7/24 Randevu ve sorularınız için arayabilirsiniz : 0 (232) 000 0 000

AĞRI HYPNOBİRTHİNG – HİPNOZ İLE DOĞUM

Hypnobirthing; son zamanlarda ismini sıklıkla duymaya başladığımız bir doğum yapma yöntemidir. Anne adaylarının isteklerini yerine getiren bu metot, doğal ya da normal doğum olarak da adlandırılmaktadır. Uzmanlar bu yöntemin ülkemizde eğitimi almakta ve bu yöntemi yaygınlaştırarak, ağrısız, stressiz doğum yapmayı amaçlamaktadır.

Kate Middleton ile gündemde yer almaya başlayan ve hanımların doğuma karşı korkusunu azaltan Hypnobirthing, annenin yanı sıra bebeğin de stresli bir şekilde dünyaya gelmesine engel olmaktadır. Bazı teknikler ve önermeler ile annenin gevşemesi ve rahatlaması, hatta huzur dolu bir doğum yapması sağlanır. Uzmanlar tarafından önerilen yöntemler, anneyi sakinleştirmekte ve korkularından sıyrılmasını sağlamaktadır. Hypnobirthing, bir uzman rehberliğinde gerçekleşir. Annenin korkularını dışa vurarak bilinçaltındaki duygular açığa çıkarılır. Hipnoz metodu ile hamilelik esnasında var olan korkularını, endişelerini, neden doğumdan çekindiği ortaya çıkartılır. Hipnoz yöntemi kadının bilinçaltında var olan duyguları açığa çıkarır.

4238_bellylerhipnozda2Uzmanlar bu çıkan sonuçlara göre işlem uygulaya başlar. Kadının gevşemesi, endişelerinden kurtulması için ve rahatlaması için konuşarak rehberlik ederler. Hamilelik esnasında bilinçaltına yerleşmiş negatif duygular pozitife dönüştürülerek, aslında doğumun güzel bir duygu olduğu danışmanlar eşliğinde anneye anlatılır. Uzmanlar doğum esnasında anneye pozitif kelimeler ile destek olurlar. Ikın demek yerine bebek yolunu aç gibi terimler kullanarak, doğumu daha profesyonel ve kolay hale gelmesini sağlayabilirler. Hypnobirthing tekniğine özel kelimeler vardır. Bu kelimeler ile doğum daha rahat hale dönüşebilmektedir. Bu tekniğin kökeni yani ana amacı ise uygulanılan işlemlerden çok kullanılan dildir. Ve bu kullanılan dil daima pozitif olmalıdır.

Hypnobirthing, hamilelik esnasında etraftan duyduğunuz abartılı olaylar, size anlatılanlar, yaşanmış kötü hikayelerin yol açmış olduğu korkulardan telkin metodunu kullanarak arındırma yöntemidir. Fiziksel ve zihinsel gevşemenin sağlandığı bu doğum, yüksek bir konsantrasyona ulaşmanıza yardımcı olmaktadır. Bu yöntem ile hayal kurmanız sağlanıyor ve bu uygulama sizi daha çok rahatlamanızı sağlıyor. Gerginlik, kasılma gibi olguları telkinler sayesinde yok ederek, bebeğin daha kolay bir şekilde gelmesine yardımcı oluyor. Doğum süresi, ağrılar, kullanılan tıbbi ilaçlar daha çok aza iniyor ve doğum sonrasında yaşanan olumsuzluklar da azalma meydana gelmektedir. Hypnobirthing doğum yönteminde, eşi ya da destek olacak bir doğum partneri eşlik edebilmektedir. Bu sayede anne adayı kendini daha iyi ve güvende hissedecektir. Güvendiği kişinin yanında daha rahat ve stressiz olacaktır.

Hypnobirthing, bebeğin ruhsal ve fiziksel olarak da sakin ve stressiz gelmesine aracı olmaktadır. Anne adayı kendi kontrolü altında doğum gerçekleştirdiğinden bebekte annenin bu kontrolü ve rahatlığı sayesinde gevşemektedir. Bilinçaltındaki korkuların ve endişelerin yersiz olduğunu ve duyduğu olumsuz hikayelerin, söylenenlerin gerginlik sonucu ortaya çıktığını, ağrıların nedeni kasılma ve korkulardan kaynaklandığı anne adayına pozitif kelimeler ile anlatılır. Buna inanan anne doğumun hiçte zor olmadığını anlar ve doğumu kolaylaşır. Uzmanlar tarafından öğretilen nefes alma teknikleri, gevşeme yöntemlerini uygulayan anne, bebeğine stressiz ve sakin yollardan ulaşmış olur. Yapılan egzersizler annenin daha çabuk gevşemesi sağlar. Hypnobirthing yöntemini öğrenmek isteyen uzmanlar ve anne adayları birkaç seansla istedikleri doğumu gerçekleştirebilmektedirler.

 

HypnoBirthing, HipnoDoğum, Mongan Metodu, bir doğum tekniğinden çok bir doğal doğum felsefesidir. Bu felsefe yeni bir felsefe olmamakla beraber zaten genl
HypnoBirthing, HipnoDoğum, Mongan Metodu, bir doğum tekniğinden çok bir doğal doğum felsefesidir. Bu felsefe yeni bir felsefe olmamakla beraber zaten genlerimizde var olan fakat kazanılmış korkularımızla yabancılaştığımız felsefesini keşfetmemizde yol göstericidir.

Gaia Doğum Akademisi Kurucusu, Embriyolog ve HypnoBirthing eğitmeni Ebru Alçolak HipnoDoğum hakkında bilgiler verdi.

HypnoBirthing felsefesinin temelleri, eski zamanlarda doğumun gerçekleştirilme şekline bağlıdır. Uygulama anlamında kökeni Dr. Grantly Dick-Read’in çalışmalarına dayanır. Dick-Read 1913 senesinde doğum için çağrıldığı evde, anestezik maddeyi reddeden gebenin güçlü nefeslerle bebeğini doğurmasını izler. Dick-Read anneye neden ağrıdan kurtulmak için anestezik maddeyi reddettiğini sorar. Kadın şu yanıtı verir:

Bu deneyimi Dick-Read’in doğum ile ilgili bildiklerini yeniden gözden geçirmesine neden olur. Zamanla anlar ki, yanıt, kadının doğuma getirmediği şeyde saklıdır… !. Deneyimleri sonucu oluşturduğu kuramına sendromu adını verir ve korkunun bedendeki, özellikle de rahimdeki gerginliğin nedeni olduğu ve o gerginliğin doğal doğurma sürecini engellediği, doğumu uzattığı ve ağrıya neden olduğu yönünde varsayım öne sürer.

Seksenli yılların sonunda hayalindeki doğumu yaşamak üzere araştırma yapan Marie F. Mongan deneyimleri sonucunda, kendi kendine hipnozun avantajlarını doğal doğum bilgisiyle bir araya getiren bir doğum eğitimi programı ortaya çıkararak bu yönteme adını verdi.

HypnoBirthing yönteminde anne adaylarına, bebeğe zarar verebilecek müdahalelerin olmadığı, nazik, sakin, doğal, kibar, merhametli, özgüvenli ve sevgi dolu bir doğum deneyimi yaşamaları için eğitim verilir.

Anne adayı HypnoBirthing yöntemi ile doğuma fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak hazırlanır. Bu yöntem anneye doğal doğum içgüdülerini tekrar hatırlatarak, bebeğini neşe, güven ve huzur içinde dünyaya getirmesini sağlar.

Kısaca HypnoBirthing kişinin kendi gelişimi ve korkularından özgürleşmesi üzerine odaklı, rahat bir doğum için ön şart olan derin gevşemenin temel alındığı, rahat, sağlıklı, huzurlu ve bilinçli bir doğum yolunda kullanılan uluslararası bir doğuma hazırlık tekniğidir.

HypnoBirthing eğitimleri haftada bir gün 2.5 saat olmak üzere 5 hafta sürmektedir.

Neden HypnoBirthing?

HypnoBirthing;

Korku – Gerginlik – Ağrı (Fear – Tension – Pain) Sendromunu ortadan kaldırır.

Anestezi, epizyotomi ve diğer müdahale olasılıklarını azaltır veya çoğu zaman ortadan kaldırır.

Doğumdaki yorgunluğu azaltarak, annenin bebeğini dünyaya getirirken taze, uyanık ve enerjik olmasını sağlar.

Rahim ağzının incelme ve açılma sürelerini kısaltır. Anne uzun süre ıkınmak yerine bebeğinin doğumuna nefesiyle destek olur.

Anne, bebek ve baba müthiş bir bağ kurar.

Baba veya doğum partneri bu sürecin bir parçasıdır, seyircisi değil.

Özel nefes teknikleri, doğum sonrası sıkıntıları ortadan kaldırır.

Bebekler daha iyi uyum sağlar ve daha mutludurlar. Bunun sonucunda da uyku ve yeme rutinleri daha iyidir.

Doğum güzel, güvenli ve huzurlu bir deneyime dönüşür, tıpkı doğanın tasarladığı gibi….