7/24 Randevu ve sorularınız için arayabilirsiniz : 0 (232) 000 0 000

AKSARAY KIZLIK ZARI DİKİMİ – KIZLIK ZARI ONARIMI – TAMİRİ

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı yani Latince adı ile Hymen, Yunan ve Roma mitolojilerinde Dionysus ve Afrodit’in oğlu olan “evlilik ve düğün tanrısı” dır. Gerdek gecesi bu Tanrı’ya adandığından kızlık zarı da aynı isimle anılmaktadır. Bu tanrının özelliği, kanatlı olması ve elinde bir meşale taşımasıdır.

Hymen yani kızlık zarı lokal anestezi altında tamir edilebilir veya kızlık zarı dikimi (Himenoplasti) operasyonu uygulanabilir. Kısa süreli tabir edilen dikişlerle yapılan ve birkaç gün içinde cinsel ilişkide kanamaya sebep olacak uygulamalar ciddi sıkıntılar doğurabilir.

İlişki gecikirse dikişler açılır ve tamir veya dikim yetersiz kalacağı için bekaret işareti olan kanama cinsel ilişki sırasında oluşmayabilir.

Kızlık zarı yani hymen pek çok toplumda kadında saflığı ve bekareti temsil ettiği için büyük önem taşımaktadır. Çoğunlukla kapalı toplumlarda evlenme öncesi cinsel ilişki tabu olduğu için bekaret büyük önem taşımaktadır. Kimi zaman cinsel ilişki sonrasında duyulan pişmanlık nedeni ile kimi zaman zorla cinsel ilişki, ensest ilişki nedeni ile kimi zaman geçmişinden kurtulmak amacı ile kimi zaman da töre nedeni ile ölüm tehditinden korunmak için kızlık zarı dikimi ihtiyacı doğurur.

Hymen yani kızlık zarı dikimi lokal anestezi altında tamir edilebilir. Kısa süreli tabir edilen dikişlerle yapılan ve birkaç gün içinde cinsel ilişkide kanamaya sebep olacak uygulamalar ciddi sıkıntılar doğurabilir. İlişki gecikirse dikişler açılır ve kızlık zarı dikimi yetersiz kalacağı için bekaret işareti olan kanama cinsel ilişki sırasında oluşmayabilir.

Kızlık zarı dikiminde en sık kullanılanlar kalıcı yöntem de denilen fleb yöntemi ve basit olarak uc uca dikerek yapılan birleştirme tekniğidir.

Bu yöntemle yapılan (Fleb Tekniği) kızlık zarı dikiminde etraftaki dokulardan alınan mukoza parçası ile yırtılan bölgede yeni bir kızlık zarı meydana getirilmektedir. İşlem sonrası ne zaman ilişkiye girilirse girilsin kanama meydana gelecektir. Bu tip dikimde kaç kez cinsel ilişkiye girildiği veya kızlık zarının ne zaman yırtıldığı önemli değildir.

Ankara ‘da bulunan kliniğimizde kızlık zarı dikimi ameliyatlarında talep esastır, sağlık sorunu kabul edilmediği için ister kalıcı ister ilişki öncesi kızlık zarının dikimi kişini o anki isteğine göre yapılır.

Himenoplasti

Himenoplasti olarak da bilinen kızlık zarı dikimi uygulaması iki farklı şekilde uygulanabilmektedir. Geçici (haftalık) ve kalıcı (aylık) olarak gerçekleştirilen bu uygulamada amaç işlemden sonraki ilk cinsel birleşmede kanama meydana gelmesidir. Himenoplasti uygulamaları özellikle kapalı toplumlarda çok sık tercih edilen bir uygulama olmakla birlikte hasta mahremiyetine özen gösterilerek gerçekleştirilmektedir.

Kızlık Zarı Hakkında Genel Bilgi

Kızlık zarının Latince adı HYMEN’dir. Kızlık zarı (hymen) adı eski Yunan’dan gelir. Yunan mitolojisinde evlilik tanrısının adı Hymen (himen) dir. Eski Yunanda gerdek gecesi evlilik tanrısına adandığı için kızlık zarına hymen adı verilmiştir. Kızlık zarının ortası delik olup servikovaginal sekresyonlara ve adet kanına geçit verir. Genellikle kızlık zarı ortasındaki deliğin şekline ve yapısına göre isimlendirilir. Kızlık zarının yapısı, şekli, esnekliği her kadında farklıdırİlk cinsel birleşmeden sonra kanama olup olmaması kızlık zarının şekline ve yapısına bağlıdır. Kızlık zarı bir kez yırtıldıktan sonra bir daha eski haline gelemez. İlk ilişkide yırtılmayan çok kalın ya da kapalı olan kızlık zarları jinekologlar tarafından lokal anestezi uygulanarak kolaylıkla açılabilir. Kızlık zarı onarımı yalnız bir jinekolog tarafından yapılabilir. Kızlık zarı onarımı yapıldığı ancak bir jinekolog muayenesi ile ya da bu konuda deneyimli bir adli tabip muayenesi ile anlaşılabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Kimlere Yapılabilir ?

Daha önce doğum yapanlara veya kürtaj olanlara da flep yöntemle kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir. Ankara ‘da kızlık zarı dikimi operasyonu bir çeşit estetik operasyon olduğu için yasaldır ve 18 yaşını doldurmuş tüm kadınlara kendi talepleri doğrultusunda yapılabilir. Kızlık zarı dikimi doğum da yapsa kürtaj da olsa menopozda da olsa tüm bireylere yapılabilir. Kişinin kaç kez, ne zaman ilişkiye girdiğinin herhangi bir önemi bulunmamaktadır.

Kızlık zarı dikimi, tamiri, onarılması veya bekaret yenilenmesi aynı anlamlarda kullanılan değişik tabirlerdir. Kızlık zarının dikilmesi hakkında bilgilerden önce bekaretin nasıl bozulabileceği ile ilgili bilgileri vermekte yarar olacaktır.

Kızlık zarının yırtılması sonucunda diktirme operasyonları yapılabilmektedir.

Kızlık zarı dikimi operasyonları veya tıbben kullanılan ismi ilehymenoplasty ameliyatları hemen hemen bütün dünya genelinde yer alan genital estetik ameliyatlar içerisinde yer almaktadır.

Kızlık zarı dikimi, onarımı kalıcı ve geçici yöntemlerle yapılmaktadır.

Kalıcı kızlık zarı dikimi uzun sürelidir ve ömür boyu kalıcıdır. İki ayrı tekniği vardır:

 1. Flep yöntemi ile kalıcı kızlık zarı dikimi
 2. Mikrocerrahi ile kalıcı kızlık zarı tamiri

Geçici kızlık zarı dikimi ise evlenmeden bir kaç gün önce (1 ile 7 gün arasında) yapılmaktadır.

Kızlık zarı diktirme, onarımı, tamiri uygun cerrahi tekniklerde ve tecrübeli jinekolog doktorlar tarafından yapılırsa başarı şansı oldukça fazladır ve ameliyat sonrası riskleri oldukça azdır.

KIZLIK ZARI TÜRLERİ

Kızlık zarı mukozal bir zardan oluşmaktadır. Herkesin kaşı, gözü, burnu nasıl farklı ise kızlık zarının da değişik modelleri vardır.

Kızlık zarı türleri, kişiden kişiye değişen tipleri, modelleri aşağıda resimlerle gösterilmektedir.

Yukarıdan Aşağıya Kızlık Zarı Şekilleri (Hymen çeşitleri):

 •  Yuvarlak Hymen (En sık görülen kızlık zarı çeşididir; % 60-95 arasında görülür)
 • Septat Hymen (Bölmeli tip)
 • Subseptat Hymen (Yarı bölmeli tip)
 • Cressent Hymen (Yarımay şeklinde)
 • Cribriform Hymen (“Elek” gibi çok delikli)
 •  Dentiküler Hymen
 • Fimbrialı Hymen
 • Labial Hymen
 •  İmperfore Hymen (Patolojik tip; ameliyat ile açılması gereklidir)
 • Kızlık zarının hiç olmaması. (Bazılarında kızlık zarı hiç yoktur!)

 

 •  Yuvarlak Kızlık Zarı Tipi
  En sık rastlanılan kızlık zarı modeli anüler, yani ‘yuvarlak’ (halka) şekildeki kızlık zarı tipidir. YUVARLAK HİMEN: En sık olarak görülen kızlık zarı türüdür
 • Ara Bölmeli Tipte Kızlık Zarı Tipi
  Kızlık zarının bu tipinde bazen cinsel ilişki zor ve ağrılı bir hal alabilir. Kızlık zarının çıkarılması ve vajinal girişin genişletilmesi cinsel ilişkiyi kolaylaştıracaktır.
 • Bu nedenle vajinismus sorununda olduğu gibi cinsel ilişkide ağrı sorunu yaşayan veya ilişkiye giremeyen kişilerin öncelikle bir jinekolojik muayeneden geçmeleri şarttır.
  SEPTAT HYMEN: Ara bölmeli kızlık zarı türüdür.
 • Yarım Ara Bölmeli Kızlık Zarı Tipi
  Yarım ara bölmeli kızlık zarı türünün işlevsel açıdan bir önemi yoktur. Yalnızca tesadüfen jinekolojik muayenelerde görülebilmektedir.
  SUBSEPTAT HYMEN: Ara bölmesi yarımdır..
 • Yarımay Şeklinde Kızlık Zarı Tipi
  Bu tür kızlık zarı çeşitlerinde de cinsel ilişki zor ve ağrılı hale gelebilir. Bu durumda da vajinismus problemi ortaya çıkabilir. Bu durumda jinekolog muayenesi yapılarak kızlık zarının çıkarılması (hymenektomy) veya kızlık zarına çentik atılarak girişin genişletilmesi işlemi (himenotomy operasyonu) yapılabilir.
  YARIMAY HYMEN: Kızlık zarı yüksek kenarlı ve yarımay şeklindedir.
 • Elek Şeklinde Kızlık Zarı Tipi
  Kızlık zarı üzerinde çok sayıda küçük delikler vardır. Bu durumda cinsel ilişki imkansız bir hal alabilir. Son derece nadir görülen bir durumdur.
  KRİBRİFORM HYMEN: Kızlık zarı bir
 • Dentiküler Şekilde Kızlık Zarı Tipi
  Son derece nadir görülen bu durumda kızlık zarının deliği ilginç bir hal almıştır.
  DENTİKULER HYMEN
 • Fimbrial Tipte Kızlık Zarı Şekli
  Kadınlarda fallop tüpünün son kısmı “fimbria” olarak bilinir. Bu çeşit kızlık zarında da görünüm tüpün fimbriasına benzer.
  FİMBRİALI HYMEN:Tüpün uç kımını andıran delik görünümü.
 • Dudak Şeklinde Kızlık Zarı Tipi
  Kızlık zarı içindeki delik “dudak” şeklindedir. Çok çok nadir bir kızlık zarı görünümüdür.
  LABİAL HYMEN: Dudağa benzer görünüm.

Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

Pek çok hastamızdan aldığımız mail ve telefonlar arasında: “Kızlık zarı nasıl yırtılır, kızlık zarı dikimi nasıldır, kızlığı diktirme kolay mıdır, zar dikimi zor bir işlem midir, bekaret onarımı bütün jinekolog doktorlar tarafından yapılır mı, kızlık zarı dikimi kesin ve garantili çözüm olur mu” gibi sorular bulunmaktadır.

Günümüzde pek çok genç kız veya evlenmemiş kadın yaşadığı talihsiz bir cinsel deneyim sonrasında son çare olarak kızlık zarı onarımı ameliyatlarını yapan jinekolog muayenehanelerinin yollarına düşmektedir.

Yine genital bölgeye alınan darbeler ve masturbasyon sırasında aşırıya kaçılması durumlarında da kızlık zarı zarar görebilir.

Ayrıca istenmedik şekilde küçüklükte veya genç kızlıkta yaşanılan taciz ve tecavüzler sonucunda da kızlık zarı yırtılabilmektedir.

Tüm bu durumlarda kızlık zarı diktirme yani “bekaret tamiri” (bekaret onarımı) yapılabilir. Bu tür ameliyatların kişilerin psikolojileri üzerinde de pozitif etkileri bulunmaktadır. Nitekim pek çok genç kız bakire olmadıklarından ötürü evlenmeyi asla düşünememekte, hatta sağlıklı flört arkadaşlıkları kurmaktan bile çekinmektedir.

Kızlık zarı latince’de “hymen (himen)” olarak geçmektedir.  Kızlık zarı diktirme işlemine de “himenoplasti (hymenoplasty)” ya da”hymenorraphy” operasyonu isimleri verilmektedir.

Kızlık zarı tam olarak nerededir?

Kızlık zarı vajinanın hemen giriş kısmında yer almaktadır. Dışarıdan yaklaşık olarak 2-3 cm kadar içeride yerleşmiştir.

Kızlık zarı dikilmesi operasyonu hangi hekimler tarafından yapılmalıdır?
Kızlık zarı dikilmesi operasyonu bu bölgenin anatomik yapısını iyi bilen ve himenoplasti operasyonu konusunda deneyimli jinekolog hekimler tarafından yapılması gereken işlemlerdir.

Herkese kızlık zarı diktirme (bekaret onarımı) operasyonu yapılabilir mi?
Evet.  Her türdeki vajina ve kızlık zarı yapısına sahip kişilere kızlık zarı diktirme (himenoplasti) operasyonu yapılabilir.

Kızlık zarı diktirme için daha önceden ne kadar veya ne zaman ilişki olduğunun önemi yoktur. Hatta doğum yapmış kadınlarda bile kızlık zarı tamir edilebilir.

Kızlık zarı “esnek” yapıda olan kişilerde de kızlık zarı dikilmesi işlemi yapılabilir mi?
Evet. Halk arasında kızlık zarı “esnek” olan durumlarda yani kızlık zarının ince kenarlı ve girişe müsait olması durumunda dahi yapılan ameliyatlar sonucunda, ilk ilişkide kanamanın gelmesi sağlanabilir. Bazı kişilerde kızlık zarı geride olarak tabir edilen bir durumdur.

Kızlık zarının dikildiği anlaşılır mı?
Hayır. Siz söylemedikçe önceden kızlığın dikilmesi operasyonunun yapıldığı anlaşılmaz.

Ancak burada tek istisna durum vardır; o da bir jinekolog tarafından kızlık zarı muayenesi muayene olmak..  Çünkü kızlık zarının dikildiği (tamir edildiği) ancak bir jinekolog veya adli tabip tarafından yapılan jinekolojik muayene ile anlaşılabilir.

Uzun vadeli kızlık zarı dikimi nedir?

Kalıcı kızlık zarı dikimi için flep yöntemi  “Flep” doku kaydırma anlamına gelmektedir.

Vajina duvarından alınan parçalar (“vajinal flebler”) ile yani doku kaydırarak ilk cinsel ilişkide kanamanın gelmesi sağlanabilir. Bu şekilde ilk ilişkide kanama gelmesi sağlanabilir. Bu tür ameliyatlara da “kızlık zarının flep yöntemi ile dikimi” veya “flep operasyonu” adı verilmektedir. Uygun vakalarda uzun süreli kalıcı olma özelliği vardır.

Mikrocerrahi ile kızlık zarı dikimi nedir?

Kızlık zarının yırtılan kenarları kesilerek yeniden bir araya getirilebilir. Buna mikrocerrahi ile kızlık zarı dikimi adı verilmektedir. Bu yöntemle de kızlık zarı kalıcı olarak onarılmaktadır.

Mikrocerrahi ile kızlık zarı dikimi flep yöntemine göre daha üstündür ve daha başarılıdır. Ancak bu konuda tecrübe gerektirir.

Kızlık zarı dikiminde kesin ve gerantili çözüm ameliyatı yapan hekimin mikrocerrahi becerisi ile paralel seyretmektedir.

Kızlık Zarı (Hymen) Nerdedir?

Kızlık zarı vajinanın girişinden birkaç santim içeride bulunur. Ortası deliktir ve soğan zarı inceliğindedir. Vajinaya bu zarın ortasındaki delikten daha kalın bir şey girdiğinde bu zar bozulur. Kızlık zarı vajina duvarlarına doğru çekilirken üzerindeki kılcal damarlar çatlamaktadır. Ve bu nedenle birkaç damla kan gelir. Kızlık zarının da çeşitleri vardır. Bazı kızlık zarları esnek olduğundan dolayı kenara çekilirken kanamazlar. Kızlık zarının tam olarak görevi bilinmemektedir. Bazı bilim adamları kızlık zarının rahmi mikroplardan koruduğunu söylemektedir. Bazı bilim adamları ise kızlık zarının sadece bir doku kalıntısı olduğunu ortaya koymaktadır. Kızlık zarı mukozaya benzer bir yapıdadır. Bazı kadınlarda doğuştan kızlık zarı olmayabilir. Bütün kadınlarda kızlık zarı aynı olmayabilir. Kızlık zarının da çeşitleri bulunmaktadır.

Kızlık Zarı Dikiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kızlık zarı dikimini etkileyen en önemli faktör cerrahi tekniktir. Doktorun operasyonu nasıl gerçekleştirdiği oldukça önemlidir. Kızlık zarı dikimi İzmir hastanesindeki doktorlar tarafından mükemmel şekilde yapılmaktadır. Kimse sizin kızlık zarını diktirdiğinizi anlayamaz. Kızlık zarı dikimi ameliyatından sonra bölgenin temiz tutulması ve bakımın iyi şekilde yapılması oldukça önemlidir. Bölgenin mikro kapmaması gerekir. oluşabilecek herhangi bir enfeksiyon size zarar verebilir. Bu nedenle operasyon sonrasında bakımlarınızı iyi şekilde yapmalısınız.

Kızlık zarı dikimi operasyonun amacı ilişki sırasında kanama olmasını sağlamaktır. Kadınların genital bölgeleri yarı kirli cerrahi alan olarak bilinmektedir. Kızlık zarı dikimi sonrasında burada bulunan yaraya çok özen gösterilmelidir. Bu alanın mikrop kapması kolaydır.

Yara bakımı iyi yapıldığı zaman enfeksiyon kapma riski ortadan kalkmaktadır. Kızlık zarı dikiminde sonra ilk gün banyo yapılmaması önerilmektedir. Kızlık zarı operasyonundan sonra bir hafta boyunca oturarak değil de ayakta duş alınması gerekmektedir.

Enfeksiyon riskini engellemek için ilk iki hafta denize ve havuza girilmemesi gerekir. Çok fazla kişinin kullandığı tuvalete gidilmemesi gerekir. Buralarda mikroplar fazlaca barınmaktadır. Bu nedenle enfeksiyon kapabilirsiniz. Operasyondan sonraki bir hafta boyunca çok faza dar olan pantolonların giyilmemesi gerekmektedir. Naylon değil de pamuklu iç çamaşırlarının giyilmesi gerekir. Kızlık zarı dikimi işleminden sonra doktorunuzun kullanmanız için vereceği bazı kremler olacaktır.

Bunları düzenli olarak kullanmalısınız. Doktorunuzun verdiği dezenfektanı ve kremleri ilk bir hafta boyunca günde iki kez kullanmalısınız. Kızlık zarı dikimi operasyonundan sonra doktorunuzun size verdi antibiyotik ilaçları kullanmanız yaranın daha kolay iyileşmesin sağlayacaktır.

Bu nedenle ilaçlarınızı kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Kızlık zarı dikimi operasyonundan sonra ağrı kesiciye genelde ihtiyaç duyulmamaktadır. Kızlık zarı dikimi İzmir hastanelerinde genel anestezi kullanılmasına rağmen ek olarak lokal anestezi yöntemi de kullanılarak yapılmaktadır. Bu nedenle işlem sonrasında bayanlar ağrı duymamaktadır. Kızlık zarı dikimi sonrasında ağrı kesici kullanma ihtiyacı duymazlar.

Kızlık zarı dikiminin sizin için kabusa dönüşmesini istemiyorsanız kızlık zarı dikiminden sonra yapmanız gereken şeyleri ihmal etmemelisiniz. Sonuçta hassas olan bir bölgeden operasyon geçirdiniz. Bunun size ileride sıkıntı yaratmasını istemiyorsanız mutlaka ameliyat sonrasında kendi bakımınıza dikkat etmelisiniz. Bu konuyla ilgili doktorunuz ameliyattan sonra size yapmanız gerekenleri ayrıntılı şekilde anlatacaktır. Aklınıza takılan soruları İzmir kızlık zarı dikimi yapan doktorlara rahatlıkla sorabilirsiniz. Kızlık zarı sonrasında aynı gün günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Bu konuda bir sakınca yoktur fakat ağır işler yapmamalısınız.

Kızlık Zarı Diktirme

Kızlık zarı dikim operasyonundan sonra ağır sporlar yapmamalısınız. Karın bölgenizi fazla zorlayacak ve bacaklarınız fazla kasacak hareketlerden uzak durmalısınız. Bunlar kızlık zarınızın kanamasına neden olabilir. Bu nedenle ameliyattan sonra ilk bir iki hafta ağır sporlar yapmamaya özen göstermelisiniz. Yara bakımı konusu ayrıca bir önemlidir. Bu konuda İzmir kızlık zarı dikimi yapan doktorlar sizi bilgilendirecektir. Ameliyat sonrasında yara bakımını nasıl yapmanız gerektiğini doktorunuz size anlatacaktır.

Ameliyat sonrasında yara bakımını doktorunuzun anlattığı şekilde yapmalısınız. Kızlık zarı dikiminin başarılı olabilmesinde üç etken vardır. birincisi doktorun kullanmış olduğu cerrahi teknik, ikincisi işlemin steril ortamda yapılması, üçüncüsü ise kızlık zarı dikimi operasyonundan sonra yara bakımının doğru şekilde yapılmasıdır. Bu üç noktaya dikkat edildiği takdirde operasyon başarılı bir şekilde tamamlanacaktır.

Bu nedenle ameliyatı yaptıracağınız hastane ve doktor çok önem taşımaktadır. Kızlık zarı dikimi işlemini yaptırmadan önce bu konuyla ilgili derinlemesine araştırma yapmalısınız. Hangi hastanede hangi doktorların bu işlemi daha iyi yaptığını öğrenmelisiniz. İzmir kızlık zarı dikimi yapan hastaneler bu konuda ön plana çıkmaktadır. Çok başarılı şekilde operasyonu gerçekleştirebiliyorlar.

Bu işlemi yaptırmanın bayanlar üzerinde bir stres yaratması muhtemeldir. İşlemin başarılı olup olmayacağı konusunda endişe yaşıyor olabilirler. Bu endişelerinin de doktorlar tarafından giderilmesini isterler. Bu konuda doktorlar hastaları rahatlatmaktadır. Kızlık zarı dikimi işlemi çok zor bir operasyon değildir. Fakat titizlik ve özenli çalışma gerektirir. Bunun bilincinde olan doktorlar buna göre hareket ederler.

Bayanları daha fazla zor durumda bırakmamak için işlemi en başarılı şekilde gerçekleştirmeye çalışırlar. İzmir kızlık zarı dikimi yapan doktorlar bu konuda oldukça anlayışlıdır. Hastaların psikolojik olarak da rahatlamalarını sağlayarak işlemin daha da başarılı hale gelmesini sağlarlar. Burada hastalara düşen en önemli görev işlemin yapılmasından sonra kendilerine dikkat etmeleridir.

Ağır kaldırmamaya ve yara bakımını özenli şekilde yapmaya dikkat etmelilerdir. Bunların dışında hastalara düşen pek de bir görev yoktur. Yükün büyük çoğunluğu hekimlerin üzerindedir. Doktorlar da bunun sorumluluğunu üstlenerek kızlık zarı dikimi işlemini en başarılı şekilde yapmaya çalışırlar.

 

KIZLIK ZARI BOZULMADAN GEBELİK OLUŞABİLİR Mİ?

Esnek olan bir kızlık zarı tam olarak bozulmadığı halde spermler vajenden rahime doğru ilerleyerek yine de gebelik oluşturabilirler. Hatta nadiren olsa da dışarıya kızlık zarına ykın bir yere boşalmayla bile spermler vajene ilerleyerek gebelik oluşturabilirler.

KIZLIK ZARI TAMİRİ VEYA DİKİMİ (HİMENOPLASTİ)

Kızlık zarının tamiri mümkündür. Bu tamirin başarılı olup olmayacağının en önemli belirleyicisi yırtılmanın ne zaman olduğudur. Kısa zaman önce (günler önce) olan bir yırtılma kolaylıkla tamir edilebilir. Çok sayıda cinsel ilişkide bulunmuş, doğum yapmış kadınlarda ise kızlık zarının parçaları azalmış olduğundan tamiri çok zor olabilir, başarısız olabilir.

KIZLIK ZARININ TAM KAPALI OLMASI:

Kızlık zarında doğuştan herhangi bir delik olmaması durumudur. Bu durumun sonucuna kız büluğ çağına ulaştığı halde, döl yolundan dışarı doğru aylık kanamalar görülmez. Çünkü uterus (döl yatağı) kanaması gerçekleşmekte, fakat bu kan döl yolunu kapayan ve geçit vermeyen kızlık zarı ardında birikmektedir. Bu durum kızda ayda bir karın ve döl yolu sancılarına yol açar. Döl yolunun içinde bu şekilde kan birikmesine hematokolpos denir.Tedavide gecikilirse döl yolunun, kızlık zarı gerisinde kalan tümü kanla dolacak ve bundan sonra uterus (döl yatağı) da kanla dolmağa başlayacaktır. Bu duruma ise hematometra adı verilir. Tedavisi kızlık zarında hekim tarafından bisturi ile bir delik açılmasından ibarettir.

KIZLIK ZARI ile ilgili diğer terimler

Perforasyon: Yırtık (İngilizcesi ‘perforated’)

Çentik: Doğuştan gelen veya sonradan kazanılan bir takım hasarlar sonucunda tam olarak kızlık zarının tabanına kadar inmeyen yırtıklara verilen addır. Çentik olsa bile bu durumdaki kişi anatomik olarak bakiredir.

Perfore hymen: Kızlığın bozulduğu ve kişinin bu haliyle anatomik olarak “bakire olmadığını” ifade eden tıbbi terimdir.

Hymen yeni perfore: Kızlık zarının birkaç gün öncesinde (7 gün içinde) yırtıldığını ifade eden terimdir.

Hymen eski perfore: Kızlık zarındaki perforasyonun (yırtığın) 7 günden önce olduğunu ifade eder. Bu durumda yırtığın ne zaman olduğunu kesin olarak saptamak mümkün değildir.

Bekaret neden önemlidir?

Bekaret önemlidir; çünkü bakirelik veya halk arasındaki tabiri ile “el değmemişlik” kadınlarda saflığın, temizliğin ve namusun sembolüdür.

Bu nedenle ülkemizde ve özellikle bazı İslam ülkeleri ile birlikte töreselciliğin yaygın olarak yaşandığı bir takım ülkelerde halen önemini korumaya devam etmektedir.

Bu ülkeler arasında ülkemiz ile birlikte Mısır, İran, Çin ve Akdeniz ülkeleri sayılabilir (Pekin Deklarasyonu, 1996). Batılı ülkelerde; özellikle Almanya ve İngiltere’de ise bekaretin ve kızlık zarı korumacılığının bir öneminin olmadığı ifade edilmektedir.

Kızlık zarı muayenesi ne amaçla yapılır?

Kızlık zarı muayenesi bir kişinin halen bakire olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan özel bir jinekolojik değerlendirmedir.

 1. Tarafımıza yalnız başına veya çift olarak kızlık zarı muayenesi amacıyla başvuran kişilerin öyküleri alınıp hymen muayenesini hangi amaçla istedikleri sorulduğunda değişik cevaplar alınmıştır. Bunlardan en sık olanları:
 2. Arkadaşımla ilişkiye girdim, tam bir şey anlamadım, bir şey olup olmadığı konusunda kesin bilgi almak istiyorum.
 3. İlk gece (gerdek gecesi) sonrasında kanama gelmedi, durumu merak ediyoruz. Maalesef ülkemizde halen ilk gecede “çarşaf gösterme adeti” yaygın olarak uygulanmaya devam etmektedir.
 4. Masturbasyon hafif kanamam oldu, acaba kızlık zarıma zarar vermiş olabilir miyim?
 5. Küçükken, yıllar önce bir taciz yaşadım, hala içimdeki tereddüdü aşamadım, artık emin olmak istiyorum.
 6. Sandalyeden (veya yüksek bir yerden) düşerek apış aramı çarptım, hafif kanamam oldu, kontrol olmak istiyorum.
 7. Kız arkadaşımla (veya eşimle) ilk cinsel deneyimimizi yaşadık ama hiç kanaması olmadı, merak ettik, kontrol olup bilgi sahibi olmak istiyoruz..
 8. (Küçük bebek için) Çocuk uzmanımız kızımızın kızlık zarının kapalı olabileceğinden şüphelenip bir jinekoloğun görmesini istedi. (Ebeveynler)
 9. Adli vakalarda açılan davalar (Kişinin zorla veya istemli bir şekilde ilişkiye girip girmediğinin anlaşılması amacıyla)
 10. Vajinismus ve ağrılı cinsel birleşme (disparoni) durumlarında anatomik-patolojik bir durumun olup olmadığını görmek maksatlarıyla kızlık zarı muayeneleri yapılabilmektedir.