7/24 Randevu ve sorularınız için arayabilirsiniz : 0 (232) 000 0 000

ARTVİN VAJİNA ESTETİĞİ – VAJİNAL ESTETİK – VAJEN ESTETİĞİ

Vajina Estetiği

Vajina Estetiği Nedir?

Vajina estetiği ameliyatları, kadınlarda cinsel bölgedeki doğuştan veya yaşın ilerlemesiyle sonradan meydana gelen dış görünüm, şekil bozukluğu veya vajen kanalında meydana gelen genişleme sorunlarının giderilmesi için gerçekleştirilen operasyonlardır. Vajina estetiği operasyonları, bu estetik problemleri ortadan kaldırır, böylece kadının özgüveni yerine gelir, cinsel ilişkide sırasında konsantrasyon bozukluğu ve sonuçta cinsel haz da artmış olur.

Bütün bunların yanı sıra sıkı pantolon, bikini gibi dilenilen kıyafetleri giyme özgürlüğünün kazanılması, havuz ya da denize girme gibi sosyal ortamlarda da ayrıca rahatça hareket edilmesi gibi kazanımlarda sağlanır. Vajina estetiği, ameliyat riskleri açısından oldukça güvenli olup, başarı oranı çok yüksek ve neredeyse ameliyat sonucundan memnun kalmayan hasta yok denilecek düzeydedir.

En Sık Yapılan Vajina Estetiği Ameliyatları

Vajina estetiği ameliyatlarında bizi genellikle dış genital organlarda (Vajina dış kısmı, kızlık zarı -hymen, küçük dudaklar, büyük dudaklar , klitoris ve vulva ) meydana gelen şekil bozukluklarından kaynaklanan estetik kaygılar ilgilendirmekle beraber bazı durumlarda işlevsel nedenlerle bu tip cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulabilmektedir.

Kadın cinsel organında bahsedilen şekil veya işlevsel bozuklukların giderilmesi için en sık uygulanan vajina estetiği ameliyatları ise labioplasti (küçük dudakların şekil bozuklarının giderilmesi) , klitoropeksi (klitorisin küçültülmesi) , vajina daraltma , vajina beyazlatma ( vulva beyazlatma) ve bekaretin tekrar kazanılması için yapılan kızlık zarı dikimi operasyonlarıdır.

Vajina Daraltma

Kadın cinsel organları hamilelik, normal doğum, kilo alımı, sigara, hormonal bozukluklar, menopoz ve yaş gibi nedenlerle dinamiğini ve fonksiyonunu kaybedebilir. Bu da vajina kaslarında gevşeklik, vajina kanalında genişleme ve şekil bozuklukları gibi sorunlara yol açabilir. Kadının yaşamını ve ruhsal durumunu olumsuz etkileyen bu sorunu, IntimaLase (Lazerle Vajina Daraltma ve Yenileme Sistemi) ile kolayca 15-20 dakikalık bir uygulamayla çözebiliyoruz. IntimaLase tedavisi, yeni ve eşsiz non-invaziv Er:YAG lazer teknolojisi sayesinde ameliyat, anestezi, kesi ve dikiş gerektirmeden, çok kısa bir sürede vajina kanalını sıkılaştırıyor.

İşlem gün içinde kısa bir sürede uygulanabiliyor ve hasta hemen normal yaşantısına devam edebiliyor. Uygulama esnasında ya da sonrasında acı yaşanmıyor ve cerrahi işlemde ortaya çıkması muhtemel komplikasyon oluşma riski taşımıyor.

Labioplasti

En sık rastlanan genital estetik sorunlardan biri, dış ve iç dudakların büyüklüğü ve sarkmalardır. İç dudaklar , klitorisin üst kısmından vajina girişinin altına kadar uzanan kıvrımlı yapıları oluşturur. Bazı kadınlarda iç dudakların dış dudaklardan biraz taşması doğal olarak kabul edilir. Ancak dış dudaklardan sarkacak şekilde uzun olması tıbben önemli bir sorun yaratmasa da estetik görüntüyü bozarak kadını çözüm arayışına iter.

Bazen dış dudaklar yapısal olarak normalden uzun , büyük veya asimetrik olabilir. Bu durumda cinsel ilişki esnasında penisin itmesi ile labiumlar gerilebilir ve bu da ağrıya yol açabilir. Tüm bu nedenlerle tedavi ve kozmetik amaçlı cerrahi ile labiumlar labioplasti ameliyatı ile normal boyutlarına indirilebilir. Asimetri – eğer varsa – giderilebilir. Labioplasti operasyonu daha önceden doğum yapmamış kişilerde de uygulanabilir.

Hatta bakire kızlarda bile yapılması kızlık zarı açısından hiç bir problem yaratmayacaktır. Labioplasti ameliyatı, halk arasında küçük dudakların ufaltılması, ve iç dudak ameliyatı gibi isimlerle de anılabilmektedir.

Genital Bölge Neden Koyulaşır ?

Dış genital alana vulva adı verilmektedir. Vulva zamanla yaşa ve hormonel değişimlere bağlı olarak koyulaşabilir. Kadınların pek çoğu gebelik sırasında değişen hormonel etkenlerden dolayı renk koyulaşmalarından şikayet etmektedir. Gebelik sonrasında da bu bölgedeki kararmalar kalıcı olmaktadır.

Özellikle esmer tenlilerde bu durum daha belirgindir. Gebelik haricinde doğum kontrol hapı kullanımları, polikistik over sendromu, hormonel sorunlar, bazı cilt hastalıkları, genital bölge de epilasyon amacı ile uygulanan bazı yöntemlerde de dış genital alanda koyulaşma sebebidir. Anlatılan sebeplerden renk koyulaşması meydana gelen genital bölgede bu sorun günümüzde lazer teknolijisinin yardımıyla oldukça tatmin edici sonuçlar verecek şekilde giderilebilmektedir.

Dış Dudak Estetiği Nedir ?

Kadın cinsel organına bakıldığında dışardan görülen kısım büyük dudaklar veya dış dudaklar olarak adlandırılır ve bu kısmın şekli, büyüklüğü ve dolgunluğu, estetik görünüm açısından en göze çarpan faktörlerdir. Dış dudaklarda doğuştan şekil bozuklukları veya sonradan yaşın ilerlemesiyle normal olarak meydana gelen değişikliklerin sebep olduğu estetik sorunlar yaklaşık 30-45 dakika süren vajina estetiği ameliyatı ile giderilebilir.

Vajinal estetik operasyonlar, bu estetik problemleri ortadan kaldırır, böylece kadının özgüveni yerine gelir, cinsel ilişkide sırasında konsantrasyon bozukluğu ve sonuçta cinsel haz da artmış olur. Bütün bunların yanı sıra sıkı pantolon, bikini gibi dilenilen kıyafetleri giyme özgürlüğünün kazanılması, havuz ya da denize girme gibi sosyal ortamlarda da ayrıca rahatca hareket edilmesi gibi kazanımlarda sağlanır.

Vajina estetiği, ameliyat riskleri açısından oldukça güvenli olup, başarı oranı çok yüksek ve nerdeyse ameliyat sonucundan memnun kalmayan hasta yok denilecek düzeydedir.

Kliteropeksi (Klitorisi Küçültme) Ameliyatı Nedir ?

Hepimizin bildiği gibi cinsel uyarılmada Klitoris ve G – Noktası anahtar rolü üstlenmektedir. Klitoris erkekteki penis başının ( glans penis ) eşdeğeridir ve EROJEN dediğimiz cinsel uyarılma esnasında kanlanması artarak hacim olarak büyüyen bir yapıdır. Bazı bayanlarda klitoris üzerinde bulunan deri katlantısı fazla olabilmekte ve bu klitorisin büyük görünmesine ve şekil bozukluğuna neden olabilmektedir.

Bu anatomik ve estetik problemin yanında klitorisin uyarılmasını da azaltarak – engelleyerek orgazm ve cinsel haz alınmasında da problemlere neden olabilmektedir. Bayanlarda aşırı büyük klitoris mayo veya dar elbise, pantolon, tayt vs giyerken görüntü olarak rahatsızlığa neden olmakta ve kişinin sosyal hayatı da bundan olumsuz olarak etkilenmektedir.

Bu tarz problem yaşayan bayanlarda kilitoris üzerindeki fazla olan deri kalıntısını estetik cerrahi yöntemlerle çıkartabiliyor ve böylelikle klitorisi ufaltarak hem estetik görünümü düzeltiyor hem de hastanın cinsel ilişkide haz alma , orgazm gibi problemlerin giderilmesini sağlıyoruz.
Cerrahi olarak klitorisi ufaltma ameliyatına CLİTOROPEXY denmektedir ve hem cinsel uyarılma bozukluğu olan bayanlarda hem de estetik görünüm olarak problem oluşturan vakalarda çok iyi sonuçlar elde edilebilmektedir. Kliteropeksi ameliyatı muayene şartlarında yapılabilen cerrahi işlemdir.

Genellikle işlem genel anestezi altında yapılabilmekte, gerekirse aynı seansta klitoris ile beraber aşırı büyük olan labium minuslar ( küçük dudaklar ) da labioplasti ameliyatı ile estetik olarak düzeltilebilmektedir. İşlem kızlık zarına zarar vermediği için bakire bayanlara da bu işlem uygulanabilir.

LAZER İLE VAJİNA KURULUĞU TEDAVİSİ

Artık Kliniğimizde son teknolojik yöntem ile ağrısız, iğnesiz 10 dakikada vajina kuruluğunu tedavi etmekteyiz. Yaş ilerledikçe vücut da doğal bir yaşlanma sürecine girer cilt altındaki kollajen doku üretimi yavaşlar özellikle kanser tedavisi alan hastalar, perimenopoz veya menopoz sonrası estrojenin azalması ile vajinal mukozada salgı yapımı iyice azalır ve vajinada zamanla kuruluk ve atrofi meydana gelir, enfeksiyona yatkınlık artar. Ayrıca cinsel hayatı aktif olan kadınlarda vajinal kuruluk ilişki sırasında aşırı zorlanmaya ve o bölgede yanma ve sızlamaya neden olur. Hastanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler.

Tedavi amaçlı bazı vajinal fitiller ve kremler verilmektedir. Ancak teknolojinin baş döndürücü bir şekilde ilerlemesi ile son zamanlarda bu konuda son teknoloji ile aylarca ilaç kullanmak yerine artık tek seansta vajinal kanalda fototermal etki yaparak dokularda termal hasar yaratmadan kollajen doku yenilenmesi ve onarımı yaparak vajinal kanalda epitelial kalınlıkta artış sağlayan ve vajinal kuruluğu ortadan kaldıran kliniğimizde uyguladığımız son teknolojik yöntem olan Femilift yöntemi halen dünyada ve yalnızca birkaç merkezde uygulanmaktadır.

Vajinal Kuruluk (Atrofi) belirtileri

Vajinal kuruluk, yanma ve ağrılı cinsel ilişki (disparaneu) İdrar yaparken yanma ve ağrı, sık idrara çıkma, Cinsel ilişki sırasında ve sonrasında kanama, Cinsel ilişkiden kaçınma ve cinsel soğukluk, Vajinal kanalda aşırı daralma

FEMİLİFT İLE TEDAVİ

Vajinal kuruluk belirtilerinin tedavisinde (uzun süre hormon tedavisine gerek kalmadan) Vajinal kanalda foto termal etki ile vajinal mukozanın onarılmasında, Menopoz öncesi ve sonrası idrar kaçırma şikayetlerinin giderilmesinde, Aile öyküsünde kanser olan, kanser nedeni ile tedavi olan ve vajinal atrofi şikayetleri olan hastalarda, Anestezi uygulanmasına gerek olmaz. Genellikle 1 seans bazen iki seans gerekebilir.

LAZER İLE CERRAHİ İŞLEMİN FARKI

Avrupa Vajinal Cerrahi Sertifikasyonuna sahip birkaç merkezden biri olarak hem cerrahi hem de dünyadaki en gelişmiş teknolojik sistem olan lazer cihazımız ile garantili kalıcı ve geçici kızlık zarı dikimini başarı ile uygulamaktayız. İşlem sonrasında rahatlıkla evinize yürüyerek gidebilirsiniz.

Cerrahi ya da Lazer işleminde yapılan şey çift kat flep yöntemi ile kalıcı ya da geçici kızlık zarı dikimidir her ikisi de yaklaşık 15 dakika sürede biter.

Lazer uygularken işlem sırasında kanama hemen hemen olmamakta ya da çok minimal olmakta bu nedenle daha az dikiş konulması gerekmektedir. Hasta açısından biraz daha konforlu olmaktadır.

Cerrahi işlemde ise cerrahi aletler kullanılır ve az da olsa bir miktar lazere göre daha fazla kanama olur. Biraz daha fazla dikiş koymak gerekebilir iyileşmesi biraz daha geç olabilir.

Sonuç olarak her iki yöntemde de kalıcı ya da geçici kızlık zarı dikilebilmektedir

(VAGEN ESTETİĞİ) GENİTAL ESTETİK OPERASYONLARI

Genital bölgenin düzgün görünümü birçok kadın için oldukça önem taşır. Bu bölgedeki hoşa gitmeyen görünümler özellikle bazı bayanlar için mutsuzluk kaynağı olmaktadır. Kadınlarda iç ve dış genital sistem kızlık zarı (hymen) ile ayrılmıştır. Bu tür ameliyatlar, modern jinekolojik estetik operasyonlar arasında yer almakta hem işlevsel ve hem de kozmetik nedenlerden ötürü başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok ülkedeki özel merkezler tarafından yapılmaktadır.

Kadınlar son zamanlarda bu alanda da operasyonların yapıldığını öğrenmeye başladıkça sorunlarının çözülebileceğini öğrendikçe bu konuda operasyon yapan merkezlere daha çok başvurmaya başladılar.

Normal vajinal doğumlar, dokuların yaşla birlikte elastikiyetini kaybetmesi, bir şekilde geçirilmiş travma veya bazı genetik hastalıklar nedeniyle vajinal doku ve çevresindeki kasların sıkılığı, gerginliği ve gücü azalabilir. Bazı çiftler cinsel birliktelik sırasında bu konu nedeniyle gevşeklik ve tatminsizlik hisseder mutsuz olurlar.

Labium minör denilen vulvada küçük dudaklardaki asimetri, fazla büyük olması, düzensizlik veya doğumdan kaynaklanan vajina girişindeki genişlemeler de genital bölgenin kötü görünmesine neden olmakla birlikte cinsel ilişki sırasında rahatsızlık, o bölgede sürekli ağrı hissi, aşırı hassasiyet ve dar kot pantolon, mayo, tayt, bikini vs. giyerken rahatsızlık duymaya neden olabilir.

LABiUM MAJUS OPERASYONU (DIŞ DUDAK ESTETİGİ)

Hastaların doktorlarına baş vurma sebeplerinden birisi de genital bölgede dış dudakların ciddi büyüklüğü ve rahatsızlık vermesidir. Çoğu zaman labium majuslar (büyük dudaklar) olması gerekenden uzun ve büyüktür ve sosyal veya cinsel yaşantıyı olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini düşürebilir. Bazı durumlarda büyük labiumlar mantar oluşmasına bile sebep olabilirler. Labium majusların asimetrisi de bir başka rahatsızlık verici kozmetik problemdir.

Genital bölgede özellikle labium majuslarda belirginlik ya da sarkmanın veya asimetrinin olduğu durumlarda bu bölgeye cerrahi olarak küçültme işlemi yapılır. İşlem yaklaşık 20-30 dk. kadar sürer. Genellikle lokal anestezi, tercihen genel ya da spinal anestezi de uygulanabilir. İşlem süresi ortalama 30 dakikadır ve sonuç yüz güldürücüdür.

VAJİNOPLASTİ OPERASYONU (VAJEN DARALTMA)

Bu operasyon ile cinsel ilişki sırasında çiftlere rahatsızlık veren gevşeklik hissini düzeltilir. Ayrıca operasyon sırasında eğer varsa stres sinkontinans (hapşırma, ıkınma vs. gibi nedenlerle idrar kaçırma) veya diğer sarkmalar da düzeltilebilir. Dış genital bölgenin görünümünü düzeltmek, güzelleştirmek için eğer uygun olur ise beraberinde labium minörlerin (küçük dudakların) düzeltilmesi ameliyatı da yapılabilir.

Vajina daraltma operasyonu genellikle bir veya birden fazla normal vajinal doğum yapmış ya da çok zor kilolu bebek doğurma hikayesi olan hastalara uygulanmaktadır. Ancak henüz doğum yapmadığı halde yapısal olarak veya başka bir nedenle vajinasında genişleme şikâyeti ve bundan rahatsızlık duyan olan hastalara da doktor tarafından uygun görülürse yapılabilir.

Çoğunlukla cinsel birliktelik sırasında cinsel ilişki esnasında duyulan bolluk hissi ve hava çıkarma sesi gelmesi bir nevi gevşemenin göstergesi olarak kabul edilebilir. Bu operasyonun amacı vajinadaki bol kısmı cerrahi olarak çıkartıp daraltmak ve altındaki bağ ve kas dokusunu penisi güzel kavrayacak şekilde sıkılaştırmaktır. Vajinal Estetik

Yaş ilerledikçe kas ve bağ dokusu yavaş yavaş zayıflamaya başlar ve bu neden ile idrar torbası (mesane) ve kalın bağırsağın vajinaya doğru sarktığı gözlenebilir, hastanın genellikle idrar kaçırma şikâyeti olur ya da vajinasında ele gelen kitleden rahatsızlık duyar. Bu hastalara da vajinanın ön ve arka duvarına cerrahi düzeltme yapılır, idrar torbası ve bağırsağın vajina duvarına doğru sarkan kısmı ortadan kaldırılır.

Operasyon lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Ancak ben hastalarımın konforu, acı duymaması ve operasyonun daha uygun şekilde yapılabilmesi için uyutularak yani genel anestezi altında yapılmasını tercih ediyorum. Ameliyat yaklaşık 30-45 dakika sürebilir, ameliyattan sonra 1-2 saat gözlem odasında istirahatin ardından hasta yürüyerek evine gidebilmektedir. 4-5 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Genellikle eriyen dikiş iplikleri kullanıldığı için dikişlerinin alınmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Oldukça yüz güldürücü ve memnuniyet verici bir operasyondur.

VAJİNA GENİŞLETME AMELİYATLARI

Vajina çeşitli nedenlerden dolayı bazen normalden daha dar olup ilişki sırasında ağrıya neden olabilir. İlişki sırasında ağrı olmasına “disparoni” adı verilir. Vajina darlığı nadiren doğuştan olabildiği gibi çoğunlukla geçirilmiş bir takım vajinal ameliyatlar veya normal doğumlarda uygulanan epizyotomi denilen vajene yapılan kesinin onarımı sırasında vajenin fazla daraltılması sonrasında oluşan skar dokusu da darlığa neden olarak cinsel beraberlikte zorlanmaya neden olabilir. Vajina Estetiği Merkezi

Mesane ve rektumun sarkması sonucu yapılan vajinal ameliyatlar sonrası da vajina normalden daha dar ve daha kısa bir hale gelebilir. Ya da rahim sarkması durumunda yapılan vajinal histerektomi operasyonu (VAH Pperasyonu) sonrasında da vajina normalden daha kısa ve dar hale gelebilir.

Vajinanın normalden fazla daraltılması cinsel ilişkide ağrıya neden olmaktadır. Cinsel ilişkide ağrı hisseden bir kadının haz alması mümkün değildir. Dolayısı ile bir süre sonra cinsel isteksizlik ve soğukluk ortaya çıkar ve eşler arasında huzursuzluğa neden olmaya başlar.

Bu tür sorun yaşayan bir hastanın öncelikle güvendikleri bir jinekolog tarafından ayrıntılı bir muayeneden geçmelidir. Jinekolojik muayene sonrasında kesin tanı konulabilmekte ve gerekiyor ise operasyon ile sorun çözülmektedir.

PARSİYEL VESTİBULEKTOMİ (VULVAR VESTİBULİT SENDROM)

Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS), vulvodinia, vulvar vestibülitis kadınlarda vajina girişinde kızlık zarı kenarında oluşan ve nedeni tam olarak bilinemeyen nedenlere bağlı olarak kadınlarda ilişki sırasında ağrı, acı gibi şikayetlerle kendisini gösteren bir rahatsızlıktır.

Bu hastalık kadınlarda bir vajinismus (ilişkiye girememe) ve disparoni (ağrılı birleşme)ye neden olur. Vestibulit tablosunu yoğun bir şekilde yaşayan kadınlar vajen giriş kısmında duydukları acı ve yanma nedeniyle cinsel beraberlikten kaçınmaktadırlar bu da eşleri ile arasında huzursuzluk yaratabilmektedir.

Birçok hasta kendilerinde bu hastalık olmasına rağmen gereksiz bir şekilde kliniklerde aylarca süren psikoterapilere gitmekte bazı medikal tedavilere rağmen cinsel sorunlarının devam ettiğini ve sorunlarının hiçbir şekilde çözümlenmediğini görmektedir. Vajina Estetiği Fiyatları

Vajinismus, disparoni (ağrılı birleşme), anorgazmi (orgazm olamama) gibi cinsel fonksiyon bozukluklarında kesin tanı ancak detaylı bir jinekolojik muayeneden sonra konulabilmektedir.

Vajinismusun nedenleri genellikle psikolojik faktörlere bağlıdır, cinsel beraberliğe karşı korku ve kendini aşırı kasma durumu söz konusudur ancak bazen vestibulit sendromda hasta gerçekten ağrı çeker, enflamatuar (yangısal) bir durum vardır. Vestibulit sendromlu bazı hastalar ise ilişki sırasında ağrı, yanma, batma gibi şikayetlerle doktora gelirler. Bu hastalar ilişki sırasında gerçekten aşırı acı ve hassasiyet hissederler…

Vulvar vestibulit sendromun kesin tedavisi bu bölgenin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Tıbbi literatürde bu operasyona “parsiyel vestibulektomi” adı verilmektedir. Bu operasyon lokal anestezi ile yaklaşık 15 dakika süren ağrısız bir işlemdir. Vajina Estetiği Ücretleri

DOĞUM SIRASINDA ATILILAN DİKİŞ İŞLERİNİN SİLİNMESİ

 1. Normal doğum sırasında bebeğin başının rahat çıkması ve vajinanın düzensiz bir şekilde yırtılmasını önlemek amacı ile genellikle ”epizyotomi” denilen özel bir kesi yapılır. Doğum işleminin sonunda kesilen epizyotomi bölgesi lokal anestezi ile ya da sedo analjezi altında yeniden dikilerek onarılır. Ancak daha sonra çeşitli nedenlerle o bölge iyileşirken kotu ve istenmeyen bir iz bırakır ve skar dokusu oluşur.
 2. Bazen kişinin kendi dokusundan kaynaklanan nedenlerle ya da epizyo dikişlerinin çeşitli nedenlerle doku tam kaynamadan açılması ya da yara iyileşmesini geciktiren diyabet, enfeksiyon vs. nedenlerle kötü iyileşmeye bağlı olarak gelişen bu nedbe dokusu cinsel ilişki sırasında ağrıya (disparoni) neden olabilir. Bu durum zamanla çiftlerde cinsel isteksizlik ve tatminsizliğe yol açabilir.
 3. Ayrıca doğumdan sonra değişikliğe uğramış ve kötü görünen bir vajina kadınlarda güven eksikliğine, eşinden utanmaya ve psikolojik birtakım problemlere de zemin hazırlamaktadır.
 4. Epizyo skarlarının çıkartılarak düzeltilmesi operasyonuna “epizyo skarektomi operasyonu” denilir. Bu operasyonlar tek başın yapılabileceği gibi genellikle vajina daraltıcı ameliyatlar (vajinoplasti operasyonu) ile birlikte de yapılabilir buna muayene sırasında doktorunuz la birlikte karar verebilirsiniz.
 5. Epizyo skarektomi operasyonu genel olarak lokal anestezi ile rahatlıkla yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika kadar sürebilir. Operasyon sorası ağrı ve kanama çok az olabilir ancak hastalar bundan çok rahatsızlık duymazlar.
 6. Bu tür ameliyatlar zorunlu ameliyatlar değildir ancak kişiye psikolojik ya da organik bir rahatsızlık veriyor ise kozmetik ve işlevsel amaçlarla yapılabilir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında ağrı, acı gibi sorunların giderilmesinde de yarar sağlamaktadır.
 7. Bu operasyonlar vajina daraltma operasyonları ile aynı zamanda yapılmakta olup alınan ameliyat sonuçları genel olarak hastayı çok memnun etmektedir.

 

G NOKTASI (SPOT BÜYÜTME)

G noktası (G Spot) denilen bölge vajinanın ön duvarında yaklaşık 3-4 cm içeride, idrar kanalı (üretra) çevresinde ve “skene bezleri” adı verilen salgı bezlerinin yoğunlaştığı bölgede yer alır.
Klitoris gibi haz bölgesi olarak kabul edilen bu nokta, kendisini ilk kez tanımlayan bilim adamının isminin baş harfi kullanılarak G Noktası (G spot) olarak tanımlanmıştır.

Bazı bilim adamları tarafından kadınlarda hazzın en yoğun olduğu bölge olarak halen klitoris olarak görülmekte ve G noktasının varlığına hala şüphe ile bakılmakta emin olamamaktadırlar.

Ancak birçok bilim adamı tarafından halen, G noktasının kadınlarda klitoristen sonraki en hassas bölge olduğu düşünülmektedir.

Kadınlarda vajina ön duvarında dağınık halde bulunan skene bezleri aynı erkekteki prostat bezi gibi erektil özelliktedir ve cinsel ilişki sırasında kasılarak salgı üretme özelliğine sahiptir.

G Noktası Büyütülebilir mi?

 • Evet G noktası olarak bilinen bu bölge verilen bazı “dolgu maddeleri” ile bu alanın büyümesi sağlanabilir. G noktası büyütülmesi sonucunda kadınlarda cinsel birleşme sırasında zevk alımı artmaktadır. Buna paralel olarak orgazm olabilirlik sağlanabilmektedir.
 • G noktası büyütme operasyonları kadınlarda en sık olarak cinsel hazzın arttırılması için ve orgazm olamama tedavilerinde kullanılmaktadır.
 • Bazı kadınlar mastürbasyon yaparak orgazm olabilirken cinsel ilişki sırasında orgazm olamama sorunu ile karşı karşıyadırlar. Bu durum “koital anorgazmı” olarak bilinmektedir.
 • G noktasının dolgu enjeksiyonu ile büyütülmesi işlemi özellikle koital anorgazmı sorunu yaşayan bayanlarda uygulanmaktadır.

G Noktası Büyütme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • G Noktası büyütücü işlem hastanın ağrı duymaması amacı ile çoğunlukla sedasyon (çok hafif) anestezi altında yapılmakta ve işlem yaklaşık bir dakika sürmektedir.
 • G noktası büyütme işlemleri ameliyat gibi değildir ve daha basit bir işlem olarak görülmektedir. İşlem sonrası hastalar hayatlarına normal bir şekilde devam edebilirler. Yapılan dolgular kişinin vajinasında ortalama altı ay kadar kalıcıdır. Daha sonra vücuttan emilmektedir. İşlemin tekrar tekrar yapılabilir sorun olmaz.