fraksiyonel karbondioksit lazer uygulamaları sırasında kadınlarda estetik bir düzelme oluşmaz. Örneğin doğuma bağlı izler, kötü görünümlü doğum dikiş izleri vajina daraltma ameliyatları sırasında (aynı seansta) düzeltilebilmektedir. Diğer yandan, idrar kesesi sarkması (sistosel), rahim sarkması, bağırsağın son kısmının sarkması (rektosel) ve idrar kaçırma sorunu yaşayan hastalar için cerrahi olarak vajinoplasti (vajina daraltma ameliyatları) ve ilave cerrahi işlemler ilk planda düşünülmelidir.

Fraksiyonel karbondioksit lazerler, vajinal gevşemenin aşırı düzeyde olduğu, doğum nediyle pelvik kaslarda hasarların oluştuğu, vajinal sarkmaların oluştuğu ve ileri düzey vajinal genişlemelerin olduğu durumlarda önerilmez. Bu durumda cerrahi işlemler önce düşünülmelidir.

Kısaca, vajinasında bolluk, genişleme, buna bağlı cinsel his kaybı ve orgazm problemleri yaşayan kadınlarda öncelikle iyi bir öykü alınmalı, hasta beklentileri iyice öğrenilmeli ve iyi bir jinekolojik muayene yapılmalıdır.

Daha Önce Doğum Yapmamış Kişilerde Vajina Daraltma Ameliyatı Yapılabilir mi?

Tabii ki. Daha önce hiç doğum yapmamış kişilerde sık cinsel ilişkiye bağlı vajina esnemesi basit bir vajina daraltma operasyonu ile düzeltilebilmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Özellikle menstruasyon kanamasının bittiği ya da period dönemine en geç 10 gün kala vajina daraltma ameliyatı yapılabilmektedir. Ameliyat sonrası oluşabilecek kanamaların adet kanamasıyla karışmaması ve birleşmemesi için bu zamanlama tercih edilmektedir. Hastanın 1 hafta öncesinden eğer içiyorsa aspirin ve vitamin haplarını kullanmayı kesmesi gerekir.

Vajina Daraltma Nedir?

Vajina, kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleşmesini sağlayan, 8 – 10 cm uzunluğunda olan, esnek yapıda bir kanaldır. Vajina ayrıca; doğum kanalı ve adet kanının da boşaldığı kanaldır. İdrar kanalı (üreta) da yine vajina kanalı içinden geçmektedir. Vajina, görüldüğü üzere kadınlar için aslında çok önemli fonksiyonları yerine getiren bir organdır. Fazla sayıda doğum yapma sonucunda vajinada genişleme ve bollaşma meydana gelebilmekte ve bu durum doğal olarak vajinada birçok fonksiyon bozukluğuna yol açmaktadır.

Bu durumdan şikayetçi olan kadınlar çözüm olarak vajina daraltma operasyonuna baş vururlar. Vajina daraltma operasyonu vajinaya yönelik hem işlevsel hem de estetik olarak iyileştirme amacı ile uygulanan bir işlemdir. Vajinoplasti olarak da adlandırılan vajina daraltma operasyonu uygun vajen darlığını oluşturmak adına gerçekleştirilmektedir.

Vajina Daraltma Neden Uygulanır?

Rahim kanalında meydana gelen genişlemeler doğuştan ya da doğum kaynaklı olmaktadır. Vajina genişlemesi özellikle iki çocuktan fazla doğum yapan kadınlarda görülür. Doğum sırasındaki travmalar, kesiler ve dikişler de yine vajinanın genişlemesinde etkili olmaktadır.

Rahim kanalında oluşan genişlemeler kişinin cinsel yaşamında sıkıntılara yol açmaya başlar. Vajina genişlemesi cinsel işlev bozukluğuna yol açmakta ve hem kadın hem de partneri için cinsel hazzı azaltmaktadır. Bunun yanı sıra idrar tutamama gibi problemlerle kişinin yaşam kalitesini de düşürmektedir. Bu gibi durumlarda vajinayı daraltma ve sıkılaştırmaya yönelik uygulanan vajinoplastiye baş vurulmaktadır. Cerrahi müdahale ile tüm bu şikayetlerden kurtulmak mümkün olmaktadır.

Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?
Vajina arka duvarına yapılan müdahale ile vajina daraltma ve sıkılaştırma mümkündür. Peki vajinoplasti ameliyatı nasıl gerçekleştirilr? Vajinoplasti ameliyatı vajinada genişlemesi ve bollaşması problemi yaşayan evli, bekar, ileri yaşta fark etmeksizin her kadına uygulanabilen bir operasyondur.

Vajina daraltma operasyonu, uygun donanıma sahip ve gerekli koşulların sağlandığı ameliyat ortamında lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Vajina daraltma işlemi sırasında içerdeki fazla doku çıkartılır ve gevşemiş kaslar dikişlerle birbirine yaklaştırılır. Ameliyatın hedeflerinden birisi de genital bölgeye estetik olarak iyi bir görünüm kazandırmaktır. Bu nedenle ameliyatın iyi bir planlama sürecinden geçmiş olmasının gerektiğini de unutmamak gerekir.

Vajina daraltma operasyonu 45 dakika civarında süren bir işlemdir. Hasta ameliyattan 3 – 4 saat sonra evine dönebilir. Riskleri yok denecek kadar az bir ameliyattır. Vajinoplasti ameliyatında kadının adet görmesine ya da normal doğum yapmasına engel hiçbir durum oluşmaz. Ancak, doğumdan sonra vajinanın tekrar genişlemesi söz konusu olacağı için işlemin zamanına kadın karar vermelidir. Yakın zamanda gebe kalmayı planlayan bir kadın için vajinoplastiyi ertelemek mantıklı olacaktır.

Vajina daraltma ameliyatından sonra neredeyse hiç ağrıya rastlanmamaktadır. Hasta, ameliyatın hemen ertesi günü normal yaşamına dönebilmektedir. Vajinoplasti esnasında eriyen dikişler kullanıldığı için hasta dikiş aldırma zahmetinden de kurtulmuş olur.

Vajinoplastiden sonra cinsel ilişkiye 3 – 4 hafta kadar süreyle ara verilmesi gerekmektedir. İyileşme süreci de tamamlandıktan sonra kadın, genişleme probleminden önceki normal, sağlıklı ve mutlu cinsel hayatına dönebilmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı
Vajina daraltma ameliyatı, genişlemiş ve bollaşmış olan vajinanın cerrahi yöntemle daraltılmasına yönelik uygulanan bir işlemdir. Vajina genişlemesi özellikle genetik özelliklere de bağlı olarak ya doğuştan ya da fazla sayıda doğum yapmaya bağlı olarak görülebilmektedir.

Özellikle doğu kökenli kadınlarda derinin ince ve elastikiyetin fazla olmasından ötürü doğum sonrası vücutta erken yaşta sarkmalar ve bollaşmalar meydana gelebilmektedir.

Vajina genişlemesi görsel olarak bir şikayet oluşturmasa da vajinanın genişlemeye bağlı olarak fonksiyonlarını eskisi gibi yerine getirememesi önemli bir sorundur.

Vajina genişlemesine bağlı olarak hem kadın hem de partnerinin ilişki esnasında yaşadıkları cinsel haz azalmaktadır.

İdrar kanalı, vajina kanalı içinden geçtiği için vajidana meydana gelen genişleme sonucu kaslarda oluşan zayıflık idrar tutamama gibi problemleri de beraberinde getirmektedir. Hastanın yaşantısını ciddi ölçüde olumsuz yönde etkileyen bir problemdir. Rahatsız edici bir başka problem ise oturup kalkarken ya da cinsel ilişki esnasında vajinadan ses gelmesidir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Vajina daraltma ameliyatı esnasında başlangıçtan iç kısma doğru olmak üzere bir yol izlenerek vajina arka duvarından daraltma işlemi geçleştirilir. Vajina daraltma operasyonu ile birlikte vajen alt duvarında yer alan iki taraflı kaslar birbirine yaklaştırılır. Ortalama olarak 45 dakika – 1 saat süren bir işlemdir.

Vajina daraltma ameliyatı ile aynı anda diğer genital ameliyatları da gerçekleştirmek mümkündür. Vajina daraltma ile birlikte en sık uygulanan ameliyat labioplasti yani genital bölge iç dudaklarını küçültme ameliyatıdır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası

 1. Hasta vajina daraltma ameliyatından sonra 3 – 4 saat içinde evine dönebilir.
 2. Ameliyattan sonra ağrılar yok denecek kadar az olmaktadır.
 3. Ameliyattan sonra enfeksiyon riskine karşın genital bölge temizliğine özen göstermelidir.
 4. Dikişlere düzenli olarak pansuman yapılmalıdır.
 5. Doktorun verdiği reçeteye uyulmalıdır.
 6. İşlem esnasında eriyen dikişler kullanılır. Böylece hastanın dikiş aldırmasına gerek yoktur.
 7. Vajina daraltma işleminden vajina tam anlamıyla iyileşene kadar cinsel ilişkiye ara verilmelidir. Bu süre ortalama olarak 1 aydır.

Lazerle Vajina Daraltma

Vajinal rejuvenasyon olarak da bilinen vajina daraltma operasyonu, vajinal kanalın sıkılaştırılarak yeniden gençleştirilmesi işlemidir.

Vajina daraltma operasyonu ile amaçlanan şey vajinanın fonksiyonlarını yeniden sağlıklı olarak yerine getirebilmesi ve cinsel hazzın arttırılmasıdır.

Peki vajina neden genişler?

Vajina genişlemesinin en yaygın nedeni fazla sayıda doğum yapmış olmaktır. Normal doğum esnasında zayıflayan kaslar, yine doğum sırasında vajinaya atılan kesiler ile daha da güçsüzleşir.

Vajinanın genişlemesinin diğer nedenleri şu şekildedir;

 • Zorlu doğumlar
 • Yaşlanma
 • Menopoz
 • Cinsel ilişki
 • Kürtaj
 • jinekolojik muayeneler
 • Sigara kullanımı
 • Vajina daraltma işlemi ameliyata baş vurmadan da gerçekleştirilebilmektedir. Lazer ile yalnızca 20 dakika süren bu işlemden yüz güldürücü sonuçlar elde etmek oldukça kolay.

Lazerle Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

Lazerle vajina daraltma işlemi hiçbir kesi ve cerrahi işlem içermemektedir. Zaten ağrısız bir işlem olduğu için anestezi uygulanmasına da gerek kalmamaktadır. İşlem yalnızca 20 dakika sürmekte ve işlemden sonra hasta günlük hayatına anında dönebilmektedir. Örnek bermek gerekirse, öğle arasında lazerle vajina daraltma uygulaması yaptıran bir hasta öğleden sonra işlerine devam edebilmektedir.

Uygulanan lazerler, termal ve ablatif etkiye sahiptirler. Vajina dokusunu uyararılarak hem kollajen hem de elastik bağ dokusunun yeniden şekillenmesi sağlanır. Bu sayede vajina içinde yeniden bir daralma ve sıkılaşma meydana gelmiş olur. Başka bir deyişle; lazerle vajina daraltma işleminin amacı vajina içi kollajen bağ dokusu sentezini ve desteğini arttırmaktır.

Lazerle vajina daraltma işleminden sonra görünen komplikasyonlar oldukça minimal düzeydedir. Hasta birkaç gün için sadece akıntı ve hafif batma gibi şikayetler hisseder.

Lazerle vajina daraltma işleminden sonra cinsel ilişkiye 5 gün süreyle ara verilmesi yeterlidir. Bu açıdan vajina daraltma ameliyatına göre daha avantajlıdır. Çünkü cerrahi müdahaleden ötürü vajina daraltma ameliyatından sonra vajinanın iyileşmesi 1 ay kadar sürmektedir.

İşlemin bir ay sonra tekrarlanmasında fayda vardır. Tekrarlama durumu kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bazı hastalar iki yılda bir işlemi tekrarlayabilmektedirler.

Lazerle Vajina Daraltma Özellikleri

Vajinada daralma ve sıkılaşma yani gençleşme erkisi yaratır.
Vajina enlemesine ve boylamasına daralır.
Vajina gençleştirilir.
Vajinanın genişlemesine bağlı olarak görülen idrar kaçırma sorunu ortadan kalkar.
Menopoz döneminde de uygulanabilmektedir.
Lazer vajina daraltmanın yanı sıra, genital bölgede renk açma işlemi için de kullanılabilir.

Lazerle Vajina Daraltma Tekrarlanabilir mi?
Lazerle vajina daraltma işleminin bir ay sonra tekrarlanması yararlı görülmektedir. Bunun haricinde işlemi iki yılda bir tekrarlayan hastalar bulunmaktadır. İşlemin tekrarlanmasına duyulan ihtiyaç kişiden kişiye göre değişmektedir.

Vajina Daraltma Fiyatları
Vajinal daraltma başka bir deyişle ”vajina gençleştirme” işleminden istenen sonuç vajinanın sıkılaştırılmasıdır. Çünkü vajina genişlemesi problemi yaşayan kadınlar aşağıdaki şikayetler ile doktora başvurmaktadırlar;

Cinsel hayatın olumsuz yönde etkilenmesi
Vajinadan yürürken ve cinsel ilişki esnasında ses gelmesi
İdrar tutamama
Zorlu normal doğumlara ve doğum esnasında vajinaya atılan kesilere bağlı olarak genişleyen vajinayı tekrar eski sıkılığına kavuşturmanın iki yolu vardır. Bunlardan biri cerrahi bir işlem olan vajina daraltma amliyatıdır. Diğer ise lazer ile vajina daraltma işlemidir. İki yöntemin de prosedürleri ve uygulama şekilleri birbirinden farklı olmaktadır. Buna bağlı olarak fiyatlandırmaları da farklı olacaktır.

Vajina daraltma işleminin fiyatlandırılmasında rol oynayan faktörlerden biri de işlemin hangi yöntem ile gerçekleştiğidir. Vajina daraltma ameliyatı ile lazer ile vajina daraltma işleminin fiyatları da doğal olarak farklı olmaktadır. Vajina daraltma ameliyatı ortalama bir saat süren, vajina arka duvarının cerrahi girişim ile daraltılması işlemidir. Tek seferde kesin ve yüz güldüren sonuçlar almak mümkündür. Lazerle vajina daraltma işlemi ise yalnızca 20 dakika sürmekte ve hiçbir şekilde kesi ve dikiş içermemektedir.

Vajina bölgesinde yaşanan yıpranma eski haline döndürülebiliyor

Doğum ya da yaşlanmaya bağlı olarak vajina bölgesinde yaşanan yıpranmanın eski haline döndürülmesini sağlayan tedavi yöntemine Vajinoplasti denir. Bu operasyonda amaç, vajende deforme olmuş dokunun çıkarılması, etraf kasların ve diğer dokunun cerrahi olarak sıkılaştırılarak normal haline getirilmesi sağlanır. Bazen bu ameliyatlarla birlikte, kaslardaki zayıflama veya yine doğum travmalaraına bağlı idrar kaçırma ya da büyük abdest yapmakta zorluk yaşanması gibi sorunlara yönelik cerrahi uygulamalarda yapılmaktadır.

Cinsel yaşamda belirgin konfor artışı sağlıyor

Vajende yaşanan deformasyon yani genişleme hiç doğum yapmamış genç hastalarda da görülebilir. Buna vücudun kolajen dokusunun yapısı neden olur. Yaşanan bu durum için yine cerrahi ya da lazer ve radyofrekans gibi yöntemler kullanılmaktadır. Bu işlem sonrası tıbbi sorunların çözümü sağlanabildiği gibi, cinsel yaşam üzerinde de belirgin konfor artışı sağlanmaktadır.

Vajinoplasti işlemi sonrası neler yaşanır?

 • Ameliyat süresi 30-60 dakika arasında değişebilmektedir.
 • Ameliyat sonrasında hasta 1-2 gün içinde normal günlük aktivitesine dönebilmektedir.
 • Operasyondan en az 6-8 saat sonra hasta ayakta duş alabilir.
 • Kullanılan dikişler vücutta kendiliğinden eriyeceğinden, dikiş alınması gibi bir işlem gerekmemektedir. Ayrıca kesi bölgesi vajen içinde kalacağından, vücutta dışarıdan görünen bir iz oluşmayacaktır.
 • Ameliyat sonrası 4-6 hafta kadar havuza, saunaya veya denize girilmemelidir.
 • Cinsel ilişki 4-6 hafta boyunca sakıncalıdır. Doktorunuz ameliyat sonrası kontrolünüzde herhangi bir sorun görmezse serbest bırakacaktır.

Vajinoplasti nedir?
Vajinoplasti; vajinanın sıkılaştırılması amacıyla vajina duvarına yapılan bir cerrahi operasyondur. Normal doğum sırasında genişleyen vajinada bazen yırtıklar ortaya çıkabilir. Özellikle birden fazla normal doğum sonrasında vajina kendini toparlayamaz tamamen eski haline tam olarak dönemez. Bu durum da hem kadın hem erkek için ilişkiden alınan keyif azalır. Aynı zamanda görünüm olarak da kadınların kendini iyi hissetmediği bir durum ortaya çıkabilir.

Vajinoplasti ameliyatı ile vajinanın iç ve dış sarkmaları ortadan kaldırılabilir. Sıkılaştırma yanında vajina dudaklarında oluşan sarkmalar da ortadan kalkar.

Kimler vajinoplasti ameliyatı olabilir, olmalıdır?
Zamanla vücuttaki kaslar sıkılığını yitirir. Vajinal kaslar da yaşla ve zamanla sıkılığını kaybeder. Normal doğum gibi etkenlerle de bu sıkılık kaybı daha fazla bir hale gelir. Sonuç olarak da vajina daratmak gerekir. Hem kadının hem de erkeğin ilişki sırasında daha fazla keyif alabilmesi açısından bu önemlidir.

Vajinoplasti ameliyatı yetişkin ve sağlıklı tüm kadınlara yapılabilir. Uzman bir jinekoloğa muayene olarak vajinoplasti ameliyatı için herhangi bir sorununuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ameliyat öncesinde estetik cerrahi doktorunuz da size bir çok soru soracak ve sizden bir çok tetkik isteyecektir.

Vajinoplasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci
Vajina daraltma ameliyatı sonrası iyileşme süreci aşama aşamadır. Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi bu yöntem sonrasında da temizliğe çok dikkat edilmelidir, enfeksiyon riski oluşabilir. Vajen estetik ameliyat sonrasında dikiş alınmamaktadır. 15-20 gün içerisinde dikişleriniz kendi kendine çözülecektir. Dikişleriniz çıkana kadar temizliğinize dikkat etmeli, kesinlikle cinsel ilişkiden kaçınmalı ve mastürbasyon dahil penetrasyona neden olan hiç bir şey yapmamalısınız.

Vajinal daraltıcı ameliyat sonrasında enfeksiyon riski oluşmaması için hijyene dikkat edilmelidir. Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak aksatmadan kullanmalısınız. Ayrıca lapioplasti ameliyatı sonrasında dikişler dökülene kadar düzenli olarak pansuman yapılması gereklidir.

Vajina ameliyatı kaç günde iyileşir?
Vajina daraltma ameliyatı kaç günde iyileşir sorusunun cevabı tabi ki kişiye göre, vajina yapısına göre, hastanın genel sağlık durumu ve yapısına göre değişebilir. Ancak genel olarak denilebilir ki ilk iki hafta çok dikkatli olunması gerekir. Iki hafta sonunda dikişler düşer ve pansumana gerek kalmaz. Genel iyileşme iki hafta içerisinde görülmeye başlanır. Ancak vajina estetiği ameliyatı sonrası asıl iyileşme 45 gün içerisinde olur. Vajinoplasti ameliyatından 45 gün sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Vajen estetiği sonrasında 1- 1,5 ay geçtikten sonra jinekolog bile estetik bir ameliyat geçirdiğinizi anlamayabilir. Bu dönemde cinsel ilişkiye başlamak daha mantıklı olabilir.

Genital bölge estetiği ameliyatı sonrasında 1 ay boyunca denize, havuza, saunaya girilmemelidir. Bu tarz yerler enfeksiyon kapmak için çok uygun yerlerdir. Aynı zamanda bu tarz yerlere gitmek vajina estetiği sonrası vajinal enfeksiyon oluşumuna da neden olur.

Vajina ameliyatı öncesi ve sonrası nasıldır?
Vajina daraltma yaptıranların yorumları genelde estetik sonrası cinsel hayatlarında yeni bir dönem başladığı yönündedir. Vajinoplati ameliyatı vajinanın 2-3 cm e kadar daralmasını sağlar. Hem erkek hem de kadın tarafından ciddi anlamda hissedilen bir değişm ortaya çıkar.

Vajinoplasti ameliyatının riskleri, yan etkileri nelerdir?
Vajina daraltma ameliyatı uzman bir cerrah tarafından ameliyathane ortamında yapıldığı sürece ciddi bir riske sahip değildir. Her ameliyatta ortaya çıkabilecek kanama ve enfeksiyon riskleri mevcuttur. Unutmamak gerekir ki, vajina daraltma ameliyatı vajinanın iç yapısını çok iyi bilen, bu konuda tecrübeli uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Vajina daraltma ameliyatı olanların cinsel hayatları hakkındaki yorumları?
Vajinoplasti ameliyatının cinsel hayat üzerindeki etkisi sadece kadın ya da sadece erkek için değildir, her ikisi için de aynı etkiyi verir. Kadının orgazm olması için klitorisin uyarılması gerekir. Vajina daraltılması sonucunda penis klistorise daha fazla temas eder bu da orgazmı kolaylaştırır. Erkek için daralan vajina penisin çok daha duyarlı hale gelmesine neden olacaktır. Böylece çiftler normalde aldıkları keyiften çok daha fazla keyif alacaklardır. Unutulmaması gerekir ki, cinsel hayattaki sorunların büyük bir kısmı çiftlerden birinin cinsel tatminsizliği ya da orgazm olmaması nedeniyle ortaya çıkar.

VAJİNOPLASTİ

Her geçen gün yaygınlaşan, vajina daraltma (vajina estetiği, genital estetik) ile kadınlar psikolojik kaygılarını düzeltmekte, özgüven tazeleyerek, cinsel hayatlarındaki mutsuzluklarını ortan kaldırmaktadır.

Normal doğum sırasında oluşan, vajinada istenmeyen bir takım doku düzeyindeki genişlemeler, esnemeler ve sarkmalar vajina yapısında kalıcı hasara neden olur. Bu durum giderek cinsel ilişki sırasında partnerların her ikisi için de problem yaratmaya başlar. Cinsel ilişki sırasında ağrı, orgazm olamama, cinsel doyumda azalma, cinsel ilişki sıklığında azalmaya zemin hazırlar. Bu durumdan dolayı kadının kendine olan güveni azalır, ilişkisi yıpranmaya başlar ve cinsel isteksizlik gelişir.

Eğer doğum sonrası sizin de benzer sıkıntılarınız geliştiyse, vajinal deformasyonunuz var ve bu durum ruhsal durumunuzu bozup cinsel hayatınızı etkiliyorsa, o zaman vajina estetiğinizi, labioplatinizi yada vajina daraltmanızı daha fazla ertelemeyin !

Son yıllarda cinsel hayatla vajina estetiği arasındaki bu ilişki, kadınların Ankara’da vajina daraltma, genital estetik operasyonlarına daha sık başvurmasına neden olmaktadır.

Genital bölgede normal doğumdan sonra gelişen esneme ve genişlemelere ek olarak skatris dediğimiz doğum dikiş izlerinin kötü iyileşme göstermesi, yapısal ve renk değişikliklerinin olması hem psikolojik bozukluklara yol açmakta hem de cinsel ilişkide ağrıya neden olmaktadır.

Bazı hastalarımızda labio minör denilen iç dudaklarda sarkma, uzama, genişleme, renk değişimi ve asimetrinin oluşması da, hem görsel olarak kötü bir görüntü oluşmasına hem de cinsel ilişkide penisin vajinal bölgeye temasına engel oluşturabilir. Yine bu durum da benzer şekilde ciddi özgüven eksikliklerine neden olabilir ve çiftlerin cinsel hayatına olumsuz etkiler yansıtabilir.

Genç yaşlarda bu sorunlarını görmezden gelen veya tedavinin olmadığını düşünen kadınların daha ileri yaşlarında, bu tabloya barsak sarkması, idrar torbasında sarkma ve rahim sarkması da eşlik edecektir. Genital organının görüntüsünden hoşnutsuz çoğu genç kız bu sorunlarını kimseyle paylaşamamakta ve cinsel birliktelikte başarısız olacağı kaygısıyla kendilerine güvenlerini kaybederek cinsel birlikteliği ve evlenmeyi ertelemektedir.

Genital estetik ameliyatlarının yaygınlaşması ile pek çoğu kadının gizli sorunlarına estetik çözümler sağlanarak özgüvenleri kazandırılmaktadır. Bu tip ameliyatlarla yalnızca görsel bozukluklar değil aynı zamanda işlevsel eksiklikler de düzeltilmekte ve hastaların hayat kaliteleri artırılırken, psikolojik bozuklukları ortadan kalkmaktadır.

VAJİNA DARALTMA AMELİYATLARI KAÇ ÇEŞİTTİR?

Vajina daraltma ameliyatlarını temelde iki grupta inceleyebiliriz. Birinci grup ameliyatlar için başvuran hastalar genelde genç yaşlardadır ve epizyotomi kesilerinin düzgün iyileşmemesine bağlı vajinal deformasyonları vardır. Genellikle cinsel ve estetik sorunları ön plandadır. İkinci grupta ise daha ileri yaşlarda, estetik kaygılardan çok idrar kaçırma, rahim ve barsak sarkması gibi işlevsel bozukluklarla başvuran hastalar vardır. Bu hastalar çoğu zaman problemlerini görmezden gelir ve doktora başvurmayı ertelerler çünkü bu durumlarını paylaşmaktan utanırlar. Büyük kısmının eşinin ve kendisinin cinsel sorunları vardır. Vajina bölgesi daraltılır, idrar torbası ve

barsak sarkması da düzeltilir. (ön ve arka kolporafik onarım).

LAZERLE VAJİNA DARALTMA (VAJİNOPLASTİ) AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Bu tip operasyonlarda genelde lokal anestezi tercih edilir. Hastanın tercihine göre genel anestezi de uygulanabilir. Ortalama 30-40 dakika sürer. Öncelikle lazerle tüm vajina yapısı boyunca lazer uygulaması yapılır. Epizyotomi bölgesinin etrafındaki kötü iyileşmeye bağlı renk ve şekil bozukluklarını içeren ‘skatris’ dokusu da düzeltilir. Genelde adet bitiminde operasyon planlanır ve operasyon sonrası kişisel hijyeni ile ilgili bilgiler verilir. Operasyon sonrası hastaların ortalama 3- 4 hafta cinsel ilişkiye girmemeleri önerilir. Vücudun tamamen emdiği dikişler uygulandığı için dikiş almaya gerek yoktur. Hastalarımız şehir dışından gelip rahatlıkla aynı gün geri dönüş yapabilirler.

GENİTAL ESTETİK AMELİYATLARI SİZE NELER KAZANDIRACAK?

Sosyal ortamlarda kendinizi daha rahat hissedeceksiniz, özgüveniniz artacak, yeni birliktelikleriniz için kaygı duymayacaksınız.
Cinsel birliltelik sırasında yaşadığınız olumsuzluklardan kurtulacaksınız. Vajinanınızın yeniden sıkılaşması ve normal boyutlara gelmesi ile eşiniz ve sizin cinsel hazzınız ve isteğiniz artacak. Daha mutlu bir cinsel hayatınız olacak.
Vajinadan ses gelmesi sorununuz son bulacak. Bu nedenden dolayı eşinizden utanmayacaksınız, cinsel birliktelikde konsantrasyonunuz artacak.
Dar pantolon, tayt, bikini ve mayo giydiğinizde daha rahat olacaksınız. Sık sık çamaşırınızı düzeltmek ve değiştirmek zorunda kalmayacaksınız.
Her türlü tedavi ve önleme karşın başedemediğiniz vajinit, vajinal akıntı tablosundan kurtulacaksınız. Genital bölgeniz artık kuru kalacak.
Cinsel organınızdan utanmayacak, ayna karşısında kendinizi beğenecek ve rahatlıkla aynaya bakabileceksiniz. Saplantı haline getirdiğiniz bu probleminizden kurtulacaksınız.
Cinsel birlikteliğin başında penisin vajinaya penetrasyonunda labiumların engeli ortadan kalkacak. Kolayca cinsel birliktelik yaşayacaksınız.

GENİTAL ESTETİK AMELİYATI İÇİN DOKTORUNUZU SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Genital organınızda yaşadığınız şikayetlerinizin hem cinsel boyutunun olması hem de en yakınınızla bile paylaşmakta zorluk çekmeniz nedeniyle oldukça gizli ve özeldir. Bu konuyu paylaşacağınız doktorunuza güvenmeniz çok önemlidir.

Vajinoplasti doktorunuzun bilimsel kimliği, konuyla ilgili cerrahi tecrübesi, eğer varsa yurtdışı önemli merkezlerdeki klinik deneyimleri, ulusal ve uluslararası alanlardaki çalışmaları ile ilgili de bilgi sahibi olmalısınız.

Genital estetik operasyonlar özel deneyim ve bilgi gerektiren spesifik operasyonlardır. Bu operasyonların yeterli donanımı olmayan doktorlar tarafından uygulanması durumunda, hastaların konuyla ilgili mutsuzlukları daha da derinleşebilir ve hayal kırıklıkları yaşanabilir.

Doktorunuzun daha önceki operasyonlara ait hastalarının operasyon öncesi ve sonrası fotoğraflarını görmenizi öneririz. Uygun doktor seçiminin yanı sıra kliniğin sterilizasyon ve hijyenik kurallara uyması ve cerrahi teknik donanıma sahip olması gerektiğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Eğer bir süredir genital organınızla ilgili sıkıntılarınız var ve bunu paylaşmaktan çekiniyorsanız, rahatlıkla bize ulaşıp daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Genç yaşlarda cinsel sorunlar ve estetik kaygılarla gelen hastalarımız, ileri yaşlarda rahim sarkması, idrar torbasında sarkma, barsak sarkması, idrarı tutamama hatta rahmin tamamen dışarı çıkması gibi işlevsel bozukluklarla başvurmak zorunda kalırlar.