7/24 Randevu ve sorularınız için arayabilirsiniz : 0 (232) 000 0 000

ANKARA VAJİNA İÇİ KATLANTI OLUŞTURMA – VAJİNAL RUGASYON

Karbondioksit ‘lazerle vajinal rugasyon’ operasyonlarındaki amaç,vajina içi cilt katlantılarının oluşturularak cinsel ilişki sırasındaki haz ve tatminin arttırılmasıdır.

Karbondioksit (CO2) lazer ile yapılan ‘vajinal rugasyon’ (ruga oluşturma) işlemleri her geçen gün daha fazla kadın tarafından talep edilir hale gelmiştir.

Lazer ile vajinal rugasyon bir genital estetik operasyonundan çok, kadın ve erkek partnerde cinsel tatmini arttırmaya yönelik bir müdahaledir.

Lazerle vaginal rugasyon nedir?
Vajina cinsel ilişkinin gerçekleştiği 8-9 cm uzunluğunda, kas ve bağ dokusundan oluşan bir kanalın ismidir. Vajinal kanalın duvarlarında ‘Ruga (rugae)’ adı verilen enine ve boyuna cilt katlantıları mevcuttur.

CO2 lazerle vajinal rugasyon operasyonundaki amaç yeni ruga oluşumunu sağlamak ve olan rugaların daha belirgin hale gelmesini sağlamaktır. İngilizce’de ‘Vaginal Rugation Rejuvenation’ (VRR) veya ‘Vaginal Rugae Restoration’ olarak geçer.

Rugalar cinsel ilişkide penisin vajina içerisinde ileri geri hareketinde mekanik olarak his duygusunun oluşmasını sağlarlar. Diğer bir ifade ile cinsel ilişki sırasındaki sürtünmeye bağlı cinsel haz vajinal rugalar tarafından sağlanmaktadır. Rugalar hiç olmasaydı, yani vajina yalnızca düz bir tüp şeklinde kanaldan oluşsaydı, cinsel ilişki sırasında kadın ve erkek eşteki his duygusu çok daha az olurdu.

Vajinal rugalarda silinme neden olur?
Vajinal rugalardaki yaşa bağlı silinme, düzleşme, katlantılarda silikleşme veya yapısal olarak rugaların azlığı kadında ve erkek eşte cinsel hissiyatın ve haz duygusunun azalmasına neden olabilir. Özellikle vajinal doğum yapanlarda, çok sayıda doğum yapanlarda ve menopoz döneminde vajinal rugalardaki silikleşme, düzleşme daha belirgin olmaktadır.

Cinsel ilişki sırasında hissedememe, haz alamama zamanla psikolojik olarak çiftlerin olumsuz yönde etkilenmelerine ve cinsel isteksizlik problemine neden olmaktadır. Bazı kadınlarda ise yapısal olarak vajinal ruga azlığı da söz konusu olabilir (Yumuşak ve Geniş Vajina).

Yumuşak ve geniş vajina nedir? (Wide and Smooth Vagina)
Bazı genç kızlar, cinsel ilişkilerinin azlığına ve önceden doğum yapmamış olmalarına rağmen vajinalarındaki bu anatomik sorundan ötürü cinsel ilişkide haz ve orgazm ile ilgili ciddi sorunlar yaşayabilirler.

Doğuştan vajinalarının normalden daha geniş ve yumuşak bir yapıda olması hem kendilerinde hem de erkek partnerlerinde cinsel ilişki sırasındaki hazzı kısıtlı hale getirebilir, hatta orgazm ile ilgili de ciddi sorunlara neden olabilir. Bu kadınlarda da lazerle vajinal daraltma (vajinal rejuvenasyon) ve vajinal rugasyon operasyonlarının yapılması işlevsel açıdan iyi sonuçlar vermektedir.

Lazerle vajinal rugasyon nasıl yapılır?
Lazerle vajinal rugasyon operasyonu genelde hafif bir uyku verme şeklinde ‘sedasyon anestezi’ ile olabileceği gibi lokal anestezi eşliğinde bölgesel uyuşturma yoluyla da yapılabilir. İşlem cerrahi bir ameliyat şeklinde olmadığı için riskleri de son derece azdır.

Vajinal rugasyon işlemi günümüzde genellikle karbondioksit (CO2) lazerler ile yapılmaktadır. Lazer ışığının ısı etkisi ile vajinal kanal ruga oluşumu amacıyla yapılan ‘lazer rugasyon’ işlemi ortalama olarak 15-20 dakika kadar sürer.

Lazerle vajinal rugasyon operasyonu lazerle vajinal rejuvenasyon (vajina gençleştirme) operasyonlarından birisidir. Bir genital estetik operasyondan daha çok, işlevsel amaçlarla yapılmaktadır.

CO2 lazerlerle vajinal ruga oluşumu sonrasında kadınlarda ve erkek partnerlerde cinsel ilişki sırasında hazzın arttığı, kadınlarda orgazm olma fonksiyonunun kolaylaştığı ifade edilmektedir.